Opći pojmovnik o ibogainu

Sve u vezi smanjenja štete uzrokovane upotrebom droge.

Moderator: sanela

Post Reply
Ibogain Terapija
Posts: 19
Joined: Sat Aug 20, 2016 6:58 pm

Opći pojmovnik o ibogainu

Post by Ibogain Terapija »

Ibogain je pshiodelik koji izaziva efekte nalik snovima i koji se distinkntno razlikuje od ostalih psihodelika.
Upotrebljivan je najprije kao stimulans u malim dozama, ali njegov potencijal je najviše izrazit pri velikim dozama.

Velike doze ibogaina su jako učinkovite kod tretiranja ovisnosti o drogama.
Pronađen je u mnogim biljkama, a najviše ga ima u biljci prema lat. Tabernathe Iboga

Pozitivni efekti ibogaina su:
- stimulacija
- euforija
- spiritualne i lične spoznaje
- vizije
- dobro raspoloženje

Negativni efekti ibogaina su:
- anksioznost
- nesanica
- tremor
- mučnina
- povraćanje
- sušenje usta
- usporenost rada mišića
- usporenost rada srca
- hipertenzija

U područjima u kojima raste (Afrika) uzima se u obliku organskog podrijetla (kora drveta), najviše u religiozne svrhe.
Na zapadu postaje sve više upotrebljavana, što zbog spiritualnih iskustava koji potiče tako i zbog zdravstvene djeltvornosti (najviše u tretiranju bolesti zavisnosti).

Jedna doza ibogaina itekako može pomoći u prevenciji recidiva na opijatske zavisnosti, a kod nekih ljudi je potrebna da prođu dva puta tretman.
Jako je efikasan u otklanjanju zavisnosti kod kokaina, alkohola i ostalih. Ibogain nije djelotovran u suzbijanju zavisnosti o benzodiazepanima (apaurin, bensedin..)

Napravljena je studija da već nakon sat vremena (od početka djelovanja)kod većine korisnika ublažava simptope heroinske krize.

Njegovo djelovanje nakon uzimanja (oralno) kreće za oko 45 min.
Totalno vrijeme djelovanja je 24 - 36h. Podešavanje raspoloženja javlja se nakon 12h.
Tokom tretmana, korisnik je cijelo vrijeme budan.

Dostupan je upit za registrovane korisnike u poruke, sve vezano za ibogain.
User avatar
đondo
Posts: 40
Joined: Wed Sep 08, 2021 5:41 pm

Re: Opći pojmovnik o ibogainu

Post by đondo »

Vidim da je stara tema ali ako sam dobro shvatio ti dođeš navučen na h kao zmija, čvakneš ibogu i za 36h si čist, dobar i novi čovjek?
Pa ne želim biti bezobrazan ali već dugo ne pušim takve priče. Ili kako jedna kolegica ima u potpisu: "besplatnog sira ima samo u mišolovci".
Mislim da bi se jako puno teških narkomana odavno skinulo i skuliralo.
Jedini frend kojeg znam da je to htio, platio i probao imao je epileptični napad i završio na hitnoj. Iako je imao stručnog vodiča, vrača ili kako se to već zove. Znam samo da je rekao da mu je bio takav crnjak da više ga više ne bi uzeo ni za koje novce.
Ali možda je to bila samo njegova reakcija. Iako, teško mi je u to povjerovati. Mislim da bi Sanela imala puno manje članova ovdje da to radi tako kako se opisuje!
Meskalito
Posts: 2
Joined: Sat Aug 27, 2022 12:21 am

Re: Opći pojmovnik o ibogainu

Post by Meskalito »

Pre Iboga seanse je mnogo bitno da se ispostuje post, narocito post od alkohola i droge, u suprotnom dolazi do nezgodnih situacija.
Drug mog prijatelja se skinuo sa heroina posle jedne Iboga seanse, u nekim slucajevima je potrebno i dve seanse.
Ja imam jako pozitivno iskustvo sa Ibogom ali se nisam skidao ni sa cega.
Post Reply