Šta kada bivši ovisnik želi obitelj i potomstvo?

Sve u vezi smanjenja štete uzrokovane upotrebom droge.

Moderator: sanela

AnAna_mo
Posts: 1637
Joined: Tue Aug 26, 2008 3:08 pm
Location: Mostar, BiH

Šta kada bivši ovisnik želi obitelj i potomstvo?

Post by AnAna_mo »

Kao što naslov kaže...

Znači jednog dana bi htjela imati obitelj, bebu, sve ono što po meni normalni ljudi žele.
Ali naravno, ne bih htjela roditi jednoroga, sirenu ili kerbera zato jer sam se drogirala.

Znanima me sve-šta, kako i koliko nekadašnja navučenost na opijate tipa heroin i metadon i brdo tableta, te uzimanje svih droga većinom prije i tijekom toga može utjecati na bebu.
Koliko trebam biti čista da bi sve bilo sigurno?

Mada znam za dva slučaja gdje su oba roditelja ovisnici- obe cure su zanijele dok su bile navučene, jedna se skinula tijekom prva dva mjeseca trudnoće, a druga je bila na gramu dnevno - njoj je trudnoću kontrolirao ginekolog i tako joj preporučio jer je kao šok i opasnost za dijete da majka zapadne u bilo kakvu krizu. I oba djeteta su savršeno zdrava.
A znamo nažalost za masu slučajeva gdje se djeca rode bolesna kod roditelja koju riječ droga nisu ni čuli.

Predpostavljam da je kod svakoga individualno, ali me ova tema baš duže vremena zanima.
Uzmimo u obzir da sam zdrava, nemam nikakvu blest ni smetnje u organizmu (osim povremenog mankija, ali jbg :) )

Ajde pišite...
I da, očekujem odgovore sa medicinskog gledišta-stručne od Voye! :wink:

Pozdrav,
Ana
Potpis.
User avatar
tamarra
Posts: 231
Joined: Mon Nov 23, 2009 4:13 pm

Re: Šta kada bivši ovisnik želi obitelj i potomstvo?

Post by tamarra »

Provjeri funkcije jajnika, za početak. Ništa od bebe, ako izostaje ovulacija. Droga ostavlja posljedice na jajnicima, koji su inače izuzetno osjetljivi organi. Za muškarce, bivše ovisnike, obavezan spermiogram.

http://www.poliklinika-harni.hr/teme/ne ... jekovi.asp

http://www.womens-health.co.uk/infertility5.asp

Ima dosta i znanstvenih radova na tu temu. Proguglaj malo. :wink:

Generalno se ženama (koje nisu bile ovisne o drogama) preporučuje ne uzimati nikakve lijekove (pritom mislim na aspirine, baralgine i ostalo) bar godinu, dvije prije trudnoće, tako da...

Živi zdravo i budi čista. :)
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: Šta kada bivši ovisnik želi obitelj i potomstvo?

Post by sunrise »

sve je to jack pot
Ja sam zatrudnila ,par mjeseci prije toga bila na dopu i bijelom,tman prije trudnoce otisla na sub,na pocetku 8mg i kroz trudnocu dosla do 2mg. I meni su rekli da ne prestanem skroz sa terapijom.
No,danas je mdeicina tako jako otisla da oni mogu vidjeti svaku manu sa djetetom.No,ako si vec trudna 5,6 mjeseci i znas da dijete nije bas ok,sta onda,ces ga ubiti ili prihvatiti taj izazov i opet uzivati u svakom momentu sa svojim voiljenim djetetom.jer bez obzira na sve,kako god da ti je dijete,tebi ce opet biti najljepse i najdivnije cudo ovog svijeta

Hvala Bogu,moja Kika je bila jako kratko u bolnici i super je izgurala te dane i dan danas sa tri goine i sa znanjem tri strana jezika je moje najvece cudo i nas najveci uspjeh
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: Šta kada bivši ovisnik želi obitelj i potomstvo?

Post by sunrise »

Mada ja osobno znam dvije zenske koje su do kraja brijale po dopu,cak se jedva u trudnoci sa igle presle na nos i eto,rodile zdrave curice.mada,jedna od njih je izgubila dijete u 6godini jer je opet pocela rokati bijelo.druga je jos kod mame i mama je tek u 5godini postala stabilna samo na morfiju a do tad stalno uzimala dop pa imala gadnu fazu rokanja bijelim pa nekakko dosla pameti i sad je kao stabilna na morfu.no,mozda se to u medjuvremenu promijenilo.nemam pojma i niti me ne zanima previse ta zena
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Šta kada bivši ovisnik želi obitelj i potomstvo?

Post by saša-ex »

Posledice po decu ciji su se roditelji drogirali ne moraju se videti odmah...ali se mogu videti i posle 10 godina. Ne verujem da drogiranje majke ne ostavlja nikakve posledice, iskren da budem. Pitanje je kad ce te posledice da se pojave.
SAMO CEO ŽIVOT...
User avatar
tamarra
Posts: 231
Joined: Mon Nov 23, 2009 4:13 pm

Re: Šta kada bivši ovisnik želi obitelj i potomstvo?

Post by tamarra »

saša-ex wrote:Posledice po decu ciji su se roditelji drogirali ne moraju se videti odmah...ali se mogu videti i posle 10 godina. Ne verujem da drogiranje majke ne ostavlja nikakve posledice, iskren da budem. Pitanje je kad ce te posledice da se pojave.
Apsolutno! Nikotin ostavlja posljedice, psihičko stanje majke za vrijeme trudnoće utječe na plod itd. Puno je tu faktora. Ako već čovjek želi odgovorno pristupiti svemu, planirati obitelj, zašto ne obaviti sve moguće pretrage i dovesti svoje tijelo i psihu u odlično stanje. U stanje u kojem će se, sa punom odgovornošću i užitkom, moći nositi još jedan život.
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: Šta kada bivši ovisnik želi obitelj i potomstvo?

Post by sunrise »

U pravu si Sale i Tamarra
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
Dreamer
Posts: 387
Joined: Sun Jan 02, 2011 5:07 pm

Re: Šta kada bivši ovisnik želi obitelj i potomstvo?

Post by Dreamer »

Ma sve je to jasno, ali koliko trebas biti POTPUNO cist od svega da bi trudnoca, tj.beba bila normalna?
Standing On The Edge,Flirting With Disaster
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Šta kada bivši ovisnik želi obitelj i potomstvo?

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 1:19 am, edited 1 time in total.
inesz
Posts: 55
Joined: Sun Jul 06, 2008 3:13 pm

Re: Šta kada bivši ovisnik želi obitelj i potomstvo?

Post by inesz »

Puno je djece rodjeno od majki koje su bile na heroinu,i rodile su prijevremeno,beba nije dosegnula pravu kilazu,ili se rode ovisne pa se onako tek rodjene skidaju sa heroina,ali sve u svemu koliko ja znam i vidim to su zdrava djeca,bez ikakvih malformacija,obicno bude sve u redu.
I opet kad pogledas mozda nije fer ,jer neke majke koje nisu ni pusile u trudnoci rode defektnu djecu,ali to je tako,majka priroda,ili nasljedje..
Nikad ne mozemo znat..
Ja sam bila na terap sub u trudnoci i mislim da je on mozda nastetio mojoj bebi ali opet ne mogu znat.
Post Reply