I.V Metadon

Sve u vezi smanjenja štete uzrokovane upotrebom droge.

Moderator: sanela

MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: I.V Metadon

Post by MasacreEnElDiscoBar »

Alternativka wrote:Ustvari nije.
Dekriminalizacija je zakonska izmjena kojom neko ponašanje prestaje biti kazneno/krivično djelo i postaje prekršaj, a legalizacijom potupuno izlazi iz kažnjive zone, dakle, nit je prekršaj nit kazneno djelo.
okei! Znachi ako je npr.dekriminalizirana marihuana najgore shto moze bit kod posjedovanja je prekrshajna kazna, a ako je legalizirana nikom nishta...Jer kako je moguche npr. u Niz. u Amstrdamu da je legalizirana, a da je opet zabranjeno nosit veche kolichine od 15g.,znachi moguche je da neshto legalizirano bude kazneno i krivichno djelo(ako ja cigareta koje su legalizirane imam previshe idem u zatvor??) !?? Ili nije moguche da neshto legalizirano potupuno izlazi iz kažnjive zone, dakle, nit je prekršaj nit kazneno djelo??
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: I.V Metadon

Post by sanela »

Nigdje nijedna droga nije legalizirana, nego samo dekriminalizirana, odnosno može se koristiti za vlastite potebe. To što piše legalizacija, ljudi pogrešno prevode, jer misle da je isto. Čak i u Holandiji je marihuana dekriminalizovana. Danas su dozvoljene manje oličine posjedovanja, nego ranije, jer su se Holanđani zeznuli, misleći da će smanjiti problem, desilo im se da su postali narkomanska Meka. Svako bi u Holandiju.
Alternativka
Posts: 42
Joined: Sun Feb 06, 2011 11:38 am

Re: I.V Metadon

Post by Alternativka »

MasacreEnElDiscoBar wrote: Jer kako je moguche npr. u Niz. u Amstrdamu da je legalizirana, a da je opet zabranjeno nosit veche kolichine od 15g.,znachi moguche je da neshto legalizirano bude kazneno i krivichno djelo(ako ja cigareta koje su legalizirane imam previshe idem u zatvor??) !?? Ili nije moguche da neshto legalizirano potupuno izlazi iz kažnjive zone, dakle, nit je prekršaj nit kazneno djelo??
E vidiš, potanje količine je bitno za određivanje namjere...i uvjerena sam da nije zakonski određena količina već je ona određena sudskom praksom.
Naime, manja količina ukazuje na namjeru osobne konzumacije koja je sama po sebi legalna.
No, veća količina ukazuje na namjeru preprodaje koja može biti ili prekršaj ili kaazneno/krivično djelo.

I sa cigaretam (koje su legalne) možeš ući u kažnjivu zonu ako ih, na primjer, imaš šleper...jer npr. nisi firma registrirana za prodaju duhanskih proizvoda...;)
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: I.V Metadon

Post by MasacreEnElDiscoBar »

da, to me zbunjivalo, pishu negdje da se legalizira ovo ono...a, ustvari ispada kako je Sanela rekla, da je dekriminalizirana sva ''droga'' koja je legalizirana, a to kako che bit i shto dekriminalizirano odluchuje vlada drzave sudskom praksom...tako ispada jer ako je neshto legalizirano nije da potupuno izlazi iz kažnjive zone, dakle, nit je prekršaj nit kazneno djelo...nego se valjda onda ogranichuje, kaznjivo djelo, prekrshaj itd.?, a, nikad nisam volio pravo, samo zabave radi...neznam..., a nije ni vazno, nek se zamaraju s tim oni koji misle da trebaju... :wink:
Sagy
Posts: 150
Joined: Sun May 30, 2010 8:38 am

Re: I.V Metadon

Post by Sagy »

Legalan je heroin u Pakistanu(sjevernom dijelu).
Čitao sam neku reportažu o gradu Peshawaru(valjda se tako piše).

Gram dopa cca. 25kn,a opijum prodaju u pločicama od kila....
Inače grad je totalna anrhija,puno djanera,al-quaide,život vrijedi manje nego taj gram dopa...
Piše novinar,da ima glavni pazar,gdje se dop drži po štandovima,a policija samo kontrolira da netko nekoga ne ubije,i da se transakcije odvijaju "u miru"
Uglavnom,mislim da to daje dobru sliku o tome,što bi se desilo legalizacijom teških droga.
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: I.V Metadon

Post by MasacreEnElDiscoBar »

Sagy wrote:Legalan je heroin u Pakistanu(sjevernom dijelu).
Čitao sam neku reportažu o gradu Peshawaru(valjda se tako piše).

Gram dopa cca. 25kn,a opijum prodaju u pločicama od kila....
Inače grad je totalna anrhija,puno djanera,al-quaide,život vrijedi manje nego taj gram dopa...
Piše novinar,da ima glavni pazar,gdje se dop drži po štandovima,a policija samo kontrolira da netko nekoga ne ubije,i da se transakcije odvijaju "u miru"
Uglavnom,mislim da to daje dobru sliku o tome,što bi se desilo legalizacijom teških droga.
A da to je anarhija, radi ko shta zeli, i tu sad je sve dozvoljeno...tak da mislim da nijima nije heroin problem, nego oni sami sebi..al bar se trude za slobodu, samo shto rade to ubijanjem, a to nije uredu...Ima puno mjesta gdje je heroin jednostavno ko kod nas kava, i tako su nauchili zivjet narashtajima i gotovo izolirani od vanjskog svjeta bez velikih pritiska politichara, uglavnom zive kako misle da trebaju i uzivaju opium koji im nitko ne brani...znachi: potrebna je anarhija da bi se neshto legaliziralo bez ikakvih zakonskih posljedica!!! :)
User avatar
pepeljuga84
Posts: 1057
Joined: Mon May 09, 2005 10:07 am
Location: Beograd

Re: I.V Metadon

Post by pepeljuga84 »

Jaffa wrote:Ne,ozbiljno ljudi... DAAAJ , ima XXX slucaja koje SAMO JA znam i oni isto IV metadon iako se zna da ne treba.,
KOJI JE "THE SAFEST" {NAJBOLJI} NACIN DA SE TO URADI , shodno tome da pece strasno zbog alkohola.Kako neutralisati taj alkohol iz njega...

I drugo pitanje jeste, DA LI SE U NARODNIM APOTEKAMA ,osim u Beogradu, MOZE NACI ALKALOIDOV METADON OD 10ml , i u cemu je razlika?
Ma iz bočice u gan-ne peče tebra-barem mene nije pekao-to je bio Hemofarmov met-kapi...
Možda spava sa očima iznad svakog zla,
Iznad stvari iluzija,izvan života,
I s njom spava,neviđena,njena lepota;
Možda živi i doći će posle ovog sna.
Možda spava sa očima iznad svakog zla.
Jaffa
Posts: 15
Joined: Fri Jul 08, 2011 8:51 am

Re: I.V Metadon

Post by Jaffa »

mislim da bi se trebali vratiti na temu... :/

Sta se radi kada dodje do toga da na rukama i nogama vise nemate vene na koje mozete da primite IV ?
Ko, kako i kada moze da Vam I DA LI , moze, da Vam pomogne pri "pronalazenju vena" ili mozda da Vam on "safe" ubrizga ??? Da li to moze da se uradi u "hitnoj" ili sta vec???

Ja ne mogu da nadjem vene, nikad nisam probao u one duboke kod prepona, jer se bojim i ne znam gde su... :(((((

pomoooocccc!!!
LoopJunkie
Posts: 1
Joined: Fri Nov 04, 2011 2:54 pm
Location: Zagreb

Re: I.V Metadon

Post by LoopJunkie »

Prije 2 dana sredila sam se sa solucijom metadona, iako sad znam dae bilo metadona u tragovima. pola sata nakon IV poplavile su mi usnice, počela sam se smrzavati, boljelo me sve i nisam mogla disati. temperaturu još sad skidam. Saznala sam od frenda da je unutra bilo vode. Neznam koliko. znam da ovo nije normalno, ali nisam imala sličnih situacija pa me zanima šta mi se moglo ili mi se još može desiti.
Last edited by LoopJunkie on Fri Nov 04, 2011 9:24 pm, edited 1 time in total.
and her eyes had all the seeming of a demon who is dreaming
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: I.V Metadon

Post by sunrise »

Oscar
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
Post Reply