Problem suicidalnosti / samoubistva

Ovo je forum za osobe koje žele prestati piti ili koje su prestale piti i žele prodiskutovati o problemima s kojima se suočavaju prilikom održavanja apstinencije. Ovdje možete saznati informacije o programima i metodama liječenja alkoholizma

Moderator: sanela

Post Reply
Kala
Posts: 3
Joined: Sun Jan 24, 2010 5:29 pm

Problem suicidalnosti / samoubistva

Post by Kala »

Ovu sam temu postavila na Sa-x. U međuvremenu sam pretražujući net pronašla ovaj forum.
Kako se ponašati prema osobi koja se pokušala ubiti? Ja sam toliko zablokirana i zbrkana emocijama i činjenicom da je došlo do toga - da ne funkcionišem niti umijem savjetovati svoju prijateljicu. Razgovarati o tome - ne razgovarati? Kako razgovarati? Kako se ponašati? On ima porodicu, malenu djecu (jedno je tek rođeno), suprugu koja ga obožava. Veliki je emotivac, draga osoba, dobra osoba, voljena osoba. Suštinski nema razloga za suicid, ali nosi u sebi neki emotivni disbalans koji tješi alkoholom, ali nikad do sada nije imao suicidalne namjere. (Da li postoji neka ustanova za liječenje od alkohola, jer ovo kućno liječenje nije urodilo plodom?) Ljudi... ovo je... :(
Pod utjecajem alkohola oba puta je pokušao izvršiti suicid. Čula sam da postoji neka komuna u Fojnici? Postoji li? Postoi li ijedna u BiH? Ja više nemam snage da iščitavam teme.
winston85
Posts: 1182
Joined: Sat Jul 04, 2009 12:01 am
Location: Vojvodina

Re: Problem suicidalnosti / samoubistva

Post by winston85 »

Pod hitno antidepresivi. I kvalitetni razgovori, uvek razgovor. I neki psihostabilizator, zavisi dokle je "upao", tipicna depresija, da ne kazem manijakalna. Ne znam ni sam... Nabiti mu u svest da mora dalje zbog dece, ako to ne upali, na psihijatriju. Mislim da komuna nije potrebna, ne treba njemu odrzavanje apstinencije, vec malo oporavka, popravke...puno srece zelim... Ne znam sta reci...
Covek koji ne nosi sat, dobro zna da postuje vreme...
Kala
Posts: 3
Joined: Sun Jan 24, 2010 5:29 pm

Re: Problem suicidalnosti / samoubistva

Post by Kala »

Hvala beskrajno na odgovoru. S obzirom na to da smo odustali od komuna, tvoj post baš dođe u pravi čas da nas ohrabri.
winston85
Posts: 1182
Joined: Sat Jul 04, 2009 12:01 am
Location: Vojvodina

Re: Problem suicidalnosti / samoubistva

Post by winston85 »

Nema na cemu... I pisi sta se desava, ako mozes...Puno lepih reci...
Covek koji ne nosi sat, dobro zna da postuje vreme...
Kala
Posts: 3
Joined: Sun Jan 24, 2010 5:29 pm

Re: Problem suicidalnosti / samoubistva

Post by Kala »

Ukratko, sve se smirilo trenutno. Antidepresiv koji njemu pomaže je Aktivin-H (slučajno sam ga otkrili u trenutku svoje depresije). Nije nikakva teška hemija već pilulica od gospine trave. Druga stvar koja mu drži razum na okupu jeste porodica. Sam se više trudi oko djece, radna terapija. Mi ostali smo tu, uglavnom se pravimo da se ništa nije dogodilo, jer postaje jako nervozan ako posumnja da neko izvan kruga bliskih prijatelja o tome zna nešto, kao da sebi predbacuje još teže sve što se desilo. Život ide dalje, ukratko. Strah da bi opet mogao početi piti stoji kao neka strašna sjena iznad svakog dana, sata i minute. Da znamo šta radimo - ne znamo. Postojimo. Pozdrav!
winston85
Posts: 1182
Joined: Sat Jul 04, 2009 12:01 am
Location: Vojvodina

Re: Problem suicidalnosti / samoubistva

Post by winston85 »

Jako mi je drago da cujem takve vesti. Kazes antidepresiv na biljnoj bazi? Nisam cuo ali ako pomaze samo neka nastavi.
Molim te, obratite svi paznju oko njega da ne posumnja da mu nesto pricate iza ledja, misli da bi to bilo kontraproduktivno.
Razgovarajte sa njim o svemu, nista nemojte kriti. Jer ako primeti da nesto krijete od njega to moze biti zajebano. Ko zna sta moze sve da pomisli koliko ste stvari sakrili od njega. Kapiras??
I to ako hoce da popije, lepo mu recite ali onako izokola, neka popije, ali opomenite ga da se otkida od alkohola...
I samo iskreno sa njim, najbolji rfecept u takvim situacijama 100posto... Pozdrav...
Covek koji ne nosi sat, dobro zna da postuje vreme...
Post Reply