info o HEPATITISU.....molim odgovor!!!

Sve u vezi smanjenja štete uzrokovane upotrebom droge.

Moderator: sanela

dope_sweet_dope

info o HEPATITISU.....molim odgovor!!!

Post by dope_sweet_dope »

pozdrav...dal neko mozda zna da kad se ima HEP-C...POSTOJE LI KAKVI SIMPTOMI NA TIJELU...MISLIM VIDIL SE STA NA OSOBI,MOZDA NEKI BOLOVI U PREDJELU STOMAKA,OSIPI,BOLOVI ISPOD REBRA NA DESNOJ STRANI...MOZDA ZVUCIM NEPISMENO ILI NE NACITANO ALI STVARNO NEZNAM ,A VOLIO BIH DA MI NEKO KO ZNA MALO TO OBJASNI...HVALA
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Post by saša-ex »

Jasnih simptoma vrlo često nema, mogu proći godine a da ništa ne provališ. Mene je mučila malaksalost a za bolove koje sam imao u desnom podrebarnom delu, doktori su govorili da to samo umišljam, zato što jetra ne može da boli. Ali da ti ne bi mnogo paranoisao, najbolje ti je da se testiraš i otkloniš svaku sumnju.Pa i ako si pozitivan, možeš se lečiti, tako da ne treba da očajavaš. Mada ti je moj savet da u ovom trenutku zaboraviš na hep, imaš jedan problem koji je mnogo ozbiljniji, pozabavi se prvo njim.
Drži se.
dope_sweet_dope

Post by dope_sweet_dope »

ZAHVALJUJEM...pomoglo je..jednostavno nemam petlju da se testrima..TEZE BI MI BILO ZIVJETI SA TIM SAZNANJEM...A STO SE MOGA PROBLEMA TICE...RADIM NA TOME..OVAJ PUT OZBILJNO..SAMO NEZNAM STA,KAKO,GDJE...AL POLAKO VALJDA CU NADOC...KAZU DA JE VOLJA NAJBITNIJA..MADA SAM JE IMAO ISUVISE CESTO,,JBG...ZAISTA OVAJ PUT MISLIM DA JE ODLUKA KONACNA....
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: info o HEPATITISU.....molim odgovor!!!

Post by heroinapg »

DOPE_NO HOPE!
to je pravo
HEPATITIC-C
U mnogim slučajevima osobe zaražene virusom hepatitisa C možda se ni ne osjećaju bolesnim, dok se druge osobe mogu osjećati kao da imaju slabiju gripu koja ne zahtjeva liječenje. No, kada se zaraze hepatitisom C, mokraća nekih osoba može postati tamna, a njihove bjeloočnice i koža mogu postati žuti (žutica). Simptomi hepatitisa mogu nestati nakon nekoliko tjedana, ali to ne treba značiti da je i zaraza također nestala. Ako imate simptome hepatitisa trebate se obratiti svom liječniku. Upala jetre može se ustanoviti analizom krvi, mjereći dva jetrena enzima (ALT i AST). Povećanje broja ovih enzima pokazuje određenu fazu oštećenja jetre. Kada upala jetre traje duže od šest mjeseci, bolest se naziva kroničnim hepatitisom C.

Simptomi kroničnog hepatitisa C mogu biti:

* Od blage do jake letargije
* Gubitak apetita
* Mučnina i povraćanje
* Bolovi u gornjem desnom dijelu trbuha (ispod rebara)
* Groznica
* Bolovi u zglobovima
Preko 70 posto osoba koje su zaražene mogu stalno imati virus u svojoj krvi i postati dugoročni ili kronični prijenosnici bolesti. Vjeruje se da će najmanje 20 posto osoba koje su kronični prijenosnici dobiti cirozu, što je stvaranje ožiljaka na jetri. Taj proces može uzeti i do 20 godina da se razvije. Nakon nekoliko godina, izvjestan broj pacijenata sa cirozom mogu dobiti rak jetre. Vjeruje se da prijenosnici hepatitisa C vjerojatno ostanu zaraženi tijekom čitavog svog života pa prema tome mogu u bilo koje vrijeme prenijeti tu bolest na druge osobe .
naucno receno-AL UVJEK POSTOJI ALI
:shock: dobro otvori oci, il stavi naocare..ako te brine ta briga, testiraj se
Drzi se
User avatar
amyna
Posts: 121
Joined: Sat Jan 19, 2008 2:37 pm
Location: Dalmacija u mom oku

Re: info o HEPATITISU.....molim odgovor!!!

Post by amyna »

Virus hepatitisa B, prije nazivan serumski hepatitis, nalazi se u spermi, krvi i slini. On se obično širi transfuzijama krvi, zaraženim iglama i spolnim kontaktom. Kontrole krvi su smanjile rizik zaraze transfuzijom. Virus ne uništava izravno stanice, ali se čini da aktivira stanice imunološkog sustava, koje izazivaju upalu i oštećenje jetre. 5% slučajeva prelazi u kronični oblik.
Virus hepatitisa D može se razmnožavati samo kad se pričvrsti na virus hepatitisa B, tako da hepatitis D ne može postojati ako nije prisutan virus hepatitisa B. Kod 1-10% bolesnika s hepatitisom B kasnije se razvije kronični hepatitis, a hepatitis B može postati kroničan bez akutne faze
Virus hepatitisa Cse također može prenijeti transfuzijama krvi, zaraženim iglama, a i spolnim putem. Zahvaljujući kontrolama krvi, rizik zaraze transfuzijom je sada mnogo manji. Može se prenositi i putem ozljeda na koži. Kod oko 10% do 60% bolesnika s akutnim hepatitisom C razvije se kronični oblik, koji se može pojaviti bez prethodne akutne faze.

Imaš dosta informacija na netu pa prosurfaj malo . U Hrvatskoj odnedavno HZZO (ZDRAVSTVO) pokriva troškove lječenja koje je bilo dosta skupo . Peglirani interferon koji se daje je trenutno najbolje na tržištu . Za C ne postoji cjepivo . Ja imam B i C već 15 godina i do sada nisam imala problema sa zdravljem , ali sve ovisi o genotipu ,jer i tu ima razlike , tako da ništa u stvari neznaš ako ne napraviš sve testove . Želim ti svako dobro!
...JA SAM ZADNJI ROMANTIK NA OVOM SVIJETU ŠTO SE SPORO KREĆE I ČEKA KRAJ...
User avatar
Tužna
Posts: 613
Joined: Thu Apr 20, 2006 8:29 pm

Re: info o HEPATITISU.....molim odgovor!!!

Post by Tužna »

Ja imam Hep-c, i to sam saznala 2004. kada sam otišla na skidanje u NS-u,znači ko zna koliko sam ga još pre toga imala.Nisam imala nikakve simptome ni bolove.Imam hronični hep.c, bez ikakve terapije,nije aktivan i nemogu ga preneti polnim putem jedino direktno preko krvi.Redovno svakih šest meseci idem na kontrole,provra KKS,ukupni i vezani bilirubi,transaminaze,ALT,ASP.Do sada je sve ok,čak sam pre godinu ipo dana rodila i drugo dete,koje sam vodila na proveru i moja bebica nije zaražena od mene,ali ima slučajeva gde majka prenosi virus na dete pri samom porođaju jer je jedino tada u direktnom kontaktu sa majčinom krvlju.
A kada sam saznala da imam taj virus pokušala sam da se ubijem,nikako nisam mogla da se pomirim sa tim da sam ga dobila,međutim vremenom dok se nisam detaljnije informisala pomirila sam se sa sudbinom.Ali nema više drog,alkohola,gaziranih pića i premasne hrane,na to sve mora da se pati jer je jetra jako važan ustvari najvažniji organ u telu,kroz nju sve prolazi,faktički ona je filter organizma i bez nje života nema.
User avatar
Tužna
Posts: 613
Joined: Thu Apr 20, 2006 8:29 pm

Re: info o HEPATITISU.....molim odgovor!!!

Post by Tužna »

Tužna wrote:Ja imam Hep-c, i to sam saznala 2004. kada sam otišla na skidanje u NS-u,znači ko zna koliko sam ga još pre toga imala.Nisam imala nikakve simptome ni bolove.Imam hronični hep.c, bez ikakve terapije,nije aktivan i nemogu ga preneti polnim putem jedino direktno preko krvi.Redovno svakih šest meseci idem na kontrole,provra KKS,ukupni i vezani bilirubi,transaminaze,ALT,ASP.Do sada je sve ok,čak sam pre godinu ipo dana rodila i drugo dete,koje sam vodila na proveru i moja bebica nije zaražena od mene,ali ima slučajeva gde majka prenosi virus na dete pri samom porođaju jer je jedino tada u direktnom kontaktu sa majčinom krvlju.
A kada sam saznala da imam taj virus pokušala sam da se ubijem,nikako nisam mogla da se pomirim sa tim da sam ga dobila,međutim vremenom dok se nisam detaljnije informisala pomirila sam se sa sudbinom.Ali nema više drog,alkohola,gaziranih pića i premasne hrane,na to sve mora da se pati jer je jetra jako važan ustvari najvažniji organ u telu,kroz nju sve prolazi,faktički ona je filter organizma i bez nje života nema.
Ovaj post sam napisala u januaru 2008...znači pre godinu dana...skoro,i stvarno sam se osećala tako kako sam napisala i pokušala da se ubijem,ali kada sam se sredila i pomirila se sa činjenicom da imam C-virus...nastavila sam dalje,šta sad to je što je,međutim uvek me je kopkalo to zašto su mi rezultati uvek u redu i nikada nisam imala nikakve simptome C-virusa,onda sam otišla ponovo da uradim test u Novom Sadu,ali mi nisu dali pošto su mi rekli kada ga jednom uradiš mi možemo samo da ti izvadimo duplikat prošlog testa a da ti radimo test ponovo to ne može.Inače test sam radila u državnoj klinici.Onda sam pre dve nedelje otišla u dve privatne klinike i uradila ponovo test na HCV,kada sam dobila rezultate i jedne i druge labaratorije nisam mogla da verujem,znači oba testa su bila negativna.....a ja sam četiri godine živela sa saznanjem da sam pozitivna....
Da li je moguće da su pogrešili u državnoj klinici ili se tada pokazalo da imam možda akutni a ne hronični hepatitis....pojma nemam,ali znam jedno da mi je došlo da odem u državnu kliniku i da ih naranim sa onim papirom što su mi dali pre četiri godine....
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: info o HEPATITISU.....molim odgovor!!!

Post by saša-ex »

Ne, verovatno nisu pogrešili, poznato je da u nekih 20% slučajeva hepatitisa organizam uspe sam da se izbori sa virusom.
SAMO CEO ŽIVOT...
User avatar
Tužna
Posts: 613
Joined: Thu Apr 20, 2006 8:29 pm

Re: info o HEPATITISU.....molim odgovor!!!

Post by Tužna »

saša-ex wrote:Ne, verovatno nisu pogrešili, poznato je da u nekih 20% slučajeva hepatitisa organizam uspe sam da se izbori sa virusom.
Joj dobro je da sam ja upala u tih 20%... :D
dalmatinac1979@
Posts: 14
Joined: Mon Jan 19, 2009 12:36 am

Re: info o HEPATITISU.....molim odgovor!!!

Post by dalmatinac1979@ »

dope_sweet_dope wrote:pozdrav...dal neko mozda zna da kad se ima HEP-C...POSTOJE LI KAKVI SIMPTOMI NA TIJELU...MISLIM VIDIL SE STA NA OSOBI,MOZDA NEKI BOLOVI U PREDJELU STOMAKA,OSIPI,BOLOVI ISPOD REBRA NA DESNOJ STRANI...MOZDA ZVUCIM NEPISMENO ILI NE NACITANO ALI STVARNO NEZNAM ,A VOLIO BIH DA MI NEKO KO ZNA MALO TO OBJASNI...HVALA
Napravi krvnu sliku tj ako su jetrene transaminaze povisene,vrime je da radis test na hepatitis c,a u biti ako si barem jedanput uzeja tudi gan nemas se sta mislit napravi test. :arrow: :D
Post Reply