"za sada bez dobrog naslova"

Na ovom forumu možete ispričati svoju ispovijest, od početka do kraja. Alkoholičari, ovisnici, suovisnici, svi ste dobrodošli. Samo ispovijesti, molimo Vas da ne pišete komentare i odgovore.

Moderator: sanela

User avatar
vudd
Posts: 2218
Joined: Fri Sep 26, 2008 6:06 pm
Location: Jugopotamija

Re: "za sada bez dobrog naslova"

Post by vudd »

jana wrote:Cak i bez knjiga,ukucajte u Google,struktura i razvoj licnosti,i dobit ce te odgovore o tome o cemu sam govorila.Majku ovisnice,pustite na miru.
Jasno je o cemu pises Jano...Nego,u par navrata prozborih nesto na tu temu i navukoh gadne kritike na forumu ovde.
Fickt Euch,Ihr Mistgeburten....
User avatar
7474
Posts: 653
Joined: Tue Dec 15, 2009 11:28 pm
Location: Novi Sad, Voša

Re: "za sada bez dobrog naslova"

Post by 7474 »

ameer wrote:
vudd wrote:
.Dalje,vratiti se u mislima mami i tati i zivotu do pet godina,jer ovi naucnici kazu da u tih prvih pet godina sve zapravo definisano,kako cemo poslije funkcionirati.Precesljas,odmotas film...
Koji naucnici?
Pa zar nismo mi sami sve zasrali? :shock: Ne mogu da vjerujem...
I mene iznedadi ovakav post od jedne majke ovisnice! Al' sve kontam da se pozvala na nauku i pokusala priblizit proces "kruženja materije u prirodi" 7474 zato sto je i sam roditelj.
dragi moji, hvala na ulozenom trudu.. hvala uopste, sto mislite na mene i moja stanja.. priznajem, delom sam i postavio ovu temu kako bi drugi mislili umesto mene.. nije mi namera da vam ovom izjavom izazovem bes ili srdnju.. zaista nisam pametan. zaista treba neko da misli umesto mene.. ochigledno, izgubljeno je mnogo vishe celija mozga, nego li sam ja mislio..

ovo shto sam citirao, citirao sam iz vishe razloga.. medju njima je i molba vuddu (ili bilo kome, ko se seca) da mi navede ili bar obavesti, na kojoj je temi ta rasprava, koju i vudd i Jana pominju.. zapravo, pominje se da je pisano o toj pretpostavki da nam je karakter formiran do 5 god zivota a da je ostalo... znate na sta mslim.
ishchitao sam ovaj vash razgovor vishe nego jedanput i ponovo mi dosta toga nije jasno.. treba li se boriti i pored dobrih shansi da je rezultat pisan u vreme kad su nam keve ukidale pelene i klopu iz flajkale a ochevi chupali kose (i svoje i moje) pokushavajuci da mi/nam utuve u glavu kako se slovo Z isto pise, samo se na Z doda josh i kvachica..

gnjavim vas, znam i zalim zbog toga..
sa ovakvim i slicnim pitanjima cu nastaviti u sledecem postu. svako, pa i ja, ima vremena da odluci da li da nastavi sa citanjem i eventualnim odgovaranjem/komentarisanjem (shto bi mi fest znachilo) na nji'.

thanks, ljudi i lepp provod vecheras svima zelim!'
"this is my final fit, my final bellyache with no alarms and no surprises, no alarams and no surprises, no alarams and no surprises, please!"
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: "za sada bez dobrog naslova"

Post by klara60 »

[quote="7474]nego, jedna stvar me jako zanima.. a to je definicija izraza RADITI NA SEBI. ajd da mi neko olakša i definiše rad na sebi.
odlazak kod psihijatra? razgovor sa samim sobom? uzimanje terapije? šta????[/quote] Vidim vrtis se u krug (na brzinu sam iscitala) pa da probam i ja da ti pomognem na osnovu iskustva moje kcerke. "Raditi na sebi"- isla je psihologu, pa nije bila zadovoljna, sve joj je nesto smetalo, pa onda psihijatru, jedni nisu valjali i sl.... (sada obozava svog psihologa, prosto su raja, a i nasla je odgovarajuceg psihijatra) uz to svasta je tj.svasta smo pokusavale: cas se zagrije za pjevanje, cas za slikanje, pa religija ali sve je to malo drzi, pa pusti, onda knizevnost, pa analiziramo knjige, filmove i td....u nekoj kasnijoj fazi sve vise analiziramo ljude, odnose u porodici,karaktere i sve se vise zadrzavamo na njoj...Pocinje da me pita kako da reguje u odredjenim situacijama, postaje sve vise tolerantna...vracamo se u djetinjstvo-pokusavamo tamo naci te neke uzroke, poneki analiziramo po nekoliko dana, da bi ih onda odbacile, a na nekima se zadrzavamo mnoge manje itd...ustvari sve se vrti oko nje od malih dana do danas i gotovo da ne osjetis kad se ona pocinje mjenjati na bolje....Znaci trazis uzroke, pretresas ih, analiziras, usporavas svoje reakcije (prvo dobro razmislis pa djelujes), pokusavas da se sto bolje ponasas sada i pocinjes da shvatas kako zivot moze biti lijep i izbudljiv i bez "onog zla", kako se problemi mogu rjesavati, a ne gurati pod tepih tako sto ih "rjesavas drogom"-tj.jos vise uvecavas....Oduzih ja ovo, a htjela sam ukratko napisati da moras analizirati sebe sa svih aspekata i da je za tebe sada najvaznije da si krenuo u borbu i da ostanes pri toj odluci, a onda korak po korak...Sretno!
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: "za sada bez dobrog naslova"

Post by klara60 »

Jos da dodam i ovo pisanje na forumu je jedan vid rada na sebi-pises, raspravljas, pa onda to procitas kroz izvjesno vrijeme i vidjet ces promjene. I jos jedna bitna stvar-analizirajuci sam sebe shvatit ces da ti nisi losa osoba i jednostavno moras sebe zavoljeti. Znamo da je narkomanija bolest i da niko od vas koji ste koristili ili i sad koristite drogu nije toliko lud da ne zna stetne poslijedice drogiranja, a opet uzima drogu-bez obzira sta ona vama pruzala u odredjenom trenutku, svi vi znate te poslijedice. E, sad zar to nije samounistenje,samokaznjavanje, zar to nije neprijateljski odnos samog prema sebi, svom tijelu, duhu, zivotu? Davno sam procitala od Lujze Hej nesto u stilu: " Zamislite sebe u dobu kad ste imali 4-5 godina, ono djete i pomislite da li bi sta lose uradili tom djeteu. Naravno da ne bi. E, to dijete ste vi-sada odrasla osoba. Pa, zavolite to dijete u sebi...". Moras zavoljeti sebe.
User avatar
vudd
Posts: 2218
Joined: Fri Sep 26, 2008 6:06 pm
Location: Jugopotamija

Re: "za sada bez dobrog naslova"

Post by vudd »

Znamo da je narkomanija bolest i da niko od vas koji ste koristili ili i sad koristite drogu nije toliko lud da ne zna stetne poslijedice drogiranja, a opet uzima drogu-bez obzira sta ona vama pruzala u odredjenom trenutku, svi vi znate te poslijedice. E, sad zar to nije samounistenje,samokaznjavanje, zar to nije neprijateljski odnos samog prema sebi, svom tijelu, duhu, zivotu?
Dragi suovisnici,odnosno roditelji...Sta mislite vi, zasto jedan mlad covjek zeli sebe samounistiti,samokaznjavati ?
" Zamislite sebe u dobu kad ste imali 4-5 godina, ono djete i pomislite da li bi sta lose uradili tom djeteu. Naravno da ne bi. E, to dijete ste vi-sada odrasla osoba. Pa, zavolite to dijete u sebi..."
Recite nam kako se to radi?Kako ljudi, koji su se odlucili na samokaznjavanje i samomrznju, da nauce ono zbog cega su to sto jesu?
Fickt Euch,Ihr Mistgeburten....
User avatar
vudd
Posts: 2218
Joined: Fri Sep 26, 2008 6:06 pm
Location: Jugopotamija

Re: "za sada bez dobrog naslova"

Post by vudd »

Fickt Euch,Ihr Mistgeburten....
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: "za sada bez dobrog naslova"

Post by klara60 »

vudd wrote: Znamo da je narkomanija bolest i da niko od vas koji ste koristili ili i sad koristite drogu nije toliko lud da ne zna stetne poslijedice drogiranja, a opet uzima drogu-bez obzira sta ona vama pruzala u odredjenom trenutku, svi vi znate te poslijedice. E, sad zar to nije samounistenje,samokaznjavanje, zar to nije neprijateljski odnos samog prema sebi, svom tijelu, duhu, zivotu?



Dragi suovisnici,odnosno roditelji...Sta mislite vi, zasto jedan mlad covjek zeli sebe samounistiti,samokaznjavati ?

" Zamislite sebe u dobu kad ste imali 4-5 godina, ono djete i pomislite da li bi sta lose uradili tom djeteu. Naravno da ne bi. E, to dijete ste vi-sada odrasla osoba. Pa, zavolite to dijete u sebi..."


Recite nam kako se to radi?Kako ljudi, koji su se odlucili na samokaznjavanje i samomrznju, da nauce ono zbog cega su to sto jesu?
Kao prvo Vudd sretnu i uspjesnu 2010. godinu, od srca ti zelim.
A, sad da pokusam odgovoriti na tvoja pitanja. Kazem- pokusam, jer to su komplexna pitanja kojima se bavi psihologija, psihoanaliza i sl. Sam si nabrojao neke moguce uzroke, a i ja ih vidim tako-neki nerazjasnjen dogadjaj iz djetinjstva, koje dijete dozivi kao traumu, a roditelj mozda i ne prepozna to tada, neko pitanje bez odgovora ili sa pogresnim odgovorom, zatim oni puberteski problemi stila bubuljica, velikog nosa, « blama » pred rajom i sl. mogu biti uzrok da ta mlada osoba izgubi SAMOPUZDANJE. Primjer : roditelj, okupran svoim brigama, kod pregledanja djetetove zadace ljutito kaze : « Sto si glup, kako ne mozes to da shvatis, a tvoj drug XY to radi bez problema… » pa tu recenicu vise puta ponovi…i dijete se gubi, nema vise sigurnosti u sebe, tata misli da je glup, bezvrijedan….ovo kazem kao primjer…..Onda naidje doba, kada takva osoba sa manjkom samopuzdanja zeli da to ispravi, a ne zna nacin. Tada u toj osobi pocne unutrasnja borba, nesto u stilu borbe izmedju dobra i zla, jer osoba je dobra, ali kada je dobra onda je ranjiva, a ona ne zeli biti ranjiva, ona zeli biti jaka i tu stavlja znak jednakosti izmedju jaka i zla. Droga, osim sto je izazov i sto pruza osjecaj « srece ??? « daje toj mladoj osobi priliku da sve, pa i sebe i drage osobe posalje u p.materinu.Reci ti meni : « Kad je narkoman, bez uticaja droge rekao :Zivot je tezak, ali lijep ! » ?Moja kcerka je odbijala sve vrste njeznosti i bilo kakvu moju zrtvu, ispunjenje njenih zelja od mene u tom periodu.Sto ? Radio je onaj crv grize savjesti, a ona ga nije htjela, ona je htjela biti jaka tj.zla, pa nema veze prema kome. Ta osoba sebe tada dozivljava kao losu, ali ne mari, to joj je i cilj, jer tako lakse funkcionise. Zna ona i sta droga nosi sa sobom (poslijedice) ali kao da je to vazno. Ona sebe ne voli. Ne voli ono njezno, ranjivo dijete u sebi.
Moram napomenuti da, po mom misljenju, to sto je neko odabrao drogu-niko nije kriv, jer se to desava, kako djeci odrasloj okruzenom ljubavlju tako i onima koji te ljubavi nisu imali dovoljno. Jednostavno roditelj moze da ne primjeti svoju gresku ili da to tada i ne smatra greskom, a dijete to zakopa negdje u sebi i tek kasnije to ispliva.
Istrazivanje uzroka, njihovo ogoljavanje, razmatranje sa svih strana, odbacivanje nekih, zadrzavanje na drugim,pa njihovo eventualno ispravljanje dovodi do toga da se polako, gotovo neosjetno pocinje vracati samopuzdanje, zivot posmatrati drukcije, ispravljanje nekih stavova…tada apstinencija dobija svoj smisao, jer osoba pocinje da voli to dijete u sebi i ne zeli tom djeteu nanijeti nikakvo zlo….
Ovo je neko moje misljenje kao suovisnika, sto ne znaci da je u potpunosti tacno i primjenjivo kod svakoga, zato sam spremna raspravljati o ovome, jer kvalitetnim raspravama mozemo doci do boljih rezultata, koji ce nam pomoci u ovoj borbi.
Jos jednom : Sretna ti Nova i pozdrav !
User avatar
vudd
Posts: 2218
Joined: Fri Sep 26, 2008 6:06 pm
Location: Jugopotamija

Re: "za sada bez dobrog naslova"

Post by vudd »

Hvala,i vama takodje...
Klara,moj nacin pisanja i ocigledno ''crnilo''govori o stanju koje trenutno prolazim,ali ne znaci da sam Mr.Evil..
O ovakvim stvarima se da pricati,jer se cini da ste svjesni nekih cinjenica.
Nerviraju me misljenja ljudi koji govore da smo sami krivi za ta sranja kroz koja plivamo.i kao ''nije vise bitno ko je kriv bla bla...''Bitno je!
Bitno je da se sagledaju stvari sa svih strana i svi ucesnici da budu odgovorni za svoj dio price.
Ja to odradjujem sam...Nemam roditelje koji su bas raspolozeni srusiti zamisljenu sliku o sebi.Da smo svi jeli govna,jeli smo...Mozete zamisliti kako to izgleda.Ja,vec starija mrcina,jos uvijek imam zajebanciju oko tog odnosa roditelj-dijete.Sa druge strane imam svoju djecu i ovakav deformisan trebam znati'' kako?''[To je ogroman napor i potrebna je velika kolicina energije...Otkud narkomanu takva energija?Nemam pojma...Valjda iz revolta,iz straha,jer mozda nisam monstrum kakvim me gleda cijelo okruzenje..Brat i ja nismo zivjeli sa roditeljima .Od kada pamtim sebe,poceo sam stvarati neku sliku o njima,onakvu kakvu sam zelio.Djecija masta...Brata i mene,ostavili su hronicnim alkoholicarima na cuvanje.Znali su da su alkoholicari...Patnje kroz koje smo brat i ja prolazili,slicne su vecini sudbina buducih narkomana...Da li su krivi? Jesu!
Kao mali,stvorio sam nerealnu sliku svega sto me okruzuje.Sa nekih sedam godina,pomisljao sam da je lijepo umrijeti...
Ne vjerujem da i jedan junkie ima realnu sliku zivota i svega sto zivot cini.Sto je ovisnik stariji,teze je... Sliku koju je stvorio godinama,treba odbaciti i biti na pocetku.Bez icega.
Treba vjerovati nekoma,ko ce mu pomoci da zivot gleda realnim ocima.Povjerenje ovisnicima nije bas drugo ime.
Zauzeh 7474 temu...
Malo koji roditelj priznaje svoj dio u prici.A puno znaci...
Fickt Euch,Ihr Mistgeburten....
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: "za sada bez dobrog naslova"

Post by klara60 »

Vidim ja Vudd da si ti pun ogorcenja. Zao mi je kroz sta si prosao i sada prolazis. kada bi tu snagu koju imas mogao usmjeriti u drugom pravcu...Ja sam nepopravljivi optimista i iz proslosti izvlacim samo pouke za sto ispravnije korake koje treba u buducnosti napraviti, zato necu puno prostora da ostavljam za trazenje odgovora "ko je kriv?". Poslijedice valja ispravljati. Je si ti svjestan da si ti u sustini dobar covjek? Razmisli, ti i kad prospes neki "otrov" na ovom forum i to je iz dobre namjere, samo te znaju nervirati glupi odgopvori, ne da ti se , uslovno receno, lijepo odgovarati na njih , nego ono"sto na umu to na drumu". ...Zamisli se ti koliko dobrote ima u tebi , priznaj je sam sebi i napokon-zavoli se, pa ces voljeti i druge oko sebe i zivot bez droge...Znam da zvuci kao fraza, bla,bla, ali zasto se mnogi bivsi ovisnici okrecu religiji (i moja kcerka je pokusala u pocetku, ali joj nije uspjelo-draza joj psihoanaliza) ?Nikada nije kasno da postanemo dobri. Ako si ti pronasao krivce, vrati se i pokusaj bar pomoci tom sedmogodišnjaku koji je pozelio smrt, objasni mu da to sto je on prezivljavao nije uobicajni model zivota, porodice, reci mu da ima mnogo bolje i da on SAM moze to bolje napraviti, daj mu pozitivan primjer...
Ne zauzimamo mi 7474 temu, jer i njemu upravo ovo treba (i ja sam iscitavala i sada citam razlicite teme kako bi pokusala doci do sustne). Pozdrav.
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: "za sada bez dobrog naslova"

Post by klara60 »

vudd wrote:Nerviraju me misljenja ljudi koji govore da smo sami krivi za ta sranja kroz koja plivamo.i kao ''nije vise bitno ko je kriv bla bla
Joj, kako sam ja sve zamisljala narkomane dok me nije udarilo po glavi. Rat smo proveli u izbjelistvu i sjecam se u Frankfurtu, ja ne dam djeci ni da pogledaju u pravcu narkomana i meni muka od njih, prljavih sa izgubljenim pogledima, "razvaljeni"...pa onda mislila da samo djeca bogatasa to rade, ne znaju sta ce sa lovom, a roditelji trce za zaradom i zanemarili ih itd.itd.....svasta, prosto me stid kako sam malo znala o tome...a sad? Sad ja stajem u odbranu narkomana kao licnosti koja je oboljela od te podmukle bolesti, osobe kojoj treba pomoci i to sa velikom zrtvom i ljubavlju. Stajem u osudu drustva koji taj problem ne pokusava rijesiti, kome je lakse samo to napljuvati i reci "Neka crknu, kad su to odabrali". Stajem u odbranu covjeka koji nije uspio pronaci dobro u sebi!
Locked