TRECI DIO- PONASANJE/DJELOVANJE

Na ovom forumu ćete moći čitati stručne tekstove u vezi narkomanije, tretmana i drugih srodnih tema. Korisnici foruma neće imati mogućnost komentarisanja tekstova.
Locked
User avatar
mustafa
Posts: 253
Joined: Fri Apr 15, 2005 4:46 pm
Location: Sarajevo

TRECI DIO- PONASANJE/DJELOVANJE

Post by mustafa »

Sta reci o ponasanju narkomana, ovisnika, konzumenta narkotickih preparati koji mijenjaju normalne funkcije mozga i sami time svega onoga sto nam je evolucijom dodijeljeno?
Ranije sam ukratko objasnio detalje koji priblizno opisuju nase osjecaje i misli.
Promijenom nacina razmisljanja i promijenom emotivnih procesa naravno da se mijenja i ponasanje.

Ovisnik naravno mora mijenjati nacin djelovanja i ponasanja da bi sto bolje odbranio , maskirao i spasavao ovisnicku licnost u sebi te takodje od existencionalnog bola zastitio svoje istinsko JA.
Ono od cega ovisnicka persona raste cini bez iznimke bol istinitom JA.

Naravno da dolazi do ponasanja i djelovanja koje je sa lakocom da tretirati kao jedna vrsta sizofrenije.
Ovo je u sve vecoj mjeri primjetno za okolinu i ovisnik se sve vise povlaci u svoje lazno ja i nalazi nove istomisljenike.
Ove grupacije se sve vise daju na okrivljavanje drustva, roditelja, skole, zdravstvenih ustanova i svih onih koji cine opasnost za opstanak ovisnickog JA.
Kriminalitet, prostitucija, prodaja i sverc narkotike da bi se u prvu ruku finansirala sopstvena ovisnost postaju ubrzo svakodnevnica.

Nenormalno odjednom uzima obrt i postaje na specifican nacin sasvim OK ! Ovdje je vec u pitanju "Totalna destrukcija"
Onaj ko se prevari i pocne kritikovati ove nacine prezivljavanja ili optuzi ovakav nacin ponasanje ubrzo se prestrasen ovisnikovom agresivnoscu povlaci i ostavlja time ovu osobu da se sam "probudi" i shvati da je na putu da sasvim razori sopstveni zivot.

U ovoj fazi ovisnik pocinje sa samo sazaljevanjima, lako preuzima ulogu zrtve i trazi pomoc , ali po svojim uslovima. Naravno da je to nemoguce.
Ponasanje ovisnika je osnovano na bazi ; manipulacija, lazi, prevara, samo obmana i destrukcije i samim time je jedini nacin primiti trazenu pomoc - potpuna kapitulacija.
U istom casu kada je kapitulacija iskreno shvacena i obavljena , ovisnik je spreman otvoriti sva SVOJA istinita cula i predati se onome (strucno lice) ko mu pomoc na kompetentan nacin moze pruziti.
Da bi moglo doci do promijena ponasanja mora se naravno izvrsiti inventura i korektura nacina razmisljanja i osjecaja pa teko onda raditi na stilu ponasanja i ophodjenja na socijalnom planu.
Za to je kao prvo potrebno uz strucnu pomoc zacrtati nove i kratkorocne ciljeve . Vremenom ovi ciljevi dobijaju sve vise dugotrajnija znacenja i daju sada vec bivsem ovisniku sve vise samopouzdanja i vjere u zivot.
Dosli smo znaci do objasnjenja zasto je trijada MISAO-EMOCIJA-PONASANJE vazna u prizdravljenju.
U onom casu kada se uspostavi ravnoteza u ovoj trijadi sanse za dugotrajan i zdraviji zivot se u mnogome povecavaju
Nadam se da ce ovi komprimirani tekstovi dati malo bolju sliku o fazama ovisnicke problematike te takodje rascistiti maglu koja cesto obavija procese prizdravljenja i ocuvanja cistoce - mozda cak i za cio zivot?
Garancije ne postoje ali iz iskustva znam da nista nije nemoguce.
Sa srecom.
M. Sarkic
Locked