POLU PROIZVOD- odgovor Zvrky

Na ovom forumu ćete moći čitati stručne tekstove u vezi narkomanije, tretmana i drugih srodnih tema. Korisnici foruma neće imati mogućnost komentarisanja tekstova.
Post Reply
User avatar
mustafa
Posts: 253
Joined: Fri Apr 15, 2005 4:46 pm
Location: Sarajevo

POLU PROIZVOD- odgovor Zvrky

Post by mustafa »

ZVRKY PITA:

Kako prekinuti svadju izmedju ovisnika i bivsih ovisnika ! Mislim da tim svadjama nista necemo postici osim inata ( a obicno iz tog inata ljudi prave gluposti ) Postoji tema da li je moguce prijateljstvo izmedju ovisnika i ovih sto nisu ovisnici ali mene zanima da li je moguce da se prekine svadje izmedju ljudi koji imaju isti problem a opet se svadjaju..
Kako pomoci njboljem prijatelju na koji nacin a da se to opet ne zavrsi nekom svadjom...itd.


_________________
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!

MOJA TEORIJA/ODGOVOR

Uzajamno ,djelomicno ili potpuno nerazumijevanje i razilazenje u shvatanjima dogadjaja oko nas je jedan od upecatljivih karaktera ovisnistva.
Prizdravljenici koji u potpunosti nisu obavili totalnu i iskrenu inventuru svoje licnosti od ranije i ovisnicke licnosti , nose ova svojstva dalje i u "cisti" zivot.
Ubijedjeni da je sada sve u redu samim time sto su prestali sa narkotikom oni i dalje nose ponasanja koja vise pripadaju ovisnistvu nego obicnom svijetu.
--Beskonacne borbe da se bude u pravu
--Nedostatak postovanja prema razilazenju nacina razmisljanja
--Bitka sa vjetrenjacama (Don Quihote)
--Projiciranje loseg raspolozenja i nedostatka samopouzdanja na osobe oko sebe
--Projiciranje dusevnog bola na dogadjaje i osobe oko sebe
--Gubljenje fokusa na sopstvenu licnost i sopstvenu problematiku i to posvecujuci se beskonacnim kritiziranjima svega i svakoga oko sebe
--" Ako ukazem na tvoje greske , moje greske ce biti manje vidljive"
-- Davanje savjeta i uputa a istovremeno nemati odgovore kako rijesiti probleme u sopstvenom zivotu ( Ne mozes dati nesto sto sam nemas)
--Totalna blokiranja uvida u svoju problematiku, stvarajuci od sebe "kralja ili prosjaka"

Sve ovo su uzroci zasto se neprestano vode "bitke" na Forumu oko toga ko je u pravu, ko je bio bolji destruktivac i koliki ovisnicki staz jedan ili drugi ima. Vrijedjanja i ponizavanja i ismijavanja nisu neobicosti ( zar ne podsjeca na ponasanje aktivnog ovisnika)
Zavaravanja, samoobmane i negiranja sopstvene i drugih licnosti su simptomi koji ukazuju na nedostatak osobine koju ukratko nazivamo empatija.
Kada bi svu energiju koja se trosi na borbe sa vjetrenjacama upotrijebili na svoje prizdravljenje povecali bi u mnogome svoje izglede za uspijesnu borbu protiv narkotike.
Sva nabrojana svojstva , nisu specificna samo za ovisnike vec se uvelikome ovo ponavlja i u svijetu "cistih".
To je dio ljudske prirode, to su nacini prezivljavanja ali kada to sve predje granice normalnoga onda je to manija.
Ovisnik je specijalac za manije i dok te karakteristike u licnosti ne razotkrije i otkloni ne moze docoí do dobre i dugotrajne promijene nacina razmisljanja i ponasanja. Prizdravljenje postaje POLU PROIZVOD.
M. Sarkic
User avatar
sanella
Posts: 50
Joined: Thu Feb 02, 2006 4:08 pm
Location: Zagreb

Post by sanella »

Narkomani su cesto puta problematicniji od ovih koji nisu... Oni boluju od najteze bolesti. uz sve, boluju od ''viska prava''.. misle da sve mogu, i da na bas sve imaju pravo-e to je zajebano! I onda nastaju konflikti!
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Hvala Mustafa upravu si 100% ! Ja sam svesna toga da ja jos nisam u potpunosti zavrsila zapoceti posao tj. izlecenje ali zelim da pomognem da jos neki ljudi makar prohodaju,ono sto ja kazem nisam jos na dve noge pomaze mi staka ali oslobodicu se ja i te stake BICU JA NA OBE NOGE samo polako bila sam bez ijedne sada sepam ali ipak hodam ,mozda je glupo poredjenje ali ja to tako vidim.e sad bi ja volela da i neki meni dragi ljudi makar pokusaju da stignu do te stake......a opet kao sto si mi rekao ti rekli su mi i mnogi drugi da ja ne mogu pomocu nekom drugom dok ja ne sredim sebi zivot u potpunosti( ali ja sam nestrpljiva ) bojim se da ce tada biti kasno !
sanella,svaki covek na ovoj planeti ima svoja prava ali....kada nekoga volis i ne mozes da zivis sa tim da ti draga osoba vene iz dana u dan i ne mozes da zivis sa tim da ce ce jednog dana umreti od gudre onda mu se ta prava oduzimaju ako imas mogucnosti za to.....
Mustafa hvala ti puno ! Pozdrav
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
User avatar
2live2die
Posts: 14
Joined: Wed Dec 06, 2006 9:01 am
Location: zenica
Contact:

Post by 2live2die »

moram iskreno priznati da sam se pronasao u nekim gore navedenim konstatacijama,i da bih stvarno zelio tj. imam ogroman poriv za svojim PRAVIMA ali mi isto tako iz dana u dan,iz situacije u situaciju dolazi iz gu**** u glavu da to ipak ne moze tako brzo i da sam deceniju i po razgrađivao povjerenje i da cu morati dugo da ga GRADIM.ali sta je tu je,zivot ide dalje a ja sam i suvise ziv da bih odustao i umro.
User avatar
Zona Sumraka
Posts: 1552
Joined: Fri Apr 15, 2005 10:50 pm
Location: SA/USA

Post by Zona Sumraka »

ma ja mislim da svako od nas forumasa se nasao u gore navedenim konstatacijama...
jbga moj rezon je da jednostavno ne mogu da pricam bajke i da imam saosjecanje za nekoga ko ostavi post tipa "e, na blokatorima sam i cime mogu da se odvalim i pored blokatora?" ili nesto u tom smislu...ma daj...mada mislim da bih mogla da poradim dosta na nacinu na koji nekom nesto kazem...tj. da upakujem malo bolje...ili je mozda najbolje da nista ne govorim...sta ja znam...
u svakom slucaju ne moze nikome naskoditi ovaj mustafin post...u principu mnoge od tih konstatacija se mogu aplicirati i na osobe koje nisu narkomani...
User avatar
2live2die
Posts: 14
Joined: Wed Dec 06, 2006 9:01 am
Location: zenica
Contact:

Post by 2live2die »

samo sto neke u stvari ne neke nego skoro SVE osobe koje su "normalne" ni u snu ne mogu sebi da priznaju te stvari.ja sam u zajedenici u kojoj sam prosao program rehabilitacije i resocijalizacije rekao da koliko sam im zahvalan,da im toliko i zamjerim.Zasto? pa zato sto veoma tesko pronalazim sagovornike u svakodnevnom zivotu kojima ne moram da objasnjavam pojedine izjave.pogotovo ljdi ne shvataju kada im kazem da me nesto vrijedja-kao da sam pao sa marsa i da su oko mene neki IRONMENOVI-IRONWOMANI.a kada im kazem nesto NEUPAKOVANO gledaju u mene isto da sam im puko samar???
i sad treba li pakovati i ici na ruku drugima ili treba reci sta mislis i ici na ruku sebi i spavati snom pravednika?
Post Reply