Ponovo ziv

Na ovom forumu možete ispričati svoju ispovijest, od početka do kraja. Alkoholičari, ovisnici, suovisnici, svi ste dobrodošli. Samo ispovijesti, molimo Vas da ne pišete komentare i odgovore.

Moderator: sanela

User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Post by davor »

Ema tako je, on se objesio bas u tvom ulazu u pravu si!Hvala sto si potvrdila...
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Post by davor »

Reto centar
Prvih par dana su za mene prosli u nekom bunilu i ja jos uvijek nisam bio svjestan gdje sam dosao jer su mi se momci oko mene cinili kao da nikada nisu vidjeli apaurin a kamoli da su bili narkomani,pogotovo oni koji su bili duze u centru i djelovali tako zdravo i normalno..
Na svoje veliko cudenje krizu skoro pa nisam ni osjetio i trajalo je samo par dana i par noci koje nisam spavao..Jedino sto me izludivalo bila je setnja ,po cijeli dan sam samo setao i pio kamilice po povratku u kucu u kojoj smo zivjeli..Iako mi se nije toliko setalo ipak sam uspjevajuci setnjama uspjevao mirno da lezim u krevetu iako budan ali bez da vozim biciklo..I ubrzo nakon toga krize su popustile,ali onda sam poceo da se suocavam sa jednom stvari koja je gora nego fizicka kriza a to je psiha....
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Post by davor »

Najgori mi je bio prvi mjesec,nisam imao volje nizasta..Nista me nije moglo zainteresovati niti obradovati,sve mi je bilo svejedno i nisam nalazio smisao ni u cemu oko sebe...Par puta mi je u taj mjesec dana malo falilo da odem kuci i hvala Bogu sto nisam jer su u pitanju bile sekunde da odem.Ipak i tada mislim da me zadrzalo ono sto sam rekao i na pocetku mislio sam ako treba da crknem crknucu ovdje ali necu da me moji gledaju kako umirem..I jos me nesto zadrzalo, i sve vise sam uocavao da stvarno dosta ljudi je dobro i da im vise stvarno netreba droga(ali stvarno netreba)i da su ljudi koji nemaju onu prazninu u zivotu koju sam imao ja..Htjeo sam da budem poput njih to me i zadrzalo..Vidio sam da izlaz postoji...Rekao sam sam sebi,nebudi mis i ovaj put u zivotu ostani i bori se protiv svojih zelja ,bori se protiv samog sebe..Znao sam da mogu otici istog momenta kad kazem to momcima i da me niko nemoze zadrzati prootiv moje volje da ostanem,ali vec sam znao scenarij,vratio bih se u ono gdje sam bio,u ona ista govna u jkojima sam se nalazio,a ja se nisam htjeo vratiti u ono staro..Dobro se sjecam sta sam napisao na novom zavjetu(jedan dio biblije)koji su mi momci dali da citam..Na prednjoj strani sam napisao nesto kao:parafraziram:Ako odes sad ovog momenta kuci i odustanes od svega ako se predas bez borbe,proci ce godine ali ti sebi nikada neces oprostiti zasto nisi ostao i borio se !
User avatar
cokapeace
Posts: 1669
Joined: Thu Jul 05, 2007 2:06 pm

Post by cokapeace »

Davore,Sanela se ljuti na mene zbog mog mišljenja o komunama...kaže da zanemarujem odgovore koji govore da je komuna ok...pa,pošto vidim da ti imaš iskustva na tom polju,molim te da mi ukratko opišeš kako izgleda jedan dan u njoj,..do zaključka ću sama doći,...ok?! :wink:
Kako si mi ti u zadnje vreme?!
...I havent moved from the spot where you left me
This must be a bad trip
All of the other pills, they were different
Maybe I should get some help...PINK ~Just like a pilll~
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Post by davor »

Hej hajde napisacu ti samo da zavrsim svoju ispovjest ,trenutno me puca inspiracija :)
User avatar
cokapeace
Posts: 1669
Joined: Thu Jul 05, 2007 2:06 pm

Post by cokapeace »

ok ja to zbog Sanele da ne kaže da naću... :D ..kad budeš bio raspoložan-...
...I havent moved from the spot where you left me
This must be a bad trip
All of the other pills, they were different
Maybe I should get some help...PINK ~Just like a pilll~
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Post by davor »

Jos jedno od vecih iskusenja da odustanem od komune je bilo kad je jedan momak iz Mostara koji je bio isto vremena u centru kao i ja otisao kuci,u tom momentu sam pomislio :covjece za sat vremena sve je njegovo moze da radi sta hoce,blago njemu..On mi je bio strrasno blizak jer smo imali isto vremena u centru i iako nismo pricali izmedu sebe ,razumjeli smo se pogledima.Nekako mi je bilo lakse kad je on bio tu jer sam znao da neprolazim samo ja kroz tesko vrijeme nego da se i on bori i krpi ali je jos uvijek tu i opstaje..Iako on to nije ni znao bio mi je veliki primjer cak sam mislio da je tvrdi od mene i da lakse podnosi sve to..Isao je napred ,stvarno je napredovao i onda u jednom jedinom momentu on je pukao i otisao...Vratio se u centar kroz neko vrijeme gori nego sto je ikada bio sa otecenim rukama od fiksanja i mrtvackom bojom na licu,tog momenta sam shvatio koliko se isplatilo to sto sam ostao...On je bio prvi ,poslije njega mnogi su ponovili istu gresku ,toliko njih cak da sam prestao da ih brojim....
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Post by davor »

Ako sam icega bio svjestan onda je to da ako izadem iz komune u to vrijeme da cu se opet poceti drogirati i ziviti isto onako kako sam do tada i zivio..
Imali smo jutarnje sastanke i momci su na njima govorili i o tome i znao sam da je to istina ...Nije mi se slusala ta njihova prica o Bogu ali kroz ta biblijska proucavanja su znali reci tako pametnih stvari da bi me natjerali da potajno razmisljam o tome...Nisu to bila neka klasicna bogosluzja gdje jedan cita dio pisma a ovi ostali za njim ponavljaju(barem sam mislio da to tako ide)nego bi ispred nas izasao neki naprimmjer tetovirani ,izrezani,krezavi momak koji bi pricao o Bogu i kako mu je Bog pomogao,uzimao bi price iz biblije i nekako ih postavljao u sadasnjost,u ovo vrijeme,ozivio ih,davao im smisao...Jednom je jedan momak rekao,sta vi mislite da taj Bog koji je ozdravljao slijepe hrome itd..nemoze danas da ozdravi jednog narkomana ,jednog od nas...
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Post by sanela »

cokapeace wrote:ok ja to zbog Sanele da ne kaže da naću... :D ...
hehehehe
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Post by davor »

Evo probacu ti opisati kako izgleda jedan radni dan u komuni...
Opet sve zavisi od komune do komune i od programa do programa,tako da cu ti ja opisati jedan dan iz reto centra jer sam tamo bio..
Necu ti pricati kako su komune dobre jer mislim da ti to vec sama znas :) Normalno opet zavisi od komune i njenih programa,ali svaka je komuna dobra na svoj nacin!
Koliko se sjecam,dorucak je u 7 ujutro i tad svi trebaju da budu za stolom spremni i odmorni :)
Poslije dorucka imas jutarnju gimnastiku koja traje do tri popodne,salim se nemas gimnastiku :)
Poslije dorucka se ide na zajednicki sastanak koji traje otprilike sat i po najvise...
Poslije sastanka idu radne aktivnosti,zavisi na kojem si poslu te sedmice jer se svake sedmice ili dvije mjenja posao na kojem radis,imas raznih vrsta poslova ,rad u kuhinji ,ciscenje kuce,hranjenje zivotinja,rad izvan komune tj.selidbe,ciscenje sute,glomaznog otpada itd..Znaci radi posao koji ti je dodijeljen i to nikada sam nego uvijek neko ima sa tobom tako da ti nije toliko ni dosadno,nego vrijeme brzo prolazi..
U jedan sat je rucak i svi se poslovi ostavljaju za kasnije i odlazi se jesti i popiti kafa...
U tri sata se ponovo pocinje raditi i radi se do sedam navece ..
U sedam navece je vecera i obicno poslije nje svi zajedno odete vani prosetati jedan krug..
Poslije setnje svi imaju slobodno do deset sati kad je vrijeme za spavanje .
Buduci da ti je citav dan isplaniran proleti ti vrijeme dok trepnes...Mozda se to ovako cini malo kao vojska ali vjeruj mi komuna ima pravo i svojih lijepi stvari i dosta ljudi kaze da su najbolje trenutke svog zivota proveli bas u komuni,,.Subotom i nedeljom se pogledaju i filmovi ili utakmice, a zna se cak otici i u zoloski vrt..Sta hoces bolje :) Komuna je dobra kao sto si i sama zakljucila :)
Post Reply