PRVE ZRTVE OVISNICKE LICNOSTI

Na ovom forumu ćete moći čitati stručne tekstove u vezi narkomanije, tretmana i drugih srodnih tema. Korisnici foruma neće imati mogućnost komentarisanja tekstova.
Locked
User avatar
mustafa
Posts: 253
Joined: Fri Apr 15, 2005 4:46 pm
Location: Sarajevo

PRVE ZRTVE OVISNICKE LICNOSTI

Post by mustafa »

Mnogo ranije nego su se pojavile epizode nekontrolisanog ponasanja, ovisnik je izgubio vec nebrojeno bitki sa svojim ovisnistvom i to na emocionalnom nivou, gdje je nova licnost uveliko pocela preuzimati kontrolu.
Licnost ovisnika se gradi bas tu- na emocionalnom nivou. To je prvi dio nase istinite licnosti koju ovisnistvo okupira i pocinje kontrolirati.
Ovisnik je kao i dijete- sve sto pruza zadovoljstvo se bez upita uzima ili prihvata. Osjecaji imaju svoje mjesto u najdubljoj unutrasnjosti nasih identiteta. To je lako za shvatiti ako uvidimo cinjenicu da smo poceli osjecati i pokazivati osjecaje vec mnogo ranije nego smo dobili sposobnost govora tako da mozemo opisati sta osjecamo.
Ova pocetna faza ovisnistva stvara u osobi ;
*unutarnji nemir,
*nezadovoljstvo i
*osjecaje krivice.

Ovo su neki od znakova upozorenja koje osoba dozivljava ali im ne pridaje mnogo paznje. I ovde je rijec o neznanju ili samoobmani. Ovisnistvo je u mnogome proces negiranja, negiranja stvarnosti ali najvise negiranje svoje licnosti - svojeg JA!!
Tvoje JA se i dalje nastavlja potiskivati da bi ovisnicka licnost imala prostor za rast. Mentalna opsjednutost je u mnogome rezultat negiranja ili nedostatka snage ili zelje da sebi priznamo da smo izgubili kotrolu nad urodjenim normama emocionalnog gledanja i sprovodjenja zivota.
Ove vrste negiranja i izbjegavanja naravno uzrokuje jos jacu bol, koje na kraju dovodi do toga da ovisnik trazi sto laksi izlaz iz ove situacije i kao sto sam ranije napomenuo- to cini uz pomoc narkotike ili drugih psihoaktivnih supstanci.
U ovoj fazi smo vlastiti mozak manipulirali do te mjere da pocinju nastajati smetnje psihoprirode. *Manije,
*fobije,
*negiranja,
*depresije,
*antisocijalno ponasanje i
obmanjivanje, do te mjere da i sam ovisnik pocinje vjerovati u izrecene lazi ili nerealnosti.
Sve ovo se odvija u brzom taktu i citavo vrijeme se nase JA pita -zasto???. Potpuna samoobmana je neizbjezna. Ovisnicka licnost je na dobrom putu da preuzme kontrolu nad svim oblastima nasih zivota. Svaki put mi izvrsimo obmanu sopstvene licnosti ili se posluzimo lazima kada nam postave neugodna pitanja o ovisnistvu, "hranimo" ovisnicku licnost a ujedno potiskujemo sopstveno JA.
M. Sarkic
Locked