Od početka

Ovo je forum za osobe koje žele prestati piti ili koje su prestale piti i žele prodiskutovati o problemima s kojima se suočavaju prilikom održavanja apstinencije. Ovdje možete saznati informacije o programima i metodama liječenja alkoholizma

Moderator: sanela

ljolja
Posts: 11
Joined: Sat Sep 07, 2013 4:57 pm

Od početka

Post by ljolja »

Opijam se vec danim, nedeljam, mesecima, sa kracim pauzama, i gledam kako propada sve sto sam stvorila i nije mi milo, a ipak nastavljam da pijem.
Da mi je dobro i da me boli uve za sve ne bih ni bila ovde :wink:
Hoću da prestanem, ali ne znam odakle da pocnem.

Par godina u nazad se lecim od depresije. Razne neke sarene pilule, ali uvek novi padovi. Poslednji - padam po kuci pijana i krijem se od porodice. Prijatelje ne znam kad sam poslednji put ni cula ni videla, jer kud cu ovakva.

Kako se pocinje sa NE?
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Od početka

Post by sanela »

Draga ljolja, dobrodošla na forum...
Zapravo ovo je prvi korak za promjeni. Svjesna si činjenice da si u problemu.
Šta dalje!?
Prije svega, ne možeš sama.
Trebaš porodici reći šta se dešava. Znam da je to teško! Ali, teže je tebi boriti se sa svim samoj.
Kažeš da je primarni problem depresija - pila si neke tablete, ali ti nisu pomogle... Ono što ti sada radiš zove se - samoliječenje. Znači, tablete koje si pila nisu ti pomogle i našla si "efikasniji" način - alkohol. Ne znam koliko dugo si u stanju da piješ alkohol?
Možda da odeš kod nekog dobrog psihijatra i da mu lijepo sve ispričaš. Šta si pila, koliko, koliko dugo (mislim na tablete) i da ti dadne adekvatnu terapiju. Ipak, da bi djelovala, terapiju trebaš piti redovno, duže vrijeme. Zato bih ti još predložila slijedeće:
- nađi dobrog psihoterapeuta s kojim možeš razgovarati
- počni se baviti fizičkom aktivnošću (ispočetka šetnje u prirodi, sama ili s nekim)
- obavezno se javi prijateljima (neka kafica, odlazak u kino, shopping)
- otiđi na neki izlet u prirodu
- nađi sebi neki hobi...
- i naravno, sav alkohol iz kuće izbaci, noćni izlasci nisu preporučljivi, alkohol SKROZ prestani piti.

Sigurno će ti biti teško ispočetka. Ali, ako ne napraviš ozbiljne promjene, u velikoj si opasnosti da postaneš ovisna o alkoholu, pa onda o tabletama koje budeš kombinovala s alkoholom... Bilo kakvu promjenu koju očekuješ da se desi - TI trebaš sama napraviti.
Biće uspona i padova. Ali, draga, to je sastavni dio života. Zato je potrebno da nađeš psihoterapeuta koji će ti pomoći i pokazati načine na koje ćeš se nositi sa životom.
Ovo je sve bilo uopćeno. Nadam se da ćeš naći nešto za sebe. :wink:
Želim ti sreću i strpljenje...
ljolja
Posts: 11
Joined: Sat Sep 07, 2013 4:57 pm

Re: Od početka

Post by ljolja »

Samo "Zdravo" :)
sad mi puno znaci. Hvala Sanela :)
Kakav sam post napisla, nije ni cudo sto niko nije reagovao. Nisam bas nista rekla o sebi :wink:

Stvarno sam se pitala ima li jos neko ko je u problemu kao ja ili...Svi su resili problem ili su ih sahranili :-D


Veceras sam razgovarala sa muzem. Kaze (bar kaze) da hoce da bude uz mene.

Ima bar 2 godine kako pijem, po malo, pa vise, sve vise, uvek sama. Prijateljima, makar onim malobrojnim koji su bilo tu negde sam izokola rekla da imam problem, pa ako nisam dostupna na mob. znaci da nisam za pricu. Postuju to i hvala im. Makar se ne brukam jos vise.

Počelo je od depresije, to je jedina Dg. koju imam. Bilo je objektivno teskih situacija, iz kojih bi neki isplivali bez problema, a ja sam padala u depru. U pocetku sam srkala sve sto mi dr. kaze, jer sama nisam znala bolje. Na kratko kao da sam bila ziva, bas onakva kakvu sebe volim, a onda ...paaaaf. Sada vec ne mogu sebe da nateram da verujem u ono sto mi dr. kaze.

Danas, imam neresenu depresiju, koja se produbila u alkoholizam, a sve zajedno - gledam kako mi zivot ode u tri (cetiri, sad) ;) i nemam snage da to promenim.

Zato pitam, odakle krenuti. Ja vise ne znam gde je pocetak, gde kraj. Meni se cini depra je prva, ali... K'o da je to vazno kad nista ne valja.
Elem, ja sutra zovem svog starog dr. (psihijatra) makar da cujem sta ce on reci, ali... ako mi za svo ovo vreme nije nasao pravu kombinaciju lekova (jer on i ne moze drugo), da li uopste da ga slusam dalje ili da trazim pomoc na drugoj strani.
Iz Bg (Sr) sam - da idem u Drajz. ili da probam u lokalnom dz cosku?

Ljudi, ja imam porodicu, DETE, ne mogu tek tako da kazem "Ma boli me uvo za sve", a to je jedino sto sada znam.

Hajde, ako ima bar jedan pisani odgovor na 10+ procitanih, ima nade.

Uteha, podrska, ideja, savet... sve, sve je dobrodoslo
P.S.Kritike... samo udrite, ali nezno :) za pocetak
ljolja
Posts: 11
Joined: Sat Sep 07, 2013 4:57 pm

Re: Od početka

Post by ljolja »

Ako niko drugi nece ovde nista da pise, znaci, nikome nece smetati ako ja pisem svoje dogodovstine, ralne i izmastane.
Za pocetak, sutra treba da idem kod dr. i kazem Ja sam alkos... Pa nije mi bas lako. I sada, pijem po malo, da isteram (kera) do kraja, da mi da malo hrabrosti i da me onesposobi da sutra mislim, nego samo da radim. Imam spisak sta treba sutra da uradim.
d. (dete ) me je danas pitalo sta mi je... jesam li uspela da odglumim i danas da mi nije nista ili ce imati sliku pijane majke koja lupa neke gluposti?
m. (muz) je reako da je uz mene, 100%. Pitam se da li taj covek zna sta to znaci ili je samo trenurno velikodusan?

Ja sutra krecem pa ko god se nadje uz mene imace priliku da se dokaze. Ostali, otplakacu ih, verovatno, ali moraju da otpadnu.
A pre svega, Ja hocu da budem svoja. Bez casica, flasica, pilulica...
Dok sam citala neke od postova doslo mi je da kazem "Daj i meni malo, gde ima"
Prokletinja, zavisnicka

Necu, ne smem, nije to ono sto zelim

https://www.youtube.com/watch?v=Tslw40r ... IwGdC54m6E
...kad pijem ja se rastuzim ;)...
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Od početka

Post by Lujka »

Jesi li zbilja odlučila prestati?
Onda je to to.
Samo kreni naprijed, i bez osvrtanja...padni, puzi, digni se....pa opet tako....
Neću ti davati savjete, nije baš pametno mene slušati ,ali imaš dobar i jak motiv, klinca, mene je to guralo, narkomančina sa duuugim stažom, evo, več sam više od 8,5 mjeseci čista.
Držim ti fige, ali uspjet ćeš, vidjet ćeš, mi smo žene užasno jake kada je tako velik ulog u igri, a di ćeš većeg od rođenog djeteta :!:
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
ljolja
Posts: 11
Joined: Sat Sep 07, 2013 4:57 pm

Re: Od početka

Post by ljolja »

Hej lujka,
neko me kapira :)
Imam i te kako dobar razlog, a tako sam sitna i slaba.

Idem sutra, tj, danas :wink: Pa sta bude, ali...
Znam toliko "krivina" da ne mogu a da ne pomislim "eto mene iza coska"
ljolja
Posts: 11
Joined: Sat Sep 07, 2013 4:57 pm

Re: Od početka

Post by ljolja »

kao i drugi samozapitani kasno palim :wink:

lujka :)
8,5 meseci svoja ;) :)
Ma samo Bravo :D i guraj dalje

ja cu polako da probam da sledim
ljolja
Posts: 11
Joined: Sat Sep 07, 2013 4:57 pm

Re: Od početka

Post by ljolja »

Da li sam ozbiljno odlucila prestati?
Ni manje ni vise nego prosli put.
Sad sam samo rekla glasno; da me cuje neko u virtuelnoj stvarnosti i ovaj covek koji treba da zivi sa mnom, a nije me ovakvu upoznao. I sada idem kod doce (Dr.) pa da cujem sta ce on reci, ,uda ce me poslati.

Glupo je, ali znam da ce me samo poslati kod kolege koji se bavi zavisnicima, a ja sam ta u nagovestaju.
Nisam bolja, pametnija, sposobnija, nego sam samo imala kontakt jedino sa alkoholom. I kako to doci objasniti?!

Samo mi je lujka pisala za sada :)
Neki mozda misle da nisam dovoljno tezak slucaj ili nisam njihova vrsta, ili... nesto ;)
Ima li razlike sta te tera da sebi radis lose?
Alkosi, narkosi, zivi ljudi, oni koji bi da budu stvarno zivi :)

Nema sanse da ce ovo ostati samo neka moja pusta pisanija. Necu da dam.
Gnjavicu vas redom, birajte po azbucnom redu ili broju postova :)
Hocu da postanem ona obicna keva koja zvoca, mom detetu, a ako se ima vremena i sire :wink:
Za sada sam samo taaako(dobra) varalica
P.S. Mogla bih da ucestvujem u nekom Reality-u, ali ako mi daju jos malo alkohola :-D
ljolja
Posts: 11
Joined: Sat Sep 07, 2013 4:57 pm

Re: Od početka

Post by ljolja »

Kazu, ako priznas, pola problema je vec reseno
Ja veceras, posto sam prvi put rekla, zamalo zapalih tepih
To mi se nije desavalo
ljolja
Posts: 11
Joined: Sat Sep 07, 2013 4:57 pm

Re: Od početka

Post by ljolja »

Bilo je mnogo lakse nego sto sam ocekivala. :)
Ne moram da se cimam po salterima, gledam gadne face, kazem Hvala dok u sebi mislim "...sve po spisku". Ne treba mi nov uput. :wink: A nismo neki stari drugari. Sve zavrseno telefonski, bezimeno.

Ne moze dr. da me primi pre kraja nedelje. Ok. Kad sam cekala ovoliko mogu jos nekoliko dana.
Samo da smislim sta da radim tih dana. Znam sta ne treba, ali... :drinkers:
Post Reply