Idiot

Na ovom forumu možete ispričati svoju ispovijest, od početka do kraja. Alkoholičari, ovisnici, suovisnici, svi ste dobrodošli. Samo ispovijesti, molimo Vas da ne pišete komentare i odgovore.

Moderator: sanela

User avatar
Vlado_M
Posts: 1456
Joined: Sun Apr 17, 2005 7:42 pm
Location: SFRJ

Re: Idiot

Post by Vlado_M »

Molio bih nadleznu osobu da reaguje. Ja sam ozbiljan covjek, ovo je ozbiljna tema... Razne Zone i S Jelene me ometaju, remete mi koncentracije. Veceras sam imao namjeru podijeliti s vama nesto spektakularno, nesto sto bi promijenilo tok istorije... Sad nemam nista. Nemam ni pjesmu...

[youtube][/youtube]
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Idiot

Post by Vuk »

Lave, kao i u životu, stvari ne idu uvek kuda smo zamislili i kako bi smo mi želeli...
Pusti ljude da pišu i ne pokušavaj da utičeš kao što niko nije mogao uticati na tebe dok sam nisi počeo ustajati polako. Pusti tuđe probleme i uživaj u svakom danu koji ti dolazi, svakom koji proživljavaš, čak i u onim lošim jer kao što smo pričlali čak su i ti dani dobri kada se setimo koliko smo ih lošim umeli napraviti ranije. Neka tvoja priča bude samo tvoja i neka niko ne može da utiče na tvoja osećanja, ona su tvoja i zašto bi neko drugi tuda furao...
Zadovoljstvo mi je da čitam kako pišeš u opslednje vreme. Kao i sve u životu tako ni oporavak ne dolazi sa bljeskom, vatrometom i velikom žurkom. I dalje je tu život sa svim njegovim ovakvim i onakvim stranama da ga živimo, razlika je jedna danas ali suštinska MI ŽIVIMO!
LAŽ JE MRTVA MI SE OPORAVLJAMO!
Samo polako lave, jedan po jedan i samo napred, ne osvrći se nego veruj...iza tebe je sada veliki broj ljudi koji će te uvek podržati!
Moon child
User avatar
Vlado_M
Posts: 1456
Joined: Sun Apr 17, 2005 7:42 pm
Location: SFRJ

Re: Idiot

Post by Vlado_M »

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lZHoci2Wjs0[/youtube]

Pozdrav za druga koji mi je najvise puta pomogao otkako sam u programu, ne znajuci da to radi :). Prestao sam vjerovati da postoji puno slucajnosti u nasim zivotima, pa sumnjam da je i to slucajno... Mislim, nije religija jedina ta koja nam govori da slucajnosti nema, govoreci o Visoj sili, Bogu, na onoliko nacina koliko razlicitih religija postoji... I nauka isto to prica, ali drugim jezikom. Nauka slucajnosti pobija zakonima koje postavlja. To vrijedi i za medicinu, a najmanje za psihologiju, zato sto psihologija, izgleda, najmanje zna o problemu kojim se bavi, u odnosu na druge nauke i njihove probleme. Jebiga, zato nam, precutno, ne postavljajuci opsteprihvacene zakone, psihici kopaju po mozgu, po pamcenju i sjecanjima, pokusavajuci da provale mehanizme (programe), koji nas tjeraju da se ponasamo na ovaj ili onaj nacin i da ih promijene (poprave)... Ko nas je programirao da se ponasamo ovako ili onako, nije bas tema za diskusije. To je vec stvar slobodnog sudijskog ubjedjenja. O tome ne vrijedi diskutovati. Vjerujes da je neko u pravu ili nije, u svom misljenju... Kao onaj bugarski sudija sinoc sa dva penala koja je svirao protiv Srbije, a koji su za mene - nidje veze... Inace, tip izgleda kao da je fakat iz Bugarske, kao da mu porodica tamo zivi vec najmanje 25 generacija i covjek bi mu na ulici udijelio pola marke i kad ne trazi, vjerujuci da cini dobro djelo.

Koliko na nase zivote utice Bog, Visa sila, prirodni zakoni, zvuk cvrcaka u travi, trenutno nije ni bitno toliko za mene...Bitno je da znam da nije slucajno ovo sto ti meni pomognes, s vremena na vrijeme, a ko te je poslao da tu uradis, ne znamo ni ti ni ja. Mozemo da vjerujemo u jedno ili drugo ili deseto. Bitno je da ovo jednostavno radi:). Zona i S Jelena su moje drugarice, pa sam se prethodnim postom nasalio. Ali svejedno, u zadnjih nekoliko dana sam dozvolio problemima van mene da opasnu uticu na moje raspolozenje i skoro me sjebu. Nisu, naravno, problemi trazili mene vise nego obicno, nego ja njih jer sam zelio da se osjecam lose, da bih napravio recidiv. Jasno kao sunce jutros... Ona meditacija za 15.10. mi je pravo legla jer me je pitanje navelo da pisem o jednoj stvari, koju izbjegavam - Sta zelis biti kad porastes ?

Pa, porastao sam prilicno. Nisam bas postao neko vrhunsko dostignuce. Prije ce biti da sam promasaj, za sada... Narkoman sam, alkoholicar i kockar. Samo to :)...

Pisao sam ranije da nisam imao snove kao klinac, sto je laz. Svi imamo snove, cak i kad mislimo da ih nemamo. Onda se kriju duboko u nama, u podsvijesti, pretpostavljam... Pisao da sam se rano identifikovao sa antiherojima i narkomanima. Jesam, rano. Ali nije to bilo prvo u meni, siguran sam. Danas.

Sjecam se tri klinacke strasti - kockanje, knjige, (sport, zanemaricu ga u pisanju, mada je jasno zasto je sport logicna figura u nizu - moc i zabava)... Ne znam kako mi je taj problem sa kockanjem toliko dugo izmicao u introspekciji. Jebiga, nikako mi nije padalo na pamet da covjek ne mora kockati samo u novac. Mozes da kockas u bilo sta, recimo slicice ili klikere... Ne sjecam se da sam slicice lijepio u albume (to je bilo u drugom planu). Bitno je bilo kockati u njih. Za klikere sam igrao samo one igre kada u jednoj partiji mozes dobiti ili izgubiti po nekoliko njih. Obicno igranje nije bilo dovoljno zanimljivo... Mada teorija vjerovatnoca pobija da je to moguce (ako su jednake sanse), mislim da sam ja jedan od onih ljudi koji bacaju vise sestica na kockicama od drugih :). Eto tako mi je islo sa kockanjem uvijek... Naravno, gubio sam onda kad igras protiv onoga koga ne mozes pobijediti (poker aparat, rulet, Heroin). Sa deset godina sam kockao u novac sa petnestogodisnjacima. Znam da je jedan od njih danas kockar, prilicno los:). Ovaj drugi je relativno poznat kriminalac... Kockao sam i sa 12., 13., 18., 28. godina... Mijenjale su se igre i ulozi, ali ja sam uvijek bio za nekim stolom. Ne znam sta sam trazio, moc ili zabavu. To su po psihologiji odvojeni nagoni, ali za mene se preplicu. Tesko mi je da ih razdvojim. Danas.

I knjige sam oduvijek volio da citam. Mozda zato sto su mi dozvoljavale da masti pustim na volju. Mogao sam da se identifikujem sa junacima u knjizi... Tocak Vremena, Robert Dzordan, epska fantastika. Nije mi se svidjao glavni junak. Lozio sam se na njegovu desnu ruku, tipa koji kocka i baca vise sestica od drugih, pije po kafanama, bjezi od zena (ponekad i neuspjesno:) ), inkarnacija je vrhunskog vojskovodje i stratega, nosi njegova razbacana sjecanja u glavi i u svakoj borbi on pokrece figure na tabli... Tada moc prelazi u njegove ruke, igra igru, kocka u zivot ili smrt, pobjedu ili poraz. Ne gubi, ali kad odigra igru, vraca se kockanju u kafanama i alkoholu i zajebanciji.

Procitao sam rano i Shogun, James Clavell... To je opet fantastika, skoro epska. Prvi dolazak Evropljana u Zemlju izlazeceg sunca. Knjiga koja mi je razbila neke iluzije. Nisam vise Romea i Juliju (garant nisam nikad, ali od tada sam mogao da ismijavam) dozivljavao kao romanticnu pricu. Vise kao crni humor... Jebote, pa u 14. vijeku u Zapadnoj Evropi nije bilo vodovoda i kanalizacije u gradovima, a smatralo se da je kupanje opasno po zivot. Ljudi su ga maksimalno izbjegavali. I sve kontam kako je Julija mogla namirisati svog Romea, jos dok je bio u prizemlju, ako su bili povoljni vjetrovi. I uspjesnost njegove misije nije zavisila od tame u noci ili tihog suljanja, vec strane na koju vjetar duva. A ni zanosna julija garant nije bila mnogo bolja... Nebitno. Bitno je da me je to dovelo do jedne druge knjige, koju nije trebao citati osnovac - Otmjena kuca, autor isti.

Logicno, presaltas se sa jedne knjige na drugu, istog pisca, trazeci opet zanimljivu epsku pricu... E, tu sam ga popusio. Ili nisam, ipak... Nije bas epska prica. Radnja je smjestena u Hong Kong, a glavni lik je privredni magnat i veliki igrac na Nikkei berzi :). Igrao je u zivot i smrt, sve ili nista, na drugi nacin nego heroji u epskim pricama... Naravno, svidjela mi se knjiga (moracu je ponovo procitati, bas me interesuje kako cu je dozivjeti kao portfolio menadzer, nekih 17 godina kasnije, sa svojim berzanskim/kockarskim iskustvom). I novac za njega, kao i za mene, nije bio cilj. Novac je sredstvo, nacin da dodjes do moci i zabave. Pa svima je to, mislim... Osim pravim skutorima (mozda i njima, ali ponasanje im je patolosko). Bil Gejts se sigurno ne lozi na milijarde. Lozi se na moc. Kao i G. Soros, V. Bafet, K. Slim itd... To im je vjerovatno i zabava.

Kasnije sam govorio da nemam blage veze koji cu fakultet upisati... To je stvarno istina. Slucajno sam upisao ekonomiju, slucajno je i zavrsio. Nisam imao blage veze da cu se kasnije zaposliti u banci, prijavljivao sam se na svaki jebeni konkurs za posao u struci. Jos slucajnije sam polozio ispit za brokera. Pitali su me - zelim li to da radim ? Nikoga nisu imali, a ispit je bio za mjesec dana... Tada sam radio kao kreditni sluzbenik, sjecam se da su mi govorili u januaru da ljudima kojim ne odobrimo kredite ipak poklonimo kisbran ili olovku ili kalendar sa logom banke. Gadilo mi se... I prihvatio sam da spremim ispit i polozim ga. Poslije dodjoh do drugog nivoa, pa do treceg, najveceg... Neposredno po slomu berzi u svijetu, dozvolio sam da me neki ljudi nagovore da se prihvatimo osnivanja investicionog fonda (to je vrh u kockanju, nema iznad). Nismo to uradili jer nismo imali kapitala i nije se mogao procijeniti obim i duzina trajanja krize, ali svejedno.

Pitam se danas koliko je slucajno sve to. Da li je podsvjesni dio mene upravljao mojim ponasanjem. Da li sam tapkanjem u mraku dosao do onoga sto sam zelio kao klinac... Taj cijeli niz slucajnosti, koji se godinama odigravao, dok sam samog sebe zatrpavao heroinom i vegetirao.

Moc i zabava. Nisu bas neki motivi :). Nisu bas neki snovi :). Koliko su me neke druge okolnosti, strahovi, losi programi u meni, onemogucili da zivim svoje snove, ma koliko oni ruzni bili ?! Kako sve to okrenuti u sopstvenu korist danas ? I sta sa svim tim i ovisnostima ?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aSH-V8pcOns[/youtube]
User avatar
Vlado_M
Posts: 1456
Joined: Sun Apr 17, 2005 7:42 pm
Location: SFRJ

Re: Idiot

Post by Vlado_M »

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CB3Gv4oZdWo[/youtube]

Napisah maloprije jos jedan post, ali je nestao pogresnim klikom... Nema veze, idem ponovo, samo krace.

Odvratno mi je ovo prethodno sto sam napisao na drugo citanje, pravo. Bas djeluje megalomanski i uzasno... Ali jeste tako. Fakat sam se tako osjecao i ponasao. To jesam ja, ma koliko se maskirao i
krio prave namjere.

Osim moci i zabave, postoje jos dvije potrebe - za slobodom i ljubavlju i zajednickim pripadanjem. Da bi covjek bio kompletan i u miru sa samim sobom, svaku treba zadovoljiti, ali i one biti u medjusobnoj ravnotezi, izbalansirane i to.. Pojma nemam sta je za mene sloboda, danas. Ne znam da li je ta potreba zadovoljena ili nije. Ljubav i zajednicko pripadanje je lako razumljiva :).

Zasto tolika potreba za moci ? Pa zato sto sam se osjecao slabo, nemocno... A zasto sam se osjecao slabo i nemocno ? Zato sto sam pun jebenih strahova. A pojma nisam imao sta je moc, pa sam uzimao ona mjerila koje nam drustvo namece - moc proizilazi iz uspjeha, novca, kontrole i manipulacije ljudima, resursima... A nije tako. Koliko god da imas igracaka, opet si samo mali sjebani usamljeni djecak, kad ih polomis ili ti ih otmu ili ti dosade. A prije ili kasnije, desi se nesto od pomenutih stvari... Cini mi se danas da je za mene moc - odsustvo straha. Posto su strahovi u meni, moc je u meni. Samo treba da promijenim sebe, ne trebaju mi ni pare, kontrola, manipulacija, nista vise nego bilo kome drugom... Promijeniti sebe, tezak zadatak :)

Zasto potreba za zabavom ? Ne znam. Mozda zato sto je tesko odvojiti od moci. Mozda zato sto je mijenjala neku od nezadovoljenih potreba - za ljubavlju i pripadanjem npr... Danas znam nekoliko zabavnih stvari koje mogu cist raditi, a da mi zaista pruzaju zadovoljstvo. Ok, mislim da to ne bi bio problem. Da je mozda to i najmanji problem, kako napredujes u oporavku.

Kad imas problem sa zadovoljenjem potreba, tragas za moci ili zabavom, ljubavlju, pripadanjem, slobodom, a neko ti pokaze univerzalnu alatku kojom mozes da zadovoljis sve odjednom i uglacas i uravnotezis - eto jebenog narkomana. Odjednom si i mocan i zabavan i pun ljubavi i pronasao si osjecaj zajednickog pripadanja u grupi ljudi sjebanih, kao sto si i sam... I dok saznas da si se opasno zajebao, vec si se nakacio kao zivotinja i ubio si u sebi i ono malo zadovoljenih potreba, ljubavi, srece, mira... I imas gomilu problema ne samo u sebi, nego i oko sebe. Kao hrpa govana koje si posrao, dok si trcao za dopom, jebiga.

Sad sam u apstinenciji iodjednom provaljujem da u meni sve vristi za zadovoljenjem ovih potreba, a malo sta imam. Da se prebrojim : imam NA program i grupu ljudi u oporavku, slicnih meni... Sjebanih i uplasenih i izgubljenih :)... Ok, ima i onih koji su malo dalje odmakli u oporavku, izvinjavam se. Imam porodicu i par prijatelja. Imam Visu silu, na nacin na koji je dozivljavam :). Imam vrijeme. Imam i dobru volju...

Imam i strah od dopa, koji mi govori da nemam trecu alternativu - smrt ili zivot. Iskustvo, jebes ga, spoznaja da je bolest progresivna, svaki recidiv sve gori... Ako sam na pocetku i imao privid zadovoljenja svih potreba, koje Veliki Gospodar pruza, koji je trajao mozda i nekoliko mjeseci, danas nemam. Sad, cini mi se, da ne postoji dovoljno velika kolicina koja bi i na jedno uzimanje mogla da zatrpa rupa, da ugusi Savjest... Da me prevari da cu biti mocan i zabavan i voljen i slobodan.

A opet recidiv nije nemoguc. Uvijek postoji mogucnost samoobmane, kao neki jebeni oblak koji lebdi nad glavom i ceka trenutak nepaznje. Magla u koju upadas s vremena na vrijeme, a ona se izdaleka cini tako toplom i bezbjednom i zabavnom... Kad izronis iz nje, provalis da je ostao samo kostur od tebe, ili skoro kostur. Duhovno ili fizicki ili oboje. Svejedno. Samo je pitanje vremena.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=XeS5Qp7-xhk[/youtube]
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: Idiot

Post by Boban »

Uh Bosanski pusti anesteziju to je bas na oporavak :D Evo ti jedna na oporavak

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-5R10Zttn0E[/youtube]
User avatar
Vlado_M
Posts: 1456
Joined: Sun Apr 17, 2005 7:42 pm
Location: SFRJ

Re: Idiot

Post by Vlado_M »

To je najbolji komentar koji si mi mogao napisati :)... Prva pjesma Obojenog Programa za koju sam cuo, bili su na MTV-u te godine. Bili oni i Noise Destruction iz Yuge :). Ne sjecam se kad tacno, ali znam da je bilo u ratu... I nabavio sam kasnije kasetu sa albumom, sjecam se omota - zardjali otvarac za konzervu na prednjoj strani :).

Na tom albumu ima jedan recital sa muzikom u pozadini. Znam da tada pojma nisam imao o cemu se radi... Nekih 7-8 godina kasnije mi je pjesma sto puta padala na pamet kad mi je bilo svejedno na koju stranu da krenem, uradjen i bez stalnog mjesta boravka :).

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=t9n5z4pfkPk[/youtube]
dete svemira
Posts: 938
Joined: Thu Oct 04, 2007 12:05 pm
Contact:

Re: Idiot

Post by dete svemira »

Sad sam u apstinenciji iodjednom provaljujem da u meni sve vristi za zadovoljenjem ovih potreba, a malo sta imam. Da se prebrojim : imam NA program i grupu ljudi u oporavku, slicnih meni... Sjebanih i uplasenih i izgubljenih :)... Ok, ima i onih koji su malo dalje odmakli u oporavku, izvinjavam se. Imam porodicu i par prijatelja. Imam Visu silu, na nacin na koji je dozivljavam :). Imam vrijeme. Imam i dobru volju...
Procitala sam svasta do sad....ali sam sad procitala nesto divno....
Imam porodicu i par prijatelja. Imam Visu silu, na nacin na koji je dozivljavam :). Imam vrijeme. Imam i dobru volju...
ljubav i prihvatanje...

...
Misli koje misliš
su život koji živiš.
User avatar
Vlado_M
Posts: 1456
Joined: Sun Apr 17, 2005 7:42 pm
Location: SFRJ

Re: Idiot

Post by Vlado_M »

I jeste :)...
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Idiot

Post by Vuk »

Možda nisam tamo gde bih želeo da budem ali sam zahvalan što nisam tamo gde sam bio,a siguran sam da sam upravo tamo gde bih trebao biti!
Moon child
dete svemira
Posts: 938
Joined: Thu Oct 04, 2007 12:05 pm
Contact:

Re: Idiot

Post by dete svemira »

Vuče...divno....
Učimo polako,jer vidiš? :D
ček samo da se ja dočepam Beograda... :)

Vlade....ma dobro si...nemogu da kažem budi dobro-jer ti jesi dobro...
Veliki poljubac vam šaljem!
Misli koje misliš
su život koji živiš.
Locked