Dali je ovisnost problem, dok ne predstavlja problem??

Sve u vezi smanjenja štete uzrokovane upotrebom droge.

Moderator: sanela

MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Dali je ovisnost problem, dok ne predstavlja problem??

Post by MasacreEnElDiscoBar »

Rjech po meni ovisnost je tad kad se osoba nemoze oduprjet sovojoj psihi i tjelu, sve dok koje joj ta supstanca, osoba ili neka stvar(na koje je naviklo) ne ublazi zudnju, bol(potrebu, zelju..)
Ima puno vrsta ovisnosti, stim da rjech ovisnost znachi nekome da je narkoman, i da mu treba pomoch!!!
Sad postoje drushtveno prihvatljive i drushtveno neprihvatljive vrste ovisnosti i ljeche se one koje stvaraju najvishe problema toj osobi i drushtvu!!!Moze nekom mozak prije proradit i uzet kontrolu nad tim problemom i tako rjeshit taj problem ovisnosti!!

Ali dali treba ljechit ovisnost, ako toj osobi i drushtvu ne predstavljaju problem??
Mislim da ima ovde puno onih koji vole drogu i kad bi im se umoguchilo uzimanje droge legalno(za shto sam za), da nemoraju krast, dilat itd., rjeshilo bi njima problem i drushtvu, jer ako vole drogu nema smisla sustituciske terapije kojima ulaze u ljechnichki registar ljechenja ovisnosti, na koja dolaze ovisnici(rjetki da se rjeshe tog problema) ochajni, neki zbog tog jer si nemogu kupit svoju drogu pa uzimaju te neke ljekove, a ta osoba nije za to i tad nastanu problemi!!Jako puno ljudi se unishti takvim nachinom(drogiranje tabletama)....

Poshto chovjek postoji da bude ovisan o nechem tako dugo dok mu to ne postane problem, nema smisla radit neke prevencije i kazat kako je to loshe, jer ovisnik o nikotinu vidi na kutiji da cigarete ubijaju pa ih ipak pushi...Kad chovjek sam odluchi se rjeshit ovisnosti tad che to i pokushat, nikako prije, jedino ako se nadje u situaciji gdje je nemoguche da dodje do svoje vrste ovisnost...

Dali se ovisnost treba gledat ko problem, a dok ona osobi i drushtvu to josh ne predstavlja problem??
Postoji npr. ovisnost o kofeinu koje ne predstavlja vechini ljudi problem, postoji ovisnost o kokainu i heroinu i dali treba ljechit te ovisnosti dok ne predstavljaju probleme??I dali netko misli da se moze pomoch nekom da se rjeshi ovisnosti, za koju nema problem ali ima drushtvo u kojem se nalazi, nekim informacijama ili savjetima, osobi koja bi rado pomogla toj osobi??Dosta se ljudi javlja sa pitanjima, da bi dobili neki savjet kako pomochi da se rjeshi problema(ovisnosti) nekoj osobi koja to nezeli!!!Takve osobe neche nach tu odgovor!!
Dali se ovisnost treba gledat ko problem, a dok ona osobi i drushtvu to ne predstavlja problem??

Ako netko misli da treba gledat ko problem, neka odgovori i obrazlozi zashto, jer neznam dali treba gledat ovisnost(npr. o kokainu ili heroinu) ko problem, ako to ne postane problem...
User avatar
vudd
Posts: 2218
Joined: Fri Sep 26, 2008 6:06 pm
Location: Jugopotamija

Re: Dali je ovisnost problem, dok ne predstavlja problem??

Post by vudd »

ne ide ti se u komunu,a? :D
Fickt Euch,Ihr Mistgeburten....
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: Dali je ovisnost problem, dok ne predstavlja problem??

Post by MasacreEnElDiscoBar »

vudd wrote:ne ide ti se u komunu,a? :D
ide, vech se pakiram u ponedjeljak do 16h sam tamo... :D
User avatar
nanii
Posts: 558
Joined: Wed Jan 26, 2011 11:24 pm

Re: Dali je ovisnost problem, dok ne predstavlja problem??

Post by nanii »

Masacre od srca ti želim sve najbolje.............
stani iza onoga u šta vjeruješ,čak i ako to znači da ćeš morati da stojiš sam
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: Dali je ovisnost problem, dok ne predstavlja problem??

Post by MasacreEnElDiscoBar »

nanii wrote:Masacre od srca ti želim sve najbolje.............

Puno hvala!!!
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Dali je ovisnost problem, dok ne predstavlja problem??

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:57 am, edited 1 time in total.
User avatar
vudd
Posts: 2218
Joined: Fri Sep 26, 2008 6:06 pm
Location: Jugopotamija

Re: Dali je ovisnost problem, dok ne predstavlja problem??

Post by vudd »

narkomanija nije bolest u rangu urodjenih bolesti tipa ,štajaznam...
zavisnost je u ljudskoj prirodi,a ljudi su kvarljiva roba sa visokim misljenjem o sebi.postoje drustveno prihvatljive zavisnosti i o njima ne treba razglabati ,jer...ne treba.društveno-prihvatljive su, tačka

"narkomanija nije poremećaj ličnosti"?
naravno da jeste.narkomanija je "potez" poremecene licnosti.na prvu-bezopasan i svrsatan u eksperimentisanje adolscentske populacije.

kada ti tvoj doc reče da se ne zamaras oko narkomanije jer ti to vise nisi(metadon style)izostavio je činjenicu da su ti ipak ostala 2,ako ne i 3, simptoma po kojima se,kako kažeš,"krunišu" narkomani.


1. Zavisnost - fizickog tipa ili psiholoske prirode(ovisiš o metadonu)
2. Impulsivno traganje za drogom i opsesija drogom(u ovom slučaju metadon ukoliko je ,iz bilo kojeg razloga,nedostupan)
3. Zapustanje svih normalnih socijalnih krugova zbog supstance(opet,ukoliko nema meta,jebo socijalne krugove )
mislim,nigdje u svjetu se to ne zove "metadonac"...i dalje si dzaner.taj izraz je drustveno prihvatljiviji nebitno
da ne razvodnjavam sad,malo mi nelogično kada se kaže-narkomanija nije bolest,ali se ipak liječi raznim metodama.onda pojmovi pacijent,zdravstvo, kurci-palci...prvo sto mi pada na pamet je neka boleština :)

neki moj laički zaključak-narkomanija je "put" kojim krene poremećena ličnost.
a to vremenom dovodi do 5 navedenih simptoma.
Fickt Euch,Ihr Mistgeburten....
User avatar
nanii
Posts: 558
Joined: Wed Jan 26, 2011 11:24 pm

Re: Dali je ovisnost problem, dok ne predstavlja problem??

Post by nanii »

vudd wrote:narkomanija nije bolest u rangu urodjenih bolesti tipa ,štajaznam...
zavisnost je u ljudskoj prirodi,a ljudi su kvarljiva roba sa visokim misljenjem o sebi.postoje drustveno prihvatljive zavisnosti i o njima ne treba razglabati ,jer...ne treba.društveno-prihvatljive su, tačka

"narkomanija nije poremećaj ličnosti"?
naravno da jeste.narkomanija je "potez" poremecene licnosti.na prvu-bezopasan i svrsatan u eksperimentisanje adolscentske populacije.

kada ti tvoj doc reče da se ne zamaras oko narkomanije jer ti to vise nisi(metadon style)izostavio je činjenicu da su ti ipak ostala 2,ako ne i 3, simptoma po kojima se,kako kažeš,"krunišu" narkomani.


1. Zavisnost - fizickog tipa ili psiholoske prirode(ovisiš o metadonu)
2. Impulsivno traganje za drogom i opsesija drogom(u ovom slučaju metadon ukoliko je ,iz bilo kojeg razloga,nedostupan)
3. Zapustanje svih normalnih socijalnih krugova zbog supstance(opet,ukoliko nema meta,jebo socijalne krugove )
mislim,nigdje u svjetu se to ne zove "metadonac"...i dalje si dzaner.taj izraz je drustveno prihvatljiviji nebitno
da ne razvodnjavam sad,malo mi nelogično kada se kaže-narkomanija nije bolest,ali se ipak liječi raznim metodama.onda pojmovi pacijent,zdravstvo, kurci-palci...prvo sto mi pada na pamet je neka boleština :)

neki moj laički zaključak-narkomanija je "put" kojim krene poremećena ličnost.
a to vremenom dovodi do 5 navedenih simptoma.
plus

da ti država ne obezbjeđuje tu supstancu, ili da je nestane, ti bi i te kako krao i radio ko zna šta da je nabaviš tj vršio i kriminalne i nemoralne akte da je nabaviš, tako da tvrdnja tvog doktora kad logički sagledeaš ne stoji ali nikako.........

Pozdrav tebi Voyo, kako ti je na suboxonu? Mada kad si se već onoliko namučio, što se ne skide skroz?
stani iza onoga u šta vjeruješ,čak i ako to znači da ćeš morati da stojiš sam
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Dali je ovisnost problem, dok ne predstavlja problem??

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:56 am, edited 1 time in total.
User avatar
nanii
Posts: 558
Joined: Wed Jan 26, 2011 11:24 pm

Re: Dali je ovisnost problem, dok ne predstavlja problem??

Post by nanii »

Voyager wrote:Ali matrica je jaka, znam, vi joj se ne mozete odupreti, pogotovo kada ste osoba koja konverzira na tako samouvereni nacin bez pozadinskog poznavanja materije, a pride potpuno samouverena u svom jurisu da porusi neke tvrdnje koje je neko izneo i koje se mozda temelje na nekim cvrstim naucnim dokazima...i hocete da ih rusite, a vi niste naucnik ! :-)
Zbog toga imate, ili ste imali dosta problema, najvise u detinjstvu, u skoli cak najvise, ali to vam je iz nekog razloga bilo najdivnije na svetu.
Joj Voyo ne trebaju meni nikakve anatomije iz '85 niti studije o drogi i medicini niti farmakologija nekog lijeka, sasvim mi je dovoljan moj mozak, a ja zamisli, kao i ti, znam razmišljati i to sasvim neopterećena matricom i ti možeš napisati trikilometarski post sa naučnim studijama, objašnavajući, uvrčući i izvrčući istinu ali činjenica jeste da si zavistan od supstitucije , jedina razlika je u supstanci i njenoj dostupnosti, da ti nije tako lako dostupna, imao bi svih 5 simptoma narkomanije.........ili da ti ja to 'vako po seljački objasnim, ti si jarane narkoman bio i ost'o, samo ne plaćaš svoju zavisnost......
Znam šta pričam, bila tamo, vidjela, ma šta vidjelas, držala u ruci razabu š'o bi rekli ćaršijaneri........

I nešto korisno za ovu temu, pošto si rekao da to napišemo, supstitucija je dobra ukoliko predstavlja samo
jedan korak u procesu izliječenja..........ili ti držiš sve konce u rukama ili gudra, treće nema, prosto i jednostavno, pa zvala s ta gudra kako ti drago..

Eh, da i još jedna stvar, mnogo si se ti nafurao Voyo, postaješ egoističan........
Voyager wrote:Na sta ja izgubih pola sata......
...................da Voyo the great........neka prijatelju, neka..........Mada i pored naših neslaganja, moram priznati da si mi čak i drag, samo ode u nebesa...........šta ti je
stani iza onoga u šta vjeruješ,čak i ako to znači da ćeš morati da stojiš sam
Post Reply