KAKO VODITI NORMALAN ZIVOT

Pitanja, informacije, iskustva...

Moderator: sanela

IWantToLiveClean
Posts: 12
Joined: Thu Dec 09, 2010 1:23 pm

KAKO VODITI NORMALAN ZIVOT

Post by IWantToLiveClean »

Veliki pozdrav svima. Danima vec visim na ovom forumu, ne mogu si pomoci da ne svratim par puta na dan. Procitala sam skoro sve ispovesti. cestitke onima koji su se uspeli otrgnuti, podrska onima koji se jos bore. Ja nisam narkomanka, nisam nikad ni videla dop "uzivo". Ovisnik sam o duhanu, to priznajem. Uvijek sam imala interesovanje prema narkomaniji, pohadjala razne radionice, seminare, jos od osnovne skole. Ali nijedan mi nije toliko pomogao kao vase ispovesti. Hvala vam na tome.
Zato sam ja ovde. E pa, do prosle sedmice ja sam mislila da vodim sasvim noramaln zivot. Sve pogresne obrasce u ponasanju pripisivala sam teskom karakteru. Nuspešne veze, osecaj manje vrednosti, strah od srece, opsesevno kompluzivni poremecaj...ma sve je to bio rezultat mog karaktera. Onda sam sasvim slucajno krenula da po internetu proucavam alkoholizam (otac mnogo pije) i naisla na razne teme o odrasloj deci alkoholicara. Tu sam se nasla skoru u svim tockama koja opisuju oderaslu decu. Pocela sam da kapiram da ipak nije kriv moj karakter.
Otac je alkoholicar otkad znam za sebe. Odrastala sam u konstatnim svadjama i strahu. Mislim da su vise manji svi muskarci u njegovoj porodici alkoholicari, tako da je to genetski. Kad pricam s njegovom porodicom o tome, nekako imam dojam kao da smatraju da je to normalno. Cujem odgovore tipa: to sam i ja trpila. I to je to. Ako su oni trpili moram i ja, tako ispada. S tim ne mogu da se slozim, tako da nisam sklona cestim posjetima. Neznam sto se majka nije nikad od njega razvela, imala je potpunu podrsku mene i mog brata. Nismo financijski ovisni o njemu nutu smo ikad bili. Svi smo zdravi ljudi sposobni za rad i veci dio godine zaposleni. Lečenje ne dolazi u obzir (mada mislim da ce biti primoran ici na lecenje ako dobije jos jednu prijavu za nasilje u obitelji ili voznju u pijanom stanju.nisam sigurna, ali mislim da se na sudu tako nesto odlucilo). Covjek je savrsen kad je trezan, dobricina velika, mnogo toga nam je omogucio kad je trezan. ali nam je isto mnogo toga i uzeo kad je pijan. Nekad sam mogla da odvojim te dve stvari, sad vise ne mogu. Pocela sam iskljucivo da ga promatram kao alkoholicara.
Sta mene muci?? Po nekim kriterijima sam relativno uspešna. Radim od svoje 18. godine, zavrsavam faks, jako lepo sam odgojena bez obzira na sve. Ma nekako mi se cini da spolja izgleda kao da vodim normalan zivot. Ali ne vodim. Ibas u zadnje vreme sam totalno na dnu. Ne veseli me nista, sve moji uspesi u skoli i izvan nje su dosli jednostavno iz razloga sto sam se zatvarala u knjigu kako bi pobegla od problema. Sve uspesno sto sam uradila u zivotu bilo je rezultat bega. A ne zelim vise da bezim, zelim stvarno da uradim nesto zato jer ja to mogu, jer sam ja nadarena za to, jer zelim. Uvek sam mislila ako budem bila dobra u necemu moji ce se roditelji ponositi samnom. I nravno, pnose se. Mjka uvek kaze: kakav si zivot imala, odlicna si ispala :-D ali to me nekad moglo veseliti, sad me ne veseli. Mozda jer sam sad relativno odrasla (24.god) pa sam nekako i sazrela, i nije mi ni malo pravo radi toga. Sad tek vidim koliko sam ostecena, koliko imam demona u sebi. Ne zelim da utehu trazim u drogama (mada mi je x puta palo na pamet kako bi lepo bilo da mi jedini problem u zivotu bude kako naci sledecu dozu-znam da to narkomanima nije jedini problem u zivotu, da se netko ne uvredi-ali lakomislenost mevodila u tom pravcu). Htela bi da mi netko da savet kako da pobegnem od demnoa, kako da postanem covek, a ne odraslo dete alkoholicara??
Neznam dal ce ko uoste razmetni ovaj pos, znam da je sve naopsako napisano. Ako netko razme, volela bi da pomogne. Naopak oje jer nikad nisam s nikim a da nije podorica pricala o tome, cak skoro nitko ni nezna da mi otac pije.
izvinite na gnjavazi.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: KAKO VODITI NORMALAN ZIVOT

Post by joesspappa »

Pozdravljam te i zelim ti iskrenu dobrodoslicu.
Sjajno napisano iskustvo. Jako mi se dopada to sto si jako precizno navela stvari koje su ti do juce bile "normalne" jer je to neko trpeo pre tebe. Odnosno taj momenat bezanja.
Zakopavanje i bezanje od problema samo nas zatvara pred vizijom i mogucnostima. Upiremo u rad ili poroke, bezeci od sebe i svojih osecaja, koji i kad se pojave, prouzrokuju strah. Pa onda ponovnim begom idemo jos dalje i dublje u nesto sto se zove beskonacni krug poricanja. Ne smem, moram, ne mogu, a niko nikad ne kaze mogu, zelim i hocu. Pokusati nesto novo je veliko kao kuca. Izaci iz ocigledno lose situacije, potraziti pomoc i bolje resenje je cesto veci problem nego ostati i tonuti u isti negativni obrazac, jer je on samo poznat.
Kako se mozemo plasiti neceg nepoznatog, kada zaista ne znamo sta je to. A kada ga upoznamo, kako se mozemo plasiti neceg sto poznajemo, ma koliko bilo neprijatno!?
Ono sto se meni desilo mozes procitati, ali ukratko resenje je RAD NA SEBI! Otkrio sam ko sam, sta sam, od cega satkan, ko su mi bili babo i dedo, zasto i kako da prekinem lanac genetske predispozicije, kako da usmerim misli na resenje problema, kako da nadjem mir, kako da ne reagujem, kako da u spokoju, sa puno razumevanja, pridjem svakome.
Jednostavno je. Sve sto smo radili do sad nije donosilo ocekivani rezultat. Sve sto treba sada da radimo je suprotno od onog sta smo radili. I da ne ocekujemo i ne razmisljamo o rezultatu.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
IWantToLiveClean
Posts: 12
Joined: Thu Dec 09, 2010 1:23 pm

Re: KAKO VODITI NORMALAN ZIVOT

Post by IWantToLiveClean »

Hvala puno na dobrodoslici, a i na tako brzom odgovoru. Nisam ga ocekivala :D

Procitala sam tvoju pricu. mnogo poucna. Svaka cast na uspjehu.

Secam se da sam u srednjoj skoli bila mnogo depresivna, a nikad nisam znala razlog zasto. Bilo je dobrih, bilo je losih dana. Ali sam, hvala Bogu, upoznala neke ljude koji su me stvarno voleli kakva jesam, i koji su mi to tada i govorili-da sam doenal sasvim neocekivano nesto potpuno novo u njihov zivot. Neznam na sta su mislili, ali lepo je sad kad se setim toga. Ali bez obzira na svu dobrotu ljudi (stvarno nisam imala situacija u zivotu da me netko gadno izgirao) nikad nisam osecala pripadnost. Oni su bili imucniji od mene, lepse su se oblacili, bili su popularni. Stalno sam osecala da me vuku za sobom, da me ne zele. I danas kad mi kazu neki ljudi iz srednje skole da sam bila klasicni primer popularnih cura u amerckim teen filmovima (samo bez zloce) padam u nesvest od smeha. Ja tako zeznute psihe pa popularna?? Kako netko nije primetio da smnom nesto nije u redu?

I sve dok neki dan sam zivela u uverenju da sam normalna. O kako je bolna istina. Mnogo sam razocarana. Shvacam da je moje detinjstvo izgubljeno, nema vise tko da ga vrati. Koliko sam drhtala pred svaki ispit na faksu, koliko sam se bojala pada a sad vidim da to nije bilo radi mene same vec iz potpuno meni nezeljenih razloga. Totalni sam controlfreak. Toliko se bojim iznenadjenja u zivotu, da i kad su lepa i kad se ljudi potrude da naprave nesto lepo za mene, mene bude strah jer mi to poremeti isplanirani dan. Mozes mislit koliko mrzim praznike koji su u ponedeljak, pa ponedeljak bude neradni dan. Iako nisam zaposlena, to mi poremeti celu sedmicu i jedva cekam da ta semica prodje, pa da druga uredno zapocne sa ponedeljkom kao radnim danom.

Imam jos hrpu toga u sebi da izbacim iz sebe, i shvatam koliko mi je lakse kad pricam o tome. A i lepa je spoznaja da netko to i cita :D
IWantToLiveClean
Posts: 12
Joined: Thu Dec 09, 2010 1:23 pm

Re: KAKO VODITI NORMALAN ZIVOT

Post by IWantToLiveClean »

Evo me opet...

Danas je lep dan, sunce sija...Nikad nisam volela imati takve lepe misli, uvek sam mislila da ce mi se nesto lose desiti jer se uglavnom i desavalo. Verujem da ce i danas tako biti. Ali sta da radim? Zivot s alkoholicarem je nepredvidljiv, i treba se pomiriti s time. Tjesi me cinjenica da cu verovatno brzo da se odselim iz obiteljskog doma pa cu raditi na sebi. Ne zelim da nosim tu traumu sa sobom. Nadam se da cu svojoj buducoj obitelji moci pruziti bolji zivot nego sto sam ja imala. Ne pristajem na nikakve kompromise kad je alkohol u pitanju. Radije cu da budem sama ceo zivot, nego s muzem kakvog je moj mama imala.

Drago mi je da sam se i ja malo smirila. Ovih dana nisam imala nikakve vjere, jer sam upala u trip da su sve moje odluke bile vezane za te traume i da sam u svemu trazila spas. Cele neoci sam rezmisljala i shvatila da sam neke odluke stvarno donela sa svim svojim srcem. Tako da me to smirili, i ne moslim vise da je ceo moj zivot bila laz. Veci dio jeste i zasluzujem Oscara za glumu, ali neke nisu. Tako da cu sad sto vise raditi da te odluke uspijem ostvariti. Trebat ce jos vremena da postanem ono sta zelim, da zivim zivot kakav zelim, put nece biti lagan, i znam da necu moc sve od prve da resim. Preostaje mi da se naoruzam strpljenjem i krenem!!

Zna li netko mozda postoji li u Beogradu udruga koja okuplja clanove obitelji alkoholicara?
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: KAKO VODITI NORMALAN ZIVOT

Post by joesspappa »

IWantToLiveClean wrote:Zna li netko mozda postoji li u Beogradu udruga koja okuplja clanove obitelji alkoholicara?
U Beogradu postoji udruzenje Al-anon koje za cilj ima da okupi sve one koji imaju problem sa svojim alkoholicarem. Imaju sastanke dva puta nedeljno, a program po kom rade je 12 koraka. Potpuno je besplatno i neobavezujuce. Vise informacija ima na sajtu http://www.aasrbija.com odnosno http://www.aasrbija.com/alanon/al-%20index.html.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
IWantToLiveClean
Posts: 12
Joined: Thu Dec 09, 2010 1:23 pm

Re: KAKO VODITI NORMALAN ZIVOT

Post by IWantToLiveClean »

Hvala
Buca
Posts: 8
Joined: Fri Mar 04, 2011 8:26 am

Re: KAKO VODITI NORMALAN ZIVOT

Post by Buca »

Pozdrav,
danima sam na ovom forumu jer na neki nacin pokusavam pronaci pomoc za, bar mislim, bezizlaznu situaciju u kojoj se nalazim. Citajuci prvi post, kao da sam citala opis mog zivota! Isto otkad znam za sebe zivim uz oca alkoholicara, neuspjesno lijecenog. Oca koji je za sve druge ljude - pametan, dobar, postovan :vom: A samo ja i moji ukucani (brat i mama) takvog covjeka ne poznajemo. Mozda se mama i zaljubila u takvog pa nikad nije smogla snage da ga napusti, zarad nas djece koja smo patili i sad joj stalno to prigovaramo, a ona samo cuti, i uvjek je cutala. A moja mama je divna zena, predobra, ali ima taj problem da se drugima otvori, razgovara o svojim problemima i potrazi pomoc. Zbog sramote je i ostala sa ocem!
A ja sam pobjegla, upisala fax i otisla daleko od svega (bar sam tako mislila), diplomirala i pocela da radim. Uvjek sam zbog mamine situacije znala da moram biti finansijski nezavisna u odnosu na mog izabranika, da se meni ne desi njena sudbina. Mislila sam da je to rjesenje. Nisam u svom zivotu imala puno veza, uglavnom su bile kratke jer se ja nikad nisam uspjela opustiti, valjda zbog straha. Sad imam 29 god. dobar posao, ali sam sama i jako mi je tesko. Prije godinu dana sam krenula na psihoterapiju i jako mi godi. Sad tek uvidjam koliko sam ostecena... da ostecena, emotivno osakacena, u strahu od bliskosti... I ovo je put na koji sam krenula na vrijeme, dok nije prekasno... Zato svima preporucujem da traze pomoc, da razgovaraju sa svojim bliznjima ili ako to nije rjesenje kao u mom slucaju, da potraze pomoc psihologa.
IWantToLiveClean
Posts: 12
Joined: Thu Dec 09, 2010 1:23 pm

Re: KAKO VODITI NORMALAN ZIVOT

Post by IWantToLiveClean »

Pozdrav i tebi,

Bas imamo slican zivot. I ja sam mislila kad jednom stanem na svoje noge da posetim neku stucnu osobu za razgovor. Posto mnogo vremena provedim u Beogradu, tamo cu da odem na sastanak anonimnih alkoholicara.
Poslednji put sam bila u Bg oko nove godine i tad nisam stigla jer smo mnogo vremena proveli van grada. Ali opet uskoro idem pa cu obavezno posjetiti i pokusati naci odgovore na neka pitanja.
Bio me momak pitao sta zelim postici na tim sastancima, dal bi zeljela nekom ispricati svoju pricu ili nesto drugo. Htjela bi vidjeti i cuti nekog tko se lijeci tko ce mi odgovoriti sto se to desava alkoholicaru u svijesti da mora da izmaltetira i unisti svoju obitelj (mozda nikad ne dobijem odgovor na to pitanje :( )
Bila sam poslala momku link na stranicu koja objasnjava obrasce ponasanja odrasle dece alkoholicara, pa mi je rekao kroz koliko me tocka prepoznao.
Kod nas je u kuci uvijek cudno stanje. Otac kad je trijezan jedva da progovori, ali uspijemo nekad popricati lijepo i na trenutke zaobravim tko je. Onda izadje van pa se napije,a kad je pijan neda nam mira. Gasi televiziju da ne gledamo, iskljucuje struju, svasta ruzno govori. Sretna sam sto mi je momak u drugoj drzavi i sto sam veci dio godine kod njega, a s druge strane mi je zao jer osjecam kao da sam izdala mamu i brata i ostavila ih.
Oh, ja sam se bas raspricala, nisam dugo. Bila bi sretana kad bi se Buco javila jos pa razmjenjuemo iskustva. Vidim da si ti puno koraka ispred mene, pa bis mi mogla pomoci.Veliki pozdrav i sve najbolje ti zelim.
Buca
Posts: 8
Joined: Fri Mar 04, 2011 8:26 am

Re: KAKO VODITI NORMALAN ZIVOT

Post by Buca »

[quote="IWantToLiveClean"]Pozdrav i tebi,

Bas imamo slican zivot. I ja sam mislila kad jednom stanem na svoje noge da posetim neku stucnu osobu za razgovor. Posto mnogo vremena provedim u Beogradu, tamo cu da odem na sastanak anonimnih alkoholicara.
Poslednji put sam bila u Bg oko nove godine i tad nisam stigla jer smo mnogo vremena proveli van grada. Ali opet uskoro idem pa cu obavezno posjetiti i pokusati naci odgovore na neka pitanja.
Bio me momak pitao sta zelim postici na tim sastancima, dal bi zeljela nekom ispricati svoju pricu ili nesto drugo. Htjela bi vidjeti i cuti nekog tko se lijeci tko ce mi odgovoriti sto se to desava alkoholicaru u svijesti da mora da izmaltetira i unisti svoju obitelj (mozda nikad ne dobijem odgovor na to pitanje :( )

Na ovo cu ti samo reci da, koliko sam ja to mogla da shvatim, alkoholizam je kao i narkomanija - nacin zivota gdje se oni koji piju rade to da bi pobjegli od realnosti sa kojom ne znaju kako da se nose, a kasnije im toliko paralise osjecaje da postaju zivuce stijene koje svima oko sebe samo nanose bol i patnju, ali vjeruj mi da nisu ni svjesni toga. Oni koji se osvjeste na vrijeme pokusaju to da prekinu, da se lijece... ali za ostale smatram da su slabici, nestabilne osobe... ne znam kako da ih jos opisem, ali je cinjenica da samo zele da skoncaju zivot, jer ga ne vole (vjerovatno jer ne vole ni sebe takve kakvi su postali, a ne znaju kako da ozdrave a nemaju ni snage).


Bila sam poslala momku link na stranicu koja objasnjava obrasce ponasanja odrasle dece alkoholicara, pa mi je rekao kroz koliko me tocka prepoznao.

e ovo mi moras poslati!


Pozdrav od mene... nadam se da cu dr.put imati vise vremena da ti pisem!
IWantToLiveClean
Posts: 12
Joined: Thu Dec 09, 2010 1:23 pm

Re: KAKO VODITI NORMALAN ZIVOT

Post by IWantToLiveClean »

Neznam dal si vidjela, poslala sam ti pm s linkovima!!!
Post Reply