Da li je ovo moguce ?!

Ovo je forum za osobe koje žele prestati piti ili koje su prestale piti i žele prodiskutovati o problemima s kojima se suočavaju prilikom održavanja apstinencije. Ovdje možete saznati informacije o programima i metodama liječenja alkoholizma

Moderator: sanela

User avatar
W.White29
Posts: 78
Joined: Fri Sep 28, 2012 2:49 pm
Location: RS

Re: Da li je ovo moguce ?!

Post by W.White29 »

I meni je bilo bilo jasno da se trujem vecinu od 365 dana u godini,al tu je uvije prisutan bio zli crvic koji vice`pij ,sto ne bio happy,gledaj oko sebe vecina ih cuga :lol:
IWantToLiveCleanNo2
Posts: 15
Joined: Mon Dec 05, 2011 12:16 am

Re: Da li je ovo moguce ?!

Post by IWantToLiveCleanNo2 »

Kad ljudi shvate da je DAR što su sami krojači svoje sudbine i što imamo toliku snagu da kreiramo svoj život manje će bježati u alkohol. Akcija i reakcija.

Najlakše se napiti i nek drugi misle na tvoje probleme. Nek tirtraju oko tebe jer neznaju dal ćeš da budeš agresivan ili ćeš da zapevaš. Nek čiste za tobom haos koji ostavljaš, nek plaćaju dugove, mole poslodavce da ti ne daju otkaz. To je parazitski život u kojem svoju bolest prenosiš na ljude oko sebe, od zdravih ljudi napraviš spodobe. A bre, najlakše je tako živjeti. :roll:

Odbijam da budem sebična. Došla sam zdrava na svijet i takva želim da postojim. Sa svim lijepim i ružnim trenucima. Snažana sam i mogu to da podnesem, kao i ostali ljudi na svijetu. Nisam ništa posebnija i moje muke nisu ništa gore od tuđih.

****eto, to su neke moje misli koje me vode u što čišći život. Oko mene drygari sve više srljaju u alkoholizam pod paravanom slava i proslava koje ne završavaju dok ne padnu pod stol od alkohola, a svaki mjesec pronalaze nove razloge za slavlje. Moja rečenica da se alkoholičar ne rađa, nego se postaje ne dopire do nikoga.
A ja pak nemam nameru da se borim za nekoga. 20 i nešto godina života u obitelji sa alkoholičarom mi je bila dosta. Svako nek bori svoju bitku. I momku sam isto rekla, nek smo mi toliko zajedno i svašta smo izgradili zajedno, na samu moju pomisao da je na putu da postane alkoholičar pružamu si ruku i pozdravljamo zauvijek.

*****Ja svoju jednu čašu na proslavama stvarno ne smatram problemom. To je samo dok se održava zdravica i najčešće je na pol puna. I počelo je mnogo da me smeta što ako ne pijem vani svi me pitaju što ti je, što si izlazila ako te mrzi. A bre, izašla sam jer mi se igra i peva i druži, a ne jer mi se pije :shock:

Svašta sam natrljekala ovde. Nadam se nitko neće biti uvređen. PDT_Love_06
User avatar
W.White29
Posts: 78
Joined: Fri Sep 28, 2012 2:49 pm
Location: RS

Re: Da li je ovo moguce ?!

Post by W.White29 »

Veoma mi je smjesno bilo kad sam se registrovao na forum to sto je ovaj podforum tako da kazem slabo posjecen,neki pijancenje ne shvataju kao problem il`sta smatraju da ne piju previse??
Skoro pola moga drusta je ogrezlo u alkoholu,neki od njih piju apsolutno svaki dan,pricao sam par puta s jednim prijateljom koji ima naviku i nakon pijane noci da nastavlja ujutro da pije pred posao i on tvrdi da nema nekih problema s alkoholom da moze stati ...da kad se ozeni da ce prestati se oblokovati hehe malo morgen.
Ja licno u zadnje vrijeme sam prestao izlaziti mislim na nightlife,mislim da mi je bilo dosta pijancenja nisam birao ni mjesto ni vrijeme kad pijem nije mi trebao razlog,kad sam bio najsretniji ja sam i tad akoholom NADogradjivao to zadovoljstvo sad se trudim da zatvorim taj krug .
Kad sam rekao svima da prestajem s tom ruznom navikom reci cu jer vidim da moze bez toga nisam dotakeo dno...smijali su mi se,al evo kako vrijeme prolazi ti isti mi govore e to ti je pametna stvar trebao bi i ja.Da se razumijemo nije tek tako lako izbrisati stari nacin zivota,narocito u mom slucaju gdje ukucani cugaju fakticki mi se nudi okruzen sam alkoholom na svakom koraku,pih borba je to :evil:
User avatar
W.White29
Posts: 78
Joined: Fri Sep 28, 2012 2:49 pm
Location: RS

Re: Da li je ovo moguce ?!

Post by W.White29 »

Prije neko vece samo ovo gledao na History-u,nazalost prica ovog momka nema happy end

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_dJ97Vwoup4[/youtube]
User avatar
nanii
Posts: 558
Joined: Wed Jan 26, 2011 11:24 pm

Re: Da li je ovo moguce ?!

Post by nanii »

Uh čovječe............

Kako radim u udruženju koje se bavi sa tematikom ovisnosti, u zadnje vrijeme se sve više i više srećem sa ljudima kojima je alkohol problem. Nekako, dok sam se drogirala, alkohol mi se činio kao mala maca za moju ovisnost, a nije tako. Ljudi su baš u problemu. i nekako kao da je zanimanje za heroin opalo, kao da nije više moderan, splasnuo je onaj bum sa početka milenijuma i alkohol, speed i slične droge uzimaju primat.......i to je drama, a nekad sam kontala da su to sve glupe i sitne zavisnosti.
stani iza onoga u šta vjeruješ,čak i ako to znači da ćeš morati da stojiš sam
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Da li je ovo moguce ?!

Post by ziki »

Ne razumem zasto su te definicije iz nekih knjiga tako sablonske kad se radi o zavisnicima, stalno se navode problemi u porodici i neznam sta sve... Uvek se trazi koren problema negde u proslosti ili duboko u psihi coveka.A kao ponasanje se navodi agresivnost kod alkoholicara, suicidalne ideje, kompleksi itd.. Ja sem knjiga u praksi nisam nailazio na takve slucajeve. A mislim da praksa najbolje pokazuje i da sve zavisi od osobe do osobe. Opet moram da pomenem da sam poznavao ljude koji su bili umetnici, na alkoholu nikad nisu bili agresivni, dozivljavali su i delirium tremens i umirali od ciroze jetre i slicnih bolesti a nisu imali porodicnih problema, nisu im ocevi bili alkoholicari i nisu im tukli majke i sta ti ja znam sve, nisu imali komplekse i nisu imali potrebu da se samoubiju.
Jedan prijatelj mi je opisao stanje krize od alkohola prilikom lecenja u nekoj bolnici, to je nesto najgore sto sam cuo i daleko je strasnije od heroinske krize i slicnih droga.
On je nazalost umro ali za svo vreme zivota i u najgorim trenucima je imao vedar duh i volju za zivotom, cesto je zavrsavao na plocniku ili za kafanskim stolom i ako je bio intelektualac koji je imao dobru zenu, decu.
Mislim da nije uvek isti povod za alkoholizam ,moze da se krene i iz hedonizma ili jednostavno se primi kod coveka i tu nikakve teorije o dubokim psiholoskim uzrocima ne vaze.
...
User avatar
W.White29
Posts: 78
Joined: Fri Sep 28, 2012 2:49 pm
Location: RS

Re: Da li je ovo moguce ?!

Post by W.White29 »

Tvoj prvi dio teksta me podsjetio na Mandicevo razmisljanje,alal mu vera objasnio je sve u jednoj minuti:)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kOEERfZDru8[/youtube]
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Da li je ovo moguce ?!

Post by ziki »

Iskreno receno, coveku je lepse biti pijan nego trezan.
Malo goriva i eto ti super zadovoljstva.
...
User avatar
W.White29
Posts: 78
Joined: Fri Sep 28, 2012 2:49 pm
Location: RS

Re: Da li je ovo moguce ?!

Post by W.White29 »

Definitivno alkohol ne mogu izbaciti,hvala bogu mogu ga kontrolisati...da li je puno 3-4 klipare svaki dan u prosjeku?!vise nisam ni siguran...tablete izbacio bez nekih problema al to je bila avantura ko ljubavnica za koje vece,a alkohol mi dodje ko zena s kojom sam vec duze u braku. :drinkers:
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Da li je ovo moguce ?!

Post by sanela »

probaj par dana bez njih, pa ćeš znati jel puno...
Post Reply