Heroin na recept

Sve u vezi smanjenja štete uzrokovane upotrebom droge.

Moderator: sanela

User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Heroin na recept

Post by Sagitarius »

Eh sad...
Metadonsko ili heroinsko održavanje,način za vegetiranje,ovaj drugi je manje štetan,samo to želih naglasiti.
User avatar
vudd
Posts: 2218
Joined: Fri Sep 26, 2008 6:06 pm
Location: Jugopotamija

Re: Heroin na recept

Post by vudd »

Sagitarius wrote:Eh sad...
Metadonsko ili heroinsko održavanje,način za vegetiranje,ovaj drugi je manje štetan,samo to želih naglasiti.
Ma jok,,,,,nego ove rigorozne mjere.Nije bas da te skinu odmah sa terapije.Sta bi se dobilo time?
Fickt Euch,Ihr Mistgeburten....
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Heroin na recept

Post by Sagitarius »

vudd wrote:Ma jok,,,,,nego ove rigorozne mjere.Nije bas da te skinu odmah sa terapije.Sta bi se dobilo time?
Pa,dobro,vjerovatno prvo ide žuti karton,pa crveni :D,ali da nema tih restrikcija,desilo bi se k'o u nas u HR s metadonom,da ga ima po ulici za kupit,gdje god hoćeš.
U Švedskoj,priča mi poznanik koji dugo živi tamo,ako si na metu,socijalna služba ti ima pravo banit u kuću u bilo koje doba dana,pa ako si pozitivan na dop,gubiš met.,pa se ljudi onda i drže pravila.
U nas likovi,dobiju 15 hepti,još dođu zabijeni na Zavod,tražit da im dignu terapiju!
User avatar
vudd
Posts: 2218
Joined: Fri Sep 26, 2008 6:06 pm
Location: Jugopotamija

Re: Heroin na recept

Post by vudd »

Sagitarius wrote:
vudd wrote:Ma jok,,,,,nego ove rigorozne mjere.Nije bas da te skinu odmah sa terapije.Sta bi se dobilo time?
Pa,dobro,vjerovatno prvo ide žuti karton,pa crveni :D,ali da nema tih restrikcija,desilo bi se k'o u nas u HR s metadonom,da ga ima po ulici za kupit,gdje god hoćeš.
U Švedskoj,priča mi poznanik koji dugo živi tamo,ako si na metu,socijalna služba ti ima pravo banit u kuću u bilo koje doba dana,pa ako si pozitivan na dop,gubiš met.,pa se ljudi onda i drže pravila.
U nas likovi,dobiju 15 hepti,još dođu zabijeni na Zavod,tražit da im dignu terapiju!
Ima i tamo na ulici.A ja dok sam bio na met.Svaki mjesec sam dizao,doktor pita zasto,ja mu kazem zato i zato :) i on sta ce-kud ce, jadnik pristane.Ma boli njih racaq...nekako.Neznam kako je u HR nekad i sada,ali tamo i nije bas tako kao sto se prica.
Ma sve to funkcionise malo drugacije Sag, bar u Svajcu...Imam kontakt sa par osoba iz tih kobnih 90'-ih.Njih par cistih,ispricaju mi onako ukratko,o par likova koje poznam.Ono,zivi su, neko na methi,neko na sugaru drzavnom,ali su glavni posrednici(znas ono-generalni zastupnici :wink: )za ove sto nisu u programu,novajlije sa strane koje u Zurich dolaze po robu.I najcesce, pored ''drzavnog dara'',lupaju se kokom,mislim kontas vec kako to ide(stari prdonja)...Elem,njih taj dop vise neradi,pa ono,treba im flash,jurnjava,kombinacije,kulminacije :) ,A nemaju zikru,pa laganini...Ona szena otvorena nepostoji vise,ali ilegala radi u 16.,pravi narkomanski mravinjak. Provale ovi iz zavoda,kad je pisoka pozitivna na koku,ili na svasta nesto...Ali sta da rade?,zuti,crveni,faul?....Ljudi su sjebani maximum,likovi od 50,40 godina koji ce dozivotno biti na odrzavanju,mislim, sta mogu da im urade?Da ih skinu sa odrzavanja,ponovo bi se stvorila scena,da ih strpaju u tvorza,trebao bi Gulag...A i ovi nerade neka jaka sranja,nemaju zikru,ono kriminalna,vise se svodi na levacenje,drugih junkie-a,sto i nije kaznjivo bas.Ali sve u svemu,go kurac.Za ljude koji ionako nece drugaciji zivot,to je ok...zivotinjariti ce tako,i umrijeti od gripa u svom malom skromnom stancicu,ispunjenom stojekakvim sjecanjima na karikaturu svog zivota...Bijedni i sami.
Kad ce bebara,Sag?(pade mi na um,...neznam zasto :wink: )
Fickt Euch,Ihr Mistgeburten....
User avatar
Big Mama
Posts: 252
Joined: Tue Dec 30, 2008 5:41 pm
Location: HR

Re: Heroin na recept

Post by Big Mama »

Ja ne vjerujem u takvu "terapiju", dijeliti dop da bi se smanjilo šta?!? kriminal? Poznajem najmanje 5 ljudi koji bi trljali ruke jer bi se besplatno rokali i koji bi odmah kovali planove kako izđiberiti što više dopa. Ne kažem da bi im uspjelo ali ne znam da li narkomani uopće gledaju na to kao na terapiju...čisto sumnjam.
Meni da je to neko ponudio prije par godina, niko sretniji od mene. Kolko bi samo love uštedjela hehe :-D
Cijenim svako mišljenje, da se razumijemo. Moje je po ovom pitanju čvrsto ko stijena :-D
U tebi su 3 čovjeka
Jedan koji misliš da jesi
Jedan koji bi želio biti
I jedan koji si zaista
TOG JEDINO NE POZNAJEŠ
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Heroin na recept

Post by Sagitarius »

Kad ce bebara,Sag?(pade mi na um,...neznam zasto :wink: )
15.7. je termin,usred ljeta :D
User avatar
lizard
Posts: 347
Joined: Thu Dec 06, 2007 7:50 pm

Re: Heroin na recept

Post by lizard »

Big Mama wrote:Ja ne vjerujem u takvu "terapiju", dijeliti dop da bi se smanjilo šta?!?
Troškovi, zašto da ne? Matematika je zanimljiva nauka ali je pitanje Heroina na recept prije svega pitanje etike! Gledao sam emisiju o pilot projektu ljećenja Heroinom u Njemačkoj. Wow san svakog narkomana,ma milina. Emisija je rađena poslje svađe ljevice i desnice baš oko pitanja etike. Rezlutati studija i majka svih zajeba statistika govore u prilog teoriji klin se klinom izbija. Bla, bla, bla...bitno je napomenuti da terapija Heroinom nije nikakav poraz institucija koje se bave ovisnošću, nego naprotiv upravo jedini način da se "dođe" do onih 20% pacijenata kojim nijedan način nije pomogao. Još bitniji, kažu strčnjaci je pristup velikom broju ovisničke populacije koji nisu ni u kakvom programu ljećenja.
E sad, ako ikad u BiH bude heroin na recept, zanči da ću tad biti star i umoran, hmmm ko zna, možda, ma garant tek tad, razmislim o pitanju etike:)
BAŠ SVE TI DAJEMO I OPET MALO KOLIKO TE VOLIMO...
User avatar
Big Mama
Posts: 252
Joined: Tue Dec 30, 2008 5:41 pm
Location: HR

Re: Heroin na recept

Post by Big Mama »

lizard wrote: E sad, ako ikad u BiH bude heroin na recept, zanči da ću tad biti star i umoran, hmmm ko zna, možda, ma garant tek tad, razmislim o pitanju etike:)
hehe, pozz
U tebi su 3 čovjeka
Jedan koji misliš da jesi
Jedan koji bi želio biti
I jedan koji si zaista
TOG JEDINO NE POZNAJEŠ
Post Reply