Heroin na RECEPT!!!

Sve u vezi smanjenja štete uzrokovane upotrebom droge.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
Jeca
Posts: 299
Joined: Fri Dec 09, 2005 7:03 am
Location: Srbija

Heroin na RECEPT!!!

Post by Jeca »

User avatar
Moonlight Hermit
Posts: 33
Joined: Sat Aug 05, 2006 5:53 pm
Location: House of Ptah..

Post by Moonlight Hermit »

Hm, na recept..

Pa, koliko znam, u Danskoj se zavisnicima obezbedjuje i dop i posao..
This is happening for your pleasure, at your leisure, use your evil, when you want
User avatar
Jeca
Posts: 299
Joined: Fri Dec 09, 2005 7:03 am
Location: Srbija

Post by Jeca »

To je preuzeto sa sajta CNN, znaci ozbiljna je stvar.
A oni im daju demorfin a to je 100% cist heroin.
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Post by sanela »

To se radi kako bi se smanjila šteta za društvo. Osoba koja dija heroin se ne prostituiše, ne krade, ne širi Hepatitis, Sidu... Ima država tu svoju računicu.

Takvo nešto kod nas bi bilo nemoguće provesti...

Šta vi mislite?
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:18 am, edited 1 time in total.
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Post by sanela »

Ja znam da je u BiH, tačnije u Kantonu Sarajevo programom prevencije narkomanije predviđeno još prošle godine da se mogu mijenjati šprice, ali zbog važećeg Zakona to je neizvodljivo, jer ako neko ima sa sobom špricu sa tragovima heroina (koju je pošao vratiti npr.) biće uhapšen i protiv njega će biti podnesena krivična prijava.

A sad da izdaju heroin na recept... to je science fiction.

Ja smatram da treba postojati što više različitih programa koji omogućavaju ljudima veću šansu da žive što bolje i normalnije. Krajnji cilj je biti čist od svih droga... a kako će neko do toga doći... svako bi trebao imati mogućnost da izabere... i naravno da ima pri tome podršku stručnih ljudi koji ga mogu motivisati.
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Pa, koliko znam, u Danskoj se zavisnicima obezbedjuje i dop i posao..
Ja mislim kad bi ovako nesto ovde uveli da bi Srbija pukla u totalu i ovako smo nenormalni samo nam jos to fali ima isuvise mnogo ovisnika za tako nesto....Jeste istina da se time smanjuje prostitucija,sirenje raznih bolesti,kradje i ostalog ali se siri broj narkomana...stvarno ne znam sta bi bilo najbolje resenje da se narkomanija bar malo suzbije ovo je vec postalo uzasavajuce koliki je broj ovisnika..........
Ja znam da je u BiH, tačnije u Kantonu Sarajevo programom prevencije narkomanije predviđeno još prošle godine da se mogu mijenjati šprice, ali zbog važećeg Zakona to je neizvodljivo, jer ako neko ima sa sobom špricu sa tragovima heroina (koju je pošao vratiti npr.) biće uhapšen i protiv njega će biti podnesena krivična prijava.
Ovo mi nije bas najjasnije :roll: kako to mislis da se menjaju spricevi,kome da vrati? Ovde je uvedeno odavno da se deli pribor za narkomane sto znaci (spric,igla,kazance...) i to se deli recimo ponedeljkom,sredom i petkom na par mesta u beogradu mislim na tri mesta samo, tamo dodjes i uzmes sta ti treba,ali mi nije jasno to vracanje,menjanje....ili ja nisam nesto dobro razumela?
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
Samantha
Posts: 287
Joined: Sat Jan 21, 2006 8:27 am

Post by Samantha »

draga zvrky, koristena igle, pri lijecenju bilo koje bolesti, a posebno zaraznih, trebala bi, morala bi, ispravno da se odlaze u cilju smanjenja negativnih posljedica, recimo slucajnih uboda, a tako se i sama znas prenose raznorazne bolesti. Dakle u bolnicama imas kontejnere u koje medicinsko osoblje odlaze koristene igle iz gore navedenog razloga, a narkomani kao sto i sama znas koriste igle, tako prenose bolesti... pa se neko dosjetio da bi i oni trebali odlagati koristene igle na siguran nacin. Dakle doneses staru, koristenu iglu, a u zamjenu dobijes novu cistu. Ona teta sto daje ciste igle obicno baca one stare u kontejner, kao sto vec rekoh i sta se desava, smanjuje se rizik. Od cega? Od sirenje infekcija. Tako nesto uspjesno funkcionise na nekim mjestima, a koliko ja kontam u bosni ne posto se radi vjerovatno o nekom zakonu o posjedovanja narkotika.

Eto vidis u beogradu daju sve cisto i novo, to je bas fino, ali gdje su stare igle. Ha pobacane okolo po smecu i parkovima. I tako dodu djeca u park da se igraju i ubodu se na iglu. Ili onaj jadnik smecar, kupi smece, radi svoj posao da zaradi i prezivi kad ono igla. Jebi ga nije ni to fer, moras priznati. Humano je da se dijeli cist pribor, i tako se na neki nacin smanuje rizik. To je sada duza prica kako ali moglo bi se malo odgovornosti prebaciti i na narkomane da recimo donesu te igle. Ali koliko vidim o tome se puno kod nas ne razmislja, ili barem takvo je nesto sada neizvodljivo.
User avatar
svejedno
Posts: 66
Joined: Sun Jan 08, 2006 1:46 am

Post by svejedno »

Ja npr staru iglu prvo ztvorim (posto ima kapicu) pa je bacim u smece na svojoj gajbi, pa u kontejner na ulici.

I nema ko da se ubode.

Stvar je tu samo u svesti narkomana, ali jbg, u pravu si, vecina baca igle svuda.

Ali to za korisceni gun mi nije jasno? ( u BiH)

Prvo, on moze da se ocisti i da nema nicega u njemu.

Drugo, i ako se ne ocisti, u njemu ostaje samo krv, ne heroin.

Mislim, mene su sto puta startovali i nasli mi pribor i nisu mi nista mogli, u bg-u.
Nije ilegalno posedovati spric, pa ni krvavi.

Ne kapiram.
User avatar
Jeca
Posts: 299
Joined: Fri Dec 09, 2005 7:03 am
Location: Srbija

Post by Jeca »

Ma u ovo j drzavi nema zakona i murija moze kako joj se hoce....

Svejedno, ti svoje igle poklopis kapicom i one kao takve zavrse u kontenjeru. Ok, ali sta je sa velikom vecinom onih koji je ne poklope a i te igle zavrse u kontednjeru. Onda dodje smecar da isprazni kontenjer pa se slucajno ubode ili opet dodje neka skitnica da burla po kontenjeru i isto se nabode i onda oni postaju prenosioci bilesti, a u retkim slucajevimi i toga svesni...
Post Reply