needle exchange

Sve u vezi smanjenja štete uzrokovane upotrebom droge.

Moderator: sanela

User avatar
anfakabl
Posts: 898
Joined: Thu Jul 30, 2009 2:07 pm

Re: needle exchange

Post by anfakabl »

la_na wrote:imas taj neki prasak za macke sto se miksa to je sad hit kako cujem pa mozda radi toga ti nije htjla
trebao mi je lek u spreju za ljudsku upotrebu
all that I want is to play
User avatar
tamarra
Posts: 231
Joined: Mon Nov 23, 2009 4:13 pm

Re: needle exchange

Post by tamarra »

anfakabl wrote: E onda sam, kao svaki pravi čamuga-provokator, konstatovala da neće da me sasluša jer pričam srpski...Pederski, ali je odjednom počeo da važi veterinarski recept.
Zamisli da takvoj dođeš i tražiš gan. Pa zvala bi muriju i to na kvarnjaka.
Da, najverovatnije se niko ne bi uzbuđivao, mada nije loše bar dosađivati.
Ne znam kome bi uopšte moglo da se prijavi takvo diskriminisanje...Nekoj NVO?
Sale, to su tvoji drugari, sektaši i strani plaćenici, daj tip :-D
Vjerojatno joj nisi "sjela" jer si zvučala drugačije. :rolleyes: U ovoj zemlji se svi bave pitanjima jezika, najviše prodavačice i šalteruše. Diskriminaciju na nac. osnovi možeš prijaviti pučkom pravobranitelju (ombudsman), al ne očekuj previše od toga.
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: needle exchange

Post by ivica »

7474 wrote:i meni se sto puta dešavalo da apotekarka neće da ti proda gun.

e sad,mene zanima da li je to uopšte zakonito?? da prodavac odbije da ti proda ono što u "prodajnom objektu" postoji!
Odma se idi žali upravi vodovoda! Da jeli zakonito!
ignorance is bliss!
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: needle exchange

Post by ivica »

saša-ex wrote:A da li je zakonito da se ti pucas u venu :))))))))
jest!
ignorance is bliss!
AnArt
Posts: 3
Joined: Tue Dec 07, 2010 5:09 pm

Re: needle exchange

Post by AnArt »

PREVENT sprovodi needle exchange projekat u Novom Sadu. Drop in se nalazi u Karadjordjevoj 24, radi radnim danima od 12 do 18, sredom radi socijalna radnica od 14.30 do 18. a pravnica dolazi po dogovoru. Tamo se dele igle, spricevi, kuvala, akve, alkoholne maramice, poveske, kontejneri, kondomi..
Ima li pitanja? :-D
Anabela11
Posts: 115
Joined: Tue Sep 14, 2010 9:02 pm

Re: needle exchange

Post by Anabela11 »

...PREVENT sprovodi needle exchange projekat u Novom Sadu. Drop in se nalazi u Karadjordjevoj 24, radi radnim danima od 12 do 18, sredom radi socijalna radnica od 14.30 do 18. a pravnica dolazi po dogovoru. Tamo se dele igle, spricevi, kuvala, akve, alkoholne maramice, poveske, kontejneri, kondomi..
Ima li pitanja? ...
_____________
:shock: Da li je ovo "politicki ispravno"?
Da li bi se ljudi manje drogirali da je teze doci do sredstava za isto?
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: needle exchange

Post by sanela »

:shock: Da li je ovo "politicki ispravno"?
Da li bi se ljudi manje drogirali da je teze doci do sredstava za isto?
Ovo je za sprečavanje prenošenja hepatitisa, kao i da se šprice ne bacaju kojekuda, tako da ima smisla.
Nije to baš tako dostupno, kao, ono, reklamira se, pa djeca dođu.
AnArt
Posts: 3
Joined: Tue Dec 07, 2010 5:09 pm

Re: needle exchange

Post by AnArt »

Hvala Sanela, upravo tako.
Ne rade se kampanje i marketing, informacije o drop in centru uglavnom sire se medju samim korisnicima. Kad se rade istrazivanja gde je potreban veci broj ucesnika, dele se kuponi, kako bi dosli upravo oni kojima je ovakva pomoc najpotrebnija.
Koriscenjem sterilnog pribora sprecava se prenos krvno prenosivih bolesti. U Novom Sadu tek svaki treci injektirajuci korisnik droga NEMA hepatitis C :|
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: needle exchange

Post by saša-ex »

Koliko procanata narkomanske populacije dosezete? Koji je zadatak socijalne radnice? Da li im se nude mogucnosti za lecenje? Da li im delite one flajere sa obavestenjem o metadonu, koje deli i Veza u Beogradu?
SAMO CEO ŽIVOT...
AnArt
Posts: 3
Joined: Tue Dec 07, 2010 5:09 pm

Re: needle exchange

Post by AnArt »

saša-ex wrote:Koliko procanata narkomanske populacije dosezete? Koji je zadatak socijalne radnice? Da li im se nude mogucnosti za lecenje? Da li im delite one flajere sa obavestenjem o metadonu, koje deli i Veza u Beogradu?
Au, ovo prvo pitanje je tesko... Svakako da ne dosezemo sve, procene se rade kada je i broj narkomana u pitanju, pa mislim da podaci ne bi bili bas verodostojni kada se radi o ovim brojkama. Tu je jos jedna stvar. Posto dajemo finu kolicinu pribora, oni koji dodju, najcesce ga podele sa svojim prijateljima.
Socijalna radnica pomaze pri ostvarivanju prava na jednokratnu materijalnu pomoc, prikupljanje papira za dokumenta, i sl.
Sam PREVENT ne nudi mogucnost lecenja, ali radimo sa apstinentima grupe za samopomoc i samopodrsku. Ne forsiramo ni jedan poseban nacin skidanja, vec navodimo korisnika da sam razmislja o nacinu, ako se za to vec odlucio, ili ako misli o tome. A onda pomognemo koliko smo u mogucnosti, da osoba tamo i zavrsi, naravno, ako jos uvek to zeli. Ne placamo troskove lecenja, ali su besplatni pregledi i intervencije kod auta i slicnih slucajeva...

Jos nesto? :)
Post Reply