KO SAM JA 4?

Na ovom forumu ćete moći čitati stručne tekstove u vezi narkomanije, tretmana i drugih srodnih tema. Korisnici foruma neće imati mogućnost komentarisanja tekstova.
Locked
User avatar
mustafa
Posts: 253
Joined: Fri Apr 15, 2005 4:46 pm
Location: Sarajevo

KO SAM JA 4?

Post by mustafa »

Ljudsko bice tezi u danasnjem dobu sve vise ka sagladavanju i trazenju sopstvenog identiteta , sopstvenog JA.
Ranije smo poucavani od roditelja i rodbine, kulturnog i politickog uredjenja, tradicionalnim naslijedstvima i slicno "usmjeravani" tako da su se nasi identiteti gradili na osnovama istorije, tradicije i naslijedja. To naravno nije dovoljno.
Trazenje i izgradnja sopstvenog identiteta je jedan od odlucujucih faktora kada je u pitanju razvoj nase licnosti, posebnosti , integriteta i zasto ne drustva u velikom.
Sloboda misli ima naravno svoje pozitivne ali i negativne strane.
Ako se ta sloboda ne razvija u vremenski duzem periodu i ako smatramo da je liberalizacija ,sloboda misli i ponasanja bezgranicna onda lako dolazi do dusevnog bola, anarhije i destrukcija.
Sloboda = odgovornost.
Vecina onih koji samo odaberu slobodu i liberalan nacin zivota , bez da snose i odgovornost postaju fenomenom koji ja nazivam "ovisnik"
Svojevremeno sam i ja licno "prigrabio" ka sebi sve ono sto liberalizacija daje ali kada su me oni oko mene pitali o mojim granicama ja im nisam znao dati odgovor. Pojam odgovornost je pripadao "onim drugim" koji rade, skoluju se, razvijaju familijarne odnose i tako dalje.
Bezgranicnost je jedan od najizrazenijih ukazatelja na neodgovornost i odsustnost identiteta.
Bezgranicnost u zivotu , normalno dovodi i do krsenja moralnih, etickih i principijelnih normi.
Ponovo navodim da sve ovo dovodi do existencijalnog bola, praznine duha i gubljenja sopstvenog mjesta u socijalnom zivotu.
Ove jedinke ili grupe se srecu i stvaraju " mikro drustva", mnogo puta nesvijesno. Ovaj nacin zivota postaje njihova norma.
Naravno da je liberalizacijom i bezgranitoscu otvoren automatski prilaz zabranjenim i psihoaktivnim substancama. To je dio ove subkulture.
Ovisnistvo je proizvod subkulture. Koliko god sve ovo bilo ne normalno za obicne ljude , to se sve vise pretvara u normalnost subkulture.
Ovisnik u ovoj fazi uzima odgovornost ali samo da bi zadovoljio sopstveni ego i sami time ostao jedan u grupi subkulture.
Jedinka je izgradjena , ali na osnovama narkotike ili alkohola i bez ovih ili slicnih substanci ne funkcionise skoro niti malo. Sta vise, ova simbioza je tako cvrsta , da ako neko napadne taj nacin zivota i ovisnistva moze biti izlozen ismijavanju, agresivnim napadima ili fizickim napadima.
Ako se ove osobe na neki nacin jave na terapijsko lijecenje , branit ce svim sredstvima svoj nacin zivota do tada , sve dok se uz specijalizovanu i strucnu pomoc ne snabdiju dovoljnim brojem dokaza da nisu u pravu, ali takodje i dovoljnim brojem "alatki" koje moze koristiti u ocuvanju cistog nacina zivota.
Jedan od naj uspijesnijih nacina lijecenja od ovisnosti je Metod Minesota modela ili takodje zvani metod 12 koraka.
M. Sarkic
Locked