Koliko je vaših prijatelja umrlo od droge?

Na ovom forumu možete ispričati svoju ispovijest, od početka do kraja. Alkoholičari, ovisnici, suovisnici, svi ste dobrodošli. Samo ispovijesti, molimo Vas da ne pišete komentare i odgovore.

Moderator: sanela

Post Reply
Alternativka
Posts: 42
Joined: Sun Feb 06, 2011 11:38 am

Koliko je vaših prijatelja umrlo od droge?

Post by Alternativka »

Već danima iščitavam ovaj formu...Zašto? Razgovarajući s kolegicom s posla, shvatih da je jako puno ljudi koje sam u djetinjstvu poznavala zaglibilo s drogom. S nijednim od njih nisam u kontaktu, a da budem iskrena nismo nikad ni bili prijatelji, prije bi rekla poznanici .
Ne samo da sam osobno poznavala ljude koji su zaglibili s drogom nego i poslovno povremeno nailazim na njih.

Jednom sam samo vidjela predoziranu curu...i taj me događaj jako, jako dojmio...Tjedan dana mi se slika pojavljivala pred očima, samo sam o njoj razmišljala...Tako je bila mlada i lijepa...Devetnaest godina!!!Za razliku od mnogih drugih ljudi, odavno već imam poseban senzibilitet prema ovisnicima, osobito heroinskim. Često čujem kako ljudi o njima govore ružno, a ja ih vidim kao pojedince koji su u ključnom trenutku u životu pogriješili, nisu bili dovoljno mudri.
Ne vidim ih, poput mnogih, kao prljave, smrdljive, lažljive kriminalce već kao bolesne ljude čije duše nisu ništa lošije od moje i u meni osjećaju samo suosjećanje.

Ono što mene zanima je koliko je vaši prijatelja/poznanika umrlo od droge?
Nakon koliko narkomanskog staža? Jesu li vam takvi događaji bili svojevrsno otrežnjenje?
fudo
Posts: 12
Joined: Fri Feb 11, 2011 3:08 pm

Re: Koliko je vaših prijatelja umrlo od droge?

Post by fudo »

Od droge su mi umrli brat,jedan dobar prijatelj i dva,recimo,poznanika.Kada sam bio klinac u komsiluku je takodje umro jedan decko,ali su mi rekli da je poginuo jer sam bio dete,kasnije sam saznao pravu pricu.
Porodice ovih ljudi,SVE ODREDA,su nakon toga bile unistene do temelja,do nestajanja.Bukvalno.
Alternativka
Posts: 42
Joined: Sun Feb 06, 2011 11:38 am

Re: Koliko je vaših prijatelja umrlo od droge?

Post by Alternativka »

:( :( Žao mi je to čuti Fudo. Stvarno suosjećam s tobom.
Ne mogu vjerovat da je tako puno ljudi oko tebe umrlo od droge. Je li jako puno ovisnika u tvom mjestu ili naprosto kad poznaš jednog ovisnika preko njega upoznaš i puno drugih pa onda zakonom velikih brojeva znaš i za puno onih koji od droge umru?

Kažeš da su obitelji bukvalno uništene tim činom. Šta ih uništi, osjećaj krivnje, bespomoćnosti ili nešto treće?

Ispričavam se svima koji moja pitanja nalaze provokativnima i preosobnima, samo želim razumit tu pojavu. Unaprijed zahvaljujem na svim odgovorima.
User avatar
bojanol
Posts: 2268
Joined: Sat Jan 20, 2007 11:16 am
Location: V O J V O D I N A
Contact:

Re: Koliko je vaših prijatelja umrlo od droge?

Post by bojanol »

meni je uzasno puno friendova umrlo od droge.
fudo
Posts: 12
Joined: Fri Feb 11, 2011 3:08 pm

Re: Koliko je vaših prijatelja umrlo od droge?

Post by fudo »

Znas kako,s obzirom da je drogiranje da se tako izrazim "lifestyle" i da ulaskom u taj zacarani svet ne radis nista osim drogiranja ,potrage za novcem i cimanjem sa ostalim zavisnicima i dilerima prirodno da samo takve ljude i upoznajes i u takve se krugove infiltriras.Koliko zavisnika ima u nekom mestu mislim da nema veze,jer ces ih na kraju sigurno sve upoznati,a zna se i zbog cega.Jedina bolna spoznaja koja vazi za sve od najmanje varosi u nekoj vukojebini pa sve do Njujorka i ostalih metropola je ta da ces stalno primecivati nove i po pravilu sve mladje i mladje ljude u tom paklu.Konkretno,ja sam nabrojao cetiri coveka,veoma blizak rod,dobrog prijatelja i dva coveka sa kojima bih svakako stao na ulici i razmenio par reci,verovatno i na kafu otisao.A one koji su umrli a "ma znam ga to je taj i taj,tu i tu zivi..." znam bar jos 20-ak i to ovako iz glave,bez truda da se setim.
Sto se porodica umrlih zavisnika tice,dacu ti primer iz moje familije.Meni je umro brat od strica.Ne moram ni pominjati kako je bilo njegovom ocu i svima oko njega.Covek bivsi tezak alkoholicar,jos uvek rovit od lecenja dozivljava takav udarac.Prodaje kucu u Beogradu i seli se u seoce na periferiji Sombora,na neki stari salas koji osposobljava za zivot i tamo odvodi zenu i majku.Zena ga jedno vreme podrzava i pokusava da ga ubedi da se odsele odatle makar u grad Sombor,samo da ode iz tog seoceta koje je i bog zaboravio.Nakon toga odustaje i napusta ga.Ostaje sam sa majkom,koja se od silnog stresa i razbolela i odlucila da izvrsi samoubistvo i to tako sto se obesila ispred same kuce!Moj stric,ono sto je ostalo od cele porodice,vratio se alkoholu i polako vene tamo zaboravljen od svih.Predao se.
Momak iz komsiluka koga sam pomenuo da je umro jos dok sam ja bio klinac,imao je majku,oca i sestru,bili su bar naocigled normalna i srecna porodica.Posle njege smrti,secam se da su se osipali jedno po jedno u veoma kratkom roku.Prvo mu je umro otac,majka mozda posle godinu ili nesto vise,dok mu je sestra zavrsila takodje u ovom paklu,ne znam ni da li je ziva nisam je video sigurno 7-8 godina.Kucu je naravno prodala nakon smrti brata i oba roditelja i odselila se ko zna gde.
User avatar
nanii
Posts: 558
Joined: Wed Jan 26, 2011 11:24 pm

Re: Koliko je vaših prijatelja umrlo od droge?

Post by nanii »

Uh,zadnji put kada sam vidjela jednog prijatelja nakon par godina,pitam ga za neke ljude s kojima smo se družili,dijelili zlo,jer je malo dobrog bilo,i on mi kaže da su skoro svi mrtvi,kao:"bolje me pitaj ko je još uvijek živ"? I baš me potreslo to,potrese me svaki put kada naletim na poznato lice na zadnjim stranicama novina.......................
Smrt je tu,hoda tu sa nama dok se drogiramo i vreba..................a mi nekako nismo ni svjesni koliko smo blizu,mislimo:ma to se meni ne može dogoditi...........glupo,to smo isto mislili i za ovisnost kada smo tek počeli.
Može sve može,...................................budjenje,ustaj..........................................
................................mama neka me još malo,još samo 5 minuta................................
stani iza onoga u šta vjeruješ,čak i ako to znači da ćeš morati da stojiš sam
Alternativka
Posts: 42
Joined: Sun Feb 06, 2011 11:38 am

Re: Koliko je vaših prijatelja umrlo od droge?

Post by Alternativka »

Ajme strašno je to zlo!

Postoje li uopće podaci, koliko se ovisnika izlječi?
Alternativka
Posts: 42
Joined: Sun Feb 06, 2011 11:38 am

Re: Koliko je vaših prijatelja umrlo od droge?

Post by Alternativka »

Sad mi je palo na pamet da ustvari ne znam kad se "umre od droge" šta se ustvari dogodi tijelu.
Šta se događa u tijelu kad se predozira?
Postoji li neki redoslijed kojim ograni otkazuju od dugogodišnje zlouporabe ili je individualno?

Koje su ustvari trajne štetne posljedice zlouporabe droga koje ostaju čak i kad se ljudi ne drogiraju već godinama, a koje se štete saniraju?

Eto, kroz moje dugogodišnje instutucionalno školovanje je bilo govora o drogama, ali ovakve stvar nisam nigdje učila. Šteta. Možda bi o tom trebalo pričat u antidrug kampanjama.

Možda ovim pitanjima nije mjesto pod ovim naslovom, al nova sa i ne bi htjela otvarati tisuće topica...
User avatar
dopeFree
Posts: 89
Joined: Wed Nov 11, 2009 10:32 am
Location: Zagreb
Contact:

Re: Koliko je vaših prijatelja umrlo od droge?

Post by dopeFree »

Znam za dosta ljudi iz mojeg okruženja kaj su otišli zbog dopa, na žalost i jedan moj veliki frend.
Ako te zanimaju overdose i posljedice drogiranja, na ovim linkovima ćeš pronaći jako puno informacja:

Link 00 ► Link
Link 01 - Heroin
Link 02 - Drug overdose
Link 03 - Opioid overdose
Link 04 - What happens during a heroin overdose?
Link 05 - Fatal Heroin 'Overdose': A Review
Mjesto gdje odbacujem svoje unutarnje demone:
www.detoxonline.bloger.hr
Alternativka
Posts: 42
Joined: Sun Feb 06, 2011 11:38 am

Re: Koliko je vaših prijatelja umrlo od droge?

Post by Alternativka »

Hvala :), idem baš pogledat.
Post Reply