KO SAM JA ? - 1

Na ovom forumu ćete moći čitati stručne tekstove u vezi narkomanije, tretmana i drugih srodnih tema. Korisnici foruma neće imati mogućnost komentarisanja tekstova.
Locked
User avatar
mustafa
Posts: 253
Joined: Fri Apr 15, 2005 4:46 pm
Location: Sarajevo

KO SAM JA ? - 1

Post by mustafa »

Osoba koja se osjeca dobro, uziva u svojem bitisanju i posjeduje uravnotezenost, obavlja susrete sa drugim ljudima mnogo bolje nego osoba koja se ne osjeca dobro, je disharmonicna i nesrecna. To je nepobitno.
Osoba koja se osjeca dobro nema potrebu da ironizira, okrivljuje ili ponizava druge osobe.
Moje raspolozenje upravlja odnosima prema drugima. Ako sam ja zadovoljan i harmonican onda su i moje relacije sa okolinom dobre.
AKO ZELIM POSTICI PROMIJENE U MOJIM RELACIJAMA , MORAM POCETI OD SAMOG SEBE
Moje ophodjenje prema drugima je direktno ogledavanja mojeg ophodjenja prema svojem ja.
Ako stalno kritikujem samog sebe onda sa lakocom kritikujem i okrivljujem druge.
Ako nasuprot smatram da ja cinim onoliko koliko je u mojoj moci onda cu sa lakocom prihvatiti druge koji cine onoliko koliko je to u NJIHOVOJ moci.
Tek kada na sebe pocnem gledati sa postovanjem i njeznoscu, mogu na taj nacin gledati i na svijet oko sebe. Tek kada prihvatim samog sebe mogu zagrliti i cijeli svijet.
Mnogo puta sam pokusao mijenjati druge, tako da bolje odgovaraju MENI !
To je skoro uvijek stvaralo ljutnju,konflikte i nesrecu.
Dugo mi je trebalo da prihvatim staru izreku:
Ne mozes mijenjati druge. Jedino sto mozes promijeniti je sebe samog i svoje gledanje na ljudski rod
Dugotrajan i na granici nemoguceg je zadatak da mijenjas osobe oko sebe.
Probaj svaki dan zapoceti sa mislju:
Sve promijene pocinje u meni
M. Sarkic
Locked