Moja ispovjest

Na ovom forumu možete ispričati svoju ispovijest, od početka do kraja. Alkoholičari, ovisnici, suovisnici, svi ste dobrodošli. Samo ispovijesti, molimo Vas da ne pišete komentare i odgovore.

Moderator: sanela

User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Moja ispovjest

Post by Tamara86 »

Evo ovako, skoro sam nasla ovaj forum, pomogao mi je i zeljela bih podijeliti svoju ispovjest, koja nece biti duga, trudicu se onako, u kratkim crtama da ispricam, kako i sta. Uglavnom, imam 29god, kad mi je bilo 6god, morali smo izbjeci iz Bosanske Krupe u Banja Luku, tj. nije bas da smo izbjegli, jer je moj otac odavde, pa smo dosli ovamo. Dosli smo u stan od oceve majke. Sa nama je dosla i majcina majka. Dakle, oceva majka nije podnosila moju majku, majcina majka mog oca. Moja majka je imala sina iz prvog braka, mog brata, koji je stariji od mene 6god. I tako, dok je otac bio na ratistu, baka, od mame mama, nam je punila glavu protiv njega, on bi dosao kuci, a moj brat je vec u tom uzrastu poceo praviti probleme, tako da ga je moj otac tukao, a ja sam to shvatila kao da ga tuce jer nije njegovo dijete, i bila sam jako vezana za brata, tako da sam oca skoro zamrzila, a poceo je i mene tuci kad bih branila brata. Uglavnom, desava se to da mi sa 11godina umire majka, i moj otac kupi sestru mladju i odlazi kod majke svoje, bake ciji je stan. Ja znam ako odem i ja, da buraz ostaje na ulici, a majcinu majku su primili tetka i tetak, kasnije smo saznali radi toga sto je namjeravala prodati zemlju onu odakle smo izbjegli i prodala je, mi dinara vidjeli od tog nismo, ali to je vec druga prica. I tako ja ostajem sa bratom, ali on ima 17godina, razuzdano zivi, ja pocinjem voziti rolere sa nekim lokalnim momcima i curama, sa burazom tu pusim prvi dzoint, i ubrzo, u 7-om osnovne me izbacuju iz skole, kakve li ironije jer sam drugima upisivala ocjene( mogu svaciji rukopis falsifikovati i napisati identicno kao bilo ko) i prelazim kod oca, sestre i bake, u naselje koje je od centra udaljeno 8km, dok moj buraz ostaje na ulici i pocinje dilati travu da bi imao od cega i gdje zivjeti. Kad sam dosla u novu skolu, svijet mi se okrenuo naglavacke, nikog ne znam, svi te gledaju, naravno, imas popularnu ekipu, ja ne zelim da me se maltretira, tako da i ja postajem popularna zahvaljuuci burazu i njegovoj travi, tu se ocinjem druziti sa 4 druga, i jednom drugaricom. Ta cetiri druga, jedan je stariji 4 godine, drugi 2, treci 3 i cetvrti takodje 2, a cura je iz mog razreda. I ubrzo se svako vece okupljamo, pusimo, to je ono bezbrizno doba kad se svadjate ko ce smotati dzoint, ja kazem ja cu, ne ti si sinoc, kad se ispocetka smijete i sve je ok. Mada, sada uvidjam da meni trava nikad nije odgovarala, i da sam je pusila, eto, jer se pusi. Problemi sa ocem traju, mene nema po dva dana, budem sa burazom, dolazim kad hocu, on mi ne da da udjem u kucu, meni nije bitno, ionako mi je on za sve kriv. Uglavnom, to traje neke dvije godine, i ja se pocinjem zabavljati sa tim momkom iz drustva koji je stariji dve godine, cura ta se prestaje druziti sa nama zbog roditelja. U isto vrijeme, u tom naselju, imaju i momci koji su stariji po 7-8 godina, njih 5-6ica, i oni puse, ali se drze za sebe. Uglavnom, ljeto je, buraz mi javlja da je ta tetka kod koje je bila mamina mama dok nije umrla spremna nam pomoci tako sto ce nam dati 500km(250e) kasnije, kad se saznalo da je zemlja prodana, i da mi nismo vidjeli nista od tih para shvatamo da nam nije bila voljna pomoci, nego je zelila malo olaksati savjest. Uglavnom, ja nemam ni punih 14godina, dobijam te pare i odlazim do lika od koga se trava radila, da bi naravno odmah odradila 50grama, i lik mi govori nema. Ja onako u cudu, dobro, pa sta ima, ima dopa. Dobro, daj dopa. Moj momak, kako se kasnije ispostavilo ga je vec probao sa tom starijom rajom, i ja se vracam do njega i kazem nije bilo trave, uzela sam dop. Nas 5-oro, ta trojica drugova, momak, i ja odlazimo do vikendice od drugarice, koja nam ostavlja povremeno kljuceve kad je kod momka, i tu odmah, na prvu ga uzimam intravenozno. Sad, osjecaj svi znaju kakav je, dobar si i sutradan, ma dobar si tri dana, dva izdrzis, i vec je petak i ti ponavljas to. I tako to traje cijelo ljeto, s tim da ga pocinjemo cesce uzimati, i pocinjemo se druziti i sa tom starijom rajom jer ga i oni uzimaju, a imamo jednog dilera, koji je spreman uvijek dovesti gdje treba i kad treba, i spreman je na ler dati. To postaje, petak je, uzeli smo, ali i subota je, mozemo i danas, pa i nedelja je, sto da ne. Pa hajde, srijeda je, nece nista biti i do kraja ljeta, kad polazimu srednju skolu, ja sam navucena. Ta trojica drugova se izvlace iz toga, ostajemo momak i ja, i starija ekipa. Diler nam pada, i sad svaki dan moramo 8km do grada po robu. Tako da sam ja u skolu isla tako sto sam u torbi u prvoj pregradi nosila gan i sve ostalo, u drugoj svesku. Padam na polugodistu, otac hoce da pomogne, ne zna kako bi, sta bi, i ja kao, idemo kod doktora. Tada je jos uvijek na psihijatriji radio Tibor Danilišan, tako nekako mu je prezime, njega sada povezuju sa sestrom Bernardicom. I on mi da naravno trodone, bensedin, i ja to presjedim kuci, zima, za 20 dana se krece u skolu, drugo polugodiste, i ja uspijevam (jer su i momka mam i tata provalili i nismo se ni vidjali) ispraviti ocjene, i proci prvi razred. Opet je ljeto i ja ga pocinjem opet uzimati, upoznavsi i ljude iz grada, ali povremeno. U drugi razred dolazi momak koji takodje uzima, i mi postajemo najbolji drugovi, s tim da se i momak taj vraca, i mi smo opet momak i cura. Drugi razred jedva zavrsavam, treci ne upisujem nego cu vandredno, jer ne mogu, i tu sam bez prestanka navucena od 2003 do 2006. 2006 mi umire najbolji taj drug, ovjerava. Brat pokusava, ali mi pomoci ne moze. 2007 momak i ja raskidamo, i ja opet odem na pregled, na psihijatriju, ovaj put kod doktorice Maglov, koja mi prepisuje Kapanol. Ja taj Kapanol pocinjem zloupotrebljavati, i dolazim na kontrolu, gdje te doktorice nema, slomila ruku i mjenja je neka druga, kojoj govorim da zloupotrebljavam Kapanol, a ona mi na to uzvraca da mi nema sta drugo prepisati. I ja se mislim kad je tako, sama cu ga sebi prepisivati, ukradem tu papira onih na kojima pisu, kupim pecat na kojem je pisalo, pozdrav iz Banja Luke, napisem sama sebi nalaz, otisnem pecat samo da se ivice vide, i kod porodicnog pocinjem odlaziti svaki drugi dan po 6kutija Kapanola i 2 trodona. Nekad mjenjam, pa stavljam Heptanon umjesto Kapanola, poenta je da moj porodicni nista ne sumnja, jer mu govorim da je to dozivotna terapija. 2009 odlazim u komunu, u Aleksandrovac, jer je bilo ili to ili zatvor, zbog kradja nekih, gdje ostajem 5mj, izlazim, i odmah nastavljam po starom, sve do 2012, kad me provaljuju, i to tako sto mi doktor porodicne medicine govori da je bio na konzilijumu, da mu je receno da izdaje previse Kapanola, i da ako zelim dalje da mi izdaje, da fotokopiram nalaz i donesem mu ga, da bi on imao kako to pravdati, ja shvatam da je to kad-tad pada, ali onako navucenoj, nije me briga. Te, 2012 padam, policija pretrazuje kucu, ne uspijeva naci ostale nalaze i pecat i imaju samo jedan taj nalaz, ali dovoljno za sud. Na sudu prolazim sa uslovnom i da platim domu zdravlja 7.500e, koje sam ih ostetila na osnovu tog jednog nalaza. Naravno, ne placam, oni pokusavaju plijeniti stvari, ali nemaju sta. Tu se skidam nasuvo, prvi put ikad, ali pocinjem cugati, jako. Heroina dobrog nema, inspektori(koji su kasnije pali, mozda ste citali o tome)dilaju dop, samo je jedan diler u gradu i to njihov, pa ljudi odlaze u okolne gradove, i ja uzimam kad imam priliku. 2013 cujem za Suboxon, i ispocetka ga kupujem na ulici, da bih u maju 2014 krenula u Metadonsku zajednicu i tamo dobijam Suboxon. Sad sam na Suboxonu, o tome sam pisala na drugoj temi, dok ne zalijecim Hepatitis. To je to, ukratko. Sa 14godina me registruju kao zavisnika, i mogu vam reci, da nije nimalo prijatan osjecaj kad odete kod doktorice(moram ici kod psihijatra u skladu sa terapijom za hepatitis jer su nus-pojave gadne), a ona mi svaki put napomene da sam jos uvijek najmladji zenski registrovani narkoman na podrucju BIH. Savjet nemam, o mom iskustvu, ljudi ce uzeti procitali oni ovakvih hiljadu postova ili nece, sve zavisi od okolnosti i trenutka. Samo hocu jos dodati da moras nesto dati da bi nesto dobio. Da, heroinom dobijas super osjecaj, ali dajes sebe, svoje ja, buducnost, ljude do kojih ti je stalo, zdravlje, zbog osjecaja koji je lazan i koji, ako imas srece, potraje 2-3sata.
yasujirozu
Posts: 1701
Joined: Sun Feb 01, 2009 10:00 pm

Re: Moja ispovjest

Post by yasujirozu »

koncizno, a opjet, što bi njemci rekli: bildungsroman

dobrodošla
User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Re: Moja ispovjest

Post by Tamara86 »

Hah, cinilo mi se kao da ce biti manje, ali jedna tema vuce drugu, msm kad objasnjavam, i malo se zanijela...U svakom slucaju, hvala.
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Moja ispovjest

Post by sanela »

Tamara, dobrodosla.
To sto si registrovana neka ne bude pečat koji će odrediti tvoj zivot. Ti odlucujes kako ces dalje, uz terapiju i savjetovanje.
Pisi sta se desava. A za Hep C, sretno.
User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Re: Moja ispovjest

Post by Tamara86 »

Hvala puno Sanela :) Pisem ja vec tamo sa Noelom, mozda si vidjela, o skidanju sa Suboxona, tako da ne bih na tu temu puno, forum je super, samo se ja ne snalazim, ovo mi je prvi forum u zivotu, a slaba sam sa kompovima, vise volim pisati i citati, pa ne znam kako se npr. izdvajaju one posebne recenice, ali polako, naucicu :) Inace, ako neko ima bilo kakvih pitanja u vezi sa terapijom Interferonskom i Ribavirinskom, tu sam. I za sve ostalo, ako mogu pomoci :)
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Moja ispovjest

Post by sanela »

Naravno da sam vidjela, čitam ja sve što pišete. Nekad ne stignem odmah, ali kad ugrabim vrijeme, onda pročitam i ono što propustim.
Ako hćeš da citiraš neki dio, označiš što želiš citirati i pritisneš dugme Quote u lijevom gornjem uglu, iznad poruke koju pišeš. Polako, naučićeš. ;)
yasujirozu
Posts: 1701
Joined: Sun Feb 01, 2009 10:00 pm

Re: Moja ispovjest

Post by yasujirozu »

sanela wrote:pritisneš dugme Quote u lijevom gornjem uglu, iznad poruke koju pišeš.
i onda kao mizogino je nazivat žene lošim vozačima - koliko ste operisane od tog ljevo-desno, fantazija :D

p.s. dugme je u desnom uglu ;)
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Moja ispovjest

Post by sanela »

Kad meni budes htio odgovoriti na poruku i kad ti se otvori prostor za pisanje, podihni pogled na lijevu stranu i vidjeces dugme o kojem sam pisala.
yasujirozu
Posts: 1701
Joined: Sun Feb 01, 2009 10:00 pm

Re: Moja ispovjest

Post by yasujirozu »

o, jbt... gumb "reply with a quote" je s desna na stranicama foruma, pokušah se našalit... da, skužih kak si mislila na samo "quote" u "post a reply", dakle tamo gdje su emotikoni i sl.

sve kul
User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Re: Moja ispovjest

Post by Tamara86 »

Nije ni bitno, nije meni tesko ni ponoviti sta je neko napisao :) Vadila sam krv danas, da bih sutra mogla nositi na infektivno, po krvi znaju hocu li dobiti citavu inekciju, pola, ili je necu ni dobiti. Od 7-og cu tek znati kako se sad ide po Suboxon, do sad sam isla svaki 4-i dan, u metadonski, uostalom, pisala sam na tu temu, i kako sam otisla danas, poslije vadjenja krvi, receno mi da ce se svake sedmice dolaziti po nalaz, koji ce se placati oko 7e, pa onda moram 10km do svoje porodicne doktorice, po recepte, i onda po terapiju u apoteku za koju su prvo govorili da ce biti dzabe, ali sad kazu da kutija od 7tableta od po 2mg Suboxona ce da kosta 2,5e???Tako da sam odmah danas uzela 4mg, i tako cu do kraja sedmice, i od one tamo spustam na tri, i poslije te ne dva. Iskreno ne osjecam veliku razliku, iako sam 2mg skinula, samo mi kad je kao vrijeme da se uzme taj treci ono psiha kao govori, e nesto si zaboravila. Pa cu fino, podijeliti ta 4mg na doze kao da imam 6mg, tj. onako kako sam uzimala 6mg. sad cu uzimati 4mg. i psiha ce da se smiri, posto poznajem sebe. To je to, ne mogu ovako vise, taj 4-i dan kad moram po terapiju, kao na semu da idem, ubio me u pojam suboxon, znam da nece biti lako, ali uvijek mogu uzeti ako dodje do najgore krize Zaracet, koji ako neko zna, msm pretpostavljam da svi znaju, ali ipak, ono 33posto trodona, ostalo je paracetamol, tako mi se muz sa Suba skinuo. A u zatvoru je na suvo, tj. dobijao je uvece 5mg. Lexiliuma, i on hoce da se skinem, bio je pristao naravno dok idem na terapiju Interferonom, jer su mi ga uveli doktori, ali to se oduzilo, dok sam poganjala nalaze, pa dosla na red, evo i dok sam prosla ove sedmice sve terapije, na 2.5godine.
Post Reply