Zora li ce?

Na ovom forumu možete ispričati svoju ispovijest, od početka do kraja. Alkoholičari, ovisnici, suovisnici, svi ste dobrodošli. Samo ispovijesti, molimo Vas da ne pišete komentare i odgovore.

Moderator: sanela

User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Zora li ce?

Post by Vuk »

Počeo sam da piskaram ovde par meseci pošto sam se skinuo sa dopa. Nisam bio sposoban da bilo šta uradim niti sam znao kako pa sam sedeo zatvoren u kući sa kompom koji je umirao od starosti i nekom drndavom dial-up vezom. Manje više mislio sam da je to to i da sada samo treba da ostanem čist a vreme će odraditi svoje. Čak i to malo što sam znao da sam sve već pokušao i da ništa nije uspevalo nije mi puno pomoglo jer nisam znao šta bih još mogao da uradim za sebe. I dalje sam uzimao po neku drogu, pio lekove i alkohol u enormnim količinama. Rešenje sam pronašao upravo ovde na forumu pa sam tako posle dolaska u NA nastavio da pišem i dalje. Vidi se to sve kada se čita, neke stvari i shvatanja se jako menjaju tokom vremena. Naročito moje shvatanje boga.

Lično, danas, ne verujem u nekog boga koji ima neko posebno ime, svakako ne i prezime. Na samu reč bog sam se navikao jer bolju nemamo ali pod time teško da podrazumevam nekog sveznajućeg, svemoćnog tipa punog planova za mene i ceo svet. Zapravo je za mene sve to mnogo jednostavnije. Sviđa mi se složenica koju u NA često koristimo "bog kako ga je ko ponaosob shvatio" ali je predugačka za pisanje, viša sila je možda malo prijemčivije ali i dalje meni nije to to. Jednostavno to nešto zvaćemo - bog.

Ne verujem da je neki bog lično pisao knjige, niti ih diktirao ljudima. Sumnjam da je govorio latinski bolje od grčkog, a hebrejski ili hindi bolje od nemačkog ili kineskog. Jezik koji sa nama govori mnogo je jednostavniji od toga. Ali nikako ne odbacujem knjige napisane u raznim religijama. Svaka u sebi ima delić tog boga jer ga sve oko nas ima. Istorijskim ličnostima pripisane su razne stvari kako bi se narodu dalo jednostavno i čitljivo uputstvo za upotrebu života bez filozofskih petljavina koje bi mnoge neobrazovane samo odbile. Neke od najpametnijih i najduhovnijih stvari pronašao sam upravo u takvim knjigama. Organizovanu religiju sam odbacio (ili bolje rečeno udaljila me je od sebe) iz razloga što je ne vidim nikako drugačije nego kao politiku vere. Sve ono važno uveovanju, poverenju, nekim sjajnim i velikim stvarima ljudi su hiljadama godina imali potrebu da stave u šablone, potčine sebi još ljudi, daju priznanja ljudima ili ih toga lišavaju, nameću strahopoštovanje, započinju i prekidaju ratove...jednostavno bave se politikom vere. Nisam preterano obrazovan pa nemam kapacitet da shvatim tu politiku, a ipak sam dovoljno pametan da ne shvatim jednu knjigu ili predanje bukvalno od reči do reči ali kao obično ljudsko biće mogu da čujem glas kojim su, kako neki kažu, pisane te knjige - ljubav!

Moje shvatanje svega toga menjalo se kroz proces koji sam prolazio u oporavku. Pre svega sam o bogu mislio kao o nečemu što postoji tamo negde ali baš i nisam želeo da imam ništa s njim. Ako i postoji onda može videti sve što radim paje možda i bolje da ga nema, jer ako jeste tu puknuće me neki grom ili tramvaj u najboljem slučaju. Kako sam osetio polako buđenje nade i oslobođenje od stvari koje sam uradi tako je počela da mi se vraća i vera u to "nešto", a ime za to nešto je kod mene kao i sama suština toga nečega jako jednostavno - ljubav! Kako sam polako sebi počeo da opraštam na potrošenim godinama, ljudima koje sam povredio i stvarima koje sam uradio počeo sam da osećam koliko sam u stvari mali u odnosu na sve iako sam mislio da sam ja zapravo taj koji upravlja svojim životom najbolje što mogu. Polako sam počeo da se otvaram za ideju da možda negde tamo ima nešto što me voli jer da nije tako odavno bih već crko.

Nije moj bog neko ko pravi planove za mene, neko ko me osuđuje, govori mi kako treba i kako ne treba da živim. Ima samo jednu stvar od koje se sastoji i tu jednu stvar mogu da uzmem ako želim - ljubav. Toliko me voli da mi je čak dao mogućnost da biram da li ću uopšte i verovati, da li ću mu dati ime, prezime ili nadimak, da li ću uzeti to što mi se nudi ili ipak terati po svome, svejedno je i dalje sam jednako voljen. Razliku čine samo moji postupci. Ako teram samovoljno, samoživo i sebično nešto ću možda i dobiti ali do sada nije bilo dobro. Sve loše što je proizašlo od mene upravo je zbog toga što sam jako hteo sve da kontrolišem, u svemu da učestvujem, sve da se pitam ali pod mojim uslovima. Čak i tada te ljubavi za mene nije bilo manje, samo sam ja odlučivao da je ne uzmem. Polako sam počeo da je osećam kako sam počeo da se otvaram za ideju da ja ipak ne znam najbolje na svetu jer me je upravo ono što znam dovelu tu gde jesam.

"Dao se bogu"...da...verovatno da je to moja rečenica od nekud...kao i za samu reč bog ni za tu stvar jednostavno nemamo jednostavnu složenicu ili nešto čitljivije i razumljivije. Nije bilo trenutka kada sam se ja kao "dao nekome", nisam se krstio na neki čudesan način i bio ispunjen nekim svetim duhom ili nečim, nisam poverovao ni u šta mnogo drugačije nego u to što je od uvek u meni i što sam u delovim a mogao da osetim uvek ali čitajući "knjige" bio prilično uveravan da to nije to. Moja religija je prilično jednostavna, ako neko nađe jednostavniju neka mi ponudi koncept otvoren sam za sve :D : Verujem da postoji ljubav u izobilju! Toliko jednostavno. Verujem da postoji izobilje, kako duhovno tako i materijalno. Samo ga treba uzeti i podeliti sa drugima kako bi ga bilo više jer dok drugi ne znaju da mogu biti voljeni, da ne moraju biti gladni ili umirati od bolesti koje su izlečive to će i nastaviti da se dešava. Postoji izobilje. Sve loše što se događa ne vidim lično kao kazne sa neba, osvetu nekog boga ili đavola, vidim jednostavno kao manjak želje da se izobilje podeli sa ljudima na isti načlin na koji je ljubav podeljena sa nama. Samovolja je ono što je mene dovelo do potpune duhovne praznine. Moj način da sprovodim božiju volju svodi se na vrlo jednostavno deljenje tog izobilja koje polako dolazi meni. Neograničena ljubav i prihvatanje. Svakog sekunda donosim odluku da li hoću ili neću da radim tako, da li ću možda ovaj put uzeti nešto više za sebe ili ću možda više dati nekome drugome. Ne govorim ovim da stalno radi onu bolju stvar već samo da stalno imam mogućnost odluke. Jedna me je dovela tamo gde sam bio, druga tamo gde sam sada ali i dalje poželim da uzmem više za sebe. Uglavnom se sada osetim loše kada to radim pa su ti slučajevi sve ređi ali i dalje moja egocentričnost radi kojiko je radila i u vreme najcrnjeg drogiranja, jedina je razlika što sad znam da se svemir neće srušiti ako ne budem pratio svoju tamnu stranu. Svaki put da uradim prvi sledeći dobar korak za sebe, onu jednu stvar koja me voli i to je sasvim dovoljno. Ne moram biti svestan nikakvog boga u toj radnji, taj kod je negde duboko u meni usađen i samo treba da ga osetim. Rođen sam pun ljubavi i prihvatanje, negde usput, kroz ovakav svet to se izgubio, sada samo želim da to vratim koliko je moguće jer osećam da mi prija i da mi čini život lakim.

Ništa od ovoga nije nešto što sam morao da shvatim, sve je nekako došlo vremenom, igrao sam se sa time, pucao i promašivao, probavao razne načine, saso mange, na kraju sam došao do toga da je samo najjednostavnije ono što meni treba. "Ono što nije jednostavno nije ni duhovno" piše u jednoj knjizi, u Osnovnom textu NA. Boga, energiju, višu silu ili jednostavno - ljubav nisam dobio sa neba pa je tako spoznao, dobio sam je od ljudi, onih ljudi koji su tu ljubav slobodno delili sa mnom. Menjalo mi se shvatanje svega toga, nekad na jednostavnije, a nekada me ostavi zbunjenog da razmišljam ali sve u svemu jedno je bitno - za mene radi.
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Zora li ce?

Post by Vuk »

Pure love has no conditions or boundaries. Love does not restrain itself or hold back. Love gives all the time and doesn't ask for anything in return. Love is a continuous flow without any limits. And all of this is inside you.
May the joy be with you.

...prijatelj mi poslao...moja religija 100 posto... :D
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Zora li ce?

Post by Vuk »

Strašno! Nikad više!
Sunce, more, plaža, kupanje, zajebancija, klopa, kafa ujutru na plaži, brodići tamo - vamo, koraci, druženje, oporavak, sastanci ujutru i uveče, 150 zavisnika u oporavku sa svih strana sa sve svojim pozitivnim ludilima,
jednom rečju - katastrofa!
:D
Moon child
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Zora li ce?

Post by sanela »

Vuk wrote:Strašno! Nikad više!
Sunce, more, plaža, kupanje, zajebancija, klopa, kafa ujutru na plaži, brodići tamo - vamo, koraci, druženje, oporavak, sastanci ujutru i uveče, 150 zavisnika u oporavku sa svih strana sa sve svojim pozitivnim ludilima,
jednom rečju - katastrofa!
:D
cool :smt023
User avatar
vjeraufanjeiljubav
Posts: 113
Joined: Wed Feb 14, 2007 12:13 am
Location: split
Contact:

Re: Zora li ce?

Post by vjeraufanjeiljubav »

Bog je ljubav . Gdje ste na moru u kojem mjestu?
Ako je vazno ostavite komentar na blogu tamo sam cesce. Bog vas blagoslovio.
http://vjeraufanjeiljubav.blog.hr/
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Zora li ce?

Post by Vuk »

U Trogiru, blizu Splita. Bila je sjajna NA konvencija, sjajno druženje, idealno vreme, prelepo more...šta reći...
Moon child
User avatar
bojanol
Posts: 2268
Joined: Sat Jan 20, 2007 11:16 am
Location: V O J V O D I N A
Contact:

Re: Zora li ce?

Post by bojanol »

Vuk wrote:...šta reći...
Pa na primer nešto više od toga da je bilo sjajno. Koliko sam ja shvatio vama je uvek sjajno na tim druženjima. :-D
Reč konvencija podrazumeva i nešto više od idealnog vremena, prelepog mora i sjajnog druženja.
Nemoj ovo shvatiti kao neku provokaciju, nego me zanima, stvarno.
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Zora li ce?

Post by Vuk »

A na žalost ne ide da pričam kako je bilo na samim sastancima i šta se tu dogadjalo pa ostaju "samo" more, sunce i zabva! NA sastanci su otvoreni za sve koji žele da se reše problema sa drogom pa svako koga zanima može da dođe i vidi kako to funkcioniše.
Za one koji nemaju mogućnost da prisustvuju živim sastancima tu su i skajp sastanci:
ponedeljkom u 21č na srpskom
utorkom i petkom u 19č na engleskom jeziku
kontakti koje treba dodati su NArkoslavija (za sastanke na srpskom) i NArkoskypea (za sastanke na engleskom).
Moon child
User avatar
vjeraufanjeiljubav
Posts: 113
Joined: Wed Feb 14, 2007 12:13 am
Location: split
Contact:

Re: Zora li ce?

Post by vjeraufanjeiljubav »

NArkoslavija jeli dopusteno da se pridruzi i samo slusa bez da se ukljucuje u razgovor? Hoce li biti opet koji NA sastanak u Julu (7. Mjesecu) u Trogiru?
Ako je vazno ostavite komentar na blogu tamo sam cesce. Bog vas blagoslovio.
http://vjeraufanjeiljubav.blog.hr/
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Zora li ce?

Post by Vuk »

Skajp sastanci su otvoreni za sve zavisnike, bili čisti ili ne, naravno da može samo da se sluša, ništa nije obavezno kao ni na jednom drugom NA sastanku.

U Trogiru tek sledećeg leta ali se u Hrvatskoj održavaju redovni sastanci.

Zagreb:

- UTORAK 19:15
Župa Sv. Blaža
Prilaz Gjure Deželića 64,
(Ulaz iz Kordunske, nasuprot Kinoteke)

- ČETVRTAK 18:00
Crkva Svetog Križa
Trg Svetog Križa 1, Siget

- SUBOTA 13:00
Crkva, Palmotićeva 31
Soba C 113

- NEDJELJA 20:00
Crkva Marije pomoćnice
Omiška 10, Knežija
Župni ured, Oratorij

Split:

- UTORAK, ČETVRTAK, SUBOTA
Mihovilova širina 1/2 20:00
Moon child
Post Reply