PREDLOZI TEMU

Na ovom forumu ćete moći čitati stručne tekstove u vezi narkomanije, tretmana i drugih srodnih tema. Korisnici foruma neće imati mogućnost komentarisanja tekstova.
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: PREDLOZI TEMU

Post by saša-ex »

To uvek treba da bude neko ko je još uvek sačuvao neki autoritet u očima narkomana, pristup treba da bude baš onakav kakav je Zvrky napisala, on treba da shvati da mu porodica još uvek želi pomoći. Treba mu se predložiti direktna pomoć, sa jasnim stavom-treba ti stručna pomoć, hoćemo te odvesti kod tog itog doktora ili pomoći da odeš u komunu. Iza tog stava treba da stoji cela porodica(često se dešava da nije tako i onda narkoman traži prolaz kod najslabije karike) i da svi budu jedinstveni u stavu- pomoći ćemo ti ali samo u prvacu odlaska na lečenje. Ako sve ovo ne daje rezultat, prelazi se na deo koji je drastičan ali često i jedini način da mu se pomogne, a to je okretanje leđa i jasna poruka-ako ne kreneš da se lečiš mi više na postojimo za tebe...
SAMO CEO ŽIVOT...
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: PREDLOZI TEMU

Post by heroinapg »

Zvrky
Kako prekinuti svadju izmedju ovisnika i bivsih ovisnika !
***Mislim, vjerujem-iz iskustva+++...... da jedino dubokim rezom mozemo izlijeciti svoju bolest..
A zavisnici ostajemo..Moramo ostati i postati svjesni da mozemo zavisnicima reci da smo i mi zavisnici-samo je razlika sto apstiniramo
A znamo-ja znam da me je-ko zna koliko razloga, motiva,povoda..vracalo

Zvrky

Priznacnje-pola resenja.

Kako je moj dobri DR. rekao.."Znate li kad krenete na Skadarsko jezero camcem..pa tek uzimate vesla..:)
Ne treba se zanosti resavanjem krupnih stvari--te su za nas bile krupne i ranije..nego dan po dan..
ZVrrrr-znam da ti znas, ali nije na odmet/domet:)
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Re: PREDLOZI TEMU

Post by zvrky »

intelignecija mi je na suvise niskom nivou da bi razumela neke postove...
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: PREDLOZI TEMU

Post by heroinapg »

-Mi zavisnici da napisemo "Da sam ja roditelj, a da saznam-znam da se moje dijete drogira, sta bih uradila/o?"
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Re: PREDLOZI TEMU

Post by zvrky »

Mnogo sam puta razmisljala na tu temu heriona,i useravam se od cinjenice da je sve moguce...ne mislim nego znam da ne bi imala snage kao recimo moja majka da se borim sa tim....ma ubila bi ga bre ajoj grrrrrrrrrrrrrrrr ne znam ... :? ja sam vise puta svojoj majci rekla jbt svaka ti cast ja ovo ne bi izdrala,da me neko jebe a ja mu nista ne mogu,i da gledam kako se unistava i srozava iz dana u dan...kako puzi ....pravi olosa od sebe...umire....zlo........jbt ne znam sta bi uradila,to bi bio takav udarac za mene da ne znam dal bi ga prezivela majke mi moje...i jezivo se plasim svega toga...a sta da im radim? Da ih zatvaram u kucu? Ne mogu....Da ih bijem? Ne mogu ni to... Kaznjavam? Zasto? Da idem za njima ,pratim ih ,posmatram? Necu to da radim...nisam pametna....zlo seta ovom planetom a ne mozes ga spreciti...tuga..resenja nema...sta bude bice..plasim se...
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: PREDLOZI TEMU

Post by heroinapg »

uh..i treba se plasit...moja odg. na temu Da sam je predugacak...kao i ja:}
pogledac gdje TOPIC da postavim...?!
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Re: PREDLOZI TEMU

Post by zvrky »

Ma i moj je pisacu ja jos ovde ,ovo je bilo u kratkim crtama...mislim pitanje uopste nije jednostavno a cinjenica je da treba o njemu malo razmisliti jer narkomanija se siri toliko brzo da ja reci nemam.
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: PREDLOZI TEMU

Post by heroinapg »

User avatar
azraaa
Posts: 407
Joined: Sun Apr 08, 2007 8:40 pm

Re: PREDLOZI TEMU

Post by azraaa »

trazim savjet ili strucni tekst...mislim da mnogi znaju moju pricu sa momkom, no to nije sad toliko bitno, osim da se skinuo i cist je vec nekoliko mjeseci. sad je dosao period promjena, na koje mi se tesko navici, ustvari, nikako ne znam kako da se ponasam. on je dobar (hvala bogu vise) samo sto je nekako u depresiji, i rijetko prica kako se osjeca sto mi predstavlja problem, ne znam sta da radim. nekad imam osjecaj da nista ne osjeca. interesuje me da li postoji i za taj period neki "sablon" vracanja u normalan zivot, sve mi je ovo novo. on ide psihologu, neka 4 mjeseca. pretpostavljam da tamo ima olaksanje i drago mi je, samo sto ja ne znam kako da se ponasam. molim sve da mi pisu sta god znaju i molim bivse ovisnike da mi pisu o svojim osjecajima ispocetka i to sve. ne znam da li treba za to da otvorim posebnu temu ili sta mustafa predlaze? unaprijed hvala
PDT_Love_07
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: PREDLOZI TEMU

Post by joesspappa »

Azra, azra... :)
Ako pricamo o periodu od "nekoliko meseci", reklo bi se da je to normalno. Posle perioda otvaranja i larmanja na sav glas "ljudi vidite me ja sam se skinuo", naisao je period gde mi je sve bilo dosadno i bezveze, period u kom sam bio grub prema sebi i prema drugima. Tada sam tezio tome da steknem mir i da sacuvam ono malo sto sam stekao. Nisam imao pojma da se ponasam. Bukvalno nisam znao kako da predjem ulicu, a da ne razmisljam o ne znam cemu... Emocije su me pucale sa svih strana, dobre, lose, pozitivne, negativne i sve onako u krug... Bes do mrznje, ljubav do obozavanja... A ja sam sa druge strane to prikrivao.. Odlazio sam kod psihijatra, pricao sa njim i bilo mi je lakse, ali osim njega nisam imao sa kim drugim da podelim svoje stanje. I kad sam imao nisam hteo da smaram. Nisam hteo ni da se secam... Tako da sam se zatvorio jedan dobar period, ponovo... Sve dok nisam osetio potrebu da sve to izadje napolje... Ali to je doslo POLAKO I SAMO OD SEBE.
Azra to je sasvim neko normalno stanje... za nas zavisnike, a u tvom pitanju prepoznajem moje matore, ono konstantan strah, zabrinutost, osecaj da se nesto desava mimo tvoje volje... i to je tvoj problem... Ti si jednostavno navikla da on zavisi od tebe. Nadam se da me neces pogresno shvatiti, zato i pisem da su moji roditelji isti takvi. To je klasicno suovisnicko ponasanje... Nemas kontrolu nad nekim delovima "njegovog" zivota i ti se ne osecas dobro, sigurno, pouzdano. To je samo tvoj osecaj. I ti sama moras da se izboris sa njim. Moras da shvatis jedno, a to jedno je da ti i on niste jedno. On ima svoje osobine, ti svoje. I na tome potenciraj, gradi sebe... Jer ne mozes ti njemu biti ni mama ni sestra, ti mu trebas kao stabilna osoba koja ce imati svoj oslonac u zivotu, svoju bazu.
Moji matori naprimer nisu navikli da im ja protivrecim na sasvim normalan nacin. Zacude se kad kazem da nesto necu bez ikakvog objasnjenja. Navikao sam ih da ih slusam. E pa meni se to malo smucilo. Ok, razumem ja njihov strah, ali nemogu da zivim normalno ako mi oni vise nad glavom... Ako oni nemaju poverenja u ono sto ja radim i ako imaju prevelika ocekivanja, to nije moj problem. To je problem njihovih prevelikih ocekivanja i njihovog nepoverenja, zar ne!?
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
Post Reply