KO SAM JA?3

Na ovom forumu ćete moći čitati stručne tekstove u vezi narkomanije, tretmana i drugih srodnih tema. Korisnici foruma neće imati mogućnost komentarisanja tekstova.
Locked
User avatar
mustafa
Posts: 253
Joined: Fri Apr 15, 2005 4:46 pm
Location: Sarajevo

KO SAM JA?3

Post by mustafa »

Sada jedna recenica koja je logicna ali i jako vazna.
Moje misli nemaju efekat samo na mene vec i na moju okolinu
Na mome radnom mjestu su nakon dugih rasprava i dogovora svi poceli svijesno dijeliti rijeci podrske i rijeci ispunjene empatijom svojim radnim kolegama. To je uzrokovalo stalno i ubrzano mijenjanje uslova rada. Kao da se radilo o "zarazi".Samopouzdanje osoblja je konstantno raslo, sve dok se ovaj fenomen sirio i rastao. U isto vrijeme se broj dana bolovanja drasticno smanjio, klijenti su sve bolje prizdravljivali i bili slani kuci ranije nego planirano, a konstantni konflikti su skoro sasvim nestali !
Misli i ponasanje koja imam stvaraju mjerljive rezultate - izvan mene
Jedan ljekar na Harvard univerzitetu je sproveo ispitivanja slicnih efekata i pokazalo se da su oni pacijenti koji su imali duzi razgovor sa kirurgom dan prije operacije, nakon operacije imali upola manju rekovalensenciju i uzimali upola menje lijekova za suzbijanje bola , nego pacijenti koji taj razgovor nisu imali.
Za zakljuciti je slijedece :
Misli i ponasanje nisu nikada bez efekta na nas i na nasu okolinu
Ispitivanja u Svedskoj ukazuju i na to da dobar i iscrpan razgovor izmedju ljekara i pacijenta primjetljivo vodi ka snizenom krvnom pritisku, poboljsanu vrijednosti secera u krvi kod dijabeticara , da bol i muskularne tegobe skoro nestaju i tako dalje.
Ova lista primjera bi se mogl napraviti jos mnogo opsirnijom.
Sve ovo moze zvucati pre jednostavno i razumljivo, ali vrijedi jos jednom navesti da : Svaka misao utice na mene i na moje ponasanje - i kroz to i moju okolinu.
To znaci da sam JA taj koji snosi odgovornost za moje djelovanje. Na isti nacin odgovaram za svoje misli . Misli se ne cuju i ne mogu se citati ali se mogu vidjeti i cuti kada se izgovore, i to zahvaljujuci tvom nacinu ponasanja i razgovora (dijaloga)
Svaka misao koju stvorim ima efekat na moju okolinu


MOJE MISLI NE UTICU SAMO NA MENE
Ako prihvatis do sad nevedeno onda si spreman da prihvatis i cinjenicu da je promijena nacina razmisljanja glavni preduslov za konstantni razvoj , ne samo tebe, vec i citave civilizacije.


P.S. Nastavljam pisanje svojih tekstova sve dok budem imao vremena . Ovo ce vremenom rezultirati knjigom.......nadam se :?: . Sav materijal je vec kompletiran
M. Sarkic
Locked