LIJECENJE/PRIZDRAVLJENJE OD OVISNOSTI

Na ovom forumu ćete moći čitati stručne tekstove u vezi narkomanije, tretmana i drugih srodnih tema. Korisnici foruma neće imati mogućnost komentarisanja tekstova.
Locked
User avatar
mustafa
Posts: 253
Joined: Fri Apr 15, 2005 4:46 pm
Location: Sarajevo

LIJECENJE/PRIZDRAVLJENJE OD OVISNOSTI

Post by mustafa »

Neki tvrde da je ovisnik egocentriran. Ja se sa time ne slazem.
Ovisnik je centriran na ovisnicku licnost i to na stetu sopstvenog JA.
Put ka prizdravljenju se najbolje obavlja obnavljanjem sopstvenog Ja u prvu ruku. Da bi lijecenje imalo pozitivne efekte moramo se angazovati i svu energiju usmjeriti u ponovom pronalazenju i dogradnji tog JA.
Gradnja pozitivnog JA . Tvoje JA mora ponovo postati prioritet broj 1.
Prizdravljenje je proces koji vodi ka cilju koji ja osobno nazivam JA centriranje.
Cak i na medaljama koje se dobivaju na sastancima AA ili AN pise doslovno" Budi iskren prema vlastitom JA ".
To je pocetak prizdravljenja, briga za sopstveni identitet i nova iskrena relacija sa svojim pravim identitetom.
Aktivan ovisnik ima relaciju izmedju sopstvenog JA i ovisnickog JA; u fazi prizdravljenja se relacija fokusira na istinito JA i osobe oko nas.
O kakvoj je razlici rijec ?
Na koji nacin se ove relacije razlikuju?
Odlucujuce je ono sto nalazimo u bilo kojoj zdravoj relaciji - iskrenost.
Iskrenost daje Tvojem JA potporu i energiju.
Nije tesko zakljuciti da kroz iskrenost ,stalnu i stabilnu relaciju izmedju naseg JA i osoba oko nas , nas identitet zapocinje dobijati normalne konture i stabilan razvoj.
Iskrenost stvara povjerenje a povjerenje stvara sigurnost.
Prizdravljenje je u zavisnosti o sigurnosti i samim time uvjet za stabilnije lijecenje.
Da bi sa uspijehom nastavili sopstveni "rast" moramo se osjecati sigurnima.
Nase novo JA je zavisno od te cinjenice.
Oni koji su u nekoj od faza prizdravljenja stvaraju u pocetku tu sigurnost istinski priznavajuci opasnost u kojoj su obitovali.
Sada vec bivsi ovisnik mora priznati i otkriti ovisnika u sebi, a niposto ga sakrivati ili omalovazavati.
To je ipak jedan dio njihove istorije i procesa kroz koji su prolazili.
Cim prije ovisnik iskreno obavi ta priznanja sve vise se priblizava iskrenim relacijama sa svojom okolinom.
Negiranje i prikrivanje ovisnicke problematike dovodi do ponovnog rasta ovisnicke licnosti, i steti rastu sopstvenog JA.
[/b]
M. Sarkic
Locked