PRICA

Na ovom forumu možete ispričati svoju ispovijest, od početka do kraja. Alkoholičari, ovisnici, suovisnici, svi ste dobrodošli. Samo ispovijesti, molimo Vas da ne pišete komentare i odgovore.

Moderator: sanela

User avatar
Vivaldi82
Posts: 264
Joined: Mon Nov 15, 2010 10:35 am
Location: Italija
Contact:

Re: PRICA

Post by Vivaldi82 »

Evo moram priznati da prilicno malo znam o Bogu veri i religijama..Znam samo osnovno, o nasoj Srpskoj religiji ponesto vise,nesto manje o ostalim glavnim religijama ..Uglavnom nase obicaje poznajem i citala sam neke delove biblije ,koliko me je u trenutku zanimalo ,dovoljno da shvatim sustinu i to da nisam vernik nego vise pristalica naucnog objasnjenja., Sigurno cu je opet citati . bibliju.ali i kuran i druge knjige mozda o budizmu ,judizmu itd.Kad vec mi ne znamo Tu VAZNU ISTORIJU KAKo je rekla Nanni,a ona zna o cemu prica..Bilo bi lijepo kad bi nam malo objasnila o svemu tome,jer mene to zapravo i zanima ,ali vise kao filozofija ili diskusija o religiji,nego da uzmem da citam u bibliji ili drugoj knjizi..jer nisam vernik,a vernik se na silu ne postaje ,ma koliko citali iliucili o tome..Mozete li vi koji se razumete da nam objasnite to sto mi ne razumemo ??A ne da se vadite,tipa necu ovdje o tome jer vidim da nekiim to smeta...Evo meni o religiji ne smeta ,kako vidim ni Sinthu,htjela bi cuti sta propustam,?'

I jos nesto ako mi verujete ,ne dozivam Boga ni u najtezim trenucima u Smislu pricanja s Bogom ,to je samo rec koju ljudi cesto koriste a da nekad nisu ni svesni..Ne verujem u Boga ,oca ,sina i duha,niti sam pristalica bilo koje crkve ili religije..Ali verujem U NESTO sto se moze i nazvati Bog ili Majka PRIRODA ili SVrha postojanja itd..Nije mi tesko da verujem, i verujem ..samo ne u ono sto mi drustvo namece kao veru. i religiju..Pogotovo zato sto sam kao dete U Bosni gledala ljude kako se mrze i kolju zbog vere i religije ,izgubila moje najblize..moj stav o tome se jos tad potpuno promenio..da ne duzim ..pozd svima
tri najteze stvari na svetu:prastati,zaboraviti i verovati...
User avatar
SuperSynthetic
Posts: 470
Joined: Fri Jan 18, 2008 10:14 am
Location: Beograd

Re: PRICA

Post by SuperSynthetic »

Pravoslavlje zastupa jedan vrlo konzervativan vid Hriscanstva. Pogotovo Srpsko. Grcko je vec popustljivije. Uzeli su novi kalendar npr.a mi nismo.
Nasa paravoslavna religija nam kaze, mislim nama Srbima, da je najvazniji nas mir i spokoj. Do njega dolazis ako si tu na prvom mestu zbog Boga, na drugom zbog ljudi, a na trecem zbog sebe. E sad, nastavlja se ova prica u odnosu na zenu na sledeci nacin -njoj treba na prvom mestu da bude mir i spokoj njenog coveka tj. muza, jer je on njen Bog. Pitam se samo koja ce zena da se slozi sa ovim poslednjim? Mada bilo bi lepo. Meni bi odgovaralo kada bi one to apriori prihvatale bez razmisljanja. Mozda bi to tako i trebalo. Ko zna?
Generalno ja u religije ne verujem. Vivaldi je lepo rekla sta se sve desi na religijskoj bazi. Bog je vec nesto drugo. U Njega verujem. Sad sto ga i u religiji zovu Bog to je moj problem koji moram da resim sa samim sobom i prihvatim da i moj Bog se isto zove ili da svom dam drugo ime. Isus nikako nije Bog. On je totalno religijska licnost ali ako imas sina u ovozemaljskom zivotu onda se kad tad zamislis nad ovime, jer koga vise volis od sinova choveche. Zbunjuje ta prica o Isusu...zbunjuje...
-He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man-
Covek bez Vere pati a da mozda to i ne zna.
User avatar
nanii
Posts: 558
Joined: Wed Jan 26, 2011 11:24 pm

Re: PRICA

Post by nanii »

Ej super su mi ovi vaši odgovori,Viv to si skroz dobro rekla,ja ne mogu nikog ubjedit da postane vjernik,ja ti mogu dati sad nekih 1000 naučnih dokaza kiji se kose sa teorijom evolucije i teorijom da je zemlja stara milione godina kako to nauka tvrdi. Mislim nisam neki stručnjak,ali znam da bi u tom slučaju količina helijuma koji se oslobađa u atmosferu bila nepodnošljiva,zatim erozija bi bila tolika da bi mora bila potpuno zatrpana,a da ne spominjem Ajnštajna sa teorijom relativiteta koji je potpuno poljuljao ustaljene temelje nauke,zatim postoje dokazi na temelju proučavanja fosila koji se nikako ne slažu s onim što je nauka do sad tvrdila,i po mom skromnom mišljenju što ljudi više otkrivaju postaju sve zbunjeniji i sve teže neke pojave mogu objasniti naukom. Ali opet sva ta proučavanja nisu dovoljna da čovjek stekne vjeru,Biblija kaže,kušajte i vidite kako je dobar Bog,drugim riječima probajte,upustite se u tu avanturu da je tako nazovem,potražite ga i naći ćete ga. C.S.Lewis se tako obratio,pa mnogi veliki pisci su bili Kršćani kao npr: Tolstoj,Tolkien, Dostojevski i šta ja znam. Problem kod nas Balkanaca je što mi imamo predrasude još iz komunizma tipa Bog je izmišljotina za seljake i sl. U stvari šta hoću da kažem:ako želite saznati više o BOGU,PITAJTE NJEGA SAMOG..................A SYNTHETIC ta tvoja priča je malo nelogična,mada sam i ja razmišljala baš kao ti,a evo zašto je nelogična: zato što bi u tom slučaju bilo 100000000000000 bogova već kako kome odgovara,to je baš zato što mi Boga prilagođavamo sebi tj onome što nam se sviđa ili odgovara,ali Bog je takav kakav jeste bez obzira na naše mišljenje,postoji nezavisno od nas,sviđalo se to nama ili ne,zato i postoji Božija riječ da nam pokaže kakav je Bog stvarno,al treba se zadat i proučavat i vjerujte nije nimalo ni glupo ni plitko,ni besmisleno. Eto otprilčke to je to u kratko :D. LOVE
stani iza onoga u šta vjeruješ,čak i ako to znači da ćeš morati da stojiš sam
toto-rina

Re: PRICA

Post by toto-rina »

Svako se oseca isto dok veruje u svog boga. I hriscanin i Indijanac. Nijednome vera nije jaca nego drugome.
Ko je sada od tih mnogo bogova stvaran, nema razloga da bude jedan stvaran a drugi ne. Nije nijedan i gotovo. Nista hriscanin se ne oseca bolje u svojoj veri nego musliman u svojoj ili indijanac dok veruje u sumskog duha to je ispitano. Jos nismo videli kako bog stvara organizam ali smo na pragu da vidimo kako covek stvara organizam iz uslova koji su postojali pre njega.
Ja mislim da je 2000 godina i vise zamajavanja dosta. I previse a ko hoce da veruje nek trazi boga.
User avatar
nanii
Posts: 558
Joined: Wed Jan 26, 2011 11:24 pm

Re: PRICA

Post by nanii »

kako znaš da se svako isto osjeća ako ne vjeruješ?
stani iza onoga u šta vjeruješ,čak i ako to znači da ćeš morati da stojiš sam
User avatar
Pipi Duga Čarapa
Posts: 19
Joined: Fri Sep 24, 2010 2:04 pm

Re: PRICA

Post by Pipi Duga Čarapa »

Trebala si nanii ostati kod Boga kao subjektivnog osjećaja u tebi, to ti niko ne može osporiti...U tome i jeste sustina vjere, ti je osjetis...

Ali u trenutku kad si postojanje Boga pokušala potvrditi religijom, istorijom, nedorečenim naučnim teorijama...suština vjere kao vjere pada u vodu...

Zašto je bitno kako i kada je nastala Zemlja, ako ti Boga osjetiš danas u sebi ?
Zašto je bitno da je Isus postojao u istoriji, ako je Bog danas svuda oko tebe ?
Zašto je bitno što neki naučnik nije dokazao svoju teoriju o postanku svemira da bi ti svaki dan živila sa svojom vjerom u Boga ?

Zašto je bilo kojem ispunjenom vjerniku potrebno Boga potvrditi religijom ?
Ili je to potrebno nekom drugom i zašto ?
Nikad ne znaš kad je dosta......dok ne saznaš kad je previše....
User avatar
preispitivac
Posts: 479
Joined: Thu Dec 17, 2009 1:42 pm

Re: PRICA

Post by preispitivac »

nanii wrote: Mislim nisam neki stručnjak,ali znam da bi u tom slučaju količina helijuma koji se oslobađa u atmosferu bila nepodnošljiva,zatim erozija bi bila tolika da bi mora bila potpuno zatrpana,a da ne spominjem Ajnštajna sa teorijom relativiteta koji je potpuno poljuljao ustaljene temelje nauke,zatim postoje dokazi na temelju proučavanja fosila koji se nikako ne slažu s onim što je nauka do sad tvrdila,i po mom skromnom mišljenju što ljudi više otkrivaju postaju sve zbunjeniji i sve teže neke pojave mogu objasniti naukom.
Nemam nameru da sad poricem religijske forme, ali samo da te demantujem sa strane nauke.
1. Kolicina helijuma koji se oslobadja u atmosferu? Ako pogledas malo karakteristike helijuma videces da je on jako lagan element, tj., lako izadje iz Zemljine teze a u atmosferi ga u slobodnoj formi ima 0.00052%, upravo zbog njegove male tezine. Ne znam o kakvom gomilanju helijuma pricas.
2. Ovo za eroziju ti je bas izjava. Erozija je pojava izazvana trenjem i gravitacijom. Cisto logicki da pogledas, da zanemarimo konstantno pokretanje zemljine kore, kako ocekujes da se sve to strovali u more? Posto je Zemljino jezgro od tecnog gvozdja i nikla vecim delom, pod jakim uticajem tih kretanja i pritiska koji se pravi u donjim slojevima jezgra kora je u stalnom pokretu. Tektonske ploce se pomeraju, sudaraju, idu jedna pod drugu, cime se stene recikliraju bukvalno - nesto sto je nekad bilo na 5 000 metara nadmorske visine zavrsi jednom u jezgru opet. Vulkanima se opet izbaci na povrsinu i tako dalje, poenta je jasna.
3. Teorija relativiteta je cist aksiom. Cula si za atomsku bombu?
4. Sta sa fosilima? Nadjes fosil, utvrdis starost lakom metodom sa greskom od 0,5 %, jos proveris sloj u kome se nalazi, i tra la la. To je to, nema filozofije.
Po mom skromnom misljenju, crkva je sve nestabilnija u svojim tvrdnjama, nekad su imali objasnjenje za sve, do danas se samo povlace i suzavaju polje delovanja. Tamo gde i pripada - teoriji. Praksu ostavi nauci. A postojanje Boga je tema nevezana za kosmologiju, geologiju, antropologiju, fiziku.
Last edited by preispitivac on Thu Feb 03, 2011 11:12 pm, edited 1 time in total.
Jurim rep
User avatar
nanii
Posts: 558
Joined: Wed Jan 26, 2011 11:24 pm

Re: PRICA

Post by nanii »

Pipi Duga Čarapa wrote: Zašto je bitno kako i kada je nastala Zemlja, ako ti Boga osjetiš danas u sebi ?
Zašto je bitno da je Isus postojao u istoriji, ako je Bog danas svuda oko tebe ?
Zašto je bitno što neki naučnik nije dokazao svoju teoriju o postanku svemira da bi ti svaki dan živila sa svojom vjerom u Boga ?
Jako0 mi se sviđa ovo što si napisala,ali Bog nije subjektivan već objektivan.
A što se tiče antrpologije,kozmologije i ostalog,uh vidi neću da se sad pravim nešto pametna jer nisam,i nemam sve odgovore,čak šta više kad vidim koliko se neki od vas razumiju u neke stvari prosto se oduševim,ali onako od srca,jer kažu da mi narkomani ne vrijedimo ništa,ali znam da nauka nema mnoge odgovore,a ni dokaze da potkrijepi neke teorije. Eto0 po tvome ispade da zemlja non-stop guta i bljuje samu sebe,što je nelogično,a osim toga,zemljini polovi su magneti,a magneti kad se zagriju gube svoja svojstva.ako je zemljina jezgra užarena masa,kako se to ne desi sa polovima. Ali kao što reče Pipi nije to toliko sad ni bitno,jer bi se rasprava mogla otegnuti u nedogled. A ja stvarno ne želim nekom nametat svoje mišljenje,niti mogu kao što sam već rekla,al eto pošto je rasprava krenula u tom smjeru,ja samo iznosim ono što znam i vjerujem.
stani iza onoga u šta vjeruješ,čak i ako to znači da ćeš morati da stojiš sam
toto-rina

Re: PRICA

Post by toto-rina »

Ne ovo sto je nanii rekla za helijum i eroziju to i ja znam da je lupila pa ostala ziva. To su nauke gde je nikada manje verovatno postojanje boga kada se sve pogleda do detalja je objasnjeno. Ali ja nisdam strucnjak za to pa ne mogu da kazem inace ima ljudi koji bi mogli mnogo bolje da joj oibhjasne to ja o tome ne mogu da pricam, ali dovoljno znam da su to nauke koje svaki dan ostavljaju sve manju sansu za postojanje boga jel sve vise stvari objasnjavaaju. A da li su se oni zeznuli u nekoliko hiljada godina pa pronasli neki fosil ghde su mislili da ne postoji ili iz perioda kada su mislili da nije bilo nista to sa bogom nema veze.

Ne znam da li znaju koliko hiljada puta je verovatnije da smo nastali na drugoj planeti ili da su vanzzemaljci ceprkali nesto na pocetku. Mozda na malog zelenog misle kada kazu bog. To je toliko verovatnije da ne mogu opisati to. Mada ni u to ne verujem jel kada pogledas porodicu majmuna jasno ti bude sve kroz njihovo ponasanje da smo bili takvi i mi. Sta se desilo ko nas je pogurao i da li jeste to vec nema veze sa bogom.

Vise gleedajte Discovery i Explorer a manje Agape sa onom njihovom muzikom koja drogira populaciju i sve ce vam biti jasno. Ili nemojte bolje. Ne zelim da izbedacite vi ko zna kako bi prezivile moja shvatanje sveta.I da svrha postojanja ne postoji. Ili je slucajno ili smo eksperiment naprednijima od nas koji su na tom stupnju razvoja da niti umiru nioti godine za njih milion godina znaci bilo sta ali sigurno ne nekom duhu ili bradatom coveku. Verovatno smo za njih mala nikakva bica koja se radjhaju ujutru,tamane luduju i uvece umiru kao sto mi gledamo na neke insektre.
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: PRICA

Post by saša-ex »

Pipi Duga Čarapa wrote:Trebala si nanii ostati kod Boga kao subjektivnog osjećaja u tebi, to ti niko ne može osporiti...U tome i jeste sustina vjere, ti je osjetis...

Ali u trenutku kad si postojanje Boga pokušala potvrditi religijom, istorijom, nedorečenim naučnim teorijama...suština vjere kao vjere pada u vodu...

Zašto je bitno kako i kada je nastala Zemlja, ako ti Boga osjetiš danas u sebi ?
Zašto je bitno da je Isus postojao u istoriji, ako je Bog danas svuda oko tebe ?
Zašto je bitno što neki naučnik nije dokazao svoju teoriju o postanku svemira da bi ti svaki dan živila sa svojom vjerom u Boga ?

Zašto je bilo kojem ispunjenom vjerniku potrebno Boga potvrditi religijom ?
Ili je to potrebno nekom drugom i zašto ?
Zato sto ljudi,koji imaju potrebu da obrazlozu svoje stavove neverovanja, upravo krecu sa religijom, istorijom, naucnim teorijama...da bi opovrgli postojanje Boga.
Hiljadam godina milioni ljudi,pokusavaju da nekim naucnim ili realnim nacinom, opovrgnu ili dokazu postojanje Boga. Ni jedni ni drugi nisu uspeli, naravno..
SAMO CEO ŽIVOT...
Post Reply