KO SAM JA? 2

Na ovom forumu ćete moći čitati stručne tekstove u vezi narkomanije, tretmana i drugih srodnih tema. Korisnici foruma neće imati mogućnost komentarisanja tekstova.
Locked
User avatar
mustafa
Posts: 253
Joined: Fri Apr 15, 2005 4:46 pm
Location: Sarajevo

KO SAM JA? 2

Post by mustafa »

Zanimljiva cinjenica:
Svaka misao fantazija koju imam
utice na moje tijelo cisto fizicki

Medicinska istrazivanja ukazuju na to kako misli i fantazije uticu na lucenje saliva , puls , napetost misica, nivo secera u krvi , aktivitet i rad, stomaka i crijeva,pritisak krvi, disanje i tako dalje.....
Ako ja dan za danom fokusiram na nesto tragicno sto se desilo, onda na jedan nacin utjecem fizioloski na svoje tijelo.
Ako medjutim mislim konstantno na dogadjaje koji su radosni ili ugodni onda uticem na moje tijelo na sasvim drugi nacin.
Ja uticem na sebe putem misli koje sam odabirem.
Moje misli su produktivne
Rijeci kojima opisujem sebe su takodje jako vazne.
To sto mi izgovaramo ili mislimo o sebi samima u obliku rijeci , mozak obradjuje i pretvara u slike u svom desnom dijelu.
( Nasa podsvijest upravo radi sa slikama)
Sve slike koje nosimo u podsvijesti uticu i upravljaju nasim identitetom.
Ako cesto izgovaramo " Ja ne znam kako.... ja nisam ni za sta " utice direktno i negativno na nase sposobnosti i zdravlje.
Rijeci, misli, slike i fantazije koje imam o sebi samom , imaju fizioloske efekte u tijelu.
Ono sto budi nadu je cinjenica da mi svijesno mozemo birati misli koje uticu blagodatno na nas. Mi cak imamo mogucnost birati misli koje suzbijaju stare negativne unutarnje slike.
Ne samo da sve ovo budi nadu vec je i fantasticno.
Citaj tiho i polagano:
Ja mogu promijeniti unutarnje slike koje imam o sebi.
Ja licno sam taj ko bira misli o sebi
Nivo misli je nivo na kojem nastaju sve promijene
Nacin na koji ja razmisljam o sebi i nacin na koji gledam na sebe samog ima bitni znacaj.
Po tom pojmu sam JA stvaralac sebe samog
M. Sarkic
Locked