alkoholizam

Ovo je forum za osobe koje žele prestati piti ili koje su prestale piti i žele prodiskutovati o problemima s kojima se suočavaju prilikom održavanja apstinencije. Ovdje možete saznati informacije o programima i metodama liječenja alkoholizma

Moderator: sanela

cicibanka
Posts: 2
Joined: Tue Mar 13, 2012 9:17 am

alkoholizam

Post by cicibanka »

pozdrav svima,
u braku sam 7 godina, a u vezi sa istim covjekom vec dugih 17 godina.....pokušavam da nadjem osobu....psihijatra koji bi pomogao mom suprugu u sagledavanju svog problema sa alkoholom te rješavanja istog.....
ne bih sada ovdje da pišem na dugo i naširoko, ali voljela bih kada bi me neko uputio na nekoga ko bi mogao pomoći 1:1 (ne bih grupnu terapiju)...
unaprrijed mnogo hvala :)
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: alkoholizam

Post by sanela »

cicibanka wrote:pozdrav svima,
u braku sam 7 godina, a u vezi sa istim covjekom vec dugih 17 godina.....pokušavam da nadjem osobu....psihijatra koji bi pomogao mom suprugu u sagledavanju svog problema sa alkoholom te rješavanja istog.....
ne bih sada ovdje da pišem na dugo i naširoko, ali voljela bih kada bi me neko uputio na nekoga ko bi mogao pomoći 1:1 (ne bih grupnu terapiju)...
unaprrijed mnogo hvala :)
Da bi dobila konkretniju informaciju trebaš napisati odakle si.
Inače, dobrodošla :)
cicibanka
Posts: 2
Joined: Tue Mar 13, 2012 9:17 am

Re: alkoholizam

Post by cicibanka »

:) da, naravno...izvinjavam se na malom propustu.....
ja sam iz Bosne (tacnije srednja Bosna)....odgovaralo bi mi najvise u Sarajevu....ali moze i iz ostalih mijesta :))) vec se radujem sto cu biti u mogucnosti da ucinim prvi korak, najgore je od svega sto ON ne priznaje i ne prihvata da je "ovisnik"....a ja mislim da je....jer ako ti ne mozes suspregnuti svoju zelju, ako redovno unosis alkohol u organizam svako 3 dana....kontinuriano...vec dugo godina.....ako ne znas popiti jedno dva pica i stati (vec se moras "sasuti").....to svakako ukazuje na problem, i meni ne izgleda bezazleno.....
vec duze vremena pokusavam da nagovorim muza da odemo skupa nekom psihijatru, na kraju je pristao....i sada ne bih da propustim tu priliku....hvala vam mnogo za pomoc
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: alkoholizam

Post by ivica »

Dakle punk i pivo kao antistres terapija je isključeno do daljnjeg.
ignorance is bliss!
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: alkoholizam

Post by sanela »

Cicibanka, u Sarajevu imaš Zavod za alkoholizam i narkomaniju. Oni imaju poseban Odjel za liječenje alkoholizma. Imaju okej dr, vjerujem da bi ti/vam izašli u susret i razgovarali s vama. Ja lično, ne znam da li ima psihijatar/psihoterapeut koji se isključivo bavi problemima ovisnosti privatno. Znam neke terapeute koji su dobri, pa mi se možeš javiti pp, ako želiš neke kontakte. Sretno :)

http://www.zalcnarc.net/
IWantToLiveCleanNo2
Posts: 15
Joined: Mon Dec 05, 2011 12:16 am

Re: alkoholizam

Post by IWantToLiveCleanNo2 »

Zekim vam srecu u namjeri!!!! :D

Javljaj rezultate!!
pseci vojnik
Posts: 11
Joined: Tue Jan 07, 2014 12:05 am

Re: alkoholizam

Post by pseci vojnik »

Pozdrav svima!
Izvjesno vrijeme pratim forum, a ovom prilikom želim da kažem da imam problema sa alkoholom, već dugo mada sebi to odbijam priznati.
Skoro svaki dan pijem, opijem se mada ne totalno ali uglavnom da. Ponekad napravim pauzicu i kažem si da neću više, međutim stara se pjesma nastvalja. Bio sam kod psihijatra koji mi je dao antidepresive koje sam jedno vrijeme pio,mada sam i tada uzimao piće a sada ne uzimam nikako lijekove već samo piće. U mom mjestu nema kluba anonimnih alkoholičara, inače bih bio markiran i imao problema na poslu.
Muško sam, 38 god, neoženjen,od nedavno i bez djevojke s kojom sa živio 2 god, znači sam sebi prepušten.
Inače, za piće uvijek nađem razlog, ako sam neraspoložen tu je, ako sam raspoložen opet. Sam ne mogu, a psihijatra rijetko posjećujem 1 u 2mj, a ionako ga ne slušam.
Inače imam gadne nesanice, već duže vrijeme, u biti prezirem pijance i njihovo društvo a i sam sam takav, ne pravim ekscese i probleme a često sam pijem. Kada počinjem da pijem kažem si pivo ili dva, međutim ne mogu stati dok se ne napijem.
Kući se opijem da kada me neko i pozove vani, lažem i izmišljam da "imam obaveza" a u biti sam naroljan i ne želim takav vani.
Osjećam da će me nastavim li ovako, piće demolirati ali nemam snagu volje da izdržim bez pića.
Vjerovatno ima neko sa sličnim iskustvom, pa da mi dadne savjet iz prve ruke.
Hvala.
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: alkoholizam

Post by sanela »

Lijep pozdrav i dobrodošao na forum!!
Prvi korak si napravio priznanjem da si u problemu i opisom situacije u kojoj se nalaziš. Ako si došao do faze da si svestan da ne možeš dalje tako, onda bi trebao nešto početi raditi drugačije. Jesi li spreman na to?
Očigledno ti treba pomoć, ali si je tražio na pogrešnom mjestu. Psihijatar o kome govoriš sigurno nije prava adresa. Čini mi se po načinu na koji pišeš da si iz Hrvatske? Vi imate puno bolju mrežu pomoći nego mi u Bosni ili Srbiji. Ako griješim, onda vidi koji je veći grad tebi blizu i tamo potraži nekog psihijatra ili psihoterapeuta s kojim bi ti bilo OK razgovarati. Bilo bi dobro da razgovaraš s nekim ko ima iskustvo rada sa ovisnim osobama.
Ali, i ako nema, bitno je da tebi odgovara.
Traži od psihijatra da ti propiše antabus ili esperal, ali je do tebe da ga piješ redovno.

Činjenica je da nećeš moći sam, bez stručne pomoći. Ipak, ključan je tvoj napor i želja za promjenom.
pseci vojnik
Posts: 11
Joined: Tue Jan 07, 2014 12:05 am

Re: alkoholizam

Post by pseci vojnik »

Hvala na dobrodoslici, bolje vas našao.
Nisam iz Hrvatske, iz manjeg mjesta sam u Srednjoj Bosni.
Ubijeđen sam da baš sam neću moći sam, evo jučer i danas nisam pio, i osjećam laganu paniku jer imam "samo" i 1 l rakije i 2 piva. Osim uputnice za psihijatra dobio sam i recept za apaurin da me drži malo dok ne dođem na red kod dr-a, a to je za nekih 15 dana.
Ovog gore spomenutog alkohola bi najbolje bilo da ga se riješim,ali mi se nikako ne da.
Prijašnji psihijatar je pominjao da pijem jer sam depresivan, mada ja više na znam da li sam depresivan zato što pijem ili obratno, stara priča o kokoši i jajetu, šta je starije.
Međutim, činjenica je da uživam u piću, volim kada sam natankan, uostalom što bih uopće i pio, ali isto tako znam da će me upropastiti ako nešto ne poduzmem po tom pitanju.
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: alkoholizam

Post by Lujka »

Sjećam se nekih "divnih vremena" dok sam se furala.
Na pilsu antabusa si mogao skuhati šut, srediti se, a on je još gorio...eto, pa tko voli nek izvoli, ali pitanje je što više ubija jetru, da li taj opjevani antabus ili..... :roll:
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
Post Reply