Samostalno liječenje

Ovo je forum za osobe koje žele prestati piti ili koje su prestale piti i žele prodiskutovati o problemima s kojima se suočavaju prilikom održavanja apstinencije. Ovdje možete saznati informacije o programima i metodama liječenja alkoholizma

Moderator: sanela

User avatar
Comfortably_Numb
Posts: 5
Joined: Fri Dec 11, 2009 11:53 am

Samostalno liječenje

Post by Comfortably_Numb »

Pozdrav,
tek sam se registrovao na forumu i vidim da ima jako korisnih tema.
Ja sam dugi niz godina uzimao razne droge ali nikada sebe nisam smatrao ovisnikom o istim. Evo prošlo je već više od 3 mjeseca od zadnjeg uzimanja kokaina i marihuane i u ta 3 mjeseca uopšte nisam osjetio potrbu da uzmem bilo koju drogu.
Još duži niz godina sam konzumirao alkohol koji je s vremenom postao sastavni dio mog života. Nisam bio od onih koji piju svakodnevno ili odmah u rano jutro ali sam se opijao 2-4 puta sedmično. Ja sam od onih koji ne mogu da stanu na jednom ili dva pića nego pijem dok se potpuno ne izgubim i uglavnom se sutradan ne sjećam ničega što se zbivalo posle sedmog ili osmog pića. U takvim prilikama sam pio strašno velike količine pića što je dovodilo do takvog trovanja da posle pijanki nisam mogao da jedem po 2 dana i svaki put sam osjećao krivicu i depresiju.
Prije četiri dana sam se zadnji put tako napio dok smo se kolega i ja vraćali sa jednog putovanja i dok sam ja mrtav pijan spavao na zadnjem sjedištu kolega se mojim autom zabio u ogradu na nadvožnjaku a onda smo još i pali sa nadvožnjaka. Ovo je bio samo jedan u nizu problema koji mi se desio dok sam bio oduzet od alkohola i sad sam doveo u pitanje i opstanak svoje porodice.
Čvrsto sam riješio da ostavim alkohol po svaku cijenu.
Pošto živim u maloj sredini za pomoć oko liječenja mogu da se obratim jedino lokalnom psihijatru kojed neki baš i ne smatraju velikim stručnjakom (lično ne znam kakav je).
Zanima me da li je neko od vas uspio sam da prestane da pije i da se vrati u normalan život, bez pomoći psihijatra i ustanova za liječenje alkoholičara?
Relax, I'll need some information first
Just the basic facts
Can you show me where it hurts?
winston85
Posts: 1182
Joined: Sat Jul 04, 2009 12:01 am
Location: Vojvodina

Re: Samostalno liječenje

Post by winston85 »

Pozdravljam te prijatelju i zelim dobrodoslicu na forum. Na dobrom si mestu a i ideja ti je dobra...
Vidi, po mom misljenju idi kod tog doktora, ako si ne zadovoljan sa njim ti ga mozes promeniti. Ali idi. Koliko vidim u problemu si ozbiljnom. Kada odes kod psihijatra, dace ti blokatore za alkohol, Esperal, nije skup oko 2e kutija, no to je najmanji problem. Da li si razmisljao o tome kada prestanes sa alkoholom cime ces zameniti stanje svesti. Kazes nisi ovisnik o drogama, ali drugar, skidanje zahteva ono sto najvise volis... Zato pokusaj i sa doktorima i sam sa sobom. Imam druga alkosa, isto tako, pio je svaki dan nekih 5-6 god. Bukvalno. I dok je pio Esperal non stop je trazio neku zamenu za alkohol, tablete, groge bilo kakve itd. E tu je problem, a ti vec imas iskustva sa narkoticima, obrati se doktoru, ali licno mislim da ti je bolje ako imas uslove i za blokatore za narkotike... Puno uspeha zelim...
Covek koji ne nosi sat, dobro zna da postuje vreme...
User avatar
Comfortably_Numb
Posts: 5
Joined: Fri Dec 11, 2009 11:53 am

Re: Samostalno liječenje

Post by Comfortably_Numb »

Hvala za dobrodošlicu i za savjet.
U ponedjeljak idem da se obratim psihijatru. Evo već 5 dana nisam pio alkohol niti mi je padao na pamet.
Da malo pojasnim svoju situaciju; ja imam 34god, a alkohol konzumiram još od svoje 11-te godine. Naravno da nisam odmah počeo da se opijam do besvijesti, to mi se mislim prvi put desilo sa 16 a onda u ratu za 4 godine 15ak puta. Od rata na ovamo je bivalo sve češće tako da sam u zadnjih par godina to doživljavao u prosjeku 2 puta sedmično. Imao sam periode kad mi se posle takvih oduzimanja i trovanja alkohol "zgadio" i nisam ga konzumirao po 10-15 dana da bi onda opet sve počinjalo sa "jednim" pićem koje nikad nije ostalo na tom "jednom".

Što se tiče uključivanja narkotika u odvikavanje od alkohola...to ne smijem ni po koju cijenu jer mi nebi trebalo da stvorim još jednu ovisnost osim ove koju imam. Iako do sada nisam osjetio simptome ovisnosti o drogama, plašim se da sam i tu bio na samoj granici da postanem ovisan.
U svakom slučaju hvala za savjet.
Pozdrav
Relax, I'll need some information first
Just the basic facts
Can you show me where it hurts?
winston85
Posts: 1182
Joined: Sat Jul 04, 2009 12:01 am
Location: Vojvodina

Re: Samostalno liječenje

Post by winston85 »

Naravno prijatelju, nemoj da se deprimiras zbog tih "crnih rupa" kao ih ja volim nazvati. To je sasvim normalna pojava. Evo ako ti je za utehu ja od 6-7 piva niceg se nesecam. Ipak to je alkohol, ni malo bezazlena stvar... Moj savet ti je idi kod doktora, i to ako je oklevetan, pa nije on dobio diplomu na lepe oci, i ko zna koliko radnog iskustva covek ima iza sebe... Idi, izadji i bori se... Nemas sta izgubiti, samo dobijas.. Videces i sam kada odpocnes terapiju, ljudi ce te vise ceniti, ali ne cini to zbog drugih vec dokazi sebi da nisi rob tamo nekom alkoholu... Samo napred prijatelju, i javi se...
Da ti ispricam jedan primer iz mog mesta; prosle zime ili predprosle nisam siguran, stariji covek napio se kao i svaki dan. Krene kuci i promasi put do kuce i ode negde prema atarima, tamo verovatno vise nije mogao hodati pa je legao i zaspao... Sta mislis, jel se probudio?
Samo odlucno i gledaj samo pravo...
Covek koji ne nosi sat, dobro zna da postuje vreme...
User avatar
Comfortably_Numb
Posts: 5
Joined: Fri Dec 11, 2009 11:53 am

Re: Samostalno liječenje

Post by Comfortably_Numb »

I ja sam već čvrsto odlucio da u ponedjeljak odem kod tog doktora pa ako procijenim da baš i nije naročito stručan onda ću da idem u susjedni grad kod jednog privatnika koji je na dobrom glasu.
Hvala za savjete. Čujemo se.
Pozdrav
Relax, I'll need some information first
Just the basic facts
Can you show me where it hurts?
winston85
Posts: 1182
Joined: Sat Jul 04, 2009 12:01 am
Location: Vojvodina

Re: Samostalno liječenje

Post by winston85 »

samo napred. i javi sta si uradio...
Covek koji ne nosi sat, dobro zna da postuje vreme...
User avatar
Comfortably_Numb
Posts: 5
Joined: Fri Dec 11, 2009 11:53 am

Re: Samostalno liječenje

Post by Comfortably_Numb »

Evo mali update:
Upravo sam se vratio od psihijatra. Dijagnoza je sledeca: Psihički status: Komunikativan, kongnitivno efikasan, lako anksiozan, slabe tolerancije frustracija, impulsivno reaguje, parcijalno redukovanih voljno nagonskih dinamizama.
Dg: F 10
F41.2
Terapija: Zolofot tbl a 50 mg 1/2 iza doručka,
Nakon 7 dana i dalje 1+0+0,

Lamictal tbl a 25 mg 1x1,
Nakon 15 dana i dalje 2x1,

APSTINENCIJA OD ALKOHOLA!!!

Napomena:Na kontrolu za mjesec dana doći u pratnji supruge radi sistematskog pristupa terapiji potusa i ev. uvođenja tetidisa!


Znači odmah krećem sa terapijom. Zanima me da li neko ima iskustva sa uzimanjem navedenih lijekova; kakav efekat imaju i koliko dugo traju neželjena dejstva (mučnine, vrtoglavica, pospanost...).
Relax, I'll need some information first
Just the basic facts
Can you show me where it hurts?
winston85
Posts: 1182
Joined: Sat Jul 04, 2009 12:01 am
Location: Vojvodina

Re: Samostalno liječenje

Post by winston85 »

Pozdrav dobri covece... Odlicno, sada samo nastavi da jacas volju za pocetak. A za terapiju mogu samo da ti kazem nesto u vezi sa Zoloftom. To je AD. Antidepresiv, prvi simptomi boljitka dolaze nakon 2-4 nedelje, ali to je samo pocetak. Nakon duzeg vemena koriscenja zolofta, dolaze pravi zeljeni efekti. Raspolozenje na normalnom nivou bez depresije. O ostalim lekovima ne znma nista, ali ako je doktor tako rekao sledi uputsva. Desava se da doktor ne pogodi dijagnozu prvi put. F10. je sifra alkoholizma, a za F41.2 ne znam sta predstavlja, to mozes da pretrazis po netu ili da se informises sa doktorom. Ja pijem Zoloft duze od 6.meseci, meni godi. Dobro se osecam uz njega, i doktorka je to potvrdjivala na kontrolama..
Znaci sada samo jaka volja, dosta motiva i dalje od "loseg" drustva :D ... I cuvaj se zlih narkomana...
Covek koji ne nosi sat, dobro zna da postuje vreme...
User avatar
Comfortably_Numb
Posts: 5
Joined: Fri Dec 11, 2009 11:53 am

Re: Samostalno liječenje

Post by Comfortably_Numb »

Pozdrav,
Evo vec 15 dana je proslo bez alkohola a da mi ni u jednom trenutku nije ni palo na pamet da bi nesto popio, i odlicno se osjecam. U kuci vise ne sluzim nikom alkohol i bacio sam sva pica koja sam imao u kuci.
Pojedinim gostima se nije dopalo to sto vise ne sluzim alkohol kod kuce ali sam im objasnio da je to za moje dobro i da ako im je stalo do mene treba da podrze moj stav.
Relax, I'll need some information first
Just the basic facts
Can you show me where it hurts?
winston85
Posts: 1182
Joined: Sat Jul 04, 2009 12:01 am
Location: Vojvodina

Re: Samostalno liječenje

Post by winston85 »

Naravno prijatelju... Ako su ti zaista pravi prijatelji nece ti zameriti na tome... Kako ide? Pisi nam, pozdravljam...
Covek koji ne nosi sat, dobro zna da postuje vreme...
Post Reply