Krize

Na ovom forumu ćete moći čitati stručne tekstove u vezi narkomanije, tretmana i drugih srodnih tema. Korisnici foruma neće imati mogućnost komentarisanja tekstova.
Post Reply
Sonja
Posts: 544
Joined: Wed Jan 04, 2006 2:48 am
Location: Neverland

Krize

Post by Sonja »

Vrste kriza

Krize delimo na otvorene i zatvorene krize.

Otvorena kriza se manifestuje otvorenom zeljom za picem ili drogom i relativno lako se resava pod uslovom da paijent zeli korektno da se leci i da je spreman da prijavi krizu. Otvorena kriza se takodje ispoljava i u snu kada ovisnik sanja da se drogira preko blokatora ili pije preko tetidisa.(Pitajte bilo kog ex pushaca koliko je puta sanjao sa pushi)

Zatvorena kriza je slozenija i manifestuje se psihickim i telesnim smetnjama,
telesne: glavobolje, mucnina, bolovi u rukama i nogama, bolovi u stomaku.
psihicke: nervoza, napetost, velike oscilacije u raspolozenju u kratkim vremenskim intervalima.

Otvorenu krizu prepoznaje sam pacijent tako sto je svestan svoje zelje da uzme supstancu. Zatvorenu krizu prepoznaje saradnik, jer pacijent svoje lose stanje povezuje sa svim i svacim (losim vremenom, okruzenjem...) samo ne sa cinjenicom da je mozda u krizi i da podsvesno zeli da uzme supstancu.

Postupak u razresavanju krize

1. Prepoznati krizu (krizu prepoznaje saradnik na osnovu ponasanja ovisnika)
2. Prihvatiti cinjenicu da je kriza nastala (ovisnik mora da prihvati saradnikovu sugestiju da je u krizi kako bi je razresio)
3. Iskoristiti steceno znanje da se prvi nalet krize odbije ( Samo danas necu piti(drogirsti se))
4. Obavezno popiti dodatno razmucen blokator u prisustvu saradnika
5. Obaviti sa saradnikom analizu zasto je doslo do krize-analizirati dogadjaje u proteklih 15 dana (koja je to situacija mogla da izazove krizu, mesto, razgovor, bilo koji povod..)
6. Ukoliko se kriza nastavi obavezno se obratiti terapijskoj zajednici, grupi...
7. Ako se kriza i nakon svega nastavi pod hitno se obratiti terapeutu ili doktoru iz strucnog tima.


Postupak razresavanja krize vazi za zatvorenu krizu, a za otvorenu samo bez prvog pravila jer je pacijent svestan da je u krizi.


Pozz.

S.
Last edited by Sonja on Thu Apr 10, 2008 1:37 pm, edited 1 time in total.
Needlework the way, never you betray
Life of death becoming clearer
Pain monopoly, ritual misery
Chop your breakfast on a mirror
Taste me you will see
More is all you need
You're dedicated to
How I'm killing you...
User avatar
azraaa
Posts: 407
Joined: Sun Apr 08, 2007 8:40 pm

Re: Krize

Post by azraaa »

veoma korisno! tnxx
PDT_Love_07
EON
Posts: 31
Joined: Tue May 13, 2008 9:28 pm
Location: Bgd

Re: Krize

Post by EON »

Ipak mislim da je odlucujuci momenat u lecenju kada zasvisnik pocne da prepoznaje zatvorenu krizu kod sebe
Ja sam prvo pocela da je primecujem kod drugih, krizirali smo lancano, a svako je svoju krizu negirao, a na drugog upirao prstom...
Sledi onaj momenat kad svi oko tebe vicu "KRIZIRAS!!!" i onda se ti konacno ZAPITAS " DA LI STVARNO KRIZIRAM?!"
I pocinjes da posmatras sebe vrlo pomno...
Svi smo mi jaaaaako skloni upotrebi mehanizama odbrane, tj. laganju samih sebe. Sto cesce uspemo da pogledamo sebe sa strane, to bolje za nas.


Kao za svaku vestinu, i za ovu je potrebna vezba. Zatvorene krize umeju da traju jako dugo i da budu vrlo iscrpljujuce, zato iskreno svima vama zelim da naucite da POSMATRATE SAMI SEBE SA STRANE, olaksacete sami sebi i predupredicete mnoge nezgodne momente i jake otvorene krize...koje ne trebaju nikom osim onima koji STVARNO HOCE DA SE DROGIRAJU!
Post Reply