kako pomoc drugima???

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
lenna
Posts: 2
Joined: Sat May 13, 2006 3:30 pm

kako pomoc drugima???

Post by lenna »

Ja sam nova na forumu ali vec jako dosta vremena posjecujem ovaj forum i svidja mi se vas odnos. ja srecom nemam nekih velikih problema inace vec godinu dana sam cista poprilicno. I oporavljam se, ali imam jako dobru prijateljicu s kojom ne znam sta da radim, drogira se vec neke 4 godine. Probala sam sa ucjenjivanjem, molbama, agresijom... ma svim mogucim nacinima ali nista.. jednostavno ne pali ni jedan jedini nacin. Za nju je droga nesto najljepse i ne zeli nista vise,a ja se osjecam velikim dijelom kriva jer je gledam kako propada a ja nista ne mogu.

Ako imate bilo kakv savjet pomozite..
unaprijed hvala
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

hm.....imam isti problem ko i ti vec nekoliko godina u nazad jos nisam nista uspela da uradim a isto sam tako pokusavala na sve moguce nacine,srecno...
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
lenna
Posts: 2
Joined: Sat May 13, 2006 3:30 pm

Post by lenna »

znaci manje vise nista novo...
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Upravo tako....mozda neko ovde ima neki pametan savet ali to je jako teska situacija u kojoj suovisnici retko nesto postignu.... :cry:
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

Prijateljica ti je sad u fazi zaljubljenosti. No, proci se ta faza. Ne brini se. Nakon toga ce se uplasiti svoje ovisnosti, pa naljutiti na dop, pa razocarati se u njega i na kraju ce joj se zgaditi. Tada ce biti u situaciji da ce shvatiti da je cijena dopa jako visoka.
Ne znam koliko dugo ti prijateljica uzima dop (se radi o dopu?) i na koliko je navucena?
Ne mozes joj sad pomoci jer ona ne zeli tvoju pomoc, a mozda niti nije svjesna puta kojim je krenula. Budi nekako uvijek pored nje, gledaj je, daj joj do znanja da ces joj pomoci kad se bude htjela maknuti od dopa ali joj slucajno nemoj pomagati u drogiranju posudjivanjem para ili sredjivanjem love.
A koliko vi imate godina, ti i prijateljica?
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Tako sam i ja mislila procice ta faza,pa smucice se pa ovo pa ono...nema od toga nista...kod nekih "mozda" i uspe...
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
Post Reply