ALKOHOL I RECIDIV (odgovor jednom ovisniku)

Na ovom forumu ćete moći čitati stručne tekstove u vezi narkomanije, tretmana i drugih srodnih tema. Korisnici foruma neće imati mogućnost komentarisanja tekstova.
Locked
User avatar
mustafa
Posts: 253
Joined: Fri Apr 15, 2005 4:46 pm
Location: Sarajevo

ALKOHOL I RECIDIV (odgovor jednom ovisniku)

Post by mustafa »

Alkohol je po tebi OK.
Sva istrazivanja te i vlastita iskustva mi govore da je alkohol jedan od najuobicajenijih puteva ka recidivu.
Naime, prestajuci sa narkotikom automatski izgradjujemo odbrambene taktike koje nam pomazu uveliko da i ostanemo cisti.
To je odlicno.
Tradicionalno je kod nas alkohol proglasen za neopasnu substancu i vec u ranoj mladosti se ucimo da je sasvim u redu piti.
Za narkomana na zalost nije uopste tako (inace alkohol je substanca koja ubija najvise ljudi u svijetu, direktno ili indirektno.
Svi odbrambeni mehanizmi koje smo izgradili da bi se odrzali cisti, lagano se ruse i nasu cistu misao u kojoj je pohranjena logika i samokontrola obavija magla i otupljenost.
Podnapiti dajemo se u potragu za veselim drustvom i avanturom i kao poruceno nalecemo na nekoga ko nam sasvim neduzno ??? nudi narkotiku, mozda i nemajuci pojma da smo mi ovisnici.
Naravno da su sada blokade protiv narkotike gotovo sasvim srusene i mi se polu svjesno bacamo u zagrljaj narkotike.
Zakljucak- ako ozbiljno imas namjeru da se odrzis cist, razmisli dobro prije nego se pocnes puniti alkoholom, kljuc koji ponovo otvara vrata pakla.
Jedna vesela i pijana noc nas moze baciti u aktivnu ovisnost ili smrt dok trepnemo. Da li je to vrijedno rizika???
M. Sarkic
Locked