OVISNIK SE RADJA

Na ovom forumu ćete moći čitati stručne tekstove u vezi narkomanije, tretmana i drugih srodnih tema. Korisnici foruma neće imati mogućnost komentarisanja tekstova.
Locked
User avatar
mustafa
Posts: 253
Joined: Fri Apr 15, 2005 4:46 pm
Location: Sarajevo

OVISNIK SE RADJA

Post by mustafa »

Preduslovi za ovisnistvo postoje u nama svima. Normalno je da zelimo prolaziti kroz zivot sa sto manje bola i sa sto vise ugodnosti. Ovisnistvo se takodje moze razviti na temeljima negativnog razmisljanja, nepovjerenja u nasu okolinu, bez obzira da li je nas pesimizam u vecoj ili manjoj mjeri, osnovan ili neosnovan. Ovo sve nisu nenormalni osjecaji i dok se drze na normalnim nivoima mozemo zivjeti bez da se bacamo u zagrljaj psihoaktivnim supstancama.
Tek kada gore navedeno pocinje u sve vecoj mjeri kontrolirati nase zivote, kao u slucaju ovisnost- dolazi do rasta problematike .
Neki su vise podlozni ovisnistvu nego drugi. To su obicno osobe koje se nisu naucile zivjeti u relacijama sa okolinom i koje se nikada nisu naucile da vjeruju drugima. Ovo je vecinom uslovljeno cinjenicom da se ove osobe nisu imale prilike pri odrastanju nauciti ove vrste ljudskih osobina.
Ako si odrastao u sredini gdje je ljubav i sentimentalna toplina samo rijec, a ne realitet, imat ces mnogo vise preduslova da razvijes ovisnistvo. Dva su razloga za to:
*Kao prvo si se naucio da se "ogradjujes" od drugih, umjesto da im se pridruzis
*Kao drugo odrastanje u disfunkcionalnoj familiji stvara praznine u nasem dusevnom razvoju koje stalno tezis ispuniti.
Ovisnistvo daje laznu sliku "ispunjenja" Ako si odrastao u familiji gdje se prilaz ljudskom bicu temelji vise na materijalnoj osnovi nego humanitarnoj, onda si vec u ranom djetinjstvu dobio predispozicije za razvoj ovisnistva.
Kada ove osobe zapocnu borbu sa ovisnistvom dolaze do saznanja da nije dovoljno samo odrzati cistocu vec da je totalno modificiranje licnosti od velikog znacaja.
Ovisnistvo je aktivno vjerovanje- i zalaganje u - negativan nacin zivljenja. Ovisnistvo nastaje u istom trenutku kada napustimo normalne nacine zadovoljavanja emocionalnih potreba ( druzenje sa drugima, drustvene aktivnosti, razvijanje sopstvenog identiteta , kreativnosti i duhovnosti)
Stalno napustanje sopstvenog identiteta, da bi dali mjesta ovisnickoj opijenosti, uzrokuje to da ovisnicki identitet napreduje i postepeno preuzima kontrolu nad nasim zivotima.
Razvoj ovisnicke licnosti lici u mnogome osobi koja se vec pri samom budjenju pa i tokom dana ispunjava mislima kao "Zasto se boriti" "Zivot je tezak" ili " Sve je uzalud" ?
Ponavljajuci u mislima a i rijecju ove negativno ispunjene rijeci pomazemo razvijanju osobe koja je izgubila volju i nadu u zivot.
Svaki put ovisnik rijecima izrazi svoje emocionalno stanje, moze zvucati kao:

* Ja u stvari ne trebam druge ljude"
* Ja se ne trebam suocavati ni sa cime , ako ja to necu"
*Strah me je suociti se sa problemima u zivotu"
*Objekt je vazniji nego subjekt"
*Mogu ciniti sta hocu, kada ja to hocu i uopste nema veze koga to pogadja"

Ovaj nacin kognicija(misli, razmisljanja, planiranja) stvaraju modele koje ovisnik stalno upotrebljava i na taj nacin ucvrscuje "vjerovanje" u destrukcije. Skoro neprimjetno ali sigurno nastaje promijena identiteta . Cinjenica da se ova promijena odvija polagano, neprimjetno i sistematski povecava mjeru stete koja nastaje kada je ta "izgradnja" zavrsena. Ovisnik totalno gubi kontrolu i nova licnost je rodjena. OVISNIK !!
M. Sarkic
Locked