kako sam mu pomogla da se rijesi heroina

Na ovom forumu možete ispričati svoju ispovijest, od početka do kraja. Alkoholičari, ovisnici, suovisnici, svi ste dobrodošli. Samo ispovijesti, molimo Vas da ne pišete komentare i odgovore.

Moderator: sanela

User avatar
mirjanavk
Posts: 16
Joined: Wed Jul 30, 2008 2:21 pm

kako sam mu pomogla da se rijesi heroina

Post by mirjanavk »

Imao je predorne smeđe oči i stav ratnika, dušu angela a srce zivotinje. Njegov thug life bio je, upravo takav, možda i gori. Shvatila sam da život u ghettu ne može opjevati niti jedan pjesnik, koji tamo nije barem prolazio a kamoli živio.Gubio je bitku sa ovisnošću, a ja to nisam mogla vise gledati.Prodorne oci postajale su sve umornije vrištale i previjale se od bola dok su mu usne tiho šaptale “pomozi mi....”

Najteži dan u mom životu bio je upravo taj, kad sam shvatila da mu zelim pomoci al nisam znala kako.

Prvi put sam ugledala takvu vrstu droge, i nisam se znala nositi s tim, ali nisam odustajala. Nti danas ne odustajem.
Krenili smo down town u “centar” (za sprijecavanje i prevenciju od ovisnosti ) i prijavio se za lijecenje. Bila mu je to najteža odluka koju je morao donijeti ali bila sam uz njega..
Dobio je terapiju heptanona , 10 dnevno...
Boze, prolazili smo kroz pakao, plakali smo danima, tješili se rijecima da ce mu kriza proci i da ce biti sve kao prije , ali to je bilo premalo...
Pošto sam ja radila u smjenama a on nije mogao sa sam nositi s tim , trebao je društvo osobe koju voli i poštuje te koja je upoznata s tim problemom i koja mu zeli pomoć...
Ta osoba je bila njegova seka.
Sjela sam sa njom i porazgovarala, pitala ju jel mi moze pomoći.
Strategija je bila ovakva:

Dok sam ja na poslu ona je s njim,i obratno.
Puno razgovora o normalnim temama, šetnja obalom poznate nam rijeke, izbjegavanje ljudi koji su povezani s tim i trava za smirivanje situacije.
Situacija se pocela smirivati iako je još duboko bio nemirnom stanju
Zaljubili smo se......
Nakon3 mj poceo je smanjivati hepove a doktor mu je prepisao slijedecu terapiju subutexe...
Tu je pocelo sranje, hladan znoj, grčenje mišića, nervoza.
Sad je još na subovima, 2 kom dnevno nakon godine dana, ali nema više kriza, nema više droga, uključujuci i travu, sad smo u braku i znajte da se snagom volje i pomoci drugih ljudi može riješiti problem ovisnosti o heroinu.
User avatar
pepeljuga84
Posts: 1057
Joined: Mon May 09, 2005 10:07 am
Location: Beograd

Re: kako sam mu pomogla da se rijesi heroina

Post by pepeljuga84 »

Svaka čast oboma :smt023
Možda spava sa očima iznad svakog zla,
Iznad stvari iluzija,izvan života,
I s njom spava,neviđena,njena lepota;
Možda živi i doći će posle ovog sna.
Možda spava sa očima iznad svakog zla.
paramparcad
Posts: 810
Joined: Fri Jul 11, 2008 11:01 pm

Re: kako sam mu pomogla da se rijesi heroina

Post by paramparcad »

polako sestro,nemoj lagati sebe da je ovisnost proslost jer on jos uvek ovisi o subotexu.nemoj se opustati previse jer je to klasicna zamka.saradnici se opuste i...
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: kako sam mu pomogla da se rijesi heroina

Post by Modesty »

bravo draga na usterajnosti......borbi još nije kraj,biće težeak prelazni period,kad ostane bez subotexa i zato pokušajte naći dobrog ljekara koji će ga posle voditi i za potrebu mu dati dobru terapiju(ako bude trebala9...čuda su moguća ako u njih čvrsto vjerujemo i hodimo u tom smjeru.
User avatar
bonny_castle
Posts: 19
Joined: Mon Jul 28, 2008 11:07 pm

Re: kako sam mu pomogla da se rijesi heroina

Post by bonny_castle »

cuj, ti si odradila odlican posao, pomogla si mu kad mu je bilo najteze, eto koliko sam mogla da shvatim cist je vec dvije godine (ako zaboravimo blokove, sto nije preporucljivo). zelim vam mnogo srece ubuduce, nadam se da ce se uskoro skinuti i sa blokova, da cete zivjeti normalan zivot, jednog dana i sa djecicom..... treba biti pozitivan , optimista... sretno....

a sta mislite ljudi koliko posto ovisnika, nakon sto se ocisti i bude ok godinu ili dvije, ponovo se vrati istom zivotu i ponovo se gudrira....i zasto se to uopce desava ijednom od njih???? jel moguce da ce ih to zlo pratiti citavog zivota, da se nikada nece podpuno osloboditi i da ce uvijek postojati riizik i opasnost od recidiva??? u cemu je tu fora???

pozzz
remember, today is the tomorow you were worried about yesterday.
do not give up, and do not give in....accept failure, everybody fail at something, but dont ever accept not trying again!!!
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: kako sam mu pomogla da se rijesi heroina

Post by Modesty »

bonny_castle wrote:cuj, ti si odradila odlican posao, pomogla si mu kad mu je bilo najteze, eto koliko sam mogla da shvatim cist je vec dvije godine (ako zaboravimo blokove, sto nije preporucljivo). zelim vam mnogo srece ubuduce, nadam se da ce se uskoro skinuti i sa blokova, da cete zivjeti normalan zivot, jednog dana i sa djecicom..... treba biti pozitivan , optimista... sretno....

a sta mislite ljudi koliko posto ovisnika, nakon sto se ocisti i bude ok godinu ili dvije, ponovo se vrati istom zivotu i ponovo se gudrira....i zasto se to uopce desava ijednom od njih???? jel moguce da ce ih to zlo pratiti citavog zivota, da se nikada nece podpuno osloboditi i da ce uvijek postojati riizik i opasnost od recidiva??? u cemu je tu fora???

pozzz
Bony,subotx nije blokator...blokator nema nikakav rad dok sub ima.

na žalost,mali je postotak oni koji su definitivno raskrstili sa drogama ali ima ih,može se.....narkomanija je izlječiva bolest za sve one koji to uistinu žele i koji prihvataju pomoć(bezuvjetno)
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: kako sam mu pomogla da se rijesi heroina

Post by Sagitarius »

Modesty wrote:Bony,subotx nije blokator...blokator nema nikakav rad dok sub ima.
Sub ima rad,ako je tolerancija nula,nakon dugog perioda bez opijata(1-2god.),a i taj "rad" se izgubi nakon 2-3 dana,upravo zbog njegove specifične strukture(parcijalni agonist-antagonist).
Sub je nešto između metadona i nalorexa,pokriva psihičku žudnju te blokira rad dopa,slično kao što se probijaju blokatori,probija se i sub,znači dosta opasna igra.
Sad se pojavljuje i Subuxon,koji još i sadrži malo blokatora(1/4),što onemogućuje zlouporabu IV,koja je dosta raširena među mlađom populacijom u npr. Francuskoj ili Češkoj,gdje je zbog raširenosti Subutexa,mnogima 1. opijat kojeg probaju IV,a i zbog iglomana(svi koji smo bili na igli smo to pomalo),jer je dosta štetno otapanje tabletica(puno aditiva i kreča) u šprici.
Tako se sistemom kazne(spuca kriza ako se fura Subuxon,ako se uzme pod jezik Nalorex ostane neaktivan) spriječava zlouporaba.
User avatar
mirjanavk
Posts: 16
Joined: Wed Jul 30, 2008 2:21 pm

Re: kako sam mu pomogla da se rijesi heroina

Post by mirjanavk »

paramparcad wrote:polako sestro,nemoj lagati sebe da je ovisnost proslost jer on jos uvek ovisi o subotexu.nemoj se opustati previse jer je to klasicna zamka.saradnici se opuste i...

apsolutno se slazem s stobom potreban je život , ali potrebno je i svaki dan se podsjecati ko smo naz dvoje zaista, tj. svaki put kad dodje neka rasprava sjetimo se sto smo prošli i dal zelimo isto prolaziti, sjetimo se kuće koju pravimo i koji život želimo, tad se on smiri, a ako ni to ne pomaze odemo na neku večeru ili na kupanje , na nešto što opušta.
Obavezno idemo 1 tjedno da sa testira čisto iz razloga da se ne opusti , a to je kao i svima lako moguće , al da ne dođe do tog.... na slinu naravno.
ima fantastičnu doktoricu koja ne dopušta da ostane bez subova a jednom sam putovala pola dana da bi mu podigla subove jer u našoj ljekarni nije bilo. Sve su to zalaganja i žrtvovanja na koje morate biti spremni
igra bez granica
Posts: 173
Joined: Thu May 15, 2008 12:30 pm

Re: kako sam mu pomogla da se rijesi heroina

Post by igra bez granica »

pozz Mirjana bravo za tvoju pozrtvovanost. vi ste iz Vk ako je suditi po nicku. ja sam isto tu sada u vk na lecenju subutexom dr me drzi na 4 komada a danas je evo prvi dan da sam popio jedan i dobro se osecam. inace ja tu srecu nisam imao da imam nekog ka o ti pored sebe, jer je mene supruga napustila posle petog recidiva povratka i lecenja u bolnici u vk. i ja imam super dr doduse mladu ali vrlo pozrtvovanu Astrid p. moja supruga nije vise mogla a i ne krevim je puno 11 godina smo bili u braku a sada sam sam ali znam sta zelim. ostaviti se sranja. drzite se neopustajte se nikako, moje svako opustanje me odvelo u novi recidiv jednom posle 2 godine kada mi je bilo najbolje u zivotu.
pozz vama a i ostaloj ekipi Modesty Sagy gde ste mi nije me dugo bilo ali evo me opet.
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: kako sam mu pomogla da se rijesi heroina

Post by heroinapg »

mirjanavk ..pozdrav! Drago mi je da si se uclanila na forum, naisla na njega.Vidjeces i sama koliko ce ti pomoci Savjetovala bih te da saslusas sta ti svi ovi ljudi imaju reci..veoma je tesko zivjeti sa nekim ko uzima,ili je uzimao, jer jednostavno ne znas kako da mu pomognes.Rijetkost je, zapravo da neko uspije pomoci osobi koju voli, jer se najvece greske prave iz ljubavi.Znas da si "suovisnik"...zavisna od njegove zavisnosti.Sama ces vidjeti koliko ljudi se nosi, il se nosilo s istim problemom. Srecna sam zbog tebe sto si se uclanila na forum.(bices i ti, vidjeces) Pomazes mu na pravi nacin...Mogu misliti kroz sta si sve prosla..Imas moju podrsku!Za razliku od tebe, ja sam u heroin upala tako sto sam pokusala da pomognem nekome-svojoj "1. ljubavi".(posle nekolko godina borbe) i na kraju odlucila "da sve podijelim sa njim...da osjetim sta je to, da bih mu pomogla. Ne bih zeljela da me pogresno shvatis ili da ispanem gruba..(namjere su mi da ti dam podrsku!)> Ne pada mi napamet da ces ti to uraditi (samo sam provukla da bih izrazila snazniju podrsku i razumijevanje kroz sta si sve prosla...Posebno sam osjetljiva na ovu temu zbog toga...)
Sad je još na subovima, 2 kom dnevno nakon godine dana, ali nema više kriza, nema više droga, uključujuci i travu, sad smo u braku i znajte da se snagom volje i pomoci drugih ljudi može riješiti problem ovisnosti o heroinu.
Fakat je da droga i dalje postoji-Subitex je vrsta droge, zavistan je od nje. Borba tek prestoji. I dalje nije skroz cist. Dakle, draga Mirjana, od velike je vaznosti da ostanes svjesna i snazna! Evidentna je tvoja ljubav prema njemu.Ali, moras sebe staviti na 1. mjesto, sto ocigledno ne radis?! Tvoja pozrtvovanost zasluzuje svako divljenje. Samo osobe koje prodju kroz to znaju kako je tesko. Oce li biti pregrubo da ti kazem da ti zelim, za pocetak da ti uzvrati 10%?!
ima fantastičnu doktoricu koja ne dopušta da ostane bez subova a jednom sam putovala pola dana da bi mu podigla subove jer u našoj ljekarni nije bilo. Sve su to zalaganja i žrtvovanja na koje morate biti spremni
. Ne sumnjam u strucnost te doktorice, ali, da li ta "fantasticna doktorica" razgovara sa njim? Da li posjecuje neko strucno lice koje vodi razgovore sa njim. Jer, "lako" je prebroditi fizicku krizu, u odnosu na ono sto tek predstoji. Fizicka kriza, slozicete se :?: :!: ostane u nekom sjecanju..Smijesno je, usudicu se da kazem, prolazenje kroz fizicku krizu u odnosu na to sto predstoji.
Slicne bolove smo mogli zaraditi i da se nismo drogirali. Nemam namjeru da te zaplasim, naravno. Osjetljivo je pisati na ovu temu. Usudjujem se da ti pisem ovako, jer sam i sama prosla kroz to. Savjetovala bih te, a vjerujem da ce se mnogi sloziti sa mnom?! da potrazite pomoc nekog psihijatra, neuropsihijatra,narkologa po mogucnosti..Nekog ko bi se pozabavio njegovom psihom.Narkomanija je teska, ali i izljeciva bolest. A, najgori, najtezi dio bolesti, koja je razlikuje od ostalih je psiha, progresivnost (pored ostalog) Dakle, rijesio se heroina..sada je na supstitutivnoj terapiji
Tvoja pozrtvovanost zasluzuje feedback. Naime, moram ti skrenuti paznju i pitati te Da li je on svjestan sta ti cinis za njega?! (i biti surova i reci da jos uvjek nije svjestan.. definitivno ne -mada ti sigurno pokazuje ljubav, al opet cu se usuditi i reci da to nije nista naspram onog sto si cinila i sto ces ciniti za njega)Molim te, nemoj zamjeriti na surovoj realnosti i iskrenosti.(vjeruj mi da pisem iz najbolje namjere) Gdje si ti tu?(OK-Mozda sam preuranila sa ovim pitanjem, jer je i dalje u procesu lijecenja-prastaj i DRZI SE!On draga, i dalje nije u 100% svjesnom stanju..Dokgod uzima ista sto stvara zavisnost i dalje je zavisnik.(da ne pominjem tumacenja da je zavisnost dozivotna) Kao sto neko rece .."Polako sestro"..A ti odgovori da si svjesna toga. JA bih ti rekla i kazem Drzi se sestro. Vjerujem da jesi cim si ovdje. Molim te, ostani svjesna i snazna jetr bitka tek predstoji. Ako vec niste, posjetite strucno lice koje ce se "pozabaviti" njegovom psihom. Ne sumnjam u Tebe, jer iz posta "viri"ljubav, kao ni u to da bi uradila sve.za njega i njegovu dobrobit, sto je i tvoja u isto vrijeme. Vjeruj da je psiha najtezi dio ove bolesti. Iako ste vec psojetili nekoga ko se bavio njegovom psihom, nije zgorega uraditi to opet-dok ne naidje ako vec nije, na nekog strucnjaka koji bi mu na pravi nacin pomogao. Ti si dala i dajes sve od sebe. Napominjem, jer je najvazniji dio lijecenja psihoterapija.
S obzirom na tvoj evidentan intelekt, kao i svjesnost o problemu, jos jednom cu ti ponoviti da imas na umu da si i ti zavisna od njegove zavisnosti..Postoji i opcija da zajedno idete na psihoterapiju. Jer si i ti prosla kroz problem, na veoma specifican nacin. Ponovicu i rijeci da borba tek predstoji i da je potrebno da ostanes snazna (sebe na 1. mjesto, il bar primakni se 1. mjestu).
Svako dobro!Pozdrav, podrska! Vjerujem u tebe! (samim tim i u tvog dragog)
Post Reply