Od 22 Juna, dekriminalizovano posjedovanje za svoje potrebe

Na ovom forumu možete ispričati svoju ispovijest, od početka do kraja. Alkoholičari, ovisnici, suovisnici, svi ste dobrodošli. Samo ispovijesti, molimo Vas da ne pišete komentare i odgovore.

Moderator: sanela

Post Reply
zeleni.gavran
Posts: 8
Joined: Tue May 11, 2010 11:23 pm

Od 22 Juna, dekriminalizovano posjedovanje za svoje potrebe

Post by zeleni.gavran »

Osnovni cilj mog "dolaska" na ovaj forum danas nije nastavak mog posta, vec jedna radosta vijest. U Brckom je od 22 Juna dekriminalizovano posjedovanje "umjerene"* :?: kolicine narkotika za svoje potrebe. Ovo znam jer je odbacena optuznica jednoj meni veoma bliskoj osobi, nakon ulozenog prigovora i pozivanja na :arrow: izmjenu u zakonu. (u pitanju je bilo posjedovanje vise od 0,3gr. heroina)
Tuzno je to sto poznajem ljude koji su prije godinu -dvije i za manje dobijali 3-6 mjeseci!
Od 22. Juna (u Brckom) policija moze da ti oduzme robu, moze da te ispita, ali nemoze vise da te krivicno goni!!!

:arrow: Ja sam kucao prigovor u pitanju je član 233. stav 1. tačka c, u vezi sa članom 227. tačka d ZKP-a - do djelo (posjedovanje) je dekriminalizovano, pa koga ne mrzi nek ganja izmjenu zakona na internetu - imate detalje!

Tesko za povjerovati ali istinito - PA MI SMO VEC U EVROPI (vjerovatno najvise sto cemo ikada biti)! :-D

:?: **Sta je umjerena kolicina za "svoje" potrebe, to izgleda nije definisano i to je rupa koju tuzioc i policija mogu da iskoristi protiv pocinioca. Predpostavljam da bi se do 1gr. heroina u jednom paketu moglo okarakterisati kao "licna" droga, sve vise od toga ili zapakovano i vise pisama je vjerovatno "proizvodnja i stavljanje u promet" - ovo je moje misljenje i vjerovatno nije tacno ;) (Ako se insp. Laz1c posvadjao sa zenom, nejb'o si kako god okrenes :!: :lol: )

Ova vijest me strasno obradovala, iako se skidam (vec duze vrijeme) i nemam namjeru da se setkam uokolo sa dopom, jos uvijek nisam odustao od trave i hasisa... HOBI - vec sam stavio lovu na VISA Classic :wink:

P.S. ako u odgovoru spominjete lica iz javnih sluzbi Brckog, zamjenite u imenu i prezimenu jedno slovo sa brojem, kako navedena imena nebi bilo moguce googlati - pronaci post na google-u.
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Od 22 Juna, dekriminalizovano posjedovanje za svoje potrebe

Post by saša-ex »

Ako hoces, mozes da svratis na tribinu koja se organizuje u Brckom u subotu u 19h, dolaze bivse djankoze iz organizacije Izlazak, bice mi drago da se upoznamo i razmenimo iskustva.
SAMO CEO ŽIVOT...
User avatar
Kruga
Posts: 398
Joined: Thu Jun 10, 2010 3:35 pm

Re: Od 22 Juna, dekriminalizovano posjedovanje za svoje potrebe

Post by Kruga »

Upravo na tome se već godinama radi. Ljudi mešaju pojmove – legalizacija i dekriminilizacija. Bilo je dosta priče o tome (radio 202 'Ljudi među nama...' Ivan R. je vodio emisiju), alalize... itd.
U cilju smanjenja, odnosno onemogućavanja zloupotrebe, naravno.

...
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Od 22 Juna, dekriminalizovano posjedovanje za svoje potrebe

Post by sanela »

Gavrane :) možeš li mi dati neki link gdje piše o tim izmjenama KZ BD. Ja sam gledala po netu i ne nađoh ništa konkretno u vezi s tim.
zeleni.gavran
Posts: 8
Joined: Tue May 11, 2010 11:23 pm

Re: Od 22 Juna, dekriminalizovano posjedovanje za svoje potrebe

Post by zeleni.gavran »

sanela wrote:Gavrane :) možeš li mi dati neki link gdje piše o tim izmjenama KZ BD. Ja sam gledala po netu i ne nađoh ništa konkretno u vezi s tim.
Sanela, niste dovoljno trazili ;)

Krivicni zakon BD: http://skupstinabd.ba/ba/zakoni/ba/kriv ... a-bih.html

Kompletan krivicni zakon PDF: ZAKON BD (Potrazi clan 233)

Izmjena: Izmjene BD ZAKONA (Potrazi clan 58 koji se odnosi na clan 233)

Za sve ostale, da ne ganjate - vadim iz zakona BD:
Posjedovanje i omogućavanje uživanja opojnih droga
Član 233

(1) Ko navodi drugoga na uživanje opojne droge ili mu daje opojnu drogu da je uživa on ili druga
osoba ili stavi na raspolaganje prostorije radi uživanja opojne droge ili na drugi način drugome
omogućuje uživanje opojne droge,
kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do pet godina.
(2) Ko krivično djelo iz stava 1 ovoga člana počini prema djetetu, maloljetniku ili prema više osoba,
ili ako su prouzrokovane naročito teške posljedice,
kaznit će se kaznom zatvora od jedne do deset godina.
(3) Ko neovlašteno posjeduje opojnu drogu,
kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine.
(4) Opojne droge oduzet će se.


Posljedenje izmjene o kojima ja govorim:
U nazivu člana 233 riječi “Posjedovanje i” se brišu.
U članu 233 stav 3 "se briše".
Stav 4 postaje stav 3.

saša-ex wrote:Ako hoces... i razmenimo iskustva.
Moze, jos se dogovorimo do subote... :)
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Od 22 Juna, dekriminalizovano posjedovanje za svoje potrebe

Post by sanela »

Hvala :)
Post Reply