Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Na ovom forumu možete ispričati svoju ispovijest, od početka do kraja. Alkoholičari, ovisnici, suovisnici, svi ste dobrodošli. Samo ispovijesti, molimo Vas da ne pišete komentare i odgovore.

Moderator: sanela

User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by sanela »

ivica wrote:
sirena wrote:bez ikakvog licnog iskustva sa drogom, u zelji da razumijem i pomognem nekoga koga volim, danima citam ovaj i jos neke forume... mada sam tek "nacela" ovu vrlo slozenu problematiku, ne mogu da se otmem jednom utisku: narkomanija je izljeciva bolest, a najbolja i jedina prihvatljiva substitucija za opijate je pomaganje drugim zavisnicima.
zbog tog utiska svoj prvi post ostavljam na ovoj temi...
Zavolila si tuđi kompleks.
Ivica, uvijek na pravom mjestu da kaže prave riječi, da ohrabri i podrži. :wink:
sirena
Posts: 9
Joined: Sat Jul 21, 2012 4:42 pm

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by sirena »

@ivica
sve je moguce... rekoh da je to moj prvi utisak, i to ne samo na osnovu ispovjesti forumasa sase-ex, ima ovdje jos takvih, a ima ih i u drugim oblastima zavisnosti, neki i karijeru tako naprave, zasto da ne ;-). to ne mijenja moj utisak da je pomagati drugome zaista korisno za bivse zavisnike i da je to sjajan motiv za ostati cist... kako god, cijenim svakog ko je spreman pomoci drugome, kakva god pozadina toga bila, kompleks ili nesto drugo... uostalom, uvjek sam smatrala da dobro cinimo iz, u stvari, sebicnih razloga: lijepo nam je kad o sebi dobro mislimo, a i kad drugi tako misle...

@sanela
boricu se ;-)
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by ivica »

Jedini cilj u karijeri narkomanskoj je 20 godina + 20 grama dnevno. Kako na svakom aspektu života stoji bojno polje tako i kod toga, borba je neizbježna , nametnuta, u svakom segmentu društva. Takvi smo, ako nema neprijatelja vani treba ga stvorit unutra, samo malo pripazi da se ne boriš protiv vjetrenjača.
ignorance is bliss!
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by ivica »

sirena wrote:... uostalom, uvjek sam smatrala da dobro cinimo iz, u stvari, sebicnih razloga: lijepo nam je kad o sebi dobro mislimo, a i kad drugi tako misle...
Nažalost, najviše !!! Pomaganje drugima, zapravo sama želja,nagon za pomaganje nesretnima, ubogima i krotkima :D je sebično. Bagatela egoizma! Teško je održat ravnotežu, rijetkost je da se to čini bez publike. Majka Tereza "..ako vam kažu da pomažete iz egoizma, tada ih ne slušajte i nastavite po svom..." Ovo stvara licemjerje između ostalog. Hm ... "Pa nisam ja majka tereza kesovija!" - Dule iz vratiće se rode :D
ignorance is bliss!
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by ivica »

Jedini uspješni način "pomaganja" jest da budeš primjer ,da usputno,nenametljivo pokažeš kako postoje stvari u svijetu oko nas koje te ispunjavaju,a da to NE mora bit nužno neka droga. Forsiranje pomoći,pokušaj pristupa, probijanja stvara sve veće nerazumijevanje i kaos jer Čovjek do čovjeka NIKAD neće doprijeti na taj način. Toliko smo nepoznanice jedni za druge. Čovjek ne mjenja druge , čovjek mjenja sebe i tako promijenjeni se nalazimo na pola puta tamo negdje prema ... di god...

Ah, koja utopija mili bože !!
ignorance is bliss!
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by sanela »

ivica wrote:Jedini uspješni način "pomaganja" jest da budeš primjer ,da usputno,nenametljivo pokažeš kako postoje stvari u svijetu oko nas koje te ispunjavaju,a da to NE mora bit nužno neka droga. Forsiranje pomoći,pokušaj pristupa, probijanja stvara sve veće nerazumijevanje i kaos jer Čovjek do čovjeka NIKAD neće doprijeti na taj način. Toliko smo nepoznanice jedni za druge. Čovjek ne mjenja druge , čovjek mjenja sebe i tako promijenjeni se nalazimo na pola puta tamo negdje prema ... di god...

Ah, koja utopija mili bože !!
Kojeg li čuda, ovaj put se u potpunosti slažem s ovim što Ivica napisa :D
sirena
Posts: 9
Joined: Sat Jul 21, 2012 4:42 pm

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by sirena »

ivica wrote:Jedini uspješni način "pomaganja" jest da budeš primjer ,da usputno,nenametljivo pokažeš kako postoje stvari u svijetu oko nas koje te ispunjavaju,a da to NE mora bit nužno neka droga. Forsiranje pomoći,pokušaj pristupa, probijanja stvara sve veće nerazumijevanje i kaos jer Čovjek do čovjeka NIKAD neće doprijeti na taj način. Toliko smo nepoznanice jedni za druge. Čovjek ne mjenja druge , čovjek mjenja sebe i tako promijenjeni se nalazimo na pola puta tamo negdje prema ... di god...

Ah, koja utopija mili bože !!
eh... to je borba na duge staze... a precice? zar ih zbilja nema? i pomaze li svjesno biti Don Kihot? preciznije, pomaze li drugome?
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by demijan »

sirena wrote:
ivica wrote:Jedini uspješni način "pomaganja" jest da budeš primjer ,da usputno,nenametljivo pokažeš kako postoje stvari u svijetu oko nas koje te ispunjavaju,a da to NE mora bit nužno neka droga. Forsiranje pomoći,pokušaj pristupa, probijanja stvara sve veće nerazumijevanje i kaos jer Čovjek do čovjeka NIKAD neće doprijeti na taj način. Toliko smo nepoznanice jedni za druge. Čovjek ne mjenja druge , čovjek mjenja sebe i tako promijenjeni se nalazimo na pola puta tamo negdje prema ... di god...

Ah, koja utopija mili bože !!
eh... to je borba na duge staze... a precice? zar ih zbilja nema? i pomaze li svjesno biti Don Kihot? preciznije, pomaze li drugome?
Precica?da ga gurnes da nema gde vise i da sam ukapira da mu je to jedini spas...Da pocne da mrzi samu pomisao na to sto je nekad bio.To je precica od minimum godinu dana...
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
sirena
Posts: 9
Joined: Sat Jul 21, 2012 4:42 pm

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by sirena »

to upravo i radim... i pitam se je li to trenutno jedini moguc, je li to dobar nacin?
cini mi se da ne mogu drugacije...ipak, u svemu tome postojim i ja... ja, koja ne mogu, odbijam da gledam i prihvatim propadanje, mogu da se borim, makar da imam osjecaj da se borim... pa zajedno da ustajemo, padamo, kao i vecina...
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by demijan »

sirena wrote:to upravo i radim... i pitam se je li to trenutno jedini moguc, je li to dobar nacin?
cini mi se da ne mogu drugacije...ipak, u svemu tome postojim i ja... ja, koja ne mogu, odbijam da gledam i prihvatim propadanje, mogu da se borim, makar da imam osjecaj da se borim... pa zajedno da ustajemo, padamo, kao i vecina...
Nije kod svakog isto da bi iko po meni smeo da kaze kako je to jedini dobar nacin ali cim tvoj covek ima tebe i barem jos nekog bliskog uza sebe ima sansu i nadu...
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
Post Reply