Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Na ovom forumu možete ispričati svoju ispovijest, od početka do kraja. Alkoholičari, ovisnici, suovisnici, svi ste dobrodošli. Samo ispovijesti, molimo Vas da ne pišete komentare i odgovore.

Moderator: sanela

User avatar
bella
Posts: 24
Joined: Wed Feb 10, 2010 12:22 am

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by bella »

Djomlanija wrote:Pa kako bi rekao,dobro je kad ne moze bolje,ma daleko od dobrog,u krugu sam,iz supljeg u prazno sto bi rekao Sale,tri,cetiri,pee.. dana izdrzim i noci,poludim od nespavanja, pa onda subotu da odspavam malo pa opet 1234-sub-1234.. Sale, jel ima nekog posla gore na planini,mislim ono kao skidam se al sam i zaposlen,primam platu,prijavljen,dobro aj ne mora odma moze i kao pripravnik,kolika je plata,radno vreme:))

Sta ti kazem kad sve znas! Bolje se i truditi pa ne uspjeti nego nikad ne pokusati!!! Samo naprijed!!!
Bis vincit, qui se vincit in victoria.
User avatar
Guta_Retas
Posts: 303
Joined: Sat Feb 07, 2009 11:48 pm

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by Guta_Retas »

cuvaj se i cuvat cu te neko je jednom davno rekao
So rise and be your master you don't need to be a slave
outlow
Posts: 54
Joined: Fri Jan 29, 2010 11:52 pm

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by outlow »

Vidim par pozitivnih iskustava iz tzv. komune,zaista mi je drago da su neki cisti.Isto mislim da covjek koji nevjeruje nije kompletan,kao oni sto su nekad mjenjali Isusa za Marxa(proshla voda ne okrece mlin).
Droga ostaje biopsihosocijalna bolest.Neko rece da"ispliva na povrshinu osoba koja je nekad postojala"(istina).Ta ista osoba nas je navukla na dop.Navike su navike i osjecaj(flash,"prava stvar"),ostaje u nama,nikad neprolazi i ponekad dominira.
Jebesh drzavu u kojoj bivshi narkici brinu i lijece nove!
amen
User avatar
PROČITAJ ME
Posts: 865
Joined: Tue Sep 25, 2007 8:46 pm
Location: bosna

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by PROČITAJ ME »

E baš ti bivši narkići.... izlječeni ne zalječeni, su meni pomogli da danas gledam svijet drugim očima.... u komuni,reto... samo moje iskustvo me dovelo da sam uvjerena, da niko ne može razumjeti osobu ko izlječeni narkić... a hvala bogu ima ih dosta.... ja upoznala... pozdrav od mene... i bela dobrodošla. :D
Između izvjesnog i neizvjesnog - postoji tanak led.
User avatar
anfakabl
Posts: 898
Joined: Thu Jul 30, 2009 2:07 pm

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by anfakabl »

outlow wrote:Neko rece da"ispliva na povrshinu osoba koja je nekad postojala"(istina).Ta ista osoba nas je navukla na dop.
brale, amin!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Kq38TaRmGjo[/youtube]
i kao ne ne ne
i kao da da da
all that I want is to play
winston85
Posts: 1182
Joined: Sat Jul 04, 2009 12:01 am
Location: Vojvodina

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by winston85 »

...Secanja, naviru sama, brzo ko zecevi beli...Izvini Bobi ali moro sam... :)
Kako da se skines a da ne verujes, u bilo sta??? U svoje izlecenje, makar?
@Djomla, ja kazem; gori sam ja vernik, nego neki nevernik!
Ja svesno gresim, a nevernik ni ne zna pa mu je da kazem i oprosteno na neki nacin... Stavi ruku u vatru na par sekundi, a zamisli tek sta je vecni oganj...
I da, prvi put kad sam se pricestio, a to sam uradio samo jednom na zalost, to je takav osecaj radosti, da se ne moze porediti ni sa kakvim fleshevima... Pozdrav...
Covek koji ne nosi sat, dobro zna da postuje vreme...
User avatar
preispitivac
Posts: 479
Joined: Thu Dec 17, 2009 1:42 pm

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by preispitivac »

winston85 wrote: Stavi ruku u vatru na par sekundi, a zamisli tek sta je vecni oganj...
I da, prvi put kad sam se pricestio, a to sam uradio samo jednom na zalost, to je takav osecaj radosti
Kako bih ja voleo da verujem u to....Ne zezam, ozbiljan sam. Bilo bi mi lakse valjda....
Jurim rep
User avatar
simon_says
Posts: 566
Joined: Thu Aug 21, 2008 12:14 am
Location: Beograd

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by simon_says »

bella wrote:pozdrav outlaw

Da ti odgovorim na pitanje. Sve sto si naveo (irealista,egoista,ucjenjivac,bez samopouzdanja,asocijalan,lazov,manipulator,agresivan,impulsivan,lopov,auto-destruktivan(vuce sve za sobom),sam sebi dovoljan,kalkulator,hedonista bez skrupula etc.) su osobine narkomana koje se sticu narkomanskim stazom.
Ispricat cu ti ukratko moj prvi susret sa komunom.
Stigla sam u komunu u Pulu, u neku kucu, punu djece, cura i jedne zene. Ja se ne sjecam sta sam mislila o njima (to je bilo 2000.god kada su me skidali 'subtitucijskom' terapijom koja se sastojala od svega i svacega, tako da sam bila vise biljka nego osoba). Ali je moja mama ostala zapanjena situacijom misleci: 'ovo ce oni moje djete da cuvaju, ma nema sanse, ima da ih izlevati dok udahnu!'. Stigla sam dva dana kasnije u Njemacku, isto u neku kucu. Opet zena i muz i neka cura. Moja je mama stigla u posjetu par mjeseci poslije i bila vise nego zadovoljna onim sto je vidjela. Poslije sam saznala, da zena i muz koji su me cuvali su narkomani iz Madrida koji su zivjeli doslovno na ulici (on 20godina staza ona 15) Da je on vise bio u zatvoru nego kuci i da je ona bila prostitutka. Dalje, pocinjem citat knjigu ispovjesti narkomana koji su komuni. Jedna od tih prica me dotukla. Poslije sam srela tog tipa i nisam mogla vjerovati da je to on! Bio je sredinom 80-tih jedan od najtrazenijih kriminalca u Spaniji, bjezao iz zatvora nekoliko puta, ubio cuvara zatvora pri jednom bjegu, nanjeo teske tjelesne povrede nozem nekom tipu u prolazu jer mu je trebalo njegovo auto za bjeg, itd. U to vrijeme, kad sam ga upoznala vodio je komunu u Francuskoj.

Da li ti mislis da su psihijatri kompetetniji da lijece ovisnika od bivsih ovisnika? Ne mislim na proces lijecenja medikamentima nego cisto ono lijecenje 'spikom'. Ja sam svog milog psihijatra vukla za nos samo tako i nije se nasao nijedan koji je meni pomogao. Ali te ljude, bivse ovisnike, ne mozes maslat, pogotovo ako imaju vise staza od tebe. To su ljudi koji znaju sta ti prolazi kroz glavu dok gledas u nebo, ili buljis u pod, zasto ti se danas ne jede ili zasto si danas nadrkan. Jer su prosli sve to!

Moje licno misljenje (a i iskustvo): ipak je bolje da pored tebe bude neko ko je prosao to sve, ko je dozivio i osjetio na svojoj kozi sta znaci biti ovisnik, nego neko ko je ucio iz knjiga. Pa ja sam svom doktoru govorila: ajd doktore, ja finansiram, da vas navucem na dop, pa se vi skidajte, da vidim kako ce postupat. Sta si meni nasao solit pamet, i tome slicno.

To je moje misljenje.

pozdrav
slucajno sam procitao ovaj post,zaista nemam nista ptotiv komuna,ali ovo je malo sumniva prica,u najmanju ruku...
pa kako je taj covek na slobodi?Sta dobio je uslov?
Ubistvo cuvara,pokusaj ubistva SLUCAJNOG prolaznika,razbojnistvo nad tim slucajnim prolaznikom,i kao sto ti rece itd...
Da je taj covek uradio sve sto si napisala dobio bi dozivotni zatvor u Spaniji, a da ne pricam o Francuskoj,u najmanju ruku dobio bi maksimalne moguce kazne bez prava glasa pa puta sve to sto je uradio..Ili hoces da kazes da su ljudi od zakona provalili kako se on promenio,da je postao Boziji covek i da su apelovali na pravosudni sistem da ga puste u misiju pomaganja?Ma ne zajj...
mislim...u redu je komuna,ali ovakve price su malo nepotrebne u preporukama...meni je ovo bez veze...
mislim kad vec spominjes maslanje....
A da je narkomanija izleciva mogu da se slozim. Svako od nas ima svoj put do izlecenja
ANONYMOUS does not forgive
User avatar
bella
Posts: 24
Joined: Wed Feb 10, 2010 12:22 am

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by bella »

Pozdrav Simon,

da ti odgovorim na pitanje - konstataciju.

Osoba koju sam spomenula je poslije opet zavrsila u zatvoru. U Spaniji imaju zakon koji omogucava ovisnicima lijecenje van zatvorskih zidina pod strogim nadzorom, odnosno, prebace te iz zatvora u komunu, redovno posjecuju i imas nadleznog. Tako da je i taj tip zavrsio u zatvoru a posto Remar radi sa i u zatvorima, Miguel (glavni Remara) je predlozio da se on prebaci u komunu, da ce mu tako pomoci oko ovisnosti i da ce biti u drugom okruzenju a ne u zatvoru. Sud je to prihvatio, pustili su ga uz strogi nadzor Miguela da ide u komunu. Naravno, ako uspijes izmajmunisati sve to onda si vezan za komunu jer onog trenutka kad napustis komunu opet si zatvoru.

Kod nas ta vrsta zakona jos ne postoji. Odnosno, da budem iskrena, sad vise nisam sigurna jer zadnja informacija koju sam dobila iz Remara (prije par dana) bila je ta da su poceli cetvrtkom odlaziti u zatvore. Mozda i u Hrvatskoj brzo smisle tako nesto. Ono sto sigurno znam, jeste da su u BiH, jednom tipu odlozili sudjenje jer je otisao u Reto. Sud je dozvolio i sudjeno mu kasnije, odnosno neke dvije godine kasnije. Osudjen je, i odlezao je kaznu od nekih godinu, dok je tip koji je bio s njim i sudjeno mu je za isto djelo a nije bio na lijecenju dobio vise. Koliko tacno, ne znam.

Knjiga o kojoj sam pricala bi trebala ubrzo biti prevedena i na hrvatski. Da li ce se moci naci u slobodnoj prodaji, ne znam.....
Bis vincit, qui se vincit in victoria.
winston85
Posts: 1182
Joined: Sat Jul 04, 2009 12:01 am
Location: Vojvodina

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by winston85 »

preispitivac wrote:
winston85 wrote: Stavi ruku u vatru na par sekundi, a zamisli tek sta je vecni oganj...
I da, prvi put kad sam se pricestio, a to sam uradio samo jednom na zalost, to je takav osecaj radosti
Kako bih ja voleo da verujem u to....Ne zezam, ozbiljan sam. Bilo bi mi lakse valjda....
Veruj mi ja sam probao, osecas se tako costo, da ti se bukvalno svaka celija u telu smeje od radosti. Ko neproba nece ni znati. Porobaj ortak i sam ces se uveriti...pozdrav
Covek koji ne nosi sat, dobro zna da postuje vreme...
Post Reply