Cheers to that

Na ovom forumu možete ispričati svoju ispovijest, od početka do kraja. Alkoholičari, ovisnici, suovisnici, svi ste dobrodošli. Samo ispovijesti, molimo Vas da ne pišete komentare i odgovore.

Moderator: sanela

User avatar
dezorijentisana
Posts: 34
Joined: Wed Jan 07, 2015 2:16 am

Re: Cheers to that

Post by dezorijentisana »

10 dana trezna i ipak pukla pod pritiskom, cirkam večeras, mada iz nekog razloga još ne osećam da deluje i to me frustrira a pivo i votku pijem.. brzo će valjda da udari. pa ajde da nešto i napišem dok ne pređem u to stanje
danas sam baš kuckala nastavak priče i kad se nekako svega setim kroz šta sam prošla ne znam vredi li uopšte da se treznim sad posle svega. ja na svom lap topu pišem o svemu ovome jer bih da to jednog dana malo sredim i objavim negde ili pošaljem u neko udruženje da bi pomoglo ljudima u problemu u kojem sam ja, jer bih zaista volela da neko iz moje priče izvuče neku pouku, makar jedna osoba da je izvuče i da ne ode ovim putem zbog toga ja bih bila presrećna. I na ovom forumu sam jednom davno krenula da pišem ali nisam mogla, nije lako pisati i pričati o ovome, ali eto gura me da pišem želja da neko to čuje ili pročita i spasi se zla
ubaciću kasnije deo koji sam napisala sa lap topa,na telefonu sam sada
User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Re: Cheers to that

Post by Tamara86 »

Alkoholizam je veliki problem, koliko god neko mislio da nije, i da se na alkohol ne mozes navuci. Kriza bez alkohola je gora od krize bez droga. Da li si pokusala sa nekom strucnom osobom porazgovarati o tome? Msm da li si islla psihologu, psihijatru? Mlada si ti jako, Dok se okrenes imaces 30-40 godina, propasces totalno, msm da ti to sve znas i sama. Potrazi pomoc, ako vec nisi, ja bih na tvom mjestu potrazila strucnu pomoc. Pisi dalje, jedva cekamo nastavke.
User avatar
dioda_cenerka
Posts: 24
Joined: Mon Aug 29, 2016 10:02 pm
Location: BiH

Re: Cheers to that

Post by dioda_cenerka »

Satraćeš jetru, a i mozak.

Ja konzumiram šta stignem zadnjih 10tak godina uključujući i alkohol, ali tek zadnjih godinu dvije sam shvatio šta znači harm reduction. Alkohol sam obično zloupotrebljavao u nekim neravnomjernim ciklusima od otprilike manje više 3 mjeseca, mada je bio jedan period između 22-24 godine od godinu i pol konstantnog vikend alkoholisanja, pa smo znali radnim danima često da sjednemo i pijemo.

Pili smo sve što nam pod ruku padne uz masu stimulanasa i trave. Ali to je bilo uglavnom vrijeme alkohola, npr. trojica nas smo znali popiti 2 flaše rakije krenemo nekad popodne da pijemo, onda izađemo vani pijemo pive i obavezno se naruči flaša ili dvije votke sa energijom. Mamurluci su bili teški do zla Boga, ali valjda kad si tako mlad, već si dobar do 3 popodne i možeš opet piti. Društvo je jako bitan faktor u svemu tome, mada vidim to tebe ne spriječava da piješ. Kradeš alkohol iz samoposluga, to te može dovesti u velike neprilike, jer si naučena na krađu.

I dan danas pijemo, uz sve što nam padne pod ruku. :mrgreen: Ali ipak dosta manje. Pivo mi je nekako najdraže, npr. jedno ili dva dok te bombona ne prošteka. Ako se sjedi kući i šmrče ds na suho cijelu noć onda može i malo više. Uz travu također, pivo ide uz sve odlično. Bijelo također, utrne vilica sva i hladnom pivom zaliješ, mljacc. :oops: Alkohol u malim količinama mi baš sjeda. Pola litre točene (npr. evo sad mi voda na usta kad je spomenem) je mjera. A možeš i voziti, nikad nisam napuhao preko 0.3 promila kad lagano pijem i uživam u pivu. Valjda sam našao tu neku mjeru u alkoholu, postao mi je pravi užitak u malim količinama, hvala inhibitorskim GABA receptorima što su mi to omogućili.

Sad ozbilje malo.
Da se vratim na harm reduction. Alkohol je toksičan za jetru i općenito za sve funkcije u organizmu. Kažu čovjek se najbolje opameti kad mu stigne iz guzice u glavu. Zato moj ti je savjet, pravo u Dom zdravlja po uputnicu na test krvi, sa posebnim osvrtom na transferaze AST, ALT, bilirubin-konjugovani i nekonjugovani, Gama-glutamil-transferazu (ovo obavezno), hemoglobin, trigliceride, holesterol - posebno LDL. Mlada jesi, ali tijelo je osjetljivo, i vrlo lako možeš imati VEEEELIKIH problema sa jetrom, srcem i bubrezima kasnije. Već imaš solidnog staža u cuganju i ako misliš nastaviti da ločeš, malo se posveti svom organizmu. Ako ćeš već posrnuti na alkoholu, nekad to bude sa minimalnom štetom i postepenim smanjivanjem količine. U mozku sve je stvar navike, pa i zavist je često navika. Piješ sigurno više nego što ti treba.

Ovo nije nikakva galama kao što ti roditelji galame ili kad te tuku. Ovo je ono što možeš uraditi za sebe i potpuno je do tebe. Npr. ja sam se tek od skora pomirio sa činjenicom da sam ovisnik o amfetaminima i činim sve da mi negativni efekti konzumiranja ne utiču na normalan život. Trening je obavezan npr. u mom slučaju zbog endorfina i endomorfina, treniram metodično uz profesionalnu pomoć, aktivan život vodim sa puno interakcija, zanimljiv posao imam koji zahtjeva stalnu kreativnost, logično zaključivanje i putovanje. Imam djevojku koju puno volim i koja je razumjela moje ovisnosti. Ona je hard-core anti drug, ali je valjda vidjela nešto u meni da i dalje težim normalnom životu.

I krenuo bi priču o roditeljima, ali slična mi se desila stvar (rođenje sestre mlađe 11 god), tj. i roditelji snose VELIKI dio krivice zašto si tu gdje jesi. Nedostatak pažnje, kao i u mom slučaju, samo što ja nikad nisam popustio u školi, pa se to prenijelo na malo ozbiljnije godine.

SRETNO!
breakdown
Posts: 66
Joined: Fri Apr 08, 2016 2:13 am

Re: Cheers to that

Post by breakdown »

Najbitnije da si shvatila da imaš problem i valjda želiš da ge se riješiš.
tvoje alkoholisanje nije ništa novo, sve već viđeno, samo si srećom još mlada.

Anksioznost ili depresija, a vjerovatno oboje, su uzoci tvog poroka i uz malu ali neophodnu stručnu pomoć da se to riješiti.

idi doktoru i bit će sve ok
nije život poljem proći
User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Re: Cheers to that

Post by Tamara86 »

Dezorijentisana, nisi nista napisala cime se bavis u zivotu, imas li drustvo, opisi malo kako si se osjecala tih 9dana bez cuge? Ovo sto si napisala
E sad na primer ono što sam ja primetila da mi se dešavalo na tim okupljanjima je da je mene bukvalno hvatala panika kad već krene da nestaje alkohola. Svi su već pripiti i lepo im je, mene kreće da udara, ali kad vidim da je ostalo manje od polovine mene kreće da hvata ludilo
to se meni desavalo, dok sam cugala. Npr, cugamo drug i ja, i imamo bukvalno 4l vina, i 1l votke, i piva onog od 2l ne znam ni ja koliko, i ja vec zabrinuto pitam, sta cemo kad popijemo ovo? Ono u fazonu, sta dalje? Samo, ja ne znam kako ovo da objasnim, i kako ce zvucati, ali je bukvalno tako, ja imam valjda tu "srecu" da se na cugu ne mogu navuci, npr. ja sam sa tim drugom pila non-stop godinu dana, ujutro sestra krene do prodavnice, je'l ti treba sta, treba, litra vina, pa onda dalje tako cijeli dan, s tim da sam ja alkohol mjesala sa Mendilex tabletama, ili kako se negdje zovu, Akineton. I samo jedan dan ustala, i nisam ja odlucila, nego ono normalno provela dan, nisam popila nista. Naravno da sam kao mladja isto cugala, pa i na partijima, ali ja mogu piti i najnormalnije prestati, koliko god ponavljam, to cudno zvucalo, a opet, ima ljudi koji ne mogu, eto npr. taj moj drug sa kojim sam cugala, on je pio i prije toga, i pije i danas, i znaci bukvalno ustane iz kreveta, ruke mu se tresu dok ne popije nesto. Sto pisem ovo? Da bi ti napisala u kojem si ti tacno stadijumu alkoholizma? Vec sam pitala, ali da li si trazila strucnu pomoc? Dioda Cenerka, ne propada ni jetra tako lako bas, ljudi piju po 40godina, ali zato propadas fizicki, kao i psihicki naravno. Ne razumijem ovo tvoje da si se od skora pomirio da si ovisnik o amfetaminima. Sta to tacno znaci, da ne mozes bez njih? Ili ne zelis bez njih? Da li bi vodio toliko aktivan zivot bez amfetamina? Onda ne razumijem ni ovo
Da se vratim na harm reduction. Alkohol je toksičan za jetru i općenito za sve funkcije u organizmu. Kažu čovjek se najbolje opameti kad mu stigne iz guzice u glavu. Zato moj ti je savjet, pravo u Dom zdravlja po uputnicu na test krvi, sa posebnim osvrtom na transferaze AST, ALT, bilirubin-konjugovani i nekonjugovani, Gama-glutamil-transferazu (ovo obavezno), hemoglobin, trigliceride, holesterol - posebno LDL. Mlada jesi, ali tijelo je osjetljivo, i vrlo lako možeš imati VEEEELIKIH problema sa jetrom, srcem i bubrezima kasnije. Već imaš solidnog staža u cuganju i ako misliš nastaviti da ločeš, malo se posveti svom organizmu. Ako ćeš već posrnuti na alkoholu, nekad to bude sa minimalnom štetom i postepenim smanjivanjem količine.
Znaci, ona po tvom bi trebala izvaditi krv, da bi vidjela kakvi su joj jetreni enzimi, tj. alt, ast, ggt, pa po tom da vidi koliko treba piti? Msm da bi prije svega toga, trebala pronaci dobru strucnu pomoc, i krenuti sa tim, a dalje ces vec vidjeti kako to bude islo.
User avatar
dezorijentisana
Posts: 34
Joined: Wed Jan 07, 2015 2:16 am

Re: Cheers to that

Post by dezorijentisana »

Hvala na komentarima, e sad ovako,
ovi događaji o kojima sam pisala su iz prošlosti, ne trenutni, tek ću doći do sadašnjice jer gledam da pišem hronološki sve kako je išlo, jer hoću sve da predstavim, čak otkad sam počela ovde da pišem osećam se kao da skidam malo tereta jer delim sve do detalja i nastaviću tako, teško je pisati i pričati ali na neki način i prija podeliti to
što se tiče stručne pomoći, ja sam išla ali ne zbog ovoga već zbog depresije i napravila sam možda i grešku što nisam rekla doktorki da pijem, tada su mi prepisali Zoloft. Posle toga sam opet nakon nekog vremena išla kada sam upisala fakultet jer sam imala problema i sa dečkom, i sa mojima, i najviše sa sobom, kažem im da sam pila Zoloft, oni mi ga opet prepišu i dodaju na to Leksilijum koji meni koliko sam primećivala nije imao mnogo efekta, e sad da li je to jer sam nekad i pila uz to, ili prosto nema efekta na mene, to ne znam..
Dioda, što se tiče propadanja zdravlja, jedan period kad sam nogu bila slomila nisam pila uopšte jer sam najviše vremena provodila u kući i konstantno sa nekim,i o tome ću pisati, tada sam posle tog perioda dala nalaze i išla na ultrazvuk jer sam se i sama bojala da li sam oštetila jetru, kod mene je bilo sve manje-više u redu, nalazi jedino nisu bili baš najbolji ali sam malokrvna oduvek. Tada sam ja bila odlučila da više ne pijem i kao ajde da se pregledam da vidim prosto u kakvom mi je stanju organizam, i još kad sam videla da je sve manje-više okej bila sam baš srećna i odlučna da više nikad ne pijem i smatrala sam da sam baš imala ogromnu sreću što mi ništa nije propalo u organizmu, ali naravno brzo sam popustila i nastavila po starom.

Tamara, imam ja društva, samo niko nije u tolikoj meri sklon alkoholu pa ja najčešće sama pijem, i ako izađem pa se pije, ja se kući dodatno sredim. Sama trenutno živim u Beogradu zbog fakulteta sa kojim debeelo kasnim, ali nekako pokušavam da izguram to.
Društvo uglavnom zna za moj problem sa tim ali niko ne zna celu priču i sve što stoji iza toga ''volim da cirkam''..
A tih dana bez alkohola, kao i uvek kad budem malo trezna, meni budu lepi ali mi naravno nešto fali i to je alkohol. Ponosna budem jer ne pijem ali crv u glavi ne da, samo na alkohol mislim, ne mogu prosto, uvek popustim..
User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Re: Cheers to that

Post by Tamara86 »

Definitivno si trebala reci doktorici da pijes...E sad, sto kazes, ti tek pises sta je sve tu bilo, pa cu sacekati da napises, ali u svakom slucaju msm da bi trebala potraziti strucnu pomoc.
User avatar
dezorijentisana
Posts: 34
Joined: Wed Jan 07, 2015 2:16 am

Re: Cheers to that

Post by dezorijentisana »

V deo

Dolazi i četvrti razred srednje škole kao i ona čuvena slavlja punoletstva, e tu se tek pilo. Tadašnji najbolji drug je slavio punoletstvo u vikendici u koju smo inače nekad par nas išli da cirkamo i ranije. Tad je tek bilo ludilo, on je pozvao dosta ljudi, većina naše godište, ali bilo je i starijih i tu se upoznajem bolje sa njegovim bratom od strica, on mi je posle bio dečko i ja tog momka i dan danas volim. On je godinu stariji, ja sam ga pre toga upoznala već ali tu noć smo baš celu noć pričali, kao i sutradan jer je desetak nas prespavalo u toj vikendici pošto smo se baš dobro ubili. Zvaću ga R. jer će se pominjati i kasnije u priči. Mi smo se tu noć i ljubili iako sam ja bila u vezi sa dečkom koji nije bio na toj žurci i ujutru se uopšte nisam sećala doobrog dela žurke kao ni tog dela da smo se mi ljubili ali mi je on rekao i još par ljudi koji su se sećali
I kažem ja svom dečku posle da se to desilo, on se već pominjao, to je onaj što me psihički maltretirao i sa kojim sam raskidala milion puta verovatno i mirila se. E tu je nastao haos, svađa kao nijedna do tad, i ja njemu pokušavala da objasnim da nisam to htela i da sam bila pijana. Tu je krenuo niz uvreda na moj račun i između ostalog reč ''alkoholičarko'', to je bio prvi put da me neko tako nazove. To me beskrajno pogodilo, jer sam znala da je u pravu. Mi smo tu raskinuli poslednji put, nismo se nikada više mirili, a ja sam se viđala s vremena na vreme sa R. koji nije često dolazio jer živi u Beogradu. A par puta sam sa ovim drugom i išla kod njega u Bg.
On je primetio da ja volim da popijem, a tip je koji će popiti s vremena na vreme, i prija mu ali ne pije često i nekontrolisano. Ja sam se baš do ludila zaljubila u njega, i jedva sam čekala da završim srednju i preselim se u Bg zbog faksa da bi mogli da se viđamo stalno.
Njemu je malo smetalo što ja volim da popijem i što izlazim dosta, ali nije imao kompletan uvid u to koliko zapravo pijem jer smo bili udaljeni i nismo se tako često viđali, a ovaj moj drug mu i nije preterano pričao jer zapravo niko nije znao da ja pijem i preko dana često, i kod kuće. Znali su da se na žurkama i okupljanjima uvek napijem ali NIKO nije znao da ja pijem mnogooo više.
Znala sam da mu se javim oko 11 uveče da idem u krevet i onda sednem i ubijem se, a bilo je lako kriti jer je daleko.

Dolazimo do prvog puta kad sam ja htela da batalim alkohol. Bila je zima i sneg i led, a nama su stepenice ispred kuće zimi uvek bile užasno klizave koliko god da se to čistilo džaba je bilo, poledi uvek, i ja sam nekako uspela da padnem i slomim nogu, tačnije metatarzalnu kost u stopalu. Da napomenem nisam pala jer sam bila pijana, trezna sam bila kad se to desilo. I tu ide gips na 4 sedmice, i svako bi bio očajan jer ne može da se kreće a ja očajna jer neću moći da pijem. Taj mesec dana je meni bio pakao jer sam bila u gipsu i sa majkom u kući po ceo dan jer nije išla na posao dok se ne oporavim jer nisam ništa sama mogla, kretanje mi teško a u glavi samo alkohol. I kreće tu tremor, nervoza, znojenje, pakao. Moji su mislili da sam takva zbog gipsa i bolova a meni se činilo svaki bol bih izdržala samo da mogu da se napijem. Dolaze ljudi da me posete, ja samo što ne krenem da ih ujedam, teško mi, nervoza, tremor, bolovi, haos u glavi.
E već posle par dana krene meni da bude malo lakše, i dođu drug i drugarica da me vide i ja im poručim da mi sledeći put donesu nešto da pijem, budala.
Opet su dolazili i doneli mi 2 puta po malo rakije, meni sasvim nedovoljno. Mene je posle bilo više sramota i da im tražim, a vapila sam za tim ali ajde razmišljala sam izdržaću i prestaću kad sam već na kuću osuđena da bar pokušam da batalim to. Dolazio je i R. da me vidi, upoznao moje, ceo jedan vikend je bio kod nas, meni nikad lepše nije bilo u životu i uprkos bolovima. Krećem više vremena da provodim u priči sa roditeljima jer sam konstantno u kući, on došao, ručamo kao porodica, vidim šta mogu da imam ako se sredim, i odlučim čvrsto da je gotovo. Tad je bio i moj rođendan, proslavila ga sa njim, mojima i posle došlo društvo, par njih. Lepo je bilo iako mi je u glavi samo bio alkohol. Posle smo svi bili u mojoj sobi, bez mojih, pričali i tako, nije bilo alkohola i falio mi je beskrajno. Krećem da otvaram poklon od društva i tačno se sećam bila je velika kutija. I samo u sebi dok otvaram molim boga da su mi kupili neki alkohol i da je u kutiji, a nije bio, kupili su mi duks i brdo nekih slatkiša stavili uz njega u kutiju.
Sve je to bilo lepo, ali crv u glavi ne da mira, nešto fali.
Dani su mi presporo prolazili, činilo mi se nikad neću skinuti taj gips i izaći iz kuće. Bilo je jako teško ne piti, ali opet osećala sam i neki ponos što nisam pila.
Nisam smela da izlazim jer je zima bila, da nije mogla bih i sa gipsom da izlazim uz štake ali je meni to što ne smem da izlazim i olakšalo ostavljanje alkohola jer bih bila u većem iskušenju kada bih mogla da izlazim i verovatno bih se ucirkala.
Završi se i taj mučni period, prođu moje muke sa gipsom, kreću fizikalne terapije. I čim sam ja počela da se krećem i idem u školu, prvo se dobro ubijem. Sećam se kad sam krenula prvi dan u školu posle toga, nisam ni otišla u školu nego se iza škole ucirkala sa par drugova...
User avatar
dezorijentisana
Posts: 34
Joined: Wed Jan 07, 2015 2:16 am

Re: Cheers to that

Post by dezorijentisana »

Bila sam danas u kupovinu i nisam uzela ništa od alkohola iako sam to silno želela, i sada umirem od nervoze, imam ogromnu želju, a kad već nisam uzela trudim se da ostanem dosledna tome, ali je baš preteško, ne znam mogu li da izdržim, samo mi je alkohol u glavi trenutno. Još imam par nekih stvari da završim po stanu a ništa ne mogu od nervoze i crva u glavi kako ga ja zovem...
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Cheers to that

Post by sanela »

Kako ide?
Borba je velika, ali ne daj se!
Ako si odlučila, samo naprijed. Vidi možeš li poteažiti pomoć ljekara.... Piši kako ide... Dan po dan.
Post Reply