NASTANAK FENOMENA SUOVISNISTVA

Na ovom forumu ćete moći čitati stručne tekstove u vezi narkomanije, tretmana i drugih srodnih tema. Korisnici foruma neće imati mogućnost komentarisanja tekstova.
Locked
User avatar
mustafa
Posts: 253
Joined: Fri Apr 15, 2005 4:46 pm
Location: Sarajevo

NASTANAK FENOMENA SUOVISNISTVA

Post by mustafa »

Da bi se proces ovisnistva gajio dalje , ovisnik mora nauciti nacine kako sto uspijesnije odbaciti ponudjenu pomoc?!
Jedan od naj destruktivniji dio razvoja ovisnistva nastupa u onom trenutku kada isti dobije "etiketu" ovisnik medju prijateljima i u porodici.
Porodica se pocinje prilagodjavati novo nastalom clanu familije. Familija i neki prijatelji postaju ovisni o postojanju te osobe. Ovisnik se etablirao i promijene porodicne strukture su u razvoju.
Ovisnik ili "ovisnicka licnost" ima "ulogu" u familiji i pocinje obavljati vitalnu ulogu. Najblizi mrze ovisnika ali i dalje vole njegovo JA. Posto je nemoguce ovo dvoje razdvojiti ovisnik postaje novi clan u familiji i krugu vjernih prijatelja.
Nije uobicajeno da najblizi znaju da je pitanje o bolesti. Sto vise vrijeme prolazi ,sve se vise okolina privikava na nove nacine zivljenja, na samu bolest. Ovisnik je "zarazio" okolinu.
Suovisnik brzo uvidja kako ovisnik moze biti odlican krivac za sve. Oni ga mrze i vole. Na ovaj nacin osobe u okolini pocinju biti ucesnici u istoj bitci kao i sama osoba koja je ovisna.
Clanovi se pitaju" Na koji nacin mogu navesti da me ovisnik postuje i da se ponasa sa odgovornoscu"?
I kod suovisnika se vec sada radja ; sram i osjecaj krivnje.
Da bi se ti neugodni osjecaji ublazili suovisnik postaje "onaj koji omogucava "
Sluzi se lazima kao ; ma nista mu nije, malo je slab ili malo je umoran. Popusta pred manipulacijama i daje ovisniku novac, popusta kontrolu, i stiti ovisnika na sve moguce nacine.
I ovdje je pitanje o samoobmani.Suovisnickoj samoobmani.
Ovisnik je vec uveliko
* nepovjerljiv,
*manipulativan,
* agresivan,
* igra ulogu zrtve,
* bez mogucnosti da uzvrati ljubav i voljeno JA se mijesa sa ovisnickom personom.
Mi stavljamo pecat "nepovjerljiv i neuracunljiv" na ove osobe. Kada uvidimo da nam nedostaje zivotne snage, da smo i suvise izgubili kontakt sa sopstvenim zivotom pocinjemo se distancirati.
To je prirodan nacin samozastite.
Zbog ovoga nastaje sram jer smo se poceli distancirati ne samo od ovisnika vec i od nama voljenog JA(kojeg i dalje zelimo povratiti)
Bol koji to distanciranje izaziva uzrokuje da sebe obmanjujemo i kazemo" hajde da probamo jos jednom " i to sve se obnavlja u nedogled.
Na kraju dolazi do odluke kod suovisnika da se sasvim odvoji od ovisnika kako ga ne bi hvatala "griza savjesti" Na zalost i cesto bez uspijeha jer se samo sjecanje na ovisnikovo JA(cisto) pretvara u novu alatku samoobmane. SUOVISNIK JE RODJEN
M. Sarkic
Locked