SAMOOBMANA I POVLACENJE U OSAMU

Na ovom forumu ćete moći čitati stručne tekstove u vezi narkomanije, tretmana i drugih srodnih tema. Korisnici foruma neće imati mogućnost komentarisanja tekstova.
Locked
User avatar
mustafa
Posts: 253
Joined: Fri Apr 15, 2005 4:46 pm
Location: Sarajevo

SAMOOBMANA I POVLACENJE U OSAMU

Post by mustafa »

Ovisnicka licnost se vec u ovim fazama siri i zauzima sve vise mjesta u nasoj svakodnevnici. Nacini zastite ovisnicke osobe su slijedeci:
*ovisnik se sluzi sve cesce lazima, pa cak i u situacijama koje ne zahtjevaju laganje?

* ovisnik "projicira" (prebacuje) krivnju na druge , potpuno svjestan da njegove destrukcije nisu njihova zasluga ili odgovornost.

*takozvano "ritualiziranje" ponasanja nastaje.

*ovisnik se sve vise udaljava od ostalog svijeta i drustva.

Ne samo da se emocionalno i mentalno ovisnik povlaci u sebe i svoj "tajni" svijet, vec se sasvim gubi u novi stil zivota, bez da ima na bilo koji nacin odredjene namjere sa takvim nacinom zivota.

Novi signifikanti se radjaju u ovoj fazi;
* sakriva se alkohol i droga
*moralne i eticke norme se gaze
*kriminalitet hvata maha
*skoro 100% vremena se provodi u trazenju, konzumiranju i skrivanju droga
*ovisnik se sve vise osamljuje
* psihoze i depresije nastaju i to u sve duzim periodima i jacim oblicima
*sopstveno JA salje neugodne signale i ovisnik ne moze na "miru" uzivati u abstrakcijama koje narkotika uzrokuje
* briga drugih se smatra za opasnost i napad na ovisnicki (sada vec lazni) integritet
*ovisnik u nama sada vec obecaje mnogo , kao na primjer;

- dodji meni sa tvojim bolom, ja cu ga ublaziti.(prevod- dodji meni , ja cu ti dati ILUZIJU ublazenja.

-pridruzi mi se , jer meni uvijek mozes vjerovati, svi drugi su opasnost za tebe(prevod- budi samnom, ja cu te nauciti da nikome ne vjerujes)

-ja cu te nauciti kako izbjeci sve probleme (ovdje nema prevoda jer je ovo obecanje totalna laz)

Sve ovo pokazuje da ovisnik sve vise brise logicka razmisljanja , gaji samoobmanu i zavarava nas da mozemo bez problema nastaviti zivot bez da snosimo poslijedice????
Ako cemo imati i malo izgleda za uspijesno lijecenje u ovoj, poodmakloj fazi ovisnistva moramo potpuno i bezuslovno "kapitulirati" i priznati sopstvenu nemoc pred onim sta smo postali, a sve zahvaljujuci razvitku bolesti sa imenom ovisnost.
SMRTONOSNOJ BOLESTI.
M. Sarkic
Locked