Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Na ovom forumu možete ispričati svoju ispovijest, od početka do kraja. Alkoholičari, ovisnici, suovisnici, svi ste dobrodošli. Samo ispovijesti, molimo Vas da ne pišete komentare i odgovore.

Moderator: sanela

sirena
Posts: 9
Joined: Sat Jul 21, 2012 4:42 pm

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by sirena »

mene ima u pokusaju borbe, bez toga ne... ima i porodicu, ali kao da su poceli da se mire sa time... imaju tezih problema, umorili su se, valjda...
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by ivica »

sanela wrote: Kojeg li čuda, ovaj put se u potpunosti slažem s ovim što Ivica napisa :D
Šta ti je , pa zna panker kako se živi!
ignorance is bliss!
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by ivica »

sirena wrote: ali kao da su poceli da se mire sa time... imaju tezih problema, umorili su se, valjda...
Umorili ,umorili , isplazili jezik, kao psi što presušeni šetaju vručom pustinjom. Isplazili jezike dole, spustili ih kao kravatu, od umora što ih ukrasi... Tako nekako bi na to komentirao Kahlil Gibran, naravno ukoliko bi znao šta je hors i šteta koju čini. No on vjerojatno i nije baš znao za hors, a droge mu nisu činile preveliku štetu. Ostavio je ipak neko književno naslijeđe iza sebe.
A štaš, uvijek ima ono nešto što nas tjera dalje, bila to znatiželja ili ništavilo. Baš uvijek. :D
ignorance is bliss!
sirena
Posts: 9
Joined: Sat Jul 21, 2012 4:42 pm

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by sirena »

teska je borba s protivnikom kojeg ne poznajes, neizbjezno je da ga podcjenjujes, jer ne znas njegovu stvarnu moc... vidim ja da heroin ima ogromnu moc, ali ipak, nisam u stanju da to zaista pojmim, vjerovatno je to osnovna "mana" nas, "pomagaca" i suzavisnika... sve se svodi na pokusaje da r a z u m i j e s, no ne ide... jedino uspijes bez ikakvih problema da ga zamrzis do koske.
kao neizljecivi trezvenjak, vjerovatno nisam bas najpogodniji izbor za ovakav lik u drami, no zivot ne pita, nego podijeli uloge... ostane ti samo da das sve od sebe, sto god to znacilo.
i da ides dalje, duboko vjerujuci u isto sto si i prije vjerovao, a sto je najljepse rekao omiljeni mi Bela Hamvas: "Većini ljudi život je prejak. I zato ga ne mogu izdržati bez opojnih sredstava. Vrlo je teško piti čisti život. Čovjek postaje melankoličan od toga, ili podivlja ili posrće. Samo ga najsnažniji podnose bez krivotvorenja, s cjelokupnim mirisom, samo najjači znaju u životu nadiruću opijenost trezveno i čisto živjeti.
Radi što hoćeš. Ali ćeš uvijek znati čega si se bojao. Bojati se isto je što i umrijeti. Isto kao i propustiti. Isto kao i nikada. Nikada više. Shvati, nikada, nikada više."
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by demijan »

Radi što hoćeš. Ali ćeš uvijek znati čega si se bojao. Bojati se isto je što i umrijeti. Isto kao i propustiti. Isto kao i nikada. Nikada više. Shvati, nikada, nikada više.
Pokusavam da shvatim ovu recenicu.
Ali ćeš uvijek znati čega si se bojao
To razumem.

Bojati se isto je što i umrijeti
ja se plasim da se ne navucem ponovo.Dali to znaci da sam umro ili nesto drugo...

Isto kao i propustiti
propustiti lepotu cega?Drogiranja?

Isto kao i nikada. Nikada više

Nikada vise razumem ali u suprotnosti mi je nekako sa predhodnim...
Većini ljudi život je prejak. I zato ga ne mogu izdržati bez opojnih sredstava. Vrlo je teško piti čisti život. Čovjek postaje melankoličan od toga, ili podivlja ili posrće. Samo ga najsnažniji podnose bez krivotvorenja, s cjelokupnim mirisom, samo najjači znaju u životu nadiruću opijenost trezveno i čisto živjeti.
Ovo mi je bas onako dobro receno...
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by zeleni »

sireno, bela havmaš, a? :D
scientia sacra, genijalno
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
sirena
Posts: 9
Joined: Sat Jul 21, 2012 4:42 pm

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by sirena »

@zaleni
sjajni Bela Hamvas! otkrila sam ga prije par godina i fascinirao me je. "Scientia sacra" mi je malo "teska",vjerovatno zbog svog religijskog karaktera, ali "Madjarski hiperion" i "Filozofija vina"... nesto najbolje sto sam procitala ko zna od kad :)

@demijan
vjerovatno svi razlicito razumijemo i dozivljavamo ove misaone konstrukcije, i ne postoji nacin za koji cemo reci da je "ispravan".
ja sam Hamvasa shvatila ovako:
kad kaze "strah", misli na strah od cistog zivota i na pokusaje bjekstva od njega, opijatima ili na neki drugi nacin; kad kaze" bojati se isto je sto i umrijeti, isto kao i propustiti", misli na to da cemo strahom i bjezanjem propustiti taj pravi, cisti zivot, a to je isto kao i ne zivjeti, tj. umrijeti; "nikad" mislim da se odnosi na to da sve sto propustimo prolazi bespovratno i svakim propustanjem gubimo nesto od tog zivota, koji nam je dat da ga zivimo, a ne tracimo na strahove i bjekstva... tako nekako :)
nisam nikakav strucnjak, ali mislim da je tvoj strah da se ne navuces vrlo prirodan, cak i pozeljan, u dozi da te drzi na oprezu, tako da se ove Hamvaseve misli ne odnose na takve strahove, one opravdane...
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by zeleni »

scientia sacra je moj jedini susret sa hamvašom, al me oduvao. da, to je religija, na jednom mnogo zanimljivijem i opštijem nivou od ovog svakodnevnog - hrišćani, muslimani, bla bla... potražiću filozofiju vina.
e, drago mi da ga još neko čita.
ludi madjar.
ma genijalno.
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
sirena
Posts: 9
Joined: Sat Jul 21, 2012 4:42 pm

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by sirena »

kriticari ga svrstavaju u najvece evropske pisce novijeg doba, iako je u sirim krugovima jos relativno nepoznat, ne znam jesi li citao njegovu biografiju, slabo je objavljivan za zivota, srecom je zena sacuvala njegovo djelo... a filozofija vina je nevjerovatna, ne propusti! i meni je drago da ima jos ljubitelja :)
evo i jedne crtice iz filozofije:
"......Ateizam je zapravo bolest. Za nju postoji samo jedan lijek : NEPOSREDAN ZIVOT : Zaljubiti se u prvu lijepu zenu ; i to vrlo brzo ; mnogo jesti ; setati u cvijecu; zivjeti u borovoj sumi, slusati muziku ; uzivati u slikama i piti VINO VINO VINO ; VINO PITI !
Prava vjera je dar koji zivi samo u dobrom covjeku...
...Ono sto ti ja nudim jest ulje cistoce ; ulje zanosa. Pij ; a ostalo ce vec donijeti vino!"
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by demijan »

sirena wrote: "......Ateizam je zapravo bolest. Za nju postoji samo jedan lijek : NEPOSREDAN ZIVOT : Zaljubiti se u prvu lijepu zenu ; i to vrlo brzo ; mnogo jesti ; setati u cvijecu; zivjeti u borovoj sumi, slusati muziku ; uzivati u slikama i piti VINO VINO VINO ; VINO PITI !
Prava vjera je dar koji zivi samo u dobrom covjeku...
...Ono sto ti ja nudim jest ulje cistoce ; ulje zanosa. Pij ; a ostalo ce vec donijeti vino!"
Divno receno...ovo lako moze da ti postane zivotna filozofija.moracu da probam da nadjem to delo da procitam...
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
Post Reply