needle exchange

Sve u vezi smanjenja štete uzrokovane upotrebom droge.

Moderator: sanela

ivaaaa
Posts: 1
Joined: Tue Sep 23, 2008 11:14 am

needle exchange

Post by ivaaaa »

u Zagrebu, Zadru, Krapini i Novoj Gradišci postoje Needle exchange centri gdje možete dobiti čiste igle i šprice, kondome, alkoholne maramice, testirati se na hepatitis i popit kavu besplatno. o.k. je ekipa, dio ljudi dolazi gotovo na dnevnoj bazi po savijet, razgovor, na internet ili samo na druženje, a dio samo po pribor. u potpunosti je anonimno i besplatno sve. u zagrebu je radno vrijeme od 12 do 17 h na adresi Dubravkin trg 11. to je u kvartu preko puta autobusnog kolodvora. pa evo...za informaciju...da ima čistog pribora i da slobodno može doci bilo tko.
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: needle exchange

Post by Sagitarius »

Hvale vrijedno,
postoje i u Splitu i Dubrovniku(Help).
AnAna_mo
Posts: 1637
Joined: Tue Aug 26, 2008 3:08 pm
Location: Mostar, BiH

Re: needle exchange

Post by AnAna_mo »

Ima i Mostaru,odmah iza Centra za izvanbolnicko lijecenje, ali radi samo 3 dana u tjednu po 3 sata...
Zove se Asocijacija Margina.
Potpis.
AnAna_mo
Posts: 1637
Joined: Tue Aug 26, 2008 3:08 pm
Location: Mostar, BiH

Re: needle exchange

Post by AnAna_mo »

ASOCIJACIJA MARGINA
Needle exchange i drop-in centar

Mostar, Ante Starčevića 78
tel. 00387 63 31 29 81 - Leo Jurić
Zenica,Jalijski put 5
tel. 00387 32 24 01 99
00387 32 40 33 22
Sarajevo,
tel. 00387 61 77 44 86
Tuzla, Sead bega Kulovića 2
tel. 00387 61 38 44 94
Potpis.
User avatar
txc
Posts: 11
Joined: Thu Jan 29, 2009 8:25 am

Re: needle exchange

Post by txc »

kod mene u mk ima vise proekta oko needle exchange .radimo i na deljene kondoma i zastita na seksualne radnice. :D
viktorija
Posts: 1
Joined: Wed Jun 17, 2009 2:29 pm

Re: needle exchange

Post by viktorija »

AnAna_mo wrote:ASOCIJACIJA MARGINA
Needle exchange i drop-in centar

Mostar, Ante Starčevića 78
tel. 00387 63 31 29 81 - Leo Jurić
Zenica,Jalijski put 5
tel. 00387 32 24 01 99
00387 32 40 33 22
Sarajevo,
tel. 00387 61 77 44 86
Tuzla, Sead bega Kulovića 2
tel. 00387 61 38 44 94
U Tuli je drop-in centar se sada preselio u TC "Sjenjak", prvi sprat, lokal 230......a otvorena je i kancelarija u Brčkom- UL.Muzerisa Ibrahimbegovića br. 46, Meraje;
Tel: 061 953 558
poenta
Posts: 5
Joined: Sun Jul 12, 2009 11:38 pm

Re: needle exchange

Post by poenta »

U Bijeljini needle exchange se radi u drop in centru humanitarne organizacije "Poenta",

Ul. Svetog Save 10 - Bijeljina
poenta@telrad.net i 066/835-384
User avatar
7474
Posts: 653
Joined: Tue Dec 15, 2009 11:28 pm
Location: Novi Sad, Voša

Re: needle exchange

Post by 7474 »

smatram da je program razmene igala, kakvu god pozadinu imao, za krajnjeg korisnika izuzetno dobar.
svrstava se u umanjenje štete.
ko stanuje u Novom Sadu, poznaje situaciju sa apotekama, narkomanima i iglama.. mogu da se kupe u svega nekoliko apoteka.. a kada one, iz nekog razloga ne rade jedan dan, program razmene igala se sprovodi medju samim narkomanima.. onaj fazon, čija je igla najmanje tupa i sa najmanje zgrušane krvi, ta se i koristi..
nisam sreo narkomana, koji ne bi uzeo svoju dozu zato što mu nedostaje igla.. niko ne razmišlja na iole duže staze.. bitno je uraditi se i imati pored sebe nekog ko razmišlja jošmanje nego ti i spreman je da ti ustupi svoju iglu, koju ćeš ti nakon odrade, uredno oprati i vratiti mu je!

bilo je situacija kada sam uletao u domove zdravlja i preklinjao ih da mi daju, prodaju, ustupe krišom insulinski komplet (tako se elegantno naziva špric i igla; poznato je da šećeraši odavno koriste self-injectore i da zastarele modele insulinaca niko ne koristi).. sve uzalud.

nešto sam čuo da su i ovde počeli da dele pribore.. u nekoj ustanovi, u nekoj ulici... ne znam sve detalje, iz čega se vidi koliko su efikasni.

ne znam šta mi bi.. prisetio sam svog poniženja vezanog za nabavku špriceva i igala, pa sam malo odlepio..
"this is my final fit, my final bellyache with no alarms and no surprises, no alarams and no surprises, no alarams and no surprises, please!"
User avatar
unique_
Posts: 46
Joined: Tue Sep 22, 2009 11:13 pm

Re: needle exchange

Post by unique_ »

AnAna_mo wrote:ASOCIJACIJA MARGINA
Needle exchange i drop-in centar

Mostar, Ante Starčevića 78
tel. 00387 63 31 29 81 - Leo Jurić
Zenica,Jalijski put 5
tel. 00387 32 24 01 99
00387 32 40 33 22
Sarajevo,
tel. 00387 61 77 44 86
Tuzla, Sead bega Kulovića 2
tel. 00387 61 38 44 94
ipak to i nije tako anonimno jer moj prijatelj koji je isao po pribor(dobijes i kuhalo i one vatice,tufercice..sta ja znam..) pitali su ga za prva tri slova imena njegovog i majke..dobio je clansku karticu..ne znam da li je to svugdje slucaj,ali ovdje jeste..i da,traze cisto onako da ti vide i licnu kartu..mislim da je to glupost i da treba biti anonimnoo...dovoljno je sto ce me vidjeti djevojke i dr.ljudi kada budem izlazila iz organizacije.
Uspjela sam!!! :)
januar
Posts: 1
Joined: Thu Jan 07, 2010 10:46 am

Re: needle exchange

Post by januar »

unique_ wrote:
AnAna_mo wrote:ASOCIJACIJA MARGINA
Needle exchange i drop-in centar

Mostar, Ante Starčevića 78
tel. 00387 63 31 29 81 - Leo Jurić
Zenica,Jalijski put 5
tel. 00387 32 24 01 99
00387 32 40 33 22
Sarajevo,
tel. 00387 61 77 44 86
Tuzla, Sead bega Kulovića 2
tel. 00387 61 38 44 94
ipak to i nije tako anonimno jer moj prijatelj koji je isao po pribor(dobijes i kuhalo i one vatice,tufercice..sta ja znam..) pitali su ga za prva tri slova imena njegovog i majke..dobio je clansku karticu..ne znam da li je to svugdje slucaj,ali ovdje jeste..i da,traze cisto onako da ti vide i licnu kartu..mislim da je to glupost i da treba biti anonimnoo...dovoljno je sto ce me vidjeti djevojke i dr.ljudi kada budem izlazila iz organizacije.

Pozdrav

Svi servisi su besplatni, povjerljivi i anonimni... Svaki korisnik dobije svoju šifru kada dođe prvi put, za šifru je potrebno da kaže tri slova imena majke, tri slova svog imena i datum rođenja (bez godine) (primjer šifre MIR01SEL03).
Svi korisnici mogu dobiti inzulinke, kuhalo, filtere, vitamin C, gumene podveske, kremu za vene, alkoholne maramice, sterilnu vodu, kondome, brošure o ovredose-u i sigurnom injektiranju, savjete i sl...

Članska karta je zapravno kartica klijenta koja je svojevrsna zaštita od policije. Naime, uporedo sa ovim programom ide i edukacija policije o prednostima ovog programa, postupanju sa ovisncima i sl, a sve u cilju postizanja dogovora da ne oduzimaju ganove, jer se barem dio starog pribora mora vratiti da bi se dobio novi (cilj je da stari ganovi ne završavaju na ulici, nego na uništavanju). Napominjem da nema odlaska informacija o korisnicima iz organizacije, ali je saradnja sa policijom neophodna, s obzirom da zbog svojih predrasuda maltretiraju ovisnike (a najradije bi i nas da mogu).

Ličnu kartu niko ne smije tražiti, jer korisnik ne mora reći ni svoje ime ako to ne želi.

Što se djevojaka tiče ( i svih ostalih uposlenika), mi imamo obavezu čuvanja privatnosti korisnika, a pored toga nemamo predrasude (jer da imamo ne bismo tu ni radili), i stvarno se trudimo da 'razbijemo' led pri prvim dolascima. Pravila odnosa diktira korisnik, s nekim klijentima smo dosta bliski, a s drugim je to samo površno - mi se prilagođavamo.

Eh da, da napomenem da imamo i druge programe - volonterske, kad nam neko dolazi prvi put nikad ne znamo jel volonter ili korisnik, a nadamo se da je tako i sa ljudima iz susjednog lokala svaki put kad neko dođe :)

Znam da je teško odlučit se na dolazak, al je dobro da barem imaš informaciju da možeš dobiti sterilan pribor. Na kraju je to tvoja odluka, rizik od dijeljenja pribora ili dolazak.
u svakom slučaju ako se odlučiš mi smo tu svaki radni dan. Radno vrijeme se razlikuje od jedne kancelarije do druge.. Zenica 10:00-14:00, Mostar 15:00-19:00, Tuzla 10:00-16:00....
Post Reply