needhelp

Na ovom forumu možete ispričati svoju ispovijest, od početka do kraja. Alkoholičari, ovisnici, suovisnici, svi ste dobrodošli. Samo ispovijesti, molimo Vas da ne pišete komentare i odgovore.

Moderator: sanela

strava
Posts: 11
Joined: Thu May 03, 2012 2:19 pm

needhelp

Post by strava »

Valjda je podforum "vase ispovijesti" mjesto i na kojem mogu nesto i da pitam?! E mogao bih sad da pisem neku ispovijest o svemu i svacemu, kako sam vjerovao da se meni ovisnost ne moze desiti, kako sam jaci od toga, kako sam o dopu znao sve a ipak posegao za istim, al ta prica bi manje vise licila na sve druge na forumu. Mada jeste interesantno da danas kada su sve informacije dostupne na internetu, kada o svakoj supstanci mozes procitati sve i nauciti mnogo toga ipak posegnes za tim zlom. Nesto je to valjda jace u nama, ne znam. Nego da predjem na stvar. Vec je 14 mjeseci kako koristim heroin, od toga 10 mjeseci intenzivno. Dakle svakodnevno. Kolicinski ne vise od grama, usmrkavanjem, nikada na bilo koji drugi nacin. Igrom sudbine nadjem si posao u ovakvom stanju prije nesto vise od mjesec dana i uvidim da sam nefunkcionalan, da se cesto desi da uzmem pauzu da zavrsim dop itd.. Svakodnevnica. I sada kao ja donosim odluku da je vrijeme stati i sacuvati zivot, zdravlje, posao, obitelj itd. Istovremeno citam iskustva mnogih i vidim da su te odluke cesto ostale samo odluke, da su tesko provodive i da je recidiv izvjestan. Ne uzimam ja dva dana nista. Nabavim tablu suba, onako na crno, pokriven ova dva dana i sve je just fine za sada. Vjerovatno i sutra kad bi trebala biti spica krize da cu biti ok jer imam suba jos za dva dana. Mozda bi se jos tabla mogla nabaviti pa izkulirati jos koji dan?! Ali to pretpostavljam ne vodi nicemu, mozda samo prolongiranju krize, koja ce kad tad zakucati na vrata. Razmisljam uzeti i koji tramal poslije. Eto nabacao sam nekih podataka tu, pa da sad predjem na konkretna pitanja. Jesam li u pravu da nista ne postizem sa ovim sto trenutno radim, odnosno da li je ovaj moj pristup skidanju osudjen na neuspjeh? Citajuci iskustva drugih, ali i iskustva ljudi koje poznajem, uzalud mi ovaj trug izgleda. Sta da radim? Dal da iskuliram naredni vikend bez icega, pa kakva god kriza da me pere? Ne znam ni kakvu krizu mogu ocekivat.. Dal ima spasa u tim blokatorima? Dal da zatrazim strucnu pomoc (mada mi se ne registruje pri zavodu)? Ima li vajde od tih AN sastanaka? Mogu li sam? Kad cu moci zaspati bez icega? Manje vise sve su mi opcije nekako prihvatljive izuzev komune i registracije pri zavodu i neke supstitucije. Sta mogu uciniti za sebe i dal mi treba pomoc neke vise sile? Ili da svedem sva ova pitanja na jedno pitanje, sta mi je najmudrije raditi?

Prije nego sam odlucio bilo sta pisati vidim da je ovaj forum jedan od boljih, da ima mnostvo ljudi koji su uspjesni bili u pravljenju neke uspjesne price od sebe i vjerujem da cu da dobijem i dobar savjet.
strava
Posts: 11
Joined: Thu May 03, 2012 2:19 pm

Re: needhelp

Post by strava »

Hm. Valjda previse ocekivanja od foruma, pa onda previse deprimirajuce da bude vise od 20 pregleda a da niko ne da ama bas ni jedan savjet, kritiku i sl nekome kome bas treba pomoc sto prije. A jos vise deprimirajuce jer tu na forumu ima onih koji su na neki nacin profesionalno ukljuceni u borbu protiv ove bolesti ili onih koji su tu bolest uspjesno pobjedili na ovaj ili onaj nacin, pa covjek nekako ocekuje nesto pametno, neki pametniji savjet od onog sto na ulici mozes da dobijes od nekog ko nije uspio ni u cemu.

Nista ostaje mi da sam sa sobom biram iskemijam kako i na koji nacin da se izborim sa ovim sto me ceka, a moderator, administrator ili ko god vec moze zakljucat ovu temu. Malo glupo da sam saram po njoj
strava
Posts: 11
Joined: Thu May 03, 2012 2:19 pm

Re: needhelp

Post by strava »

Dedal
Posts: 133
Joined: Thu May 13, 2010 11:49 pm

Re: needhelp

Post by Dedal »

User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: needhelp

Post by Boban »

Licno mislim da bi ti najbolje bilo da iskuliras krizu bez icega eventualno nesto za spavanje da uzmes.Pij cajeve za detox bar ih danas ima gomila na trzistu.Racunaj da bar 3 dana nema spavanja i da prelazak iz jednog stanja u drugo tj. iz sna u stvarnost stvara mali pritisak na psihu stoga ne razmisljaj puno o tome i stvarima koje si napravio da se nebi vratio nazad.Ne boj se krize jos niko nije umro od nje.Sve prolazi pa i ona. Pozdrav i drzi se.
dejanlik
Posts: 20
Joined: Thu May 03, 2012 8:29 am

Re: needhelp

Post by dejanlik »

Ja bih ti preporučio da se maneš tih subotexa,metadona i sl.
Koliko sam shvatio ti koristiš heroin.
Iz svog dugogodišnjeg iskustva mogu ti reći da je skidanje mnogo lakše sa heroina nego sa nekih od tih derivata.
U principu metadoni i sl. se daju narkomanima samo da ne prave frku i probleme.
Imaju svoje vrline jer nemoraš da kradeš ne praviš probleme u okolini itd.
Ali je po meni samo "legalno drogiranje".
Ok ti pričaš da se "potpomažeš" time i poušavaš da iskriziraš na neki način stim.
Ali ništa od toga. Samo se prebacuješ na drugačiju drogu.
Fizička kriza ti od heroina traje oko sedam dana.
Dok od ovih derivata ja nisam mogo da zaspim po mjesec dana već sam počinjao da ludim da bauljam isl.
U tom periodu moraš da izdržiš i kao pomoć možeš da uzmeš koji tramal i neki apaurin. ili normabel.
Još bolje ako možeš izdržat samo sa brufemima i kojim normabelom.
Ali ovo navedeno samo koliko da ti malo pomogne da ono nemaš biciklu i sl.
nikako da se ti zavidaš time.
Naravno moš i na suvo pričam o tome ako nebudeš mogo da izduraš.
Ja sam se brate nakriziro i na suvo i sa ovakvim sistemima znači samo poneku tableticu čisto kao pomoć ali da otrpiš moraš.
E to je za fizičku ali psiha ima da te rasturi pa sam spomenuo neki normabel ili apaurin.
psihička kriza je gora od fizičke ništa te ne zanima nemožeš da se koncentrišeš na ništa. misliš da si najjadniji itd.
To je kako su mi stručnjaci objesnili posljedica toga što opijati koje mi uzimamo uništavaju žljezdu u mozgu a koja luči prirodno zadovoljstvo.
A da bi se ona obnovila treba vremena.
sretno
strava
Posts: 11
Joined: Thu May 03, 2012 2:19 pm

Re: needhelp

Post by strava »

Nisam imao namjeru nikakvu supstituciju kao konacno rjesenje. Isao sam nekom logikom da je 4 do 5 dana potrebeno da heroin izadje iz krvi, da je to vrijeme, posebno taj 3 i 4 dan vrijeme kada je ta kriza najgora, pa je plan bio da tih 5 dana pokrijem subovima, racunajuci da sam bar od heroina detoksikovan.. Mozda je to i glupo razmisljanje, ne znam. Cilj mi je bio da se ne napatim tih 5 dana ako vec mogu da pokrijem necim. Nedelju vec planiram da ne uzmem ni sub, a mozda cak ni u subotu, a da vec u ponedeljak odem nekom privatnom psihicu na razgovor, iznesem sve sto imam, do tad bih trebao biti i negativan na testu i onda da dalje slijedim njegove upute, pa cak mozda da posegnem i za blokatorom ukoliko bi to bio savjet. U svakom slucaju ne zelim ni razmisljati o opcijama neke dugorocne supstitucije ukoliko je mogu izbjeci. A moguce da se prikljucim i nekoj AN grupi ako postoji i ako daje pozitivne rezultate, ali to jos moram malo da istrazim na netu, procitam iskustva itd. Medjutim, ono sto smatram najznacajnijim je to da sam shvatio, a to su mi mnogi i potvrdili i ukazali na to, da sam ozbiljno bolestan, da je u pitanju ozbiljan problem i da ne smijem nista reskirati sam, vec da moram potraziti strucnu pomoc. To cu svakako uraditi.

Jedina stvar koje mi je zao u jednu ruku je to sto nisam imao hrabrosti tu sedmicu na suho da izguram, da tacno znam kako izgledaju spice te krize. Kukavica mozda?! Mada opet zasto se i patiti ako se bar na neki nacin moze ublaziti ta fizicka kriza, a vidim da moze.. A mozda i lupam gluposti, mozda zapravo jos uvijek i ne znam sta me ceka, jer svi od reda govore da je fizicka kriza nula u odnosu na ono sto ceka kad pocne psiha da radi.. E nadam se da ce doktor tu pomoci..

U svakom slucaju hvala na savjetima. Svaka misao je dobrodosla i korisna.
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: needhelp

Post by Boban »

Koliko sam shvatio ti uzimas heroin 10 meseci.Ovo ti je prva kriza ili druga.Nemas razloga slusati o nekim jakim psihickim krizama jer organizam kao i nervni sistem ti nije unisten toliko da ces razmisljati da se obesis kada te psihicka kriza uhvati.Mozda je osetis samo u blagim nemirima ako ne budes misli hranio strahom od psihicke krize i proveravao svaki momenat kako se osecas.Mislim da ne mozes ublaziti simptome vec samo produzavas agoniju sa tim subom.Bolest narkomanije obuhvata malo siri pojam.Ti si tek na "medenom mesecu" i ne mora da znaci da si bolestan,sve je stvar tvog razmisljanja i bitan je razlog zasto zelis da prekines da se drogiras.Nije isto onom ko se drogira 10 godina pa se skida 50-ti put i tebi koji si u prici 14 meseci.Zaboravi psihu,zaboravi krizu,zaboravi heroin iskuliraj 5,6 dana najvise 10 i slobodan si covek.
strava
Posts: 11
Joined: Thu May 03, 2012 2:19 pm

Re: needhelp

Post by strava »

Htio ili ne da svaki cas provjeravam svoje stanje, ne mogu da se koncentrisem a da ne provjeravam :). Danas nisam nikakav substitut uzeo i ne osjecam nikakvu tegobu. Istina na svoju ruku sam popio dva xanaxa da me malo dignu i digli su me. Sutra doktor, pa budemo vidjeli sta dalje..

U svakom slucaju hvala svima
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: needhelp

Post by ivica »

strava wrote: Prije nego sam odlucio bilo sta pisati vidim da je ovaj forum jedan od boljih, da ima mnostvo ljudi koji su uspjesni bili u pravljenju neke uspjesne price od sebe i vjerujem da cu da dobijem i dobar savjet.
polako tek si počeo i tebe čeka uspješna priča ,zapravo drama,odnosno tragedija.
ignorance is bliss!
Post Reply