PREDLOZI TEMU

Na ovom forumu ćete moći čitati stručne tekstove u vezi narkomanije, tretmana i drugih srodnih tema. Korisnici foruma neće imati mogućnost komentarisanja tekstova.
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: PREDLOZI TEMU

Post by Sagitarius »

Nije samo droga ovisnost.
Ovisnost može biti i hrana,sex,kockanje i još sto drugih stvari.
Neki ameri su napravili istraživanje o univerzalnom mehanizmu nastajanja ovisnosti.
Ispada da sve ovisnosti imaju veze s endorfinskim sustavom u mozgu.To je onaj sustav ugode i za suzbijanje boli.Na njega se lijepe prirodni tjelesni opijati(endorfini),isto to rade i umjetni(heroin,morfij...),samo u puno većoj koncentraciji.
svaka ovisnost tjera tijelo da luči te "hormone ugode",kada se zadovolji ono što čovjek misli da mu je ugodno.Alkohol,kocka,droga,pretjerano jedenje,sex...U svim tim stvarima ljudi pretjeruju da "zadovolje" te receptore,koji ako ih se često podražava uvećavaju svoj broj i onda im treba sve više i više da ih se aktivira(klasičan primjer-tolerancija na heroin i opijate).
U Americi "liječe" kockare Nalorexom,tj. blokatorima opijata,na taj način ih spriječavaju da osjete samo njima znan "rush" kad dobijaju ili gube velike pare.Zanimljivo.
User avatar
nowa
Posts: 90
Joined: Tue Jul 29, 2008 2:42 am
Location: BiH

Re: PREDLOZI TEMU

Post by nowa »

...iva... wrote:zaboravih pitanjce:

da li možete čitati o drogi i drogiranju, gledati u nju a ne htjeti probati, biti na mjestu gdje recimo znate da ima par ljudi drogiranih i da ih kužite al da ne pomslite joj kak je njima lijepo... pitam jer konačno sam došla u takvo stanje da nemam nikakvih osjećaja prema tome...
Pravo pitanje!!!!!!! :finga: :finga: :finga: Bravo iva!
Trenutno izbjegavam takve ljude i mjesta da me ne povuce.Mada smatram da ako ne moram i ne bih.Nemam krizu,pa zasto bih pravila recidiv ak ne moram.Kada ih vidim uradjene na ulici zapitam se "pa zar sam i ja takva bila" i bude mi fuj.Tada mi nije bilo ni vazno,puknes se i sve ti haj,ali sad kad to posmatram sa oba oka bogami mi je veoma vazno.
uostalom svidjam se i samoj sebi ovako str8,mislim rumena,debela,milina mi se gledat u ogledalu [tanz] [tanz] [tanz] .
Nisam narcis,al sam str8!!!!!!! [ok]
Mirna i spokojna........?????????????????????
Visions

Re: PREDLOZI TEMU

Post by Visions »

...
Last edited by Visions on Fri Nov 19, 2010 11:23 pm, edited 1 time in total.
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: PREDLOZI TEMU

Post by klara60 »

Mene zanimanju vasa iskustva sa Nalorexom. Naime, moja kcerka, koja apstinira peti mjesec i u kucnoj je komuni, sada je krenula na fax. pod nasim nadzorom i zeli Nalorex, kao da bi mi bili sigurniji. Gdje i kako da nabavim Nalrex, kako da ga upotrebljava, cijena, ima li stetnih poslijedica itd.itd. i da li bi napravili pravi potez da joj ga nabavimo?! :?: :?: :?:
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: PREDLOZI TEMU

Post by sanela »

klara60 wrote:Mene zanimanju vasa iskustva sa Nalorexom. Naime, moja kcerka, koja apstinira peti mjesec i u kucnoj je komuni, sada je krenula na fax. pod nasim nadzorom i zeli Nalorex, kao da bi mi bili sigurniji. Gdje i kako da nabavim Nalrex, kako da ga upotrebljava, cijena, ima li stetnih poslijedica itd.itd. i da li bi napravili pravi potez da joj ga nabavimo?! :?: :?: :?:
Klara, imate više informacija na tu temu u podforumu Terapija antagonistima.
dr Jelena
Posts: 1
Joined: Wed Nov 04, 2009 9:19 pm

Re: PREDLOZI TEMU

Post by dr Jelena »

Postivani, znam koliko je tesko boriti se sa problemom narkomanije... Pa, ukoliko, ikako mogu pomoci u tome, u razjasnjavanju nedoumica, savetima ili sta god...BICU SA VAMA!

SRDACAN POZDRAV
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: PREDLOZI TEMU

Post by sanela »

Super!!!
Hvala lijepo i dobrodošla.... :D
User avatar
vudd
Posts: 2218
Joined: Fri Sep 26, 2008 6:06 pm
Location: Jugopotamija

Re: PREDLOZI TEMU

Post by vudd »

Joj, super :) ...Dr Jelena,postovata lijecnice, dobro nam dosla.Jeste li za sok,rakiju ili nesto zesce.Kako vidim,(a vidim,lijevo+1,67 ,desno +2,10) Vi znate kako je tesko boriti se sa problemom narkomanije.
Molim vas,recite sta da radim!?Imam 38 godina.Drogiram se od kako sam dosao(na veliko zaprepascenje tate i mame) na ovaj jebeni svijet(ups,oprostite).U pocetku su to bile supstance koje su sadrzavale velike kolicine secera,kasnije sam bio ovisan o slicicama poznatih fudbalera.Vremenom sam shvatio da je sport s...smor,pa sam se posvetio narkoticima,od kojih i dan-danas patim
.Nemojte mi samo reci da potrazim nekog dobrog psihologa,jer...svi su dobri,pa ne mogu da se odlucim.Ako mi kazete da idem u komunu,pomislicu da ste bivsi Retas...
Nadam se da ce te(il' se ovo pise zajedno,oca mu jebem?)izaci u susret(ne zajednicu''Susret'')meni.Oprostite na gramatiki.Vasvudd
Fickt Euch,Ihr Mistgeburten....
Pawa
Posts: 472
Joined: Fri Jul 10, 2009 7:00 pm

Re: PREDLOZI TEMU

Post by Pawa »

E vudd nasmeja ti mene (koja sam ceo dan smrknuta) svojim postovima danas čak dva puta :D
Šta reći sem, hvala na tome i sve najbolje.
tam
Posts: 18
Joined: Sat Aug 08, 2009 7:44 pm

Re: PREDLOZI TEMU

Post by tam »

Ja bih veoma voljela čitati tekst na temu narkomanski pribor, odnosno čime se sve (ali baš sve) narkomani služe....
Post Reply