Pocetnik

Na ovom forumu možete ispričati svoju ispovijest, od početka do kraja. Alkoholičari, ovisnici, suovisnici, svi ste dobrodošli. Samo ispovijesti, molimo Vas da ne pišete komentare i odgovore.

Moderator: sanela

User avatar
2017arta
Posts: 12
Joined: Fri Nov 25, 2016 11:58 am
Location: BiH

Re: Pocetnik

Post by 2017arta »

Razumijem, Hvala ti :D
stydent
Posts: 6
Joined: Tue Nov 29, 2016 5:30 pm

Re: Pocetnik

Post by stydent »

@noel, da su me preplasili, jesu, ali ipak mislim da su delimicno u pravu. Znajuci sebe, kad bi krenuo vikendaskim opustanjem, zavrsilo bi se to drugacije od opustanja samo vikendom. Naleteh na neki tekst, koji definitivno opisuje moj pogled. Tacno znam zasto mi je toliko prvi put bilo dobro. Dobio sam osecaj koji jurim konstantno, a ovog put sam ga dobio bez truda.

"Oni pojedinci koji smatraju da je euforija sreća, te za njom „jure“, često osećaju depresivnost i beznađe kada ne mogu da je dostignu. Depresivnost, kao pratilac euforije, se može razumeti i sa psihološkog i fiziološkog stanovišta. S jedne strane, nakon ideje o svemoći, koja je uvek prisutna tokom osećanja euforije, osoba uviđa da je idealno nedostižno. Budući da je težnja ka idealnom svakom privlačna, osoba će ili težiti da ponovo dostigne stanje euforije i održi iluziju, ili će nakon slamanja iluzije, realistične ciljeve gledati kao osrednje, čak ispod standarda, nedovoljno privlačne i motivacija za njihovo ostvarenje će biti na minimumu."

Code: Select all

http://psihoterapijsketeme.rs/2012/razlika-izmedu-srece-i-euforije/
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Pocetnik

Post by noel »

MDMA može biti vrlo opasan posebno ako si depresivna osoba jer čovjek osjeti trenutno izuzetno olakšanje, osjećaj euforije i razinu sreće za koji nisi ni znao da je moguć. Uskoro MDMA postaje stvar socijalizacije vikendima i oblik samomedikacije što naravno vodi u probleme. Osobno sam se godina radio sa stvarno svačim, ali najveće posljedice na psihu ostavio je upravo MDMA i drugi stimulamsi te benzodiazepini. Stoga nemojte me krivo shvatiti... shvaćam sve opasnosti stimulansa ali ostajem pri mišljenju da stimulansti ne moraju nužno voditi u ovisnost kod svih... nije droga kriva, droga je samo supstanca ništa više... krivi su ljudi, krive su lažne informacije (posteri gdje MDMA pravi rupe na mozgu, da trava vodi do heroina i sl.)., kriv je odgoj mladih, krive su škole, krivi su roditelji... na koncu krivi smo mi. Droga nije zlo, samo se treba pravilno koristiti...MDMA ruši barijere, strahove, smanjuje inhibicije... izuzetna stvar na pravilnoj dozi za lječenje PTSP-a, samouvide, proširenje perspektive, rad s bračnim parovima... pa čak i ples na podiju nekog techno partija. Nepravilana uporaba vodi u probleme (često korištenje,mješanje s alkoholom i dr. drogama, velike nepotrebne doze itd...). Također ako je osoba labilna i ima adiktivnu ličnost, može zapasti u ozbiljne probleme pa s vremenom završiti na ovom forumu s daleko ozbiljnijom pričom od "bombon me nije odradio". Tako da postoje dvije strane medalje, ne možemo to negirati.

stydent, tebe su tu profesionalno psihološki procjenili na temelju nekoliko rečenica, možda i točno, ali takve stvari se ne rade... posebno ne na forumima... ja sam objektivno kazao par stvari i dobio packu, jbga. Ali uvijek je bolje reći istinu i osoba će sama procjeniti kako i šta, vikati "DROGA JE ZLO" nije pravi način, nama su to vikali čitav život i završili smo kao đaneri. Krajnje je vrijeme da ostavimo balkanski zastrajeli način rada i prihvatimo moderni zapadni način borbe s drogom (ne mislim na SAD i njihov užasam "rat protiv droge" i trpanje ljudi u zatvore) kao što ga ima recimo Portugal - droga je legalna, pružaju se točne informacije, a novac koji se trošio za hapšenje i sudove korsti se za informiranje, djelenje pribora i smanjenje širenja hepatitisa, HIV-a i dr. bolesti, prebacivanje ljudi s teških droga na održavanje, klinike za skidanje its. Pokazalo se daleko uspješnijim nego prijašnji način koji je bio sličan našem.

Eto ja se sad raspisao, ali osjećam se dužnim objasniti svoje mišljenje koje je napadnuto bez pravih argumenata.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Re: Pocetnik

Post by Tamara86 »

Noel, svaka droga je napravljena prvo kao lijek, a covjek kao covjek je poceo zloupotrebljavati, kao i sve ostalo. Naravno da bi bilo divno kada bi i ovde bilo kao i u Portugalu, ali bi bilo divno i kada bi plate bile vece od troskova, kada bi bilo posla dovoljno za sve, kada ne bi bilo korupcije na svakom cosku itd. itd. Sam si napisao droga nije zlo, samo se treba pravilno koristiti. To znaci da je treba koristiti u kontrolisanim uslovima, i pod kontrolisanim uslovima, a kako to izvesti? Eto, legalizovali su marihuanu u svrhu lijecenja. Koliko od tih ljudi koji imaju para je ne uzima da bi se lijecilo? Pa i na kutiji cigara stoji slika pluca koja se raspadaju od raka, i pise pusenje je stetno za zdravlje, pa koliko ljudi pusi? Msm da poster na kojem prikazuju bilo sta nece nekoga ni navesti da se drogira, a ni odvratiti od toga. Krivi smo svi, ali svako bi trebao poci od sebe. Ja polazim od sebe, i kazem upravo to, da me poster na kojem stoji bilo sta, npr. za film, nece odbiti, a ni privuci da ga pogledam. Ti ovde navodis da se mdma moze pravilno koristiti. E sad, evo uzmimo za primjer da ti je doktor prepisao mdma u svrhu lijecenja. Poslije koliko vremena bi te, zbog takvog lijecenja uhvatila depresija, i potrazio bi nesto drugo, da ne bude te depresije? Ja sam svjesna da postoje ljudi koji uzmu sto kazes vikendom i isplesu se na partiju, ali isto tako stojim iza toga da su te osobe preko sedmice depresivne, jadne, nikakve, tj. ono sto hocu reci je da moras nesto dati da bi nesto dobio, a kad razmislis, svi ljudi su pomalo adiktivne licnosti, jer zavisimo od mnogo cega, tako da sam ja studentu rekla samo misljenje svoje, i napisala da psihijatar nisam, nego da na osnovu njegovog posta, pisem svoje misljenje. Ja ako cu se drogirati, pa meni ovde, ili u lice milion njih da kaze ne to je bezveze, ne sjebaces zivot, ja cu nastaviti kako ja hocu, kao i svi uostalom, tako da ne msm da sam ikog plasila. Ja znam takodje dosta ljudi koji su dobili trodon zbog bolova u kicmi, pa sad ne mogu hodati bez njega. Pravilno koristenje droga ne postoji, jer kao sto rekoh, covjek ce naci nacina, da zloupotrijebi bilo sta, kao sto je i do sada nalazio.
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Pocetnik

Post by noel »

Pogledaj web stranicu ove udruge:

http://www.maps.org/research/mdma
MDMA-Assisted Psychotherapy

We are studying whether MDMA-assisted psychotherapy can help heal the psychological and emotional damage caused by sexual assault, war, violent crime, and other traumas. We are also studying MDMA-assisted therapy for autistic adults with social anxiety, and MDMA-assisted psychotherapy for anxiety related to life-threatening illnesses.

Our highest priority project is funding clinical trials of 3,4-methylenedioxymethamphetamine (MDMA) as a tool to assist psychotherapy for the treatment of posttraumatic stress disorder (PTSD). Preliminary studies have shown that MDMA in conjunction with psychotherapy can help people overcome PTSD, and possibly other disorders as well. MDMA is known for increasing feelings of trust and compassion towards others, which could make an ideal adjunct to psychotherapy for PTSD.

MAPS is undertaking a roughly $25 million plan to make MDMA into a Food and Drug Administration (FDA)-approved prescription medicine by 2021, and is currently the only organization in the world funding clinical trials of MDMA-assisted psychotherapy.
The Guardian članak: MDMA approved for final trials to treat PTSD before possible legalization

Također u planu je i korištenje Ketamina kao dodatka psihoterapiji, a rade se i studije te pokusna istraživanja da se psilocibin (magične gljive) omogući ljudima na kraju života (umirući od raka i dr.) da se pomire s pripadajućom anksioznošću koja dolazi uz znanje da se život završava, također s vrhunskih rezultatima.
A single dose of magic mushrooms can make people with severe anxiety and depression better for months, according to a landmark pair of new studies.
The "magic mushroom" drug psilocybin can help cancer patients relax and feel less distressed about their disease, two teams of doctors reported Thursday.

The drug eased anxiety and depression in 80 percent of the patients who took it in the studies, and many described their one-time sessions as ranking among the most meaningful experiences of their lives.

While the drug is clearly not for everyone, it's worth testing under carefully controlled conditions in more patients, the researchers concluded.

"We found that a single dose of psilocybin immediately reduced symptoms of depression and anxiety in patients that had advanced cancer and life-threatening forms of cancer," Dr. Stephen Ross, director of addiction psychiatry at New York University's Langone Medical Center, told NBC News.
Izvor: http://www.nbcnews.com/health/health-ne ... ut-n690741

Znači MDMA, psilocibin, ketamin, amfetamini (Adderal, Ritalin i dr. to je ništa drugo nego manje doze medicinskog speeda koje se uspješno koriste za liječenje ADD-a), zatim morfij, fentanyl i dr. lijekovi bez kojih nijedna bolnica ne bi mogla funkcionirati. Ponavljam, droga sama po sebi nije zlo i može donijeti hrpu dobrobiti. Također, sve navedene droge ako se ne korstite pravilno mogu čovjeka dovesti do samog dna pa i smrti.

*neće doktor sigurno propisati veliku dozu MDMA i dati da nosiš kući, sve su ovo trenutno pokusna znanstvena istraživanja u kontroliranim uvjetima....a tako će se i koristiti, da bi psiholog mogao odraditi seansu, neće biti u ljekarnama, krivo si shvatila.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Re: Pocetnik

Post by Tamara86 »

Nisam ja krivo shvatila, shvatila sam ja jako dobro sta hoces reci. Ali sam ja tebi htjela reci, da ce tako i taj primjer kojeg sam navela, pa hajde da se drzimo njega mdma imati nus-pojave, kao sto nus-pojave imas od svakog lijeka. E sad, iako je to tebi prepisano, ko garantuje da ces moci izdrzati nus-pojave i da neces potraziti jos nesto da ne bi imao te nus-pojave? Ja nisam protiv, ali to su istrazivanja, ako i kad to bude sprovedeno, ja govorim da ce ljudi naci nacina da to zloupotrijebe, a da ne govorim o farmaceutskim kucama koje ce praviti reklame ili 'ajmo reci one postere sto ti kazes na njima pise droga je zlo, e tako ce i farmaceutske kuce ako se to ikad odobri, na postere stavljati da bukvalno dize iz mrtvih. Da bi zaradili. Krivo si ti mene shvatio. To su samo istrazivanja, i onaj ko bude imao najvise interesa u tome, on ce to i odobriti, a za neke nus-pojave niko nikad nece ni cuti. Pa valjda bi sam trebao znati, Suboxon si uzimao 7godina, jos se ne znaju njegove posljedice. Ali ovo nije tema da o tome raspravljamo, mada je jako dobra, trebao bi otvoriti novi topic, jbg, ovo je Studentova tema.
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Pocetnik

Post by noel »

Trenutna istraživanja idu sa ciljem da se odradi svega nekoliko seansi s MDMA-a, uz prisutnost psihoterapeuta, svijeće, ugođaj, strogo kontrolirano (ako se i pojavi neka reakcija, u bolnici si svakako). Znači uzeti MDMA- svega nekoliko puta, kakvih nuspojava tu može biti? Ponavljam sigurno se neće moći pokupit u ljekarni (MDMA je serotonin releaser a ne reuptke inhibitor, farmaceutske kompanije općenito izbjegavaju bilo kakav lijek što može uzrokovati i tračak euforije, jer takve moraju stavit pod kontrolirane supstance ili uopće ne mogu na tržište... zato i imamo ovako nefektivne antidepresive danas).

Što se tiče ostalih lijekova, tu si u pravu, farmc. kompanije odrade duplo-slijepe studije od svega šest tjedana i nakon toga plasiraju lijek, vrlo rijetko radeći dodatne studije. Otuda svi neželjeni efekti dugoročnog korištenja za koje ne saznamo iz papira uz lijek... Kako se samo začudi netko tko je trošio receimo Velafax 10 godina i odluči prestati, a ono kriza usporediva s Tramalima/Trodonima. I kome se žalit? Upravi vodovoda... hm.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Pocetnik

Post by sanela »

noel, toliko puno je generaliziranja u ovom postu da ne mogu da ne prokomentarišem.
Prvo, najveća zabluda zbog koje je jako puno ljudi "navučeno" na droge je
Droga nije zlo, samo se treba pravilno koristiti..

Niko od nas ne zna kako će neka supstanca na nas djelovati, pa čak ni kad nam je ljekar propiše. Ja sam imala bronhitis i ljekar mi propisao neki bronhodilatator od kojeg mi je srce lupalo, a inače je imao čitavu stranicu teksta nus pojava. Farmaceutske kompanije idu za profitom, ko želi da bude njihov pokusni kunić, nek izvoli. A na internetu svako može tražiti donacije za neke svoje projekte,pa tako i za upotrebu MDMA u psihoterapijske svrhe. Svojevremeno su i LSD ispitivali u kontrolisanim uvjetima, pa ja ne vidim da se LSD igdje primjenjuje u medicinske svrhe danas.
Također ako je osoba labilna i ima adiktivnu ličnost, može zapasti u ozbiljne probleme pa s vremenom završiti na ovom forumu s daleko ozbiljnijom pričom od "bombon me nije odradio".
Da bi se razvila ovisnost neophodno je da se poklope tri faktora: (1) struktura, karakteristike i očekivanja ličnosti, (2) utjecaj okoline u smislu sistema vrijednosti, dostupnosti, utjecaja okruženja, prihvatljivih obrazaca ponašanja i (3) efekta same supstance. Kad dobijemo ono što smo očekivali, u podržavajućem okruženju, put do ovisnosti je vrlo brz. Rizik je nemjerljiv. A mi na forumu možemo zaključivati na osnovu vrlo oskudnih informacija. Pa ja biram da usmjeravam diskusiju u pravcu smanjenja rizičnih ponašanja, a ne u pravcu podsticanja na rizična ponašanja, pri čemu zaista ne znam s kim zapravo razgovaram.
tebe su tu profesionalno psihološki procjenili na temelju nekoliko rečenica, možda i točno, ali takve stvari se ne rade...
U prethodnom svom postu si ga ti procijenio u smislu da se može zezati vikendom bez straha da će se "navući" parafrazram, i ja sam te u vezi s tim opomenula. Znači i sam si to napravio. Razlika u tvojoj i mojoj procjeni je bila što sam mu ja ukazala na rizičnost njegovog ponašanja, a ti si rizik minimizirao. To ne znači da si ti bio realan, a ja da sam ga zastrašivala. Ali, opet, stvar je u različitim perspektivama - tvojoj i mojoj.

Dalje, niko mu nije rekao da će umrijeti ili dobiti rupe u mozgu. To bi bilo zastrašivanje i onda bi mogao pričati o primjeni "zastarjelih" metoda sprječavanja upotrebe droga. A lično i profesionalno sam protiv zastrašivanja, jer to nije efikasan pristup.

Priču o Portugalu možemo staviti sa strane, jer nije relevantna za ovu diskusiju.
User avatar
dioda_cenerka
Posts: 24
Joined: Mon Aug 29, 2016 10:02 pm
Location: BiH

Re: Pocetnik

Post by dioda_cenerka »

2017arta wrote: Moja preporuka ti je da ne kupujes vise x, jer ko zna sta sve stavljaju u njega . Svi dobro znmo da je u danasnje doba jako tesko nac bombonu koja valja, gotovo nemoguce!
Bolje ti je sto dalje od tog. Pozdrav :D
ne bih se baš složio, situacija je obrnuta. ;) :lol:
User avatar
2017arta
Posts: 12
Joined: Fri Nov 25, 2016 11:58 am
Location: BiH

Re: Pocetnik

Post by 2017arta »

U mom kraju bas i nije ;)
Post Reply