Resocijalizacija....sta sa njom? Kako dalje?

Na ovom forumu možete ispričati svoju ispovijest, od početka do kraja. Alkoholičari, ovisnici, suovisnici, svi ste dobrodošli. Samo ispovijesti, molimo Vas da ne pišete komentare i odgovore.

Moderator: sanela

User avatar
Dreamer
Posts: 387
Joined: Sun Jan 02, 2011 5:07 pm

Resocijalizacija....sta sa njom? Kako dalje?

Post by Dreamer »

Ok, neko se skinuo, neko je na odrzavanju, i jedno i drugo je odlicno.

No, mene zanima, obzirom da me dop ucinio totalno asocijalnom osobom, osobom koja ne izlazi nikuda, ne druzi se ni sa kim (nikada se nisam ni druzila sa ljudima iz "miljea"i tu sam nekako sebe visoko drzala, kao, nisam ja "jedna od njih", imam svoj zivot, naoko ok, itd...), kako uopste izgleda prava resocijalizacija?
Da li ZAISTA moramo da sledimo onih 12 koraka, gde cemo nekim ljudima priznati sta smo radili, cak i ako nismo bliski nikad bili sa njima, ili to ne mora tako?!


Ja sam pocela sa drogama tako sto sam studirala psihologiju, pa su me nekako oduvek interesovala ta promenjena stanja svesti", i analiza istih....cula bih tu i tamo da je Heroin opasan i da se sa njim ne treba igrati, ali kao sto vecina ljudi preteruje i proserava se u svemu, pa i oko trave, mislila sam da se to meni nece desiti, ili ako se desi da cu ja to vec nekako resiti.Koja zabluda! Cvrc!
Jasno je kako zavrsih........tuzno i zalosno.....

Ja i sada svima u okolini izgledam NORMALNO, cisto, imala sam i posao, doduse usran, lepo izgledam, upadljivo sam privlacna (ne hvalim se, cak sebe tako nikad nisam ni dozivljavala, ali cinjenice tako govore, tako da ovo skroz objektivno kazem, nemam komplex vise vrednosti), sarmantna itd......dugo sam skrivala ovaj moj problem mada toliko sam otudjena od ljudi da nemam kome ni da se "izvinjavam", kao sto 12 koraka nalaze...Jedna osoba zivi sa mnom, ona zna, nikada nije imala taj problem i ta osoba zna......

E,sad,kako poceti sa resocijalizacijom? Znam, svako treba da nadje u sebi neki motiv, ja ih nalazim pa gubim i tako u krug......ucini mi se da sam na vrhu sveta i da cu bas eto, sad postici sve ono sto nisam mogla ali mi raspolozenje jako brzo splasne a psiha trazi "svoje".

Mrzim taj zacarani krug!

Ljudi moji, da li je stvarno moguce da se fizicki nas mozak toliko promenio da ga treba "reprogramirati"? Je li to BUKVALNO tako, istina ili su to fraze?


Mene jebe sto i kad se skinem i puna poleta krenem da zivim, ja se jako brzo vratim na staro a onda me to jos jace ubija i.....znate vec........zacarani krug


Kako vi sa resocijalizacijom? Koliko ljudi nije znalo a sada zna za vas problem ovisnosti? Da li je zaista nuzno da sve te ljude od kojih sam pozajmljivala pare zovem i objasnjavam im sta mi se desavalo?

Odmah da napomenem da ako to ucinim, prvo ti ljudi NIKADA to ne bi razumeli, a drugo, i ako bi se pravili da me razumeju vise me ne bi shvatali ozbiljno i da ih pozovem u nekom realno hitnom slucaju.......


Jeste li se i vi povukli u sebe zbog svog problema?

Da li AD moramo uzimati ili se nekako moze bez njih?
Standing On The Edge,Flirting With Disaster
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Resocijalizacija....sta sa njom? Kako dalje?

Post by Vuk »

pozdra zoey!
Ako budeš čitala lične priče po forumu možda nađeš odgovore na gomilu ovih pitanja. Ipak, mislim da svako ima neki svoj put i svako sebi na kraju napravi ono čemu teži, za svakoga je za nijansu drugačije koliko god da smo slični.
Što se resocijalizacije tiče meni je ona dolazila polako. Poslednjih godinu dana sam se prilično izolovao od celog sveta usled totalnog unutrašnjeg kolapsa izazvanog drogiranjem. Posle toga nije bilo lako da se eto samo tako javim negde na posao, izađem, nađem devojku i posao rešen. Trebalo mi je da naučim postepeno da komuniciram sa ljudima, da sa njima funkcionišem i da vidim koliko mije prijatno da se u kojim situacijama otvaram i sa kime. Pomoglo mi je puno što sam se odmah priključio NA pošto je realno jedno od najboljih mesta na kojima su ljudi mogli da me razumeju. I kada besnim i kada previše ćutim i kad sam hiper aktivan i lud i kada sam totalno povučen i utučen ljudi su me kapirali jer su i sami to isto prošli ili prolazili. Nekako mi je tu bilo i najlakše da se i sam prepoznam pa pokušam nešto od stvari koje su njima pomogle.
Što se tih koraka tiče, sa time nemoj lupati glavu. Nije džabe korak koji je tebe uplašio (a i mene u počtku) tek na nekom 5-om, 8-om, 9-om mestu, to je proces i ide prilično polako mada i on zavisi od osobe do osobe. Ništa ne ide naglo i ništa ne ide od jednom. Sve dođe tek onda kada je neko lično za neke stvari spreman. Meni lično te stvari dolaze tek više od dve godine pošto sam čist. Već sam i sada prilično zadovoljan, ali imam neku veru da ide na još bolje s obzirom kakve sam rezultate dobijao do sada. Dakle jedno po jedno. Za sada ti i ne treba više nego da se skineš i polako kreneš ka udaljavanju od droge, malo li je na ovu ladnoću?!
Vidim da si se raspitivala i za metadon. Jbg, ne znam šta da ti kažem. Sada, s ovim što znam i što sam video, kakve sam ljude u oporavku upoznao i kakve živote vode, uvek mi je žao da čujem da je neko spreman da potpiše doživotno održavanje stanja spoljne zavisnosti (od nečega) i unutrašđnjeg ludila. Znam da bih se ja radije ubio nego tako živeo, ljut i ogorčen, a gledam kako mi život ide dok se ništa ne pomera. Ipak, kako god da se odlučiš želim ti svu sreću.
I nastavi da pišeš i čitaš, možda se negde zaista pronađeš, znam da ja jesam.
Pozdrav!
Moon child
User avatar
Dreamer
Posts: 387
Joined: Sun Jan 02, 2011 5:07 pm

Re: Resocijalizacija....sta sa njom? Kako dalje?

Post by Dreamer »

Hvala ti Vuce, puno...znam koliko je ponekad tesko zamajavati se tudjim problemima kroz koja je vecina vas vec odavno prosla i pisati manje-vise slicne postove, li ja vas sve sada molim,-nemojte odustati od pisanja i ispisivanja svojih iskustava i misljenja nikada, jer znam kako je meni bilo da citam sve to dolazeci kao neregistrovan clan, i kolika je moja sreca bila da naidjem na nesto sto me zanima, a NEMAM KOGA to u okruzenju da pitam. Dakle, molim vas, ne odustajte.......

Hvala unapred. PDT_Love_01

Vuce, sve sto si mi rekao je na mestu....sami smo kovaci svoje sudbine i samo je na nama, kao na sasvim posebnim individuama sta je ono sto ce nas prodrmati i osvestiti i kojem cemo se carstvu prikloniti.......

Ja kad rezimiram svoja razmisljanja, u svoj toj zbrci, cesto trazim nesto spolja da me motivise, jako cesto mi se cini da "samo kad bi ta i ta osoba uradila ovo..." da bi mi to donelo snagu i istrajnost, ali isto tako znam da je to suludo i da je sve samo u meni samoj.

Svi se oko ovoga slazu.

Ali.......mi, takvi, kada bi imali tu preko potrebnu volju i motivaciju, mi ne bismo ni bili u ovakvim problemima, mi imamo bolest volje, i jako je tesko nju stabilizovati i odrzavati je na visokom nivou.

Ja sam nekako uvek izbegavala antidepresive, i sad se pitam zasto.......cesto sam na drugim forumima citala da i ljudi koji ih uzimaju imaju velike probleme da se i sa njih skinu, a ja se zeim osloboditi svake zavisnosti.

E, sad-da li je za pocetak dobro uzeti neki AD dok se ne udje u proces resocijalizacije? Koliko vas to uzima, koliko vas to "resava" time?

Jako bi mi znacilo da to znam........

Jednom su mi za depresiju davali Zoloft i Rivotril, ali sam batalila skoro na pocetku, nisam ni osetila taj rad, a drugi put Flunisan, i opet je zavrsio u kutiji sa lekovima....
Da li ja gresim sto se odricem tih antidepresiva? Mozda bi me oni malo smirili i doveli na bolji put...?!

Kakvo misljenje ovde vlada po tom pitanju?


Inace, jako sam srecna i zahvalna na svakom odgovoru, cak dugo nisam htela ni kompu prici i ovo sto sad kuckam mi je jedini prozor u svet, a posto je to svet meni srodnih bica, svaki savet mi je dragocen.
PDT_Love_02
Standing On The Edge,Flirting With Disaster
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Resocijalizacija....sta sa njom? Kako dalje?

Post by Vuk »

Što se lekova tiče nisam doktor pa mogu samo da ti kažem šta sam ja pio ili šta vidim da su ljudi oko mene pili na početku. A nekako je u poslednje vreme većini ljudi prilično sličan put s te strane. Prvo se detoxikuju, bilo da to urade kod kuće (što sam ja uradio ali je zapravo teža varijanta) ili u nekoj od ustanova (što je za nekoga ko zaista želi da se skine a ne samo da kuka za još lekova možda i bolja fora jer je bezbolnije) pa posle u zavisnosti od mišljenja lekar prepiše nešto lekova. Kako mi se čini većini pomognu AD i blokatori prvih nekoliko meseci. Naravno pričam o ljudima koji paralelno sa time što ostaju čisti dolaze na sastanke NA tako da rade na sebi ubrzano pa im i sama potreba za svim time nestaje brže. Ja sam pio blokatore nekoliko meseci (mislim oko 6) a AD nisam ni počeo da uzimam jer sam bio magarac koji zna šta je najbolje za njega. U principu kada sam godinu dana kasnije gledao par ljudi koji idu i sa AD u početku činilo mi se dosta lakše.
SVE OVO JE SAMO MOJE ISKUSTVO I VERUJEM DA RADI SAMO I JEDINO ONDA KADA SE PRATE UPUTSTVA LEKARA.
Ono što pored toga mogu da prepuručim kao način koji pomaže i koji je potpuno kompatibilan sa svime jesu NA sastanci gde polako dobiješ mogućnost da među ljudima koje te razumeju sređuješ taj socijalni i psihološko-duhovno-kakavgod deo.
Moon child
User avatar
Dreamer
Posts: 387
Joined: Sun Jan 02, 2011 5:07 pm

Re: Resocijalizacija....sta sa njom? Kako dalje?

Post by Dreamer »

Da, zelim da se ukljucim u NA, cak sam otvorila temu za 2011god. da vidim hoce li biti sastanaka u NS i kada, medjutim jos niko nista ne javlja.........

Ja sam isto mislila da sam najpametnija i nisam htela da me "tamo neki" sedativi, AD ili anksiolitici umrtvljuju ili zombiraju, a pametnije mi je bilo da sam koji mesec na tome bila nego na ovom sranju....... :(
Standing On The Edge,Flirting With Disaster
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Resocijalizacija....sta sa njom? Kako dalje?

Post by saša-ex »

Ok, vidim da bi se jos malo radila, metadon,lekovi,ovo ono...a sto ne bi krenula sa lecenjem?
SAMO CEO ŽIVOT...
User avatar
VVV -ex prokleti
Posts: 199
Joined: Fri Feb 26, 2010 6:22 pm
Location: Zagreb

Re: Resocijalizacija....sta sa njom? Kako dalje?

Post by VVV -ex prokleti »

Pa i to su lijekovi..... :snakeman:
Svijetlo ne može postajati bez mraka u koji bismo ga stavili
User avatar
VVV -ex prokleti
Posts: 199
Joined: Fri Feb 26, 2010 6:22 pm
Location: Zagreb

Re: Resocijalizacija....sta sa njom? Kako dalje?

Post by VVV -ex prokleti »

Za liječenje.......... :shock:
Svijetlo ne može postajati bez mraka u koji bismo ga stavili
User avatar
VVV -ex prokleti
Posts: 199
Joined: Fri Feb 26, 2010 6:22 pm
Location: Zagreb

Re: Resocijalizacija....sta sa njom? Kako dalje?

Post by VVV -ex prokleti »

Samo.......................... :axe:
Svijetlo ne može postajati bez mraka u koji bismo ga stavili
User avatar
VVV -ex prokleti
Posts: 199
Joined: Fri Feb 26, 2010 6:22 pm
Location: Zagreb

Re: Resocijalizacija....sta sa njom? Kako dalje?

Post by VVV -ex prokleti »

:vom: :vom: :vom: :vom: :vom: :vom:
Svijetlo ne može postajati bez mraka u koji bismo ga stavili
Post Reply