moguća zaraza-molim za mišljenje

Sve u vezi smanjenja štete uzrokovane upotrebom droge.

Moderator: sanela

dobrica
Posts: 35
Joined: Wed Sep 21, 2011 9:48 pm

Re: moguća zaraza-molim za mišljenje

Post by dobrica »

Poslednji čovek skoim sam pričao uzima samnom na isti dan buprenorfin i tamo mu izdaju u bolnici, redovno ga vidjam sad za dalje ne znam, tu se i leči, njega se baš sećam stari beogradjanin. Nisam mnogo upućen u bup jer ga ne koristim ali vidjam ljude kojiga uzimaju u istoj bolnici i imaju skoro isti protokolo kao i mi, stim kad daš pare imaš neke olaksiće koje mi na metadonu nemamo!
Još nešto sam hteo umalo da zaboravim po definiciji droga menja stanje svesti a metadon i bup ne iz tog razloga po meni to nije droga pre je marihunan veća droga nego ovo. Iz tog razloga što nemanje svest mnogi koji sebe još uvek nisu dodrogirali neće da ga uzimaju ali ako tako nastave on im je neizbežan i ja sam jedan od tih. Daj boze da sam prihvatio met odavno i nisam slušao gluposti o njemu mozda sad ni njega ne bih uzimao nego bih se skinuo i sa njega posle nekog vremena kad se osvestim ali eto. Ne znam i sad imam ideju da se skinem sa meta ali mi ne izgleda kao da ću opstati bez njega jer godine su i pitanju, opet kazem ne znam čekam druge dane!
User avatar
wolomoloo
Posts: 30
Joined: Fri Mar 01, 2013 3:22 pm

Re: moguća zaraza-molim za mišljenje

Post by wolomoloo »

dobrica wrote: Malo mi je to porazavajuće jer ne mogu već duze vreme da nadjem nekog ko je u dugogodišnjoj apstinenciji i hoće da se skine sa meta tj. skinuo se.
Ako pod apstinencijom podrazumevaš neuzimanje bilo čega što menja svest (uključujući pored ilegalnih droga i na pr sedative, metadon, alcohol i ostale supstance tog tipa – dakle one koje se lako mogu zloupotrebiti i koje, ako se dovoljno često i dugo uzimaju, razvijaju toleranciju i izazivaju zavisnost) onda bih ti toplo preporučila da popričaš sa nekim iz NA jer tamo ima dosta ljudi koji su u uspešnoj višegodišnjoj apstinenciji. I da, rekla bih da je to što oni žive više od apstinencije, jer focus nije na NEUZIMANJU nego na tome kako živeti lep i sadržajan život bez supstanci, kako napraviti balans između odgovornosti i obaveza sa jedne strane i zajebancije/druženja/zabave sa druge strane.
Ima tu ljudi koji su u prvo vreme posle skidanja pili blokatore, pa onda prestali bez problema, i godinama ne koriste više ništa.
E sad, ne sećam se da sam tamo upoznala nekog ko je bio na metadonu ili ko se sa njega skinuo, ali znam ljude iz drugih konteksta koji su se skinuli sa metadona, tako da, koliko ja vidim, to je apsolutno moguće.
E sad, što se ovoga tiče:
dobrica wrote:Sad izvodim jedan zaključak da osoba koja dugo nije uzela nista tj. koja se velikim delom oslobodila više ne ulazi u kontak sa narkomanima i izgleda prelazi u onaj deo zivota gde samo ima zelju i potrebu da se druzi sa normalnim ljudima tj. koji se ne drogiraju.
Hajde nazovimo to pitanjem komunikacije između ljudi koji više nisu aktivni korisnici droga I onih koji to još uvek jesu – NAovci ne prestaju da komuniciraju sa ljudima koji uzimaju droge, njihov oporavak se upravo i zasniva na toj komunikaciji – što se više trude da ljudima u problemu pomognu, svojim iskustvom i znanjem, to im je apstinencija jača a oporavak bolji i sadržajniji.
Naravno, nije to ekskluzivno rezervisano samo za NA, ali ja pričam samo o onome čemu sam lično svedočila.

Što se ove druge, nazovimo je harm reduction struje tiče, bih rekla da su tu iskustva veoma različita i da ne treba izvoditi uopštene zaključke, jer tu nema jedne jedinstvene životne filozofije kao u NA. Poznajem ljude koji posle skidanja sa supstitucije ne žele da bilo ko bilo šta o njihovoj prošlosti zna, ali mislim da je mnogo više onih koji to iskustvo vremenom inkorporiraju u jednu celovitu priču o sebi, i prihvate to kao posebno značajno lično iskustvo bez kog ne bi bili to što jesu danas.

I na kraju, moram da dodam – ovo mi se mnogo dopada kao divni kontradiktorni material za proučavanje:
dobrica wrote: po definiciji droga menja stanje svesti a metadon i bup ne iz tog razloga po meni to nije droga pre je marihunan veća droga nego ovo. Iz tog razloga što nemanje svest mnogi koji sebe još uvek nisu dodrogirali neće da ga uzimaju ali ako tako nastave on im je neizbežan i ja sam jedan od tih.
Ne znam tačno šta si hteo ovim da kažeš ali… po mom mišljenu SVE je droga, i mi smo uopšte kultura/društvo/civilizacija koja veliča i slavi promenu svesti… Razlika je samo u tome što je nešto legalna a nešto ilegalna droga. Kafa koju nas 90% cuclamo od ranog jutra kao ludi jer ne možemo da otvorimo oči bez nje – menja svest, razvija toleranciju i zavisnost. Ista je priča i sa nikotinom.

Apsurdno je to što se u odlučivanju toga šta će biti legalna a šta ilegalna droga autoriteti izgleda ne rukovode stepenom štetnosti te droge po društvo i individuu već pre, rekla bih, potencijalom tržišta/industrije da obrće veliki profit u sivoj zoni i političkom klimom u kojoj će određeni stav prema korišćenju droga doneti najveći broj glasova na izborima. Jer... kako drugačije objasniti statistike po kojima alcohol, kao legalna supstanca, košta društvo mnogo više nego bilo koja ilegalna droga, u smislu da je 80- 90% kriminalnih radnji izvršeno pod njegovim uticajem. Kad se stave na papir svi troškovi u vezi saobraćajnoh prekršaja, ubistava, silovanja učinjenih pod uticajem alkohola (suđenja, uviđaji, sahrane,razvodi, zatvorske kazne, plate svih službenika koji u tim procesima učestvuju i naravno, bol i patnja neposrednih ucesnika u tom procesu, njihovih porodica i prijatelja, koja se ne moze izmeriti novcem…)steta i trošak po društvo su OGROMNI.
Da ne pričam o tome da je skidanje sa alkohola I trankilajzera, dakle legalnih droga, najrizičnije od svih skidanja sa supstance u smislu totalnog kolapsa organizma… iliti smrti ukidanjem supstance.

Kako sve to posložiti u jedan logičan sistem kad tu logike nema..? Nije ni čudo što su ljudi toliko konfuzni I zbunjeni od tolikih dvostrukih poruka koje stižu sa svih strana….
User avatar
wolomoloo
Posts: 30
Joined: Fri Mar 01, 2013 3:22 pm

Re: moguća zaraza-molim za mišljenje

Post by wolomoloo »

Moram da napisem jos nesto posto me sve vreme zulja to sto ispada da sam na harm reduction temi ispromovisala bas jedne od najvatrenijih zagovornika apstinencije. Nije mi to bila namera nego je proizaslo iz prirode ovog gore pitanja na koje sam pozelela da dam odgovor.

Udruzenju Anonimnih Narkomana ne treba moja promocija, oni su sami po sebi dovoljno jako svedicanstvo da je sve moguce I da nade ima uvek. Mene zanimaju oni koji nisu te srece da se pronadju u programima poput NA, komunama I svemu ostalom sto podrazumeva apstinenciju - dakle ljudi koji ne mogu ( jos uvek) da prestanu da se drogiraju, ili oni koji zamene jednu zavisnost drugom, a potom I oni koji mogu da prestanu samo uz pomoc supstitucije. Pozelela sam da ovde nesto napisem na tu temu jer mi se cini da su oni ovde u vecini postova nekako diskreditovani, da ne kazem diskriminisani. Mozda gresim ali cini mi se da vecina ljudi ovde pise o supstituciji sa negativnom konotacijom, a to po meni nije fer.
Post Reply