jedna opservacija

Ovo je forum za osobe koje žele prestati piti ili koje su prestale piti i žele prodiskutovati o problemima s kojima se suočavaju prilikom održavanja apstinencije. Ovdje možete saznati informacije o programima i metodama liječenja alkoholizma

Moderator: sanela

User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

da da....glavu u torbu....( punu.....ahmmm....pijeska?!!!) hehehe :-D
morala sam se malo saliti ....
zivjeli :-D
hehehe.
kokane that was 4u....u get it don't u:)
" You must be the change you wish to see in the world." M. Gandhi
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

ps. dobro ste vi to....od januara do juna heheh...6mjeseci vam je trebalo da uspostavite komunikaciju hihiih....damn. a ja mislila ja kasnim :-D
" You must be the change you wish to see in the world." M. Gandhi
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Hehehhehehehhehheee,sta ces Luna bolje i posle 6 meseci nego da je ne uspiostavimo uopste :-D Dobar je Koki skroz !
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
kokan
Posts: 111
Joined: Fri Sep 16, 2005 9:22 pm

Post by kokan »

Da se vratim na fenomen kojim sam poceo ovaj topic. Verovatno nisam bio jasan pa cu celu stvar da preformulisem i pojednostavim. Nadam se da ce biti jasno sta mislim:

Recimo da sedim u basti neke kafane, i recimo da mi se pije alkohol i to zestoko. Kad imam takvu zelju, ja od nje ne odustajem u 99% slucajeva. Ali..recimo da u kafani u tom trenutku izbije strahovita tucnjava iz bilo kojih razloga. U istom trenutku nestaje moja zelja za bilo kakvim alkoholom, vec gledam kako da se sklonim ili zbrisem. I za recimo sledecih 20 minuta koliko celo to sranje traje, meni ne pada na pamet da se hvatam za flashu.

Ova situacija moze da se ilustruje i nekim drugim primerom, ne samo strahom da ne budem povredjen. Recimo mogao sam iznenada da vidim nekog do koga mi je mnogo stalo, a koga dugo dugo nisam video. Desilo bi se isto.

To znaci da u nasoj psihi postoje neki mehanizmi koji mogu da potisnu ili potpuno eliminisu zelju za alkoholom (ili drogom), bar za jedno izvesno vreme. Nesto kao prirodni blokatori, mehanizmi koji menjaju prioritete. Ja stvarno neznam sta je to, neverujem da znate i vi, ALI ZNAM DA POSTOJI. Ono sto mi pada na pamet jeste da bi potencijalna kontrola nad takvim mehanizmima sigurno bila od velike pomoci..

Ima li neko slicna iskustva ? Ima li neko objasnjenje ? Sanela ?
User avatar
katarinadimedici
Posts: 430
Joined: Sat Apr 16, 2005 3:25 am

Post by katarinadimedici »

To je samo stvar prioriteta u životu! Mada sumnjam da može da se primeni kod narkomanske krize, a ni kod većine alkoholičara Kokane, moraš priznati! Stalno govorim o svojim "napadima" koji su najzad dobili ime i formu, zapravo su panični napadi i od njih se umire, iako se ne mogu ugušiti tog trenutka kako mislim! Nikada ne znam kad će me uhvatiti, ali su mi neke situacije poznate pa ih izbegavam, a to je trčanje i naprezanje. Neki dan mi se izgubio pas i ja koja po ovim velikim vrućinama nisam izlazila ni ispred vrata, neosetno sam trčala uspaničena po celom placu i ulici, ne bi li ga našla pre no što izleti na auto put i pogine!Moji su stajali i smejali se kako "bolesnica" trči brzinom munje!
Kažem to je stvar ličnih prioriteta, s toga i uspeh blokatora kao leka, jer i pored najveće želje, narkoman mora sačekati tri dana da bi dop imao efekta, a za tri dana - ko živ, ko mrtav!Gledajući sa tog aspekta kriza, možda je alkohol još podmukliji nego droga, jer kriza nastupa onda kada si već mislio da si izlečen!
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

Ja isto dosta kasnim sa odgovorom ali, eto mogu reci kakva je situacija kod mene za sada.
Bas danas mi se dogodilo da mi je dosao tip u ducan i nakon sto mu ja skoro sat vremena pomazem na PC-u, on mene pita ako sam sad ok jer vidi da svjezije i bolje izgledam. Odgovaram mu i objasnim situaciju a on meni otvori svoju torbu u kojoj je bilo nekih 20 gr. I jos mi govori kako je dobra roba iz Italije, kao, ne trebam mu ni platiti jer on nece pare od mene blabla??? U tom momentu me dosta poremetio, vise nego inace jer sam u jos dodatnom stresu no tada sam se picela vracati i razmisljati o tome da sam vec dosta toga izgurala i da ako sad sjebem da ce mi motivacija i zelja spasti, te cu razocarati sebe i svoj decka. I da cu time mozda napraviti prvi definitivni korak nazad. Cijeli scenario mi se izvrtio pred ocima, dop, krize, razocarenje, tuga, bol, sve negativne emocije a sa druge strane proteklih cistih 4 mjeseca i jos dosta toga pozitivnog!
Kad bi vsatko od nas nasao nesto bitnije i vaznije od dopa ili alkohola i iz te ljubavi ili bilo cega pozitivnog vukao snagu i daljnju motivaciju, vjerovatno bi bilo malo lakse. Ili?
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
Vlado_M
Posts: 1456
Joined: Sun Apr 17, 2005 7:42 pm
Location: SFRJ

Post by Vlado_M »

kokan wrote:Mislio sam na vreme dok si bila veseli konzument. Ovo sada je nesto drugo i pod mnogo jacom kontrolom, mada bi moglo delimicno da se primeni.

Iza mog pitanja stoji jedna konstatacija. Naime ako postoji nesto sto ti na krace ili duze vreme skrece paznju sa alkohola ili droge, to znaci da tvoja zelja NIJE ZABETONIRANA u strukturi tvoje psihe, jer da je tako nebi nikad prestala, vec je pre svega generisana tvojim trenutnim emotivnim stanjem. Sa promenom emotivnog stanja menja se i intenzitet zelje tj. moze biti ili jaca ili slabija, ali moze i potpuno da nestane.

To sam hteo da kazem. Znaci trik je u tome da isprovociras samog sebe i prebacis se sa jednog nivoa na drugi. Da li smo mi to u stanju da uradimo, ili da ostavimo shamane da se zajebavaju sa tim stvarima?
Nisam ovo do sad primijetio... A veceras me je Safin povalio, pa naizmjenicno gluvarim po forumu i radim sklekove kao sumanut.

Kokane, mislim da se sigurno nismo rodili sa zeljom za gudrom. Ali, kad si je vec jednom probao, napravio si gadno sranje. Zabetonirao si je u psihu. Zelja za dopom je zabetonirana u strukturi moje psihe, a promjene emotivnog stanja samo uticu na intezitet zelje i sposobnost samokontrole... Vjerujem da ne mozemo izbrisati zelju (zato borba traje sve dok se ne preselimo u vjecna lovista, a mozda i tamo), ali mozemo skontati gomilu trikova kako da smanjimo intezitet, nekad...

Sunrise, ja sam cist skoro godinu dana. Ali, da samo bio u toj situaciji koju si napisala, da se ne lazemo, povukao bih lajn... Kajanje bi doslo kasnije. Jebes kajanje.

Cestitam ti na snazi da odbijes.

P.S.

Mislim da je bolje ne dovoditi se u iskusenje. Trebas odjebati tog tipa u p.m.. Jebes njegove pare i radnju. To je stvar zivota.

Poz.
User avatar
katarinadimedici
Posts: 430
Joined: Sat Apr 16, 2005 3:25 am

Post by katarinadimedici »

Bravo,Vlado, na iskrenosti! To je tako! U ovako nečemu što želiš reći Kokane, ogleda se razlika između alkoholizma i narkomanije! Onaj ko je u krizi neće sačekati ni trenutak da bi se sredio,ma šta da se događa pored njega.Kod alkohola je drugačije,jer je i kriza nešto drugo!
debelana
Posts: 50
Joined: Fri Jul 18, 2008 3:11 am

Re:

Post by debelana »

zvrky wrote:
Primetio sam da mi se najvise pije kada sam emocionalno nategnut tj kad mi je emocionalni balans poremecen u bilo kom pravcu, gore ili dole tj. pozitivno ili negativno. Uzrok moze biti konflikt bilo koje vrste (najcesce), zadovoljstvo zbog uradjenog posla, bilo kakav strah, ushicenje zbog neke ribe, osecaj nemoci,
gubitak necega ili nekoga... itd, mozete da krenete da redjate.

nazalost skoro sve!
To ti je Kokane isti problem i kod narkomanije :!:
i kod mene kad jedem
User avatar
legolas
Posts: 38
Joined: Sun Jan 13, 2008 3:03 am

Re: jedna opservacija

Post by legolas »

NEKI PIJU OD SRECE,

NEKI PIJU OD TUGE,

A NEKI PIJU OD.....JUTRA !


Zelim Vam spokojan i trezan dan,

SVE najbolje,
kole
ONE DAY AT A TIME, JUST FOR TODAY
JEDAN PO JEDAN DAN, SAMO DANAS
Post Reply