PITANJE-ČEMU SLUŽI AKINETON

Sve u vezi smanjenja štete uzrokovane upotrebom droge.

Moderator: sanela

Post Reply
dragance72

Re: PITANJE-ČEMU SLUŽI AKINETON

Post by dragance72 »

Da,da to je tačno. Lupetaš i znaš da lupaš ali kontrole nema. Ukapiraš lagano kad već izgovoriš ali nema pomoći, nastavljaš i dalje i tako dok se dobro ne naspavaš. Ja sam video i klinca kako ispred moje kapije repetira kalašnjikov na mene, "usrao" sam se živ i znam da sam se zgutao i da nema šanse da je istina ali ne vredi, verujem u ono što vidim iako znam da ne treba :D :D . Generalno treba se držati podalje od tih stvari zato što svašta može da se desi. Jedan dečko je ušao kod nekog seljaka u štalu ujutru, dok je ovaj muzao krave i šutnuo mu kantu sa mlekom i napao ga rečima: kaži gde kriješ sekte majku ti jebem. Da nije strašno bilo bi smešno, malo je falilo da zove muriju e tu bi zaglavio par dana u lazi garantovano. Inače Artan je lek za parkinsonovu bolest i trebalo bi da sprečava tremor medjutim na zdravim ljudima izaziva i to, odnosno počinju da se tresu ruke, drhtiš lagano, dakle deluje paradoksalno. To je inače(paradoksalno) dejstvo lekova kada se uzimaju u velikim količinama i počinju da deluju suprotno svojoj nameni. Kao i bensedin u velikim količinama umesto smirenosti izazove nervozu i agresivnost.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: PITANJE-ČEMU SLUŽI AKINETON

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 1:59 am, edited 1 time in total.
on_23
Posts: 50
Joined: Tue Mar 28, 2006 6:33 pm
Location: prishtina

Re: PITANJE-ČEMU SLUŽI AKINETON

Post by on_23 »

Voyager wrote:Nije isto.



Dakle Akineton i Mendilex su dva ista leka, Biperiden.

Artane je posebno nesto sto se strogo kontrolise i izdaje na dupli recept i sto se zove Triheksifenidil i sto je 10 puta snaznije od Biperidena.


znaci artane nisu iste mendilexa i akinetona tj biperiden ...
koliko sam ja shfatio artanove genericko ime ili sastoj je triheksifenidil ??? :drinkers:
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: PITANJE-ČEMU SLUŽI AKINETON

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 1:59 am, edited 1 time in total.
millie
Posts: 9
Joined: Wed Mar 17, 2010 9:17 am

Re: PITANJE-ČEMU SLUŽI AKINETON

Post by millie »

Tema je zaista mučna al sam u situaciji da vas zamolim za misljenje!
Naime, nisam bila neki ovisnik al sam doktorima priznala da s vremena na vrijeme koristim mmarihuanu, vrlo rijetko. Decko me ostavio poslije 7 godina i bila sam van sebe. Trebali su mi antidepresive a oni mi prepisaše haldol i mendilex. Pila sam to neko vrijeme i osjećala sam se strašno. Kad više nisam mogla da izržim tablete, odlučila sam da se roknem. Popila sam pola litre votke, dve kutije mendilexa i kutiju haldola, jos nesto leponexa, demetrina, sanvala...
Da stvar bude jos gora, nakon dva dana kome, nasli su me, odveli u bolnicu. Tamo sam dosla sebe posle 20 infuzija ali su mi pala stopala i vise ih ne osjecam.
Zanima me ako neko zna za sličan slučan i da li se neko oporavio poslije takvog overdoza. Stopala su mi skroz oduzeta i ovako necu moci da funkcionisem. Doktori kazu da ce se oporaviti al to traje već više od pola godine.
Molim vas da mi date nadu ako iko zna išta o tome. Hvala
User avatar
tamarra
Posts: 231
Joined: Mon Nov 23, 2009 4:13 pm

Re: PITANJE-ČEMU SLUŽI AKINETON

Post by tamarra »

millie wrote:Tema je zaista mučna al sam u situaciji da vas zamolim za misljenje!
Naime, nisam bila neki ovisnik al sam doktorima priznala da s vremena na vrijeme koristim mmarihuanu, vrlo rijetko. Decko me ostavio poslije 7 godina i bila sam van sebe. Trebali su mi antidepresive a oni mi prepisaše haldol i mendilex. Pila sam to neko vrijeme i osjećala sam se strašno. Kad više nisam mogla da izržim tablete, odlučila sam da se roknem. Popila sam pola litre votke, dve kutije mendilexa i kutiju haldola, jos nesto leponexa, demetrina, sanvala...
Da stvar bude jos gora, nakon dva dana kome, nasli su me, odveli u bolnicu. Tamo sam dosla sebe posle 20 infuzija ali su mi pala stopala i vise ih ne osjecam.
Zanima me ako neko zna za sličan slučan i da li se neko oporavio poslije takvog overdoza. Stopala su mi skroz oduzeta i ovako necu moci da funkcionisem. Doktori kazu da ce se oporaviti al to traje već više od pola godine.
Molim vas da mi date nadu ako iko zna išta o tome. Hvala
Bok!
Hajde, molim te, napiši, ako nije problem, koje si sve pretrage prošla, koji specijalisti su te pregledali i kakva ti je dijagnoza, vezano za stanje u stopalima.
Vjerovatno su nervi oštećeni. Znam za slučajeve gdje su ljudima noge otkazivale zbog ogromnih količina alkohola. Opravak je bio jako spor i dugotrajan (svakodnevni rad sa fizijatrima, vježbe, vitaminske injekcije, neurolozi itd), uspješan samo pod uvjetom stroge apstinencije od svega.
millie
Posts: 9
Joined: Wed Mar 17, 2010 9:17 am

Re: PITANJE-ČEMU SLUŽI AKINETON

Post by millie »

Unaprijed hvala na razumjevanju!
Dijegnoze su različite, od trovanja stopala do osteoporoze stopala. Pijem milgamu 100 već pola godine, prošla sam mjesec dana fizikalne terapije u banji. Prošla sam i dosta doktora. Namjeravam tražite još mišljenja. Čula sam za vitaminske injekcije pa ću probati i tu terapiju.
Uglavnom se ljekari slažu sa tim da su oštećeni periferni nervi jer su, nakon neuspjelog pokušaja, stopala bila prekrivena opekotinama koje su se pojavile kao reakcija na otrov. Za pola godine koliko se liječim, osjetim da mogu pomaketi prste samo nekoliko milemetara. To mi je jako sporo i zanima me u prosjeku kopliko traje oporavak kod takvih slučajeva i da li je oporavak uopšte moguć, jer ja polako gubim nadu.
Hvala za svako mišljenje i pomoć
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Re: PITANJE-ČEMU SLUŽI AKINETON

Post by davor »

Oporavak je moguc!Mom bratu se bila oduzela lijeva strana od tableta i imao je strasnih problema ali je uspio prohodati...
Moras sad vjezbati
Najbolje stvari u zivotu su besplatne!
User avatar
tamarra
Posts: 231
Joined: Mon Nov 23, 2009 4:13 pm

Re: PITANJE-ČEMU SLUŽI AKINETON

Post by tamarra »

Ljudski organizam ima nevjerovatnu moć obnove. :) Samo je za oporavak potrebna snažna i istrajna volja, puno discipline i rada.
Samo od sebe se ne dešava ništa.
Nadam se da imaš dobrog doktora opće prakse, ako ne, preseli karton kod nekoga ko će se baviti tvojim oporavkom u smislu da te prati, upućuje specijalistima, daje uputnice, piše recepte itd. Dijagnoze koje su oprečne ili nejasne obavezno "potvrditi" kod drugih specijalista, tražiti drugo mišljenje itd. Pretpostavljam da su sa fizijatrima u banji bile određene vježbe. Vježbaš li sada? Jesu ti nešto već preporučili? Možda da tražiš uputnice za fizikalne terapije, npr jednom tjedno, a ostalo vježbaš svaki dan sama (kod osteoporoze je jako važna redovna vježba, a i pravilna prehrana). Za sve ovo ti treba jako dobar dr opće prakse, pa prvo taj dio organiziraj. Sretno!
millie
Posts: 9
Joined: Wed Mar 17, 2010 9:17 am

Re: PITANJE-ČEMU SLUŽI AKINETON

Post by millie »

Ok! Hvala svima koji su odgovorili! Nadam se da ce biti bolje...
Da, vjezbam svaki dan tri puta dnevno, brat i roditelji su mi nabavili svu opremu, trudim se koliko mogu...iskreno, plasim se otkaza na poslu, al to sad nije tema.
Davore mozes li mi samo jos reci koliko je tvom bratu trebalo vremena da se oporavi i hvala na ohrabrenju.
Tamarra, hvala i tebi. Nekako, svi mi kazu da ide sporo al meni je bas presporo...
Post Reply